sňatek 1867 Praha německy

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

sňatek 1867 Praha německy

Příspěvekod MrTvola » ned úno 24, 2019 2:46

Zdravím, mám další oříšek
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 53#scan153
zvládám z toho
Smíchov 297 (ale je to bydliště ženicha nebo nevěsty?)
KUBIK František ... ... narozen Podmokly 49 ... ... ?zbinow? ... ... po zemřelém Josefu KUBÍKOVI .... .... Maria roz. KARA .... .....
BADSTUBER Maria ... .... narozena .... číslo 28 .... .... dcera Gottfrieda BADSTUBERa ... ... ... a zemřelé Judithy HOFERT .....
- popravdě řečeno kdybych ty "přeložené" věci nevěděl tak bych to asi také nepřečetl :(
- mimochodem rád bych věděl odkud byla Maria = trošku se mi rozchází info ohledně jejího narození (Žatec / Kaštice / Kašice)
děkuji
Opraven předmět. Z
Naposledy upravil MrTvola dne ned úno 24, 2019 14:10, celkově upraveno 1
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: Svatba KUBÍK & BADSTUBER - německy?

Příspěvekod zburget » ned úno 24, 2019 8:56

Zdravím,
nejste tady zdaleka první den, takže bych očekával, že byste měl vědět
  1. Jak má vypadat předmět dotazu
  2. že máte přepisovat to, co přečtete a nikoli překlad do češtiny.
Jakou máte představu o tom, že vám to někdo teď doplní? Když doplním česky, nebudete mít pořád nejmenši tůšení, co je tam napsáno. Když doplním německy, bude z toho guláš :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svatba KUBÍK & BADSTUBER - německy?

Příspěvekod zburget » ned úno 24, 2019 9:00

Některá slova v tom textu nebo minimálně části některých slov jsou čitelná velice hezky. Určitě se vám z toho musí podařit (byť i s tahákem na kurent) přečíst daleko víc, než jste nám sem vložil.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svatba KUBÍK & BADSTUBER - německy?

Příspěvekod Zora » ned úno 24, 2019 9:34

MrTvola píše:Zdravím, mám další oříšek
http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 53#scan153
zvládám z toho
Smíchov 297 (ale je to bydliště ženicha nebo nevěsty?)
KUBIK František ... ... narozen Podmokly 49 ... ... ?zbinow? ... ... po zemřelém Josefu KUBÍKOVI .... .... Maria roz. KARA .... .....
BADSTUBER Maria ... .... narozena .... číslo 28 .... .... dcera Gottfrieda BADSTUBERa ... ... ... a zemřelé Judithy HOFERT .....
- popravdě řečeno kdybych ty "přeložené" věci nevěděl tak bych to asi také nepřečetl :(
- mimochodem rád bych věděl odkud byla Maria = trošku se mi rozchází info ohledně jejího narození (Žatec / Kaštice / Kašice)
děkuji


Opravte, prosím, předmět, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: AhmP 1867 Praha Německy

Příspěvekod MrTvola » ned úno 24, 2019 18:51

Zdravím,
předmět opraven
pokus o přepsání textu písmeno po písmenu (POZOR sloupce = řádky) kurzivou je doplněno to co vůbec nepřečtu nebo nepoznám (chápu že v mém věku je neznalost písma docela omezující ale o to lépe mi jde fyzika a matematika) jednotlivá slova odděluji středníkem pro lepší orientaci ; :
1867 Januar 27
Smichow No297
Josef Roaby Kfoemmum
Kubik ; (tohle bych opravdu nepřečetl ale vím že byl František) ; Rofunyu zbytek nečitelný ; nu poslední písmenko neznám ; Gnugtvynuninu ; vcud ; km ; k.k. ; Rabentnu ; = ; Obytult ; noufyt ; 2nd. ; Vlouyto tenhle znak neznám a neumím přepsat t, ; yub. ; vů znak neznám a neumím přepsat ; Kotmob ; N.49, ; Zvy. ; Omt ; Zbimow, ; Kmocujvm ; znak neznám a neumím přepsat mnifud ; vfulůfum ; znak neznám a neumím přepsat ofu znak neznám neumím přepsat v znak neznám a neumím přepsat ; (další znak je zemřelý, ale ten opravdu nevím jak se dělá na klávesnici) ; Jofuf ; Kubik ; Lyoů znak neznám a neumím přepsat lom znak neznám a neumím přepsat ; vui znak neznám a neumím přepsat ; Ko znak neznám a neumím přepsat mok ; ům poslední znak neznám a neumím přepsat ; znak neznám a neumím přepsat om ; Moemia ; yub. ; Kara ; vců znak neznám a neumím přepsat ; Ko znak neznám a neumím přepsat mvk. ;
Badstuber (měla by být Marie) ; Mocnůx ; yvb. ; vrů znak neznám a neumím přepsat ; znak neznám a neumím přepsat ocf znak neznám a neumím přepsat ity ; N.28 ; Zay ; Amt. Ko znak neznám a neumím přepsat om ; fxm ; znak neznám a neumím přepsat vrocyna ; znak neznám a neumím přepsat unifod ; ufuličfa ; Zoc znak neznám a neumím přepsat tom ; tohle vůbec nepoznám ale prostřední znak by mohl být v/n ; Gottfried ; Badstuber ; znak neznám a neumím přepsat fuvi znak neznám a neumím přepsat vmcuniytam znak neznám a neumím přepsat ; in ; Rvef znak neznám a neumím přepsat ity, ; ůn znak neznám a neumím přepsat ; znak neznám a neumím přepsat vm ; další znak je zemřelý - ale ten sem dostat neumím ; Jů znak neznám a neumím přepsat it znak neznám a neumím přepsat ec ; gwb. ; Lyofant ; rů znak neznám a neumím přepsat ; znak neznám a neumím přepsat imbity.

Takže takhle vypadá první verze, když to vezmu znak po znaku (respektive to co mám pocit že jsou jednotlivá písmenka). Popravdě, když to vidím je zjevné že se jedná o naprostý nesmysl. Tady zpátky do lavic a pokusíme se více zapojit mozek = pokud vím že se první Kubík jmenoval František, tak se pokusíme rozebrat jednotlivé znaky druhého slova ve čtvrtém sloupci. O.K.
Na začátku je jednoznačně litera F - ale jak na to koukám zleva zprava zhora i zdola tak tam nedokážu najít zbylá písmena (r a n t i š e k). Měl bych mít správně 9 písmen a pří vší snaživosti jich vidím jen 6. Tedy jinak = NENÍ to František, zkusíme Franc = 5 písmen => něco z toho co se mi jeví jako dva znaky je ve skutečnosti jen jeden s tím že poslední znak je podle této úvahy písmeno C. Pokusíme se tedy aplikovat poslední znak tohoto slova na celý soubor s tím že se jedná o C a nikoli o Y jak se mi to doposud čistě opticky jevilo.
Chvilku vydržte pokračování se záměnou znaků se dostaví.
Jen se mezitím hodlám věnovat dceři takže se k tomu vrátím až usne. Pak to celé přepíšu a uvidíme. Někde v zákulisí mé inteligence se ovšem na hraně uchopitelnosti tetelí myšlenka vskutku nepěkná = není to ani Franc a celá akce bude zbytečná... Budu tam muset dosadit jiné písmenko...
děkuji za pozornost
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: AhmP 1867 Praha Německy

Příspěvekod Radix » ned úno 24, 2019 19:17

Převodní tabulka je třeba zde:
http://genealogie.nka.cz/?page_id=177
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: AhmP 1867 Praha Německy

Příspěvekod zburget » ned úno 24, 2019 19:27

Ten předmět pořád ještě není správně - podstatné je, že se jedná o svatbu (matrika oddaných), že je to pražský archiv tam být nutně nemusí

S tím písmem je to v tomto záznamu trochu podraz - jména (a to ještě ne všechna) jsou psána humanistickým písmem a zbytek kurentem.

Přepíšu vám ženicha, ať máte nějaký srovnávací text a podle něj zskute nevěstu.

1867 Januar 27
Smichow No297
Josef Raab? m.p. P farrer
Kubik Franz Reservmann und zeugsgemeine aus dem k.k. Raketen? = Anstalt nächst W. Neustadt, geb. aus Podmok N.49, Bey. Amt ; Zbirow, Prager Kreis, eheliche Sohn des + (člověk by neřekl, jak je jednoduché udělat na klávesnici znak podobný křížku) Josef Kubik Häuslers aus Podmok und der Maria geb. Kara aus Podmok.
Badstuber (měla by být Marie) ; Mocnůx ; yvb. ; vrů znak neznám a neumím přepsat ; znak neznám a neumím přepsat ocf znak neznám a neumím přepsat ity ; N.28 ; Zay ; Amt. Ko znak neznám a neumím přepsat om ; fxm ; znak neznám a neumím přepsat vrocyna ; znak neznám a neumím přepsat unifod ; ufuličfa ; Zoc znak neznám a neumím přepsat tom ; tohle vůbec nepoznám ale prostřední znak by mohl být v/n ; Gottfried ; Badstuber ; znak neznám a neumím přepsat fuvi znak neznám a neumím přepsat vmcuniytam znak neznám a neumím přepsat ; in ; Rvef znak neznám a neumím přepsat ity, ; ůn znak neznám a neumím přepsat ; znak neznám a neumím přepsat vm ; další znak je zemřelý - ale ten sem dostat neumím ; Jů znak neznám a neumím přepsat it znak neznám a neumím přepsat ec ; gwb. ; Lyofant ; rů znak neznám a neumím přepsat ; znak neznám a neumím přepsat imbity.


Takže takhle vypadá první verze, když to vezmu znak po znaku (respektive to co mám pocit že jsou jednotlivá písmenka). Popravdě, když to vidím je zjevné že se jedná o naprostý nesmysl. Tady zpátky do lavic a pokusíme se více zapojit mozek = pokud vím že se první Kubík jmenoval František, tak se pokusíme rozebrat jednotlivé znaky druhého slova ve čtvrtém sloupci. O.K.
Na začátku je jednoznačně litera F - ale jak na to koukám zleva zprava zhora i zdola tak tam nedokážu najít zbylá písmena (r a n t i š e k).

celkem logicky - když je to psáno německy, nemůže tam být slovo František
Měl bych mít správně 9 písmen a pří vší snaživosti jich vidím jen 6. Tedy jinak = NENÍ to František, zkusíme Franc = 5 písmen => něco z toho co se mi jeví jako dva znaky je ve skutečnosti jen jeden s tím že poslední znak je podle této úvahy písmeno C. Pokusíme se tedy aplikovat poslední znak tohoto slova na celý soubor s tím že se jedná o C a nikoli o Y jak se mi to doposud čistě opticky jevilo.
Chvilku vydržte pokračování se záměnou znaků se dostaví.
Jen se mezitím hodlám věnovat dceři takže se k tomu vrátím až usne. Pak to celé přepíšu a uvidíme. Někde v zákulisí mé inteligence se ovšem na hraně uchopitelnosti tetelí myšlenka vskutku nepěkná = není to ani Franc a celá akce bude zbytečná... Budu tam muset dosadit jiné písmenko...
děkuji za pozornost

drobná chybka v jinak logické úvaze - správně se to píše Franz
Ale připravte se na to, že to ve starých matrikách dokázali pizdit, jak jim to pod brk lezlo. Franz, Franc, Frantz, viděl jsem i Francz.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: AhmP 1867 Praha Německy

Příspěvekod Zora » ned úno 24, 2019 19:37

Pro kolegu Burgeta -
chápu, že vnímáte, jak jste ve čtení pokročil a kam až jste se dostal. Jen žádám o větší citlivost vůči začínajícím kolegům, řekněme jemná ironie či drobné výtky jim opravdu nepomohou.
I Vy jste jednou začínal a tehdy Vám spíše pomohlo jednoduché objasnění.

Inu, křestní jméno Franz už pamatují jen ty nejstarší generace, je třeba čas, aby kolega postřehl, co a kdy bylo v minulosti jinak.
Co je humanitní kurziva přesně dokáže určit málokdo z nás, a vůči úplným nováčkům by - pokud to považujete za nezbytné a nutné - stačil jen odkaz na stránky s různými druhy písma a jejich popisy, možná ani to ne.
Je to sice ostuda, ale já to nevím dodnes - jen rozlišuji různé druhy stejných písmen.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: AhmP 1867 Praha Německy

Příspěvekod zburget » ned úno 24, 2019 19:47

Zora píše:..., řekněme jemná ironie či drobné výtky jim opravdu nepomohou.


Přečetl jsem si po sobě ještě jednou celý svůj příspěvek a nevím, na co přesně narážíte.
Jedinou ironii, kterou jsem si zde zcela vědomě a záměrně dovolil, byla u přepsání křížku značícího úmrtí. Jinak jsem se všechny své poznámky snažil psát jako věcné připomínky a vysvětlení bez jakýchkoli emocí. Přepsal jsem část zápisu, aby tazatel měl materiál pro srovnání a dal jsem si s tím i tu práci, že všechna písmenka, která přečetl správně jsem mu nechal a vepsal a barevně označil jen to, co jsem přečetl já.

Prosím o jasnou informaci, co mimo zmíněného (modře označeného) textu považujete za nevhodné nebo neuctivé k tazateli.

Troufám si tvrdit, že na rozdíl od některých nejmenovanách kolegů (kteří se zde ale neobjevují naštěstí příliš často) se snažím zde nikoho nenapadat, nezesměšňovat a naopak se vždycky snažím navést tazatele k tomu, aby se text dokázal naučit číst sám.
Naposledy upravil zburget dne ned úno 24, 2019 19:48, celkově upraveno 1
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: sňatek 1867 Praha německy

Příspěvekod Gabi » ned úno 24, 2019 19:48

Kubick Franz, Reservemann
und Zeugsgemeiner aus der k.k.
Raketen-Anstalt nächst W(iener)
Neustadt, geb(ürtig) aus Podmok N. 49
Bez(irks)Amt Zbirow, Prager
Kreises, ehelicher Sohn des +
Josef Kubik, Häuslers aus
Podmuk, und der Maria geb.
Kava (oder Kara) aus Podmok.

Badstüber Maria, geb. aus
Kaschitz Nr. 28, Bez.Amt Poder-
sam, Saazer Kreises, eheliche
Tochter des Gottfried Bad-
stüber, Schneidermeister
in Kaschitz, und der + Juditha
geb(orene) Höfert aus Sirbitz.

1. Ehelizenz vom Commando der
k.k. Raketen-Anstalt
nächst W(iener) Neustadt dto. (de dato) 25ten
Sept(em)b(er) 1866. Z(iffer) 102
2. + 3. Beide Taufscheine
4. Verkündschein vom k.k.
Feldsuperiate in Wien
dto. 17. Oktob(er) 1866. Z. 709.
Das Aufgeboth hierorts war
6ten, 13. und 20 Januar 1867
:) Gabi
Gabi
 
Příspěvky: 1615
Registrován: pon kvě 14, 2012 19:17
Bydliště: Oberpfalz
Oblast pátrání: Stříbro/Mies; Sulislav/Solislau; Pňovany/Piwana; Stod/Staab; Chotěšov/Chotieschau

Re: AhmP 1867 Praha Německy

Příspěvekod Zora » ned úno 24, 2019 19:54

zburget píše:
Zora píše:..., řekněme jemná ironie či drobné výtky jim opravdu nepomohou.


Přečetl jsem si po sobě ještě jednou celý svůj příspěvek a nevím, na co přesně narážíte.
Jedinou ironii, kterou jsem si zde zcela vědomě a záměrně dovolil, byla u přepsání křížku značícího úmrtí. Jinak jsem se všechny své poznámky snažil psát jako věcné připomínky a vysvětlení bez jakýchkoli emocí. Přepsal jsem část zápisu, aby tazatel měl materiál pro srovnání a dal jsem si s tím i tu práci, že všechna písmenka, která přečetl správně jsem mu nechal a vepsal a barevně označil jen to, co jsem přečetl já.


Prosím o jasnou informaci, co mimo zmíněného (modře označeného) textu považujete za nevhodné nebo neuctivé k tazateli.

Troufám si tvrdit, že na rozdíl od některých nejmenovanách kolegů (kteří se zde ale neobjevují naštěstí příliš často) se snažím zde nikoho nenapadat, nezesměšňovat a naopak se vždycky snažím navést tazatele k tomu, aby se text dokázal naučit číst sám.

Už se k tomu nechci a nebudu vracet. Zkuste se vmyslet do role nezkušeného začátečníka, pak třeba pochopíte. (Tím nemám na mysli fakt, že se většinou začátečníci nesnaží přepisovat originální text.) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: sňatek 1867 Praha německy

Příspěvekod MrTvola » pon úno 25, 2019 19:18

Vážení (dámy i pánové - a v rámci toho co se dnes považuje za genderově vyvážené musím dodat i ostatní),
jsem trošku v rozpacích z toho že můj pokus, ohledně (z mého pohledu) poukázání na fakt že pro některé i dlouho registrované (=nemusí nutně znamenat denně genealogicky aktivní) uživatele je čtení některých záznamů problém, rozpoutal v této společnosti neshody.
Já osobně považuji jakékoliv neshody za součást komunikace = je to jen předehra k dosažení výsledku (pokud se ovšem nejedná o setkání různých náboženství / politik / atd.). Nicméně v mé technické praxi se obvykle jedná o oponenty technické vs. obchodní (=fyzikální zákony velmi často neberou v úvahu nálady tržního hospodářství - např. zákon o zachování energie příliš nenahrává ekologickým aktivistům, apod.).
Na jemnou ironii jsem zvyklý a vřele jí doporučuji všem kdo se cítí býti následovníky dnes již zapomenutých klasiků českého národa (Hašek, Voskovec&Werich, Šimek&Grossman, a celá řada dalších). Nevidím v ní nic špatného - pokud ovšem ukazuje správným směrem a dokáže posunout (dnes by byl vhodnější výraz nakopnout) badatele k lepším výkonům.
Vezmu to popořadě (a bude to s omluvou osobní):
od Radix » ned úno 24, 2019 19:17
tabulku prostuduji a děkuji za odkaz
od zburget » ned úno 24, 2019 19:27
No to trvání na tom že předmět stále není správně je jistě velmi podstatné a slibuji že se tomu budu do budoucna daleko více věnovat, ale pro mě jako tápajícího badatele je daleko důležitější že jsem se dozvěděl že: "to ve starých matrikách dokázali pizdit, jak jim to pod brk lezlo. Franz, Franc, Frantz, viděl jsem i Francz". A to je podstatné = já mám v záznamech právě tvar Franc. A z toho jsem v dobré víře (spisovnou němčinou nedotčené) vycházel. A k tomu mám jako bonus srovnávací tabulku (rozuměj překlad) na celého ženicha a podle toho si dokáži představit že bych byl schopen aplikovat podle vzoru jednotlivé litery i na nevěstu.
od Gabi » ned úno 24, 2019 19:48
děkuji Jste dokonalá. Mohl bych se samozřejmě vše co Jste mi přečetla a přeložila časem naučit (a nebo také ne). Ale rozhodně Jste mi ušetřila spoustu času který mohu využít jinak (mám 5-ti letou dceru takže místo sestavování algoritmů pro překlad mohu dělat prince z Popelky - a to je něco co se časem nebude opakovat - na rozdíl od sestavování algoritmů...).
Další =
drobné výtky dokáží pomoci (pokud jsou i směrové)
lehká ironie by mohla být pozitivní ve směru nápomoci

Příklad:
v pátek jsem postavil a spustil do provozu technologický celek (vytápění a ohřev TUV)
v sobotu cca 9:30 volá zákazník že to nefunguje
- standartní postup je provést servisní zásah (paušál 3850+19kč/km+785/hod+DPH)
- dá se navést zákazníka na originální návod s tím že než tu technickou francouzštinu přelouská tak ať si víc oblíkne děti a manželku (přeji příjemný víkend a nasranost její manželské výsosti neřeším - a ujišťuji Vás že v tomto vesmíru jsou příslušnice ženského pohlaví které Vám to umí dát sežrat).
- mohu mu poradit po telefonu (oželím příjemný výdělek s 50% příplatkem za zásah mimo pracovní dobu), ale na druhou stranu:
- mám to tam asi 20min cesty (a POZOR i zpátky = 40min)
- podle popisu je to naprosto triviální záležitost (viz níže) = budu tam hoďku předvádět nějakou činnost a pak si za ty prachy vezmu rodinu na oběd...
- ježto si to uživatel nevím proč přepnul do letního provozu (= v létě netopím a dělám jen TUV - teplou vodu na mytí) je servisní zásah spíše vtipem či ironií a to vše za bratru 9792,00 včetně DPH.
A pozor vyměnil jsem tento nádherný výdělek (=2hod simulace) za ty neopakovatelné okamžiky s Terezou Annou i když jsem celou dobu naprosto jasně věděl že ze sebe opět budu dělat nějakého debila na téma ty Jsi princ a teď Jsi na chvilku kůň Maxim a potom budeme hrát na schovku co dělala Popelka když jí honili princové (pojď dolu - pojď ty nahoru - povídám Ti pojď dolu - ...) a podobně.

Asi nejsem rodinný typ ale uživateli jsem poradil po telefonu. Sice nemám co fakturovat, ... žena bude muset udělat oběd , ale ...
můžu (a jistě nemusím) mít dobrý pocit že jsem mu pomohl (taky mě to mohlo obtěžovat = máš k tomu návod a když se procvičíš ve Francouzštině jen ti to prospěje).
Kolik řečí umíš ...
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: sňatek 1867 Praha německy

Příspěvekod MrTvola » pon úno 25, 2019 19:34

Závěrem
NEJSEM nijak věřící - beru život jak jde a nic na nic nesvádím (osud bůh a podobně) ale
kdysi jsem akceptoval jednu myšlenku
přej a bude Ti přáno / dej a bude Ti dáno
toť vše k tomuto tématu.
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: sňatek 1867 Praha německy

Příspěvekod MrTvola » pon úno 25, 2019 19:43

Nekonečný příběh - jednoho pána
na dotaz Reservemann mi seznam.cz nabídl
Mannen - poddaní
Mann - muž
Reserve - zásoba

- tedy je to poddaný muž v zásobě???

jaký je prosím český ekvivalent?

děkuji
MrTvola
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 26, 2016 11:13
Oblast pátrání: Vlastní předci - okolí obcí - Mělník, Velké Meziříčí, Lysá nad Labem, Praha Východ,

Re: sňatek 1867 Praha německy

Příspěvekod Radix » pon úno 25, 2019 19:46

Reservník
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků