VYŘEŠENO: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod Zora » pát pro 14, 2018 8:52

Opakuje se to tady neustále...
opisujte přesně text, který jste přečetl, tedy teď v latině. Trvá to déle, je to pracné, ale fakt děsně přínosné.
jednak následuje oprava, dočtení, příp. překlad od kolegů, "druhak" se strašně moc naučíte.

Věřte mně, že nepíšu jen tak, abych někoho "týrala", nebo abych vypadala jako genius. (na přesné čtení stejně nevidím a netajím to) O mě (případně o další znalé kolegy) vůbec nejde, jen se fakt snažíme pomoci těm, kteří se zápisy v matrikách bojují.

Tady řešíte postupně jednotlivá slova, aniž byste moc tušil jejich úlohu v textu, za tu dobu byste už to měl přepsané.
Pokud snad máte pocit, že byste se ztrapnil, že bychom se Vám vysmáli, opak je pravdou. Čtečky si cení snahy, ocení, že se snažíte, vysvětlí, v kde je chyba, která písmena jste zaměnil, ... Pokud by snad měl někdo nějaké "nevhodné" poznámky, od toho jsou tu moderátoři a a v neposlední řadě i banování. Prostě pak by následovala pořádná výstraha posměváčkovi. A věřte mně, že ode mě by to schytal :-), doposud se nic takového nestalo.
Fakt se toho nebojte, nešetřete (snad) časem tam, kde je to neproduktivní, naopak, věnujte čas pokusu o přečtení . následně se Vám to vrátí tisíckrát.
honestum iuvenem Laurentium ctěný mladík Laurentius - tedy Laurentius byl svobodný (neoženěný) .
Pozn. Pokud Vám "chybí" matrika a nemáte informaci, kam se poděla zda existovala...
Nejsnazší je zeptat se přímo v konkretním archivu, jinak je to jen a jen hledání teoretických možností.

Na actapublica - které znám- jsou dvě možnosti
Buď se matrika ztratila, shořela, byla ukradená... pak je o tom zmínka v seznamu matrik - ne ale online.
Nebo neexistovala ani při prvním evidování matrik , pak se o ní vůbec nehovoří...

Proto jsou matriky na actapublica někde od r. 1600, ale jinde jen ty opravdu mladší o starších se nic neví.

Ale třeba Tišnov, tam se dočtete na seznamu matrik, že starší matriky byly, ale shořely, z části nahrazeny opisem.

To, že se z hledané obce najde někdo zapsaný v jiné farnosti, než byla to správná,může být dáno i vzdáleností a dostupností kostela. U nás např. Neslovice, které v jisté době spadaly pod fa. Dolní Kounice, ale spoustu zápisů z Neslovic je právě v Ivančicích. Přímější a více "frekventovaná" cesta než do D. Kounic.

Otázku neexistence matriky fakt rozlouskne přesně jen archiv.

Držím palce, ať se s tím přepisováním rozhodnete správně, sám vidíte, jak Vás v minulosti obralo o čas dohledávání podle špatně přečtených údajů. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod kolsi » pát pro 14, 2018 9:21

HynekMU píše:
kolsi píše:
HynekMU píše:Další otázkou je, proč chybí jedna matrika farnosti Bukovec okres Domažlice ... Proč tam není napsáno, že se matrika neuchovala ... nebo podobně ...
http://www.portafontium.eu/contents/reg ... ka/bukovec

Protože třeba žádná taková matrika ani nikdy neexistovala :wink:


Dobrý den, děkuju, ano - třeba opravdu žádná taková matrika nebyla, pak by ale byly záznamy v okolních farnostech ... zatím jsem nenašel ...
HM


To ale přeci vůbec ne. To, že se nevedla žádná matriční kniha, neznamená, že neexistovala daná farnost. Když pominu důvody, co zmínila Zora, tak já měl na mysli situaci, že farář si akt poznamenal na papírek, ale už je pak nepřepisoval (nebo nenechal přepsat) do žádné knihy. Po něm (a před ním) nastoupil jiný farář, který už byl pečlivější a knihu začal vést. Nebo myslíte, že rodiče dětí si řekli "u nás to nezapisujou do knihy, tak půjdeme dítě pokřtít jinam" ?
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: VYŘEŠENO: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod HynekMU » pát pro 14, 2018 9:38

Dobrý den, omlouvám se za nedorozumění, to na co jsem se ptal, jsem zjistil, ještě jsem čekal na další názor ...
Odpovědí tedy je, že tam je uvedeno jméno otce ženicha Kryštof ...
Pak je to VYŘEŠENO ...
Děkuju za Vaše názory ...

HM
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod HynekMU » pát pro 14, 2018 10:09

Dobrý den, děkuju, ano - třeba opravdu žádná taková matrika nebyla, pak by ale byly záznamy v okolních farnostech ... zatím jsem nenašel ...
HM[/quote]

To ale přeci vůbec ne. To, že se nevedla žádná matriční kniha, neznamená, že neexistovala daná farnost. Když pominu důvody, co zmínila Zora, tak já měl na mysli situaci, že farář si akt poznamenal na papírek, ale už je pak nepřepisoval (nebo nenechal přepsat) do žádné knihy. Po něm (a před ním) nastoupil jiný farář, který už byl pečlivější a knihu začal vést. Nebo myslíte, že rodiče dětí si řekli "u nás to nezapisujou do knihy, tak půjdeme dítě pokřtít jinam" ?[/quote]

Tak nějak ANO :D ... Spíš jsem fantazíroval, že byl kostel "mimo provoz" .... :D :D :D
Nikde v okolí jsem nic nenašel, tak to bylo tak jak píšete ...
HM
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod HynekMU » pát pro 14, 2018 10:22

Zora píše:Opakuje se to tady neustále...
opisujte přesně text, který jste přečetl, tedy teď v latině. Trvá to déle, je to pracné, ale fakt děsně přínosné.
jednak následuje oprava, dočtení, příp. překlad od kolegů, "druhak" se strašně moc naučíte.

Věřte mně, že nepíšu jen tak, abych někoho "týrala", nebo abych vypadala jako genius. (na přesné čtení stejně nevidím a netajím to) O mě (případně o další znalé kolegy) vůbec nejde, jen se fakt snažíme pomoci těm, kteří se zápisy v matrikách bojují.

Tady řešíte postupně jednotlivá slova, aniž byste moc tušil jejich úlohu v textu, za tu dobu byste už to měl přepsané.
Pokud snad máte pocit, že byste se ztrapnil, že bychom se Vám vysmáli, opak je pravdou. Čtečky si cení snahy, ocení, že se snažíte, vysvětlí, v kde je chyba, která písmena jste zaměnil, ... Pokud by snad měl někdo nějaké "nevhodné" poznámky, od toho jsou tu moderátoři a a v neposlední řadě i banování. Prostě pak by následovala pořádná výstraha posměváčkovi. A věřte mně, že ode mě by to schytal :-), doposud se nic takového nestalo.
Fakt se toho nebojte, nešetřete (snad) časem tam, kde je to neproduktivní, naopak, věnujte čas pokusu o přečtení . následně se Vám to vrátí tisíckrát.
honestum iuvenem Laurentium ctěný mladík Laurentius - tedy Laurentius byl svobodný (neoženěný) .
Pozn. Pokud Vám "chybí" matrika a nemáte informaci, kam se poděla zda existovala...
Nejsnazší je zeptat se přímo v konkretním archivu, jinak je to jen a jen hledání teoretických možností.

Na actapublica - které znám- jsou dvě možnosti
Buď se matrika ztratila, shořela, byla ukradená... pak je o tom zmínka v seznamu matrik - ne ale online.
Nebo neexistovala ani při prvním evidování matrik , pak se o ní vůbec nehovoří...

Proto jsou matriky na actapublica někde od r. 1600, ale jinde jen ty opravdu mladší o starších se nic neví.

Ale třeba Tišnov, tam se dočtete na seznamu matrik, že starší matriky byly, ale shořely, z části nahrazeny opisem.

To, že se z hledané obce najde někdo zapsaný v jiné farnosti, než byla to správná,může být dáno i vzdáleností a dostupností kostela. U nás např. Neslovice, které v jisté době spadaly pod fa. Dolní Kounice, ale spoustu zápisů z Neslovic je právě v Ivančicích. Přímější a více "frekventovaná" cesta než do D. Kounic.

Otázku neexistence matriky fakt rozlouskne přesně jen archiv.

Držím palce, ať se s tím přepisováním rozhodnete správně, sám vidíte, jak Vás v minulosti obralo o čas dohledávání podle špatně přečtených údajů. Z


Děkuju za objasnění otázky s matrikama, už je mi to jasnější ... To psaní na papírky je pro mě nová informace ...
Původně jsem se ptal jen na jméno otce ženicha a pak jsme z mého hlediska diskutovali o dalších mých zkušenostech, já jsem spíše uváděl příklady z jiných matrik, zápis, na který jsem se tu ptal mi je jinak jasný ... Omlouvám se za nedorozumění ...
Příště se budu snažit formulovat dotaz jasněji
Děkuju MOC ...
HM
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: VYŘEŠENO: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod Zora » pát pro 14, 2018 10:49

Hynku, jen drobnost, vést matriky byla úřední povinnost. Z počátku církevní, později i všeobecná - údaje z matrik sloužily majiteli panství i státnímu útavaru (císařství, království...)

Kněz si nemohl říct, kašlu na to, on snad mohl být jen nepořádný a zapisovat se zpožděním, neúplně, nedodržovat pokyny o zapisování.

Mohlo se stát, že knihy nebyly vedeny, neb farnost nebyla obsazena knězem, že území spadalo pod jinou diecézi, a dnes jsou matriky uloženy v zahraničním archivu...
Tady jsou všechny matriky pro Holýšov - jednak zdigitalizované, jednak "budoucí".

http://www.portafontium.eu/contents/reg ... ka/holysov

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod HynekMU » sob pro 15, 2018 18:17

Dobrý večer Zoro,
Ten zápis, na který jsem se původně ptal, na jméno otce ženicha, je taková zvláštnost ... Ani jeden z novomanželů do farnosti Holýšov nepatřil ...
Ženich pocházel z obce Nemněnice (ex pago Nembl(o)witz) a patřil do farnosti Bukovec ... Tam je problém s tou chybějící matrikou:
http://www.portafontium.eu/contents/reg ... ka/bukovec
Chybí matrika mezi léty 1696 až 1721 ... Proto nejsem schopen najít narození Vavřince Roučky, který by se měl narodit okolo roku 1703 ...
Nevěsta byla z obce Horní Kamenice (ex pago Oberkamenzen) a patřila do farnosti Staňkov, kde jsem její záznam našel ... :)

Děkuju za objasnění povinností vést matriky, takže se ztratila ... Jen jsem poukazoval na to, že v průvodním popisu mohlo být toto napsáno ... :) :)
HM
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: VYŘEŠENO: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod Zora » sob pro 15, 2018 21:59

Pak by mohlo stát za zvážení, vznést dotaz přímo na archiv, , proč u dvou farností chybí matriční knihy ze srovnatelných období - tedy pokud jsem napodruhé správně pochopila :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod HynekMU » pon pro 17, 2018 8:54

Zora píše:Pak by mohlo stát za zvážení, vznést dotaz přímo na archiv, , proč u dvou farností chybí matriční knihy ze srovnatelných období - tedy pokud jsem napodruhé správně pochopila :-)

Z


Dobrý den, taky jsem o tom přemýšlel, otázat se na archív, možná později ... :)
Jedná se jen o jednu matriku ve farnosti Bukovec ...

Teď se trápím z jinými problémy a chtěl bych se Vás zeptat, zdali jste se s podobným nesetkala ...
Najdu svatbu přímých předků, kde zapsán otec nevěsty a z jaké vesnice pochází (cca 1705)
Mezi léty 1666 až 1687 najdu narození 11 dětí onoho otce z téže vesnice
Ale narození nevěsty nenajdu
Asi se stěhovali, možná do jiné farnosti, v okolí jsem nenašel ... možná dál ... nebo chyba zápisu???

Hezký den
HM
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Re: VYŘEŠENO: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod Zora » pon pro 17, 2018 9:14

Ok, ale bylo by dobré dát nový dotazm tady je to už ve vyřešených a vlastně to s původním dotazem ani nesouvisí. - třeba sekce rady a tam přišpendlit hned odkaz na tu svatbu. Ono je lepší vidět zápis, než hádat nebo uvádět možnosti.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO: Matrika - oddání, 1732, Holýšov, latina

Příspěvekod HynekMU » pon pro 17, 2018 11:15

Zora píše:Ok, ale bylo by dobré dát nový dotazm tady je to už ve vyřešených a vlastně to s původním dotazem ani nesouvisí. - třeba sekce rady a tam přišpendlit hned odkaz na tu svatbu. Ono je lepší vidět zápis, než hádat nebo uvádět možnosti.
Z


ANO, děkuju, zkusím takový dotaz zformulovat ... :)
HM
HynekMU
 
Příspěvky: 113
Registrován: sob led 20, 2018 21:08
Bydliště: Přeštice
Oblast pátrání: Brno, Rájec, celý Plzeňský kraj, částečně Jihočeský a Středočeský kraj

Předchozí

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků