Karlštejn Mezouň pozemková kniha 1688 v češtině

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Karlštejn Mezouň pozemková kniha 1688 v češtině

Příspěvekod okverka » stř dub 18, 2018 18:12

Prosím, je tu nějaký zdatný rychločtenář - já přečtu jen první 2 řádky - je tam něco zajímavého? Vazba na jiné Kverky v jiných obcích panství? Info o hospodářství? Vztah k hradu Karlštejnu (ženili se a křtili na hradě)? Hospodářství v této obci drželi až do 20. století. Statek s předbarokní renesanční bránou byl zbourán kvůli samoobsluze :-(
http://ebadatelna.soapraha.cz/a/13/448
Uživatelský avatar
okverka
 
Příspěvky: 85
Registrován: pon led 06, 2014 20:24

Re: Karlštejn Mezouň pozemková kniha 1688 v češtině

Příspěvekod janamic » stř dub 18, 2018 20:43

Pokud za zajímavé nepovažujete za kolik byla chalupa Ondřejovi Kverkovi pošancovaná a jak a kdy splácel, tak tam žádná jiná informace není.
Odkud máte, že se ženili a křtili na hradě?
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Karlštejn Mezouň pozemková kniha 1688 v češtině

Příspěvekod janpechacek » čtv dub 19, 2018 8:50

janamic píše:Pokud za zajímavé nepovažujete za kolik byla chalupa Ondřejovi Kverkovi pošancovaná a jak a kdy splácel, tak tam žádná jiná informace není.


Tak s tím bych si dovolil polemizovat. Je třeba si nejdřív zápis přečíst a potom dělat závěry. Já bych zápis za zajímavý považoval, protože se dozvídáme jak se Kverkové v místě usadili a co k tomu vedlo:

Léta Páně 1688 dne 9. března po smrti neboštíka Václava
Řezáče, Anna vdova na té chalupě hospodařila, před 3 lety
ta chalupa nešťastně vyhořela, Mateř pro sešlost věku
hospodařiti nemohla a do duchodu mnoho dluhu za puo? nadělala
pro takový šacuňk zvýšen býti neměl, pro zdělané dluhy,
ona mateř ani děti její. Tu žádného nápadu nemají, a tak ta
chalupa spálená s conssensem milostivé vrchnosti skrze Havla
Šídly purkrabího konšela a sousedů mezouňských dle bedlivého
vyšetření se vším od starodávna k ní příslušenstvím, s potahem
nějakou částkou osením prošacována Ondřejovi Kverkovi za sumu 86 ß
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Karlštejn Mezouň pozemková kniha 1688 v češtině

Příspěvekod janamic » čtv dub 19, 2018 9:27

janpechacek píše:Tak s tím bych si dovolil polemizovat. Je třeba si nejdřív zápis přečíst a potom dělat závěry. Já bych zápis za zajímavý považoval, protože se dozvídáme jak se Kverkové v místě usadili a co k tomu vedlo:


Zápis zajímavý je, nenapsala jsem, že je není. Ale okverka hledal informace o jiných Kverkách a o hradu. Alespoň tak jsem to pochopila :-)
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Karlštejn Mezouň pozemková kniha 1688 v češtině

Příspěvekod okverka » čtv dub 19, 2018 21:50

děkuji moc za odpověď, je to pro mě velmi zajímavé. Křtiny a svatby Kwerků jsou zapsané v karlštejnské matrice, vždy s informací že se křtilo-ženilo v kapli Panny Marie na hradě Karlštejně. Jednou ze svateb jsme spřízněni s manem (=rytířem) karlštejnským Vocáskem. I tenhle zápis v pozemkové knize odpovídá tomu, že jsme měli nějakou vazbu přímo na hrad. Ten statek s pěknou renesanční předbarokní bránou Kwerkům pak zůstal až do začátku 20. století, pak ta větev naší rodiny vymřela, vazbu k majetku jsme zratili,a dnes je našich někdejších polích golfové hřiště :-) s nádhernými výhledy do kraje. V 19. století k nim dojížděl Vojta Náprstek a pořádali vlastenecké akce v hospodě Kwerků v Mezouni. V druhé vsi na karlštejnském panství jsme byli jedna z 6-ti rodin, které obec obnovovaly po třicetileté válce, také jsme tam pak nepřetržitě až dodnes. A zřejmě se jednalo o podobný případ, tentokrát zisk chalupy v třicetiletou válkou zcela zničené obci na císařské silnici Praha - Plzeň. Dle křtění v té kapli jsme asi byli věrní katolíci :-) nejstaršímu dohledanému Kwerkovi bylo v roce 1651 65 let, a prožil tedy celou třicetiletou válku v dospělém věku jako poddaný karlštejnský - měl tedy nějaké vojenské zásluhy a za to ten statek jeho příbuznému v Mezouni a jemu samotnému chalupa na Vráži? Jezdit z Vráže křtít na Karlštejn je celodenní výlet (ještě přitom do nóbl panské kaple Karla IV.), přitom kostely v Berouně jsou z Vráže hodinu chůze nebo čtvrthodinu bryčkou. Obě obce přitom byly na hradem asi střežené císařské silnici Praha - Plzeň - začátek průchodu císařské silnice panstvím v Mezouni a konec průchodu císařské silnice panstvím ve Vráži.
Uživatelský avatar
okverka
 
Příspěvky: 85
Registrován: pon led 06, 2014 20:24

Re: Karlštejn Mezouň pozemková kniha 1688 v češtině

Příspěvekod JanaVi » ned dub 22, 2018 21:04

máte moc zajímavou historii, už jsem četla víc vašich příspěvků. Chtěla jsem se jen zeptat, píšete, že stará císařská silnice procházela Mezouní. Já jsem měla dojem, že téměř kopírovala současnou D5. Máte odkaz na nějaké mapy nebo dokumenty z té doby, kde by to bylo vidět?
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků