VYŘEŠENO N, 1789, Mutěnice, Němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO N, 1789, Mutěnice, Němčina

Příspěvekod pavel.m » stř črc 06, 2022 20:26

Dobrý den,

prosím o pomoc s narozením Josefa Štěpánka.
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00130.jp2
-poslední vlevo

Nějak se mi ten zápis nezdá. Jelikož otec je zde dopsán jiným písmem a původní příjmení Josefa bylo po matce. Potřeboval bych rozluštit tu poznámku, počítám, že si to dítě Josef osvojil.

In ?ielem? Franz? ?ribert lotal? See???

Moc mi to písmo nesedí.

Děkuji
PaM
Naposledy upravil pavel.m dne stř črc 06, 2022 20:36, celkově upraveno 1
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: N, 1789, Mutěnice, Němčina

Příspěvekod Mistr Jan » stř črc 06, 2022 20:30

To je pouze informace o křtícím
In fidem Franz Hribek lokal Seelsorg[er]
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2933
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: N, 1789, Mutěnice, Němčina

Příspěvekod pavel.m » stř črc 06, 2022 20:35

No na téhle větvi jsem pěkně zaseknutý. Otec vypadá dopsaný dodatečně, ale bez infa. Kristýna se v Mutěnicích nenarodila, Josef Štěpánek starší taky ne. V okolních vesnicích jsem jejich svatbu nenašel. No nic jdu hledat dál.

Díky
PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: VYŘEŠENO N, 1789, Mutěnice, Němčina

Příspěvekod Zora » čtv črc 07, 2022 4:59

Kristina by měla být :
svobodná matka
rozená Kratochvilová
svatba by měla být po roce 1789

Jsou tam indexy jak pro farnost Mutěnice, tak pro Hodonín...
V Mutěnickém rejstříku žádná Kristina není - od r. 1850
Ten druhý jsem neprošla, hledala jsem narození Kristiny list po listu v Mutě+nicích.
Zatím nic.
Jen jsem si všimla, že se často u svobodných matek neobjevuje příjmení. Ovšem na sv. matku Kristinu jsem nenarazila.

POkud bude čas, podívám se ještě na Hodonín...

Máte nalezeno její úmrtí pod příjmení Štěpánek? Třeba by tam mohlo být alespoň upřesnění data narození.
Měla se Štěpánkem nějaké děti?
V rejstříku vidím nějakého Josefa Š, který měl děti tuším s Apolenou, neoženil se znovu?
Z

edit - příjmení Kratochvíla se v druhé polovině 17. st. v Mutěnicích vyskytuje, což ale neznamená, že by se nemohla narodit jinde.

Štěpánek nutně nemusí být z Mutěnic, podívejte se na historii domu, kde se Štěpánkem bydleli (ne na narození nemanž. syna), třeba úmrtí jednoho z nich. Zda stavení držel před tím někdo jiný...
On je psán jako chalupník, čili měl stavení v držení, ale mohl se tam přestěhovat. Znáte jeho věk, úmrtí?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO N, 1789, Mutěnice, Němčina

Příspěvekod pavel.m » čtv črc 07, 2022 5:53

Kratochvíla je příjmení původně z Dubňan, takže jsem hledal i tam bez výsledku, stejně tak Ratíškovice.

Josef s ní měl jediné dítě. Ten druhý Josef je právě tento jeho syn u svatby zapsán v č. 86 jako podruh.

Josef umírá v roce 1818 ve věku 60 let jako Chalupník čp. 86, dle gruntovnic číslo 86 nepatřilo žádnému Štěpánkovi ale Josefu Ilčíkovi (Ještě se chci podívat jestli se mu děti nerodili jako Ilčík)
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00160.jp2
-vpravo druhý odspodu.

Kristýna umírá v 51 letech v témže roce na 114 (Chalupa kde žil její syn Josef s Apolénou roz. Bílkovou - Původně grunt Bílků)
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00170.jp2
-vpravo třetí.

Štěpánek s určitostí z Mutěnic není, pokud to není "přezdívka" a ve skutečnosti neměl příjmení jiné (v roce 1818 se mi zdá nepravděpodobné)
Taky je divné, že byl chalupník, ale tu chalupu prý nevlastnil.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: VYŘEŠENO N, 1789, Mutěnice, Němčina

Příspěvekod Zora » čtv črc 07, 2022 6:10

Je možné, že mu v matrice chalupník připsali omylem...
Pak je ovšem hledání horší :-(

Jedině popřemýšlet, kde Kristina hledala obživu, po narození syna, třeba nějaký dvůr v okolí, kde se Štěpánkem potkala.

V 18. století bývalo zvykem připisovat, zda je svobodná matka narozená v Mutěnicích nebo zda se jen dítě narodilo v Mutěnicích...
Ze zápisu to však moc nevyplývá...

Ještě varianta, zda nebyla vdova Kratochvila, ono je sice připsáno dodatečně geboren, ale... jestli je to správně, těžko říct...
Zase třeba večer... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků