O Svojanov 1848, němčina

Zde je prostor pro prosby těch, co si nevědí rady se čtením nějakého rukopisu. Vyřešené problémy prosím označte.
Pravidla fóra
V této sekci vám pomůžeme se čtením a překladem, pokud dodržíte následující pravidla (podrobná vysvětlení níže v oznámení, svým dotazem s nimi vyjadřujete souhlas a jejich opakované nerespektování může vést k zamezení přístupu na fórum). Dále mějte vždy na paměti, že nezištnou a často vyčerpávající pomoc vám ve svém volném čase rádi poskytují většinou amatérští genealogové, kteří tak na oplátku vyžadují také vaši amatérskou snahu, která jim urychlí a usnadní práci a dodá vlastní důvod, proč vám pomoci.

1. Předmět zprávy. Vždy uveďte pramen, rok, místo a jazyk. Vše ostatní pište do těla zprávy. Pramen: matrika – narození, oddání, úmrtí; gruntovní kniha, soupis poddaných, sčítací arch, pobytová přihláška aj., místo: obec, farnost, případně okres, hejtmanství, panství, datace: pouze rok, jazyk: čeština, němčina, latina, případně další. Příklady: N Brno 1848, němčina; sčítací arch Praha 1900 čeština; urbář, 1650 Nová Ves, panství Oslavany, ČJ.

2. Vlastní zpráva. Postupně vkládejte a pamatujte na:
a) odkaz na zápis, který chcete přečíst – digitalizovaný zdroj (např. matriky, pozor na přímé odkazy u archivů Litoměřice, AHMP, Třeboň a Opava), úložiště (Disk Google, One Drive aj., pozor na nastavení sdílení a dostatečnou velikost) nebo image hosting (2i.cz, img24.cz, cs.imgbb.com, imagehosting.cz aj., ze Zámrsku nahrajte celou stranu)
b) umístění zápisu na snímku (druhý vlevo odspodu)
c) vše, co sami přečtete, i když to bude chybně a torzovitě – bez vašeho snažení vám nikdo nepomůže a vaši snahu naopak oceníme a zápis doplníme a opravíme
d) u obrázků pamatujte na dostatek textu pro srovnávání
e) své dotazy neduplikujte, můžete je oživit novým příspěvkem ve stávajícím vlákně nebo po čase možností "oživit téma" v levém dolním rohu
f) vyhledávání - na fóru se již mnohé probíralo, zkuste před dotazem vyhledávat v historii fóra význam termínu, který vám není jasný (pole "Hledej")

3. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Děkujeme

O Svojanov 1848, němčina

Příspěvekod lupusminor » úte dub 16, 2019 9:06

Dobrý den,

prosím o pomoc s přečtením druhého zápisu. Dokázal jsem přečíst jen část:

Der hoch und wohl geboren herr Franz Graf von Schauffgotsch, herr von ... Wildschütz und Frauenwalde? sohn das ... Joseph Graph von Schauffgotsch ... majestät das Königs von Preussnau? and der frau Josepha Gräfin v Schaffgotsch gebornen ... v Strbensky ... majestät der Kaiserin.

Die Hoch und Wohlgebornen Fraulin Agatha Maria fraulin v Stillfried besitz... das Gutes Swojanow tochter das ... Rüdiger freiherr v Stillfried, herr nach Rattonitz und Neurode majestät das kaisers ... lachen ... und der Vaclau frau Anna fraulin von Stilfried geboren fraulin v Stentzch

A jelikož neumím německy, přelouskal jsem si to takto:

Vysoce urozený pán František hrabě Schaffgotsch, pán ... na Vlčici a Frauenwalde syn Josefa hraběte Schaffgotsch ... a paní Josefy hraběnky Schaffsgotsch rozené Strbenské ..
Vysoce urozená paní/slečna? Agáta Marie Stillfried sídlem na panství Svojanov dcera Rüdigera svobodného pána Stillfried, pána na Ratonicích a Nové Rudě ... a paní Anny paní Stillfried rozené paní von Stentzch.

Děkuji


Obrázek
lupusminor
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned led 15, 2017 16:40
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Moravské Málkovice, Svojanov, Doubravník

Re: O Svojanov 1848, němčina

Příspěvekod zburget » úte dub 16, 2019 10:08

Zdravím,
drobná prosba pro příště - nedávejte sem obrázky takto, ale jen jako odkaz. Takto se zbytečně hodně znepřehledňuje vlákno. A obrázek přímo v příspěvku nemá z hlediska čtení žádný význam.Der hoch und Wohlgeborne Herr Franz Graf von Schauffgotsch, herr der Lehrgütter Wildschütz und Frauenwalde Sohn des H(err) Joseph Grafer von Schauffgotsch Kammerherrn S(eine)r Majestät das Königs von Preußner und der Frau Josepha Gräfin v(on) Schauffgotsch gebornen Freyin v Strbensky ??? daner? Ihre Majestät der Kaiserin.

Die Hoch und Wohlgeborne Fraulin Agatha Maria Freyin v Stillfried besitzerin? des Gutes Swojanow Tochter des H(err) Rüdiger Freiherrn v Stillfried, Herrn auf Rattonitz und Neurode S(eine)r Majestät des Kaisers weiblichen? Kammerherrn und der Wailand Frau Anna Freyin von Stillfried geboren Freyin v Stentzch

I můj přepis bude potřebiovat ještě opravu a doplnění. To, včetně překladu, přenechám některému z němčinářů.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 2597
Registrován: pon dub 30, 2018 18:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O Svojanov 1848, němčina

Příspěvekod Radix » úte dub 16, 2019 11:31

gebornen Freyin v Skrbensky Noblestdame ...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Skrben%C5 ... %A1t%C4%9B
Radix
 
Příspěvky: 2246
Registrován: úte led 08, 2013 19:54

Re: O Svojanov 1848, němčina

Příspěvekod Gabi » pát dub 19, 2019 21:28

wirklichen Kammerherrn
:) Gabi
Gabi
 
Příspěvky: 1555
Registrován: pon kvě 14, 2012 20:17
Bydliště: Oberpfalz
Oblast pátrání: Stříbro/Mies; Sulislav/Solislau; Pňovany/Piwana; Stod/Staab; Chotěšov/Chotieschau


Zpět na Čtení starých materiálů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník