nar. 1769 Podkost latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

nar. 1769 Podkost latina

Příspěvekod 21milan » sob pro 15, 2018 2:20

N - Helikarová Anna Apolena18.1.1789 b.jpg
N - Helikarová Anna Apolena 10.2.1769 a.jpg
N - Helikarová Anna Apolena18.1.1789 b.jpg


Stránka levá dole co je ukazovátko. Odkaz dávat nebudu je to ze Zámrsku, a nikdo by to nestahl[/u]
v levo dole poslední
??? ??? ??? asi Tobiáš Svoboda ??? ??? ??? baptista
Dne 10.února 1769 nar. Anna Apolena Helikarová Jan Helikar, M: Anni, ???. (???)
??? ??? Kostensi? /: vl ??:/Matej? Levi, L. eps Anna ??? Joanem Jarky z ???, ?? Alžběta Zelená, & ??? ??? z Vesce, ???

Z obrázku "c" v (v pravo nahoře první), začátek nedám - až Elizabeta Jana Zelenýho z Podkosti, ?? Václav? Macouna? z Vesce - Kateřina Helikarová nyní v Nepříveci č.18

Víc toho nedám, prosím o doplnění a opravu, je to hrozně napsané a ze Zámrsku je to katastrofa!!!
Děkuji Milan
Přílohy
N - Helikarová Anna Apolena18.1.1789 c.jpg
Naposledy upravil 21milan dne sob pro 15, 2018 12:48, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
21milan
 
Příspěvky: 412
Registrován: stř pro 28, 2016 0:53
Oblast pátrání: Kladno, Buštěhrad, Dobřichovice, Škvorec, Český Brod, Úvaly, Poděbrady, Slaný, Jílové u Prahy, Cerhovice, Hradec Králové, Zbiroh, Unhošť, Motyčín, Praha, Rovensko pod Troskami, Sobotka, Kost, Doubek, Hradešín, Přivětice u Rokycan, Karlík, Lety, Velíš, Podhradí, Zbiroh, Smečno, Makotřasy, Pletený Újezd, Valdek, Hnidousy, Dříň, Štěpánov, Beroun,

Re: nar. 1769 Podkost latina

Příspěvekod zburget » sob pro 15, 2018 9:56

Uznávám, že je to nahrabané otřesně. Tohel bude celkem oříšek. Ale vysvětlete mi, jak vám máme doplnit latinský text do pokusu o český překlad, který je navíc napsán strukturálně jinak, než je původní text?
Napište sem prosím to, CO PŘEČTETE - v původním textu nikde nevidím slova otec, matka, kmotři... Datum určitě není na druhém řádku těsně před jménem dítěte...
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: nar. 1769 Podkost latina

Příspěvekod zburget » sob pro 15, 2018 20:12

Říkal jsem, ať napíšete, co je v originálu - pořád tam máte české tvary slov, pořád máte zpřeházený slovosled - pak se divíte, že se v tom nevyznáte...
Ne, že byste se snažil usnadnit práci těm, kteří vám jsou ochotni pomoct. Způsob, jakým jste zapsal pokus o přepis je jen matoucí a člověk si musí dávat pozor na to, co jste kam vlastně zapsal. Není pak divu, že se vám do odpovědi nikdo nehrne... Zvlášť když je zápis takhle bezvadně nečitelný.

Ex Podkosti 10. In Eccl(esia) d??? S(ancta) M(a)r(ia) Magd. a? Tobi..? Svoboda? Presb(yter)? Eccle(siæ)? & Capel(lanus)? baptisata
e(st) Anna Apollonia Joannis Helikar, M: Anni, Sub(diti) Parentes?
Exo??ni? D(omi)nio Kostensi /: ?? ?? :/ Natus? hui..? (hodie?), L. ejus? Anna post? Joannem Girka? z Cžetitz?, T(es)T(es) Elisabeth Zelena?, & Wenc Maczoun? ex Vescze, uterque

bylo by dobré sem nalákat nějakého latiníka, ať to opraví - já napsal jen co jsem viděl (spíš co jsem si myslel, že jsem viděl).

A ten druhý záznam nebudu ani zkoušet, dokud nemude přepsáno co přečtete v tom tvaru, jak je to zapsáno. Můžete to buď přepsat nebo čekat, jestli to udělá někdo jiný.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: nar. 1769 Podkost latina

Příspěvekod Boza » ned pro 16, 2018 19:20

Uff, to je teda něco. Nicméně, byla to dvojčata - holky. Zkusil jsem cosi doplnit, pohříchu na základě záznamů z jiných folií - něco jsem stejně nedohledal:

Ex Podkosti 10. In Eccl(esia) decanali S(ancta) M(a)r(ia) Magd. á R(everendi) Tobia Svoboda Presb(ytero) Eccle(siæ)? & Capel(lani) baptisata
e(st) Anna Apollonia Joannis Helikar, M: Anni, Sub(ditorum) Parenti
Excell(enti)mo d(omi)no Kostensi /: ?? ?? :/ Natus? hui..? (hodie?), L(evans). ejus Anna post Joannem Girka z Cžetitz?, T(es)T(es) Elisabeth Zelena, & Wenc Maczaun ex Wescze, uterque.

Eodem In Eccl(esia) dec(anali) Sobotca S(ancta) M(a)r(ia) Magd. á R(everendi) Tobia Svoboda Capel(lani) Sobot(censi?)
est Catharina, ejusdem P(aren)tis? ??? /:gemini:/ baptisata. L(evans). ejust erat Elisabeth Joanni Zeleny ex Podkosti, T(es)T(es) Wences. Maczaun
ex pago Wessetz. - Kateřina Helikarowa nyní v Nepřiwečí
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: nar. 1769 Podkost latina

Příspěvekod Kašpar » pon pro 24, 2018 10:34

Boza píše:Uff, to je teda něco. Nicméně, byla to dvojčata - holky. Zkusil jsem cosi doplnit, pohříchu na základě záznamů z jiných folií - něco jsem stejně nedohledal:

Ex Podkosti 10. In Eccl(esia) decanali S(ancta) M(a)r(ia) Magd. á R(everendi) Tobia Svoboda Presb(ytero) Eccle(siæ)? & Capel(lani) baptisata
e(st) Anna Apollonia Joannis Helikar, M: Anni, Sub(ditorum) Parenti
Excell(enti)mo d(omi)no Kostensi /: ?? ?? :/ Natus? hui..? (hodie?), L(evans). ejus Anna post Joannem Girka z Cžetitz?, T(es)T(es) Elisabeth Zelena, & Wenc Maczaun ex Wescze, uterque.

Eodem In Eccl(esia) dec(anali) Sobotca S(ancta) M(a)r(ia) Magd. á R(everendi) Tobia Svoboda Capel(lani) Sobot(censi?)
est Catharina, ejusdem P(aren)tis? ??? /:gemini:/ baptisata. L(evans). ejust erat Elisabeth Joanni Zeleny ex Podkosti, T(es)T(es) Wences. Maczaun
ex pago Wessetz. - Kateřina Helikarowa nyní v Nepřiwečí

*************
Jen drobnost - u prvního výřezu bude za "Excell dno Kostensi" /:pl(ena) tit(ulo):/
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků