VYŘEŠENO Z,O 1765-8 Minice latinsky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: VYŘEŠENO Z,O 1765-8 Minice latinsky

Příspěvekod Zora » čtv říj 10, 2019 18:47

zburget píše:Ideální by bylo, kdyby tu větu přeložil latiník. Zkuste dát prosbu o překlad do otázek a odpovědí.
Podle mě tam nic o žádné pouti není a pravděpodobnost, že ten zápis znamená návrat z pouti je asi stejná, jako že se vrátila z návštěvy své pratety z Dolních Rakous. Ale jakožto nelatiník se můžu šeredně plést.
S pomocí slovníku bych to taky pochopil tak, že se předchozí den vrátila z ciziny (z cizí země) a zemřela nezaopatřena. Nic víc tám nevidím. Proč byla v cizině se asi nedozvíme.
Já mám taky jednu svoji předkyni, která se narodila a zemřela na konicku (Drahanská vrchovina), ale nemanželskou dceru si "odskočila" porodit do Spišské Nové Vsi. Nemám tušení, co a proč tam dělala. Je sice pravda, že je to až v polovině 19. stol., ale i tak je to úctyhodný výkon - 350 km od domu, za sedmero horami, hluboko uprostřed sousední země. A předpokládám, že kdyby druhý den po návratu do své "domovské" farnosti zemřela, mohla by v matrice mít přesně stejný zápis, jako máte vy.


viewtopic.php?f=9&t=46888&p=210357&hilit=pout%2A#p210357

viewtopic.php?f=10&t=21383&p=100548&hilit=peregrini#p100497

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Z,O 1765-8 Minice latinsky

Příspěvekod mechyn » čtv říj 10, 2019 19:43

Myslím, že v matrice je chyba. Ale nemůžu to teď podložit ničím, než že si myslím, že v PK byla uvedena jako žena Matěje Uhra u gruntu Martina Dlouhého. V Libčicích byl sice i Matěj (bratr Martina) *cca 1685, ale jeho dcera Alžběta se narodila až 1725. Obou bratrů by měl být otcem Vavřinec, od 1689 zápisně krčmář libčický. Chce se to podívat do libčické PK.
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: VYŘEŠENO Z,O 1765-8 Minice latinsky

Příspěvekod zburget » čtv říj 10, 2019 23:35

Nejspíš tedy platí ta část mého příslěpvku, že "…se můžu šeredně plést."
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12652
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: VYŘEŠENO Z,O 1765-8 Minice latinsky

Příspěvekod mechyn » pát říj 11, 2019 13:57

Chtělo by se podívat zda podobná poznámka není v matrice častější a pak bych ji chápal ve smyslu že není původně ze zdejší farnosti tzn. Cizim narodem by byl kazdý pocházející mimo minickou farnost. Jen mi tam hapruje to s tím předešlým dnem. To by nedávalo smysl.
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: VYŘEŠENO Z,O 1765-8 Minice latinsky

Příspěvekod mechyn » pát říj 11, 2019 14:10

Nebo byla u těch rodičů v Ledčicích návštěvou a přivezli ji narychlo domů... a faráři se možná zdálo dobré odůvodnit toto "zanedbání" (že zemřela nezaopatřená) že o jejím stavu neměl přehled (i když by stačilo že umřela náhle). Ptám se pak ale proc by to rovnou takto nenapsal.

Napada mne jeste jedna možnost... Ledčice jako jedno z center evageliku... nebylo nic vyjimecneho ze se nekdo na cas ztratil např. do Saska (zejmena za ucelem oddani od "predikanta"). Ale u tehotne mi to prijde taky divne. A tady uz byla nejakou dobu vdana. A nevim ted z hlavy jestli zrovna tyto rodiny po tolerancnim patentu se prihlasili... tzn. pod ev. sbor Libiš.
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: VYŘEŠENO Z,O 1765-8 Minice latinsky

Příspěvekod Zora » pát říj 11, 2019 14:26

Moje všeobecná zkušenost -
tam kde zemřelý nemohl být zaopatřen svátostí umírajících ( dnes nemocných) se velmi často dopisovala okolnost, která tomu bránila (odešel nečekaně, rodina nezavolala kněze...) nebo naopak něco, co vysvětluje, že před smrtí se choval velmi zbožně a jen shoda okolností zabráníla tomu, že nebyl zaopatřen (někdy totiž nebyla podána svátost proto, že zemřelý nechodil ke zpovědi, a to byl příznak i těch, kteří na katolickou víru přistoupili jen "naoko" )

Dá se předpokládat, že poutnice se zcela jistě zúčastňovala všech církevních oslav , tedy slavnostní mše, svatého přijímání a všech modliteb nejen na místě, ale i cestou. To by jí mohlo usnadnit překonat překážky i bez posledního pomazání na cestě k Bohu.. Snad možná proto ta poznámka.
--------------
Netvrdím, že je mé vysvětlení správné, pouze se snažím o rozumné vysvětlení. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Z,O 1765-8 Minice latinsky

Příspěvekod JosefJ. » sob říj 12, 2019 13:53

Usoudil jsem, že bude lepší pokračovat v jiném tématu než čtení starých materiálů:
http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=16&t=48640
JosefJ.
 
Příspěvky: 2171
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Předchozí

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků