LEŽÁK N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Zde je prostor pro prosby těch, co si nevědí rady se čtením nějakého rukopisu. Vyřešené problémy prosím označte.
Pravidla fóra
V této sekci vám pomůžeme se čtením a překladem vašich materiálů. Prosím, mějte na paměti, že toto není žádná nárokovaná služba, ale pomoc vašich kolegů genealogů. Snažte se jim tedy jejich práci co nejvíce usnadnit, bude pak možné přečíst více materiálů a bude z toho oboustranně lepší pocit.

1. Předmět zprávy. Vždy uveďte pramen, rok, místo a jazyk. Vše ostatní pište do těla zprávy. Pramen: matrika – narození, oddání, úmrtí; gruntovní kniha, soupis poddaných, sčítací arch, pobytová přihláška aj., místo: obec, farnost, případně okres, hejtmanství, panství, datace: pouze rok, jazyk: čeština, němčina, latina, případně další. Příklady: N Brno 1848, němčina; sčítací arch Praha 1900 čeština; urbář, 1650 Nová Ves, panství Oslavany, ČJ.

2. Vlastní zpráva. Postupně vkládejte a pamatujte na:
a) odkaz na zápis, který chcete přečíst – digitalizovaný zdroj (např. matriky, pozor na přímé odkazy u archivů Litoměřice, AHMP, Třeboň a Opava), úložiště (Disk Google, One Drive aj., pozor na nastavení sdílení a dostatečnou velikost) nebo imagehosting (https://megaupload.cz/, https://cs.imgbb.com/, https://2i.cz/, http://bigimage.cz/ aj., ze Zámrsku nahrajte celou stranu). Nepoužívejte prosím služby jako ulozto.cz, leteckaposta.cz, rajce.cz a nenahrávejte obrázky přímo sem do fóra.
b) umístění zápisu na snímku (druhý vlevo odspodu)
c) vždy napište do těla zprávy to co sami přečtete (v originálním jazyce dokumentu), i kdyby to mělo být chybně nebo torzovitě. Váš zápis: .... Marie ? (asi Richter?), dcera ..... a .... je pro nás povzbuzením k pomoci a ocenění snahy, žádná snaha o přečtení textu z vaší strany bude znamenat, že vám pravděpodobně nikdo nepomůže. Chybně přečtený text znamená jenom tolik, že vám jej opravíme, hlavu vám trhat nebo smát se vám nebudeme.
V případě, že chcete přečíst jen jedno slovo, zpravidla jméno, místo, či povolání... Tak to napište na začátek zprávy. Stačí pak napsat jen pár slov před požadovaným slovem.
d) u obrázků pamatujte na dostatek textu pro srovnávání
e) své dotazy neduplikujte, můžete je oživit novým příspěvkem ve stávajícím vlákně nebo po čase možností "oživit téma" v levém dolním rohu
f) vyhledávání - na fóru se již mnohé probíralo, zkuste před dotazem vyhledávat v historii fóra význam termínu, který vám není jasný (pole "Hledej")

3. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku předmětu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

4. Nevyřešené dotazy. Pokud váš dotaz nebyl zodpovězen během přibližně týdne, připište do začátku předmětuu v prvním příspěvku LEŽÁK (nepřepisujte svůj předmět). Postup je stejný, jako u vyřešených příspěvků. Tím váš dotaz zůstane na fóru tak dlouho, dokud nebudete s odpovědí spokojeni.

Děkujeme

LEŽÁK N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod LucieKohoutová » úte čer 16, 2020 12:53

Prosím o pomoc s přečtením dopsané informace, pravděpodobně o vydání rodného listu z února 1820, v matrice Odolena Voda 05, snímek 114, folio 15, 6. řádek pro osobu Antonín Tadra. Je zde pravděpodobně uveden název farnosti, kde se mohl Antonín oženit, ale nedaří se mi přijít na její název.

Odkaz na zápis:
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/10496/114

Děkuji za váš čas
Naposledy upravil LucieKohoutová dne úte čer 23, 2020 13:58, celkově upraveno 1
LucieKohoutová
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte čer 16, 2020 12:38

Re: N Odolena Voda, 1795, česky

Příspěvekod Boza » úte čer 16, 2020 13:36

Myslím, že se tam naopak žádný název farnosti nenachází :( Vycházím samozřejmě jen z okolních zápisů a z vlastní zkušenosti; přečíst to celé nedokážu, teda kromě počátečního obti?mit
Boza
 
Příspěvky: 969
Registrován: úte říj 13, 2015 13:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: N Odolena Voda, 1795, česky

Příspěvekod zburget » úte čer 16, 2020 13:40

No, težko říct. Tohle nedešifruju. Třeba se tu objeví některý čtoucí latiník.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 6208
Registrován: pon dub 30, 2018 18:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: LEŽÁK N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod mechyn » úte čer 30, 2020 8:45

Vypadá to případně jako Jeniovesensis (Jeviněves), ale to nebyla farnost, a ve farnosti Černouček žádná svatba (ani narození dětí) tohoto Tadry není. Není vyloučeno, když byl rodný list vyžádán ne na žádost dané osoby, ale "ex officio", že je tím myšleno panství Jeviněves (alias Veltrusy, Ostrov).
mechyn
 
Příspěvky: 103
Registrován: stř srp 02, 2006 13:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: LEŽÁK N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod Zora » úte čer 30, 2020 9:25

mechyn píše:Vypadá to případně jako Jeniovesensis (Jeviněves), ale to nebyla farnost, a ve farnosti Černouček žádná svatba (ani narození dětí) tohoto Tadry není. Není vyloučeno, když byl rodný list vyžádán ne na žádost dané osoby, ale "ex officio", že je tím myšleno panství Jeviněves (alias Veltrusy, Ostrov).


Souhlas -naprosto rozumná teorie.

U přípisků o vydání kř. listu, týkající se svatby, jsem neviděla nikdy dopsanou farnost, kde dotyčná osoba uzavírala sňatek, nebo kam se kř. list posílal.
Někdy bývá později doplněna poznámka, o tom, kdy a kde byl sňatek uzavřen, ale ne kam se¨před svatbou kř. list vydával.

Samozřejmě důvodů, pro vydání kř. listu bylo mnohem více, tady opravdu je velmi pravděpodobné vydání ex office, tedy vyžádáno z úředních důvodů ( třeba i soud a podobně)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 20077
Registrován: čtv kvě 31, 2012 15:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: LEŽÁK N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod mechyn » úte čer 30, 2020 10:35

K tomu Antonínovi už žádné doplňující info není ? Máte jen toto narození a snažíte se dohledat jeho další osudy?
mechyn
 
Příspěvky: 103
Registrován: stř srp 02, 2006 13:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: LEŽÁK N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod LucieKohoutová » úte čer 30, 2020 17:44

Ano, přesně tak. Také se mi to zdá, jako Jeviněves, což bylo panství, ale ne farnost. Ta je pro tuto rodinu buď Vepřek, Veltrusy nebo Hostín. Děkuji. Moji Tadrovi žili poté ve Veltrusích, kde pravděpodobný otec tohoto Antonína působil jako šafář na zámku. Poddaný byl Jeviněvsi a pak Ostrovu u Veltrus, což je vlastně území dnešního zámku Veltrusy. Antonín by tedy měl být bratr mé předkyně. Územně i časově mi to vychází, ale jelikož u těchto matričních zápisů nejsou příjmení manželek, je to někdy tipovačka. V knize zemřelých pro Veltrusy jsou zápisy pro dvě děti jakéhosi Antonína Tadry z Prahy, který se pravděpodobně oženil v Praze v kostele sv. Vojtěcha. V tomto zápisu ale nejsou uvedení rodiče, ani u zápisů jeho dětí, takže si opět příbuznost nemohu na 100% potvrdit. Dále se dle indexu pro Veltrusy má nacházet ještě jeden zápis ohledně úmrtí (možná manželky Antonína), ale ten je v knize pro Lobeček a ta se jaksi někde ztratila, takže další info si zatím nemůžu prověřit. Antonína zkoumám proto, jestli se jedná o dalšího syna mého předka či nikoliv a dále se snažím dohledat osud jeho sestry, která se mi také někam ztratila a doufala jsem, že ji dopátrám třeba přes Antonína. Přes ostatní sourozence se mi jí dopátrat nepodařilo. U Antonína mi nesedí matka. Měla by tam být Anna Kokšálová, ale jelikož v matrikách je spousta chyb, možná je to i tento případ. U ostatních zápisů je to ale v pořádku. Bohužel v této oblasti a v okolí Hostína je Tadrů a k tomu Františků hodně, tak je docela oříšek rozklíčovat, který je ten můj.
LucieKohoutová
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte čer 16, 2020 12:38

Re: LEŽÁK N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod mechyn » čtv črc 02, 2020 23:18

Znám jen rodinu Tadrů z Hostína - kováře Františka (*cca 1726) z č. 19. Ten měl také syna Františka (*po 1764), který v 1791 převzal hospodářství, žena Kateřina, dcera min. Alžběta (*cca 1806) provdaná do Jeviněvsi. Tihle Tadrové alias Štrosové (Pštrosové) byli na této kovárně minimálně od druhé poloviny 17.století a myslím, že se asi dost i větvili.
mechyn
 
Příspěvky: 103
Registrován: stř srp 02, 2006 13:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: LEŽÁK N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod LucieKohoutová » pát črc 03, 2020 11:14

Děkuji za další pomoc. Jako nejpravděpodobnější narození mého Františka Tadry se mi zdál zápis ze 17.6.1758 v matrice Hostín 2, snímek 114 SOA Praha, ale je to z Hostína, nikoliv z Vojkovic, což se nemusí vylučovat, ale vypadá to spíše na tu Vaší rodinu, neboť otec je František, kovář, matka Anna. Já u toho svého Františka nikde v žádném zápise rodiče uvedené nemám. Možná ještě zkusím nějaký soupis obyvatel nebo tak něco, kde by mohla být uvedená další informace. Tadrů je ve farnosti Hostín spoustu, tak to budu muset asi udělat vylučovací metodou.
LucieKohoutová
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte čer 16, 2020 12:38


Zpět na Čtení starých materiálů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník