VYŘEŠENO - N Frýdnava 1714 latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO - N Frýdnava 1714 latina

Příspěvekod Zdenda_8 » úte dub 05, 2022 9:02

Dobrý den,
prosím Vás s přečtením příjmení. https://ibb.co/7SLsxvZ
Jedná se o matriku ze Zámrsku - sign. 571 matrika NOZ 1705-1719 ukn 1991

Hledám: Jakuba Bureše z Frýdnavy

Pročetl jsem si několikrát tuto matriku a našel jsem pouze podobnou zmínku vpravo dole, 13. July. Je to poněkud divný zápis, kdy chybí vesnice nebo alespoň zmínka "Idem" (lat. také, totéž), že je z vesnice jako zápis nad tím. Frýdnava je o tři řádky nahoře. Otec je u něho uveden Mathia a Catharina. Přijmení bych četl spíš jako Kruliš.

Nicméně Matyáš (Matěj) Bureš a Kateřina byli oba z Frýdnavy (našel jsem jejich svatbu 17.1.1700 i několik dětí *1701 Václav, *1702 Andreas, *1711 Jan, pak by to mohl být tento zápis *1714 Jakub, kterého hledám, potom *1715 Josef a *1720 Václav Bureš.

Jak to prosím přečtete Vy ? Děkuji za každý postřeh.
Naposledy upravil Zdenda_8 dne pon kvě 30, 2022 5:25, celkově upraveno 2
Zdenda_8
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte úno 04, 2020 14:23
Oblast pátrání: Frýdnava, Vlkaneč, Římovice okr. Čáslav

Re: N Frýdnava 1714 latina

Příspěvekod zburget » úte dub 05, 2022 9:48

No, nejdřív nám sem napište, jak to přečtete vy (nikoli jak tomu rozumíte a nebo jak to interpretujete) a pak vám radi napíšeme, jak to čteme my :-)
Nicméně kdybych se měl vyjádřit k interpretaci, tak s vámi souhlasím.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Frýdnava 1714 latina

Příspěvekod Zdenda_8 » úte dub 05, 2022 12:45

Vždyť to píšu. Mě to připadá jako Kruliš. Respektive "Krúlyš".
13. baptizatus est Jacobus ex Pre (Patre) Mathia Krúlyš et Mé (Matre) Catharina. Levans Georgius Mlinařž, Joe Húrt, Anna Honczowa.
Ale nechtěl jsem svým názorem ovlivnit jiného čtenáře. Celkově mi ten zápis připadá dost odlišně napsaný, než je zvykem, tzn bez vesnice, ve které se narodil. Zaráží mě i ta spojitost křestních jmen a jméno dítěte, jenže jak zjistím, že se eventuelně přepsal písař ? To už nikdy, tak proto žádám o pomoc, jestli to někdo čte jinak. Děkuji
Zdenda_8
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte úno 04, 2020 14:23
Oblast pátrání: Frýdnava, Vlkaneč, Římovice okr. Čáslav

Re: N Frýdnava 1714 latina

Příspěvekod Zora » úte dub 05, 2022 12:50

musíte přepisovat písmenka přesně, např. - není tam dlouhé Ú, není tam Š, to měl kolega na mysli.

Nepište to v dnešní podobě...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Frýdnava 1714 latina

Příspěvekod zburget » úte dub 05, 2022 19:19

Však jsem vám psal, že s interpretací (Kruliš) souhlasím. :-) Nicméně teď, když to máte přepsáno, vám to můžu opravit "na přesně"

13. baptizatus est Jacobus ex Pre (Patre) Mathia Krulyss (ta čárka nad u neoznačuje délku, ale jen naznačuje, že se jedná právě o písmeno u) et Mre (Matre) (a tady ta čárka značí, že se jedná o zkratku) Catharina. Levans Heorgius Mlinarž, Jo[ann]es Hurt, Anna Hon(c)zowa.

Ale nechtěl jsem svým názorem ovlivnit jiného čtenáře.
Nebojte, neovlivníte :-)

Celkově mi ten zápis připadá dost odlišně napsaný, než je zvykem, tzn bez vesnice, ve které se narodil.
Koukněte kolem - zápisů bez vesnice je tam opravdu hodně.
Zaráží mě i ta spojitost křestních jmen a jméno dítěte,
Nerozumím, já tam žádnou spojitost nevidím(?)
jenže jak zjistím, že se eventuelně přepsal písař ? To už nikdy, tak proto žádám o pomoc, jestli to někdo čte jinak. Děkuji
Ne, bohužel chybu písaře už nijak 100% nezjistíte. Zkuste najít další děti toho páru, který hledáte a podívejte se na kmotry. Jsou u ostatních dětí stejní (podobní)? A pasujou do toho tihle? Jsou z obce k dispozici i jiné erchiválie než matriky? Gruntovnice, soupisy poddaných,…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Frýdnava 1714 latina

Příspěvekod Zdenda_8 » pon dub 11, 2022 14:17

Dobrý den,

koukal jsem do soupisu poddaných z 1651 podle víry, ale tam jsou vždy jen jména a příjmení chybí, resp. tam je například Matěj N. atd.
Gruntovnice to nevím, to bude zřejmě v archivu v Zámrsku a tam jsem se ještě nedostal.

Co tedy zatím vím

https://ibb.co/K7Gtk1b
1735 svatba Jakub Bureš + Magdalena - zápis Juvenis (mladík) + virgine (dívka), nevím jestli mi to může pomoci (dle tohoto vlákna asi moc ne viewtopic.php?f=10&t=53124)
Můj osobní tip byl takový, že mu mohlo být kolem 20 let (to by znamenalo kolem +-1715).

https://ibb.co/28QD8TY
1739 se jim narodil syn Tomáš Bureš, syn Jakuba Bureše a Magdaleny (Frýdnava)

https://ibb.co/X5RzTFP
1765 se konala svatba Tomáše Bureše, kde je uvedeno, že již Jakub otec zemřel.

https://ibb.co/RQMnWSJ
1762 zemřel Jakub Bureš z Frýdnavy ve věku 65 let. Tzn. musel by se narodit 1697 (což moc neodpovídá mladík v roce 1735 na svatbě).

Kolem roku 1697 jsem našel pouze Václava Bureše, syna Jiřího Bureše z Frýdnavy.
https://ibb.co/ng7FFRZ

Jakuba Bureše se mi stále nedaří najít. Matriku jsem si pročetl několikrát :cry:
Budu vděčný za jakoukoli radu
Děkuji ZB
Zdenda_8
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte úno 04, 2020 14:23
Oblast pátrání: Frýdnava, Vlkaneč, Římovice okr. Čáslav

Re: N Frýdnava 1714 latina

Příspěvekod Zora » pon dub 11, 2022 15:20

Zdenda_8 píše:Dobrý den,
Je to poněkud divný zápis, kdy chybí vesnice nebo alespoň zmínka "Idem" (lat. také, totéž), že je z vesnice jako zápis nad tím. Frýdnava je o tři řádky nahoře.


Pokud je vynechaná obec, stávalo se to nejčastěji tam, kde se jednalo o sídlo farnosti, není to ale pravidlo, zapisující taky mohl zapomenout. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Frýdnava 1714 latina

Příspěvekod Zdenda_8 » úte dub 12, 2022 13:53

Pokud je vynechaná obec, stávalo se to nejčastěji tam, kde se jednalo o sídlo farnosti, není to ale pravidlo, zapisující taky mohl zapomenout. Z


Dobře děkuji za vysvětlení.

Nerozumím, já tam žádnou spojitost nevidím(?)


Ještě asi pro doplnění, k té spojitosti, kterou jsem tam já trochu viděl u toho Kruliše. Syn Jakub, Otec Mathias a matka Catharina (Ale Krulišovi)

V té době jsem našel ve Frýdnavě dvě rodiny Burešů také Mathias a Catharina, měli co jsem našel pět synů. 17.1.1700 svatba, *1701 Václav, *1702 Andreas, *1705 Martin, *1711 Jan, *1720 František. Jakuba jsem našel.

Další rodina jak jsem uvedl manželé Jiří a Alžběta (Georgius + Elisabetha), našel jsem pouze syna *1697 Václav.

Budu hledat dál, ale buďto mi něco uniká nebo dělám pořád nějakou chybu a hledám jinde.
Zdenda_8
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte úno 04, 2020 14:23
Oblast pátrání: Frýdnava, Vlkaneč, Římovice okr. Čáslav

Re: N Frýdnava 1714 latina

Příspěvekod Lupen » úte dub 19, 2022 18:18

Jen pro doplnění, v této době a nedaleko této oblasti, přibližně kolem dvaceti kilometrů, mám zdokumentováno občasné používání příjmí po střeše.
Lupen
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned dub 28, 2019 20:23

Re: N Frýdnava 1714 latina

Příspěvekod Zdenda_8 » čtv dub 21, 2022 7:55

Jediné vysvětlení mě ještě napadá to, že je v tomto https://ibb.co/SPMMt8V zápisu chyba.

Jedná se o narození syna (Josephus) v roce 1715, (což by +- odpovídalo zápisu Juvenis - mladík na svatbě v roce 1735 - Jacobus). Otec je tam uveden jako Martino, ale podle mě by měl být Mathias. Svědek Joannes Slanina je také u dítěte Joannes, otce Matyáše v roce 1711 - > https://ibb.co/dGxpsH5 , stejně tak svědkyně Dorotha Šafářka

Pozn. Joannes Bureš, byl jako svěděk na svatbě Jakubovi Burešovi, což by mohl být právě jeho mladší bratr (*1711)

Co si o tom myslíte? Je mi jasné, že to nikdo nemůže potvrdit ani vyvrátit, jen se tonoucí stébla chytá, jak se říká..
Zdenda_8
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte úno 04, 2020 14:23
Oblast pátrání: Frýdnava, Vlkaneč, Římovice okr. Čáslav

Re: N Frýdnava 1714 latina

Příspěvekod zburget » ned kvě 01, 2022 21:56

Juvenis rozhodně nemusí bý kolem 20 let. Kdyby mu bylo k 30, bylo by to pořád v limitu.
A pak jen drobná korekce, otec u toho Josefa není psán, jako Martino, ale Martinus. Tvar Martino je genitiv. Abyste se vyhnul nesmyslným onterpretacím jmen, doporučuju při popiseh rodin a vztahů používat české a ne latinské tvary.
To, že je v zápisu nějaká chyba, je celkem běžné. Stejně tak, jako že některý zápis může úplně chybět. Prostě se ztratil lísteček s poznámkou o křtu a záznam z matriky tak vypadl. To taky není úplně vzácný jev.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Frýdnava 1714 latina

Příspěvekod Mistr Jan » ned kvě 01, 2022 22:27

zburget píše:Tvar Martino je genitiv.

Diskusi jsem nepročítal, jen bych chtěl opravit chybku:
Jméno Martinus se skloňuje dle druhé deklinace, kde je v genitivu koncovka -i. Martino je tvar v ablativu, tam je koncovka -o.
Ablativ je zde proto, že písař užil předložku "ex", která se s tímto pádem vždy pojí (ex patre Martino).
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: N Frýdnava 1714 latina

Příspěvekod zburget » pon kvě 02, 2022 0:17

Díky za opravu - já a latina - to nejde moc dohromady :-)
Ale aspoň mě to donutilo podívat se, co je ablativ (pád, který v češtině nemáme).
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Frýdnava 1714 latina - VYŘEŠENO

Příspěvekod zburget » ned kvě 29, 2022 8:05

Slovíčko VYŘEŠENO prosíme na ZAČÁTEK předmětu!!!

My podle předmětu třídíme příspěvky a takhle na konci to pak samozřejmě nefunguje :-?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: genjan, Google Adsense [Bot] a 19 návštevníků