VYŘEŠENO N 1675, Strážnice, Latinsky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO N 1675, Strážnice, Latinsky

Příspěvekod pavel.m » pon srp 08, 2022 8:59

Jedná se o text .

Dobrý den,

v matrice N ve Strážnici jsem si všiml v textu jména: Jan Josef Breiner, což je dle mě Jan Josef Breuner, v té době vikář v Olomouci.

Zajímá mě o čem přesně ten text je. Pomohl by mi někdo s přepisem a překladem, je tam moc slov, co nemůžu dohledat. Děkuji.

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -03780.jp2
-levá strana

Anno Domini 1675 Die 6 Octobris Inqam incidit Testum Sacratissimi Rosary? Ex mirabili ?ispositione Divina, et speciali Gratia Reverendissimi ac I?ustrissimi Domini ?omini Joannis Josephi Breiner ?Ei? Gratia Episcopi Nicopolitani?

Děkuji
PaM
Naposledy upravil pavel.m dne pon srp 08, 2022 17:24, celkově upraveno 1
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Text v matrice N 1675, Strážnice, Latinsky

Příspěvekod Zora » pon srp 08, 2022 9:17

Opravila jsem předmět a vložila do textu, že se jedná o poznámku - text. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N 1675, Strážnice, Latinsky

Příspěvekod zeter » pon srp 08, 2022 9:21

doplním přepis, s latinou neporadím

Anno Domini 1675 Die 6 Octobris Inquam incidit Testum Sacratissimi Rosarii Ex mirabili Dispositione Divina, et speciali Gratia Reverendissimi ac Illustrissimi Domini Domini Joannis Josephi Breiner DEI Gratia Episcopi Nicopolitani
zeter
 
Příspěvky: 3292
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: N 1675, Strážnice, Latinsky

Příspěvekod pavel.m » pon srp 08, 2022 9:26

Zatím díky oběma, já zkusím co dám sám a pak to sem nasdílím, třeba to už někdo dohladí.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: N 1675, Strážnice, Latinsky

Příspěvekod Zora » pon srp 08, 2022 9:29

https://de.unionpedia.org/i/Johann_Joseph_von_Breuner

Jen na doplnění
Erb Johann Joseph von Breuner, arcibiskup pražský Johann Joseph von Breuner (také: Breiner; česky: Jan Josef Breuner; narozen 20. července 1641 ve Vídni; † 20. března 1710) byl římskokatolický duchovní a pražský arcibiskup.

17 vztahů: Anna Maria Franziska von Sachsen-Lauenburg , Breuner , Breuner (jednoznačnost) , Daniel Joseph Mayer von Mayern , Franz Ferdinand von Kuenburg , Gottfried Kapaun von Swoykow , Johann Friedrich von Waldstein , Seznam životopisů/Breu , Seznam pražských arcibiskupů , nekrologie 1710 , Nový Rychnov , Ruhhof , Zámek Světec , Suttner (šlechtický rod) , titulární biskupství Nicopolis v Arménii , Znojemský dominikánský klášter ,1710 .

přeloženo přes PC.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N 1675, Strážnice, Latinsky

Příspěvekod Boza » pon srp 08, 2022 10:23

Jen drobnost - je tam Festum
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1966
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: N 1675, Strážnice, Latinsky

Příspěvekod nathan » pon srp 08, 2022 15:26

Možná ne úplně obratný překlad, ale přinejmenším významově by to snad mělo sedět:

Léta Páně 1675, dne 6. října, se konala slavnost Nejsvětějšího růžence, a to z nádherné Boží prozřetelnosti a ze zvláštní milosti nejctihodnějšího a nejvznešenějšího pána Jana Josefa Breinera, z Boží milosti biskupa nikopolského.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: N 1675, Strážnice, Latinsky

Příspěvekod Zora » pon srp 08, 2022 15:44

https://catholica.cz/index.php?id=4760
Slavnost růžence (7. říjen)
Původně svátek "Panny Marie Vítězné", který byl zaveden roku 1572 papežem Piusem V. ve výroční den vítězství křesťanů v boji s Turky. 7. října 1571 došlo k námořní bitvě u Lepanta, bitva měla pro křesťanskou stranu obrovský symbolický význam a z dlouhodobého hlediska vážně podlomila osmanskou námořní moc. Rok nato přejmenován na svátek "Panny Marie Královny svatého růžence" a přeložen na první říjnovou neděli. Od roku 1913 zase svátek slaven ve výroční den bitvy u Lepanta.
Zdroj (8. 8. 2022): https://kalendar.beda.cz/cirkevni-svatk ... alendarich

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N 1675, Strážnice, Latinsky

Příspěvekod zburget » pon srp 08, 2022 16:15

Ten překlad je poměrně hodně neobratný.
Ne Slavnost Nejsvětějšího Růžence, ale oficiálně Svátek Svatého Růžence (původně Svátek Panny Marie Vítězné, dnes Svátek Panny Marie Růžencové) se dřív konal každou první říjnovou neděli. Nebyla to tedy slavnost, která se konala z něčího milostivého popudu, ale byl to každoroční svátek, pevně ukotvený v liturgickém kalendáři. Jen pro zajímavost, dnes je ten svátek pevně ukotvený na datum 7. října.
Do dnešní češtiny bych ono sdělení přepsal nejspíš takto:
Léta Páně 1675, dne 6. října, se Svátek Svatého Růžence konal díky nádherné Boží prozřetelnosti za přítomnosti nejctihodnějšího a nejvznešenějšího pána Jana Josefa Breinera, z Boží milosti biskupa nikopolského, který byl ochoten ze své zvláštní milosti odsloužit mši sv.
Pozor, není to doslovný překlad, resp. jsem si k tomu ještě něco přimyslel, ale šlo mi o pochopení smyslu sdělení. V originálním latinském textu sice není ani čárka o tom, že by J.J.Breiner sloužil mši sv., ale předpokládám, že to bylo jaksi samo sebou. Když už na ten svátek byl přítomen, kdo jiný by tu mši sloužil. A byla to taková událost, že to někdo měl potřebu zaznamenat do matriky. Asi ve Strážnici neměli na návštěvě pražského arcibiskupa příliš často :-)
I když zrovna dnes je pražským arcibiskupem naopak strážnický rodák :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N 1675, Strážnice, Latinsky

Příspěvekod pavel.m » pon srp 08, 2022 17:05

Děkuju moc zburget,

já to tak nějak chápal, ale bojoval jsem se slovy :D Asi je pravda, že tak vysoce postavený tam nebyl každý den, tak mě to zaujalo. Tohle si uložím do deníku do zajímavostí. Ta matrika by chtěla index, je tam 10 obcí a trpím tam jak pes to při každém procházet postupně. Čas mám, ale index bych z toho nezvládl. :D

Děkuji i ostatním, jsem ani nevěděl že, takový svátek je a to mě vychovali v křesťanství.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 8 návštevníků