VYŘEŠENO, díky. Z 1729 Chaby čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO, díky. Z 1729 Chaby čeština

Příspěvekod Mistr Jan » pát říj 22, 2021 20:27

Zdravím,

potřeboval bych pomoc s transliterací (resp. možná spíš s vyvěštěním :?) jednoho záznamu...nějak mi to dnes nejde.

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/10683/123
první vlevo

Z Chabu
29 8b[ris] Pochowana ge Kateržyna Tumowa ktera??
niekdegssy chabska spiegiczy nemoczy neb ??
obtižena, Sub conditione absoluta a St?? (možná svátostí?) Po(sled)
niho pomazani zaopatržena staržy ??? rok?

Kdyby tedy kohokoli cokoli napadlo, budu moc rád za odpověď.

Děkuji.
Jan
Naposledy upravil Mistr Jan dne ned říj 24, 2021 21:27, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Z 1729 Chaby čeština

Příspěvekod hovorkas » sob říj 23, 2021 11:51

Ten věk se mi zdá, že by mohl být 51. Jinak to vidím jako Vy, bohužel nic navíc. Co je za tím Neb nevím. Je otázkou, jestli to jsou dvě slova Neb a něco nebo jedno slovo označující nemoc (někdy nejsou jednotlivá slova napsána jedním tahem. Ale tady je ta mezera dost široká.........

EDIT. Dávám do úvahy, jestli na konci druhého řádku není něco jako Oedema/Aedema/Edem ve smyslu otok..........
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Z 1729 Chaby čeština

Příspěvekod zburget » sob říj 23, 2021 18:51

Podle mě slovo na konci prvního řádku začíná sk… dál mi tam ale už nic kloudného nepasuje.
Konec druhého řádku je celkem určitě Neb [něco]
Konec třetího řádku bude určitě nějaký pokus o zkratku slova Svátostí Po[sled]-ního
věk bych taky viděl na 51, ae je to domaštěné, ajko víc věcí v tom zápisu :-?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Z 1729 Chaby čeština

Příspěvekod alče » ned říj 24, 2021 15:19

Mistr Jan píše:potřeboval bych pomoc s transliterací (resp. možná spíš s vyvěštěním


Když teda věštění: nemohlo by znít konec 2. řádku "neb letami" ?
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Z 1729 Chaby čeština

Příspěvekod Dika » ned říj 24, 2021 20:50

Slovo na konci 1. řádku by mělo být něco, co označuje stav nebo povolání. Slovo je strašně nečitelné a tak jen mohu hádat: žebračka?
Pak bych se také přimlouvala za "spiegiczy nemoczy neb letami obtižena" V té době 51 let nebylo to, co dnes.
Dika
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř dub 15, 2015 21:01
Oblast pátrání: střední, jižní a východní Čechy

Re: Z 1729 Chaby čeština

Příspěvekod Mistr Jan » ned říj 24, 2021 21:26

Pane jo, mockrát vám všem děkuji!!
Druhý řádek bude skutečně končit slovem "letamy", na třetím bude sesmolené slovo S[vá]tosti... A 51 let mi smysl dává taky. :-)
První řádek už tak podstatný nebude... Napadlo mě, že to bude nějaké povolání, postavení, ale nic jsem nakonec nevymyslel. No, přečíst to pořádně nelze a bude to stejně buď žebračka, nebo podruhyně – jak píše Dika. :-)
Značím jako vyřešené.
Jan
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 18 návštevníků