Příjmení Třebíč a okolí před rokem 1800

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Příjmení Třebíč a okolí před rokem 1800

Příspěvekod layosh1 » pon dub 22, 2013 22:58

Zora píše:Navrátil
Matheus Navrátil se ženil 1779 s Catharine Mysliwec, další data nemám (svatba u nevěsty Sklenné nad Oslavou)
Rudolf Navrátil , jeho otec, manželka Barbora, zemřel 1764 v obci Sviny ,
~ *1716 (podle věku v době úmrtí) Našla by se nějaká shoda?
Zora


Mám v rodokmenu dva výskyty příjmení Navrátil - jedna z Předína, druhá z Červené Lhoty. Žádnou shodu jsem tam nenašel, ale zas tak daleko to není, nějakých 30km teoreticky by tam nějaká shoda být mohla, zkusím popátrat více.
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Příjmení Třebíč a okolí před rokem 1800

Příspěvekod layosh1 » pon dub 22, 2013 23:22

FadeOut píše:Tak, konečně jsem si našla čas na rodokmen.
Od Václava M. jsem se výše nedostala, protože na Actapublica zrovna není matrika s rokem jeho narození, ale dle indexu vím, že pochází z Čechtína - našla jsem spoustu dalších Motáčků, ale stále je nemůžu zařadit. Úplně prvním Motáčkem, kterého jsem objevila, je Blažej - s manželkou Dorotou mám jejich 2 syny - Vita (*30.5.1639) a Lukáše (*21.10.1641). Pak jsem našla pár dodatků k Vašemu rodokmenu - syna Pavla a Kateřiny Matěje (*24.2.1666) a pak několik dalších dětí Vavřince a Běty. No abych tak řekla, mám v nich docela pěkný "guláš".
Ale zpět k Václavovi - odešel do Trnavy, kde žil s rodinou v č.p. 1. Dětí měl 9, ale dospělosti se dožili pouze 4, z nich samozřejmě i můj předek Jan.
Kdybyste náhodou našel jakoukoliv společnou část, hodně mi pomůžete objasnit tuhle malou záhadu. Snad by měl Václav mít ještě sestry Terezii a Mariannu, taktéž žijící v Trnavě, ale to nemohu potvrdit, maximálně vím, že Václav se ženou byli dítěti jedné z nich za kmotry.
Děkuji za případnou pomoc a přeji pěkný zbytek dne.

Tak já jsem narození Václava Motáčka(20.9.1761) zde:
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/signatura/?strana=274&signatura=10953
je opravdu synem Pavla a Kateřiny Motáčkové, čili bratr Alžběty, ty mám podchycené v rodokmenu. Jinak Ten Blažej a Dorota(nejstarší Motáčci) - nepodařilo se mi zjistit jak mohli být příbuzní s "naším" Pavlem Motáčkem....
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Příjmení Třebíč a okolí před rokem 1800

Příspěvekod layosh1 » úte dub 23, 2013 14:53

layosh1 píše:
hozacwa píše:k Lapešům: v naših rodech yla prababička jediné jméno Lapeš; kontakty s touto rodinou udržovala pouze moje babička (Mathilde Lapeschova byla její tchýně). ty skončily v r.1987 úmrtím mojí babičky; nežijí již ani moji rodiče, tudíž se nemám koho optat.
přesto se mně podařilo zjistit následující:
a) Mathilde měla otce Ignatze Lapesch z Oberkanitz (Horní Kounice), ten byl synem Antona Lapesch, tamtéž; MZA matrika 13736, *1819-1883; sken č.85, narození Matyldy 9.9.1872; tam by bylo možno zkusit najít jejího případného bratra; matrika narození ev. Jana Lapeše *1909 není zatím k dispozici digitalizována (pokud se narodil v Horních Kounicích)
b) zkoušel jsem taky matriku oddací v H.Kounicích, MZA č.13741 (1819-1924); část jsem prošel, od skenu č.142 po konec roku 1915; našel jsem tam Josefa Lapeše, který se již jako vdovec, 39, r. ženil v Horních Kounicích 18.9.1894 s Marií Pelechovou MZA matr.13741, sken č.157; pocházel však z obce Kordula, ta leží ve farnosti Horní Dubňany u Znojma, matrika narozených č.13699 (1894-1911);ale žádného Jana*1909 jsem tam nenašel;
c)tento Josef Lapeš pocházel z obce Dolní Vilémovice, jmenoval se Matěj;
takže přímo konkrétního nic, ale aspoň nasměrování, kde se nějací Lapešové vyskytují; jestli si "nabalil" Josef vdovec z Korduly holku až z Horních Kounic, asi tam jezdil na návštěvu k příbuzným; na tuto oblast jihovýchodní Moravy bych se zaměřil, jinde jsem se s tímto příjmením skoro nesetkal.


Díky za info,příjmení Lapeš není zrovna běžné, zkusím popátrat v oblastech co píšete. Myslím ale, že nezbude než si počkat až na zveřejnění matrik pro Dolní Vilémovice i pro rok 1909, indicie mi nasvědčují tomu, že se skutečně narodil v Dolních Vilémovicích. Není to pro mě klíčová osoba, je to přec jen vzdálený příbuzný, tak uvidíme:-)


Dnes se mi povedlo zjistit jméno rodičů toho mého Jana Lapeše narozeného v roce 1909 - tak se narodil v Dolních Vilémovicích, rodiče se jmenovali Jan Lapeš a Otýlie rozená Mikysková. Takže to bude asi jen shoda, ty dva rody spolu nebudou mít "tak brzo" nic společného...
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Příjmení Třebíč a okolí před rokem 1800

Příspěvekod FadeOut » úte dub 23, 2013 19:03

U těchto Motáčků jsem pátrala po indexech, ještě si musím udělat čas a projet i matriky samostatně, protože občas ani indexy nejsou přesné.
Nevím, jestli by náhodou Pavel nemohl být Blažejův syn. Pokud se oženil v r. 1659, dejme tomu, že mohl mít okolo 30 let, což by vzhledem k datu narození dávalo zhruba rok cca. 1629. Mohl patřit mezi první Blažejovy děti, jestli tedy vezmu v potaz, že Vitus a Lukáš byli posledními. Vím, moc teorie, málo důkazů. :)
Zavedu Vás tedy aspoň trochu do mého guláše.
Blažej + Dorota, jak jsem psala, díky indexu jsem našla 2 syny. Vitus: http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/6875/?strana=30 a Lukáš: http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/6875/?strana=49.
Dále mi pak index ukázal děti Vavřince a Běty: Anna (* 7.1.1688), Jan (*23.4.1689), Matyáš (*27.8.1692), Rozyna (*20.12.1694), Kateřina (*19.4.1700).
Pak se mi objevuje jakýsi Jakub (bratr Vavřince?) a Justina: Kateřina (*11.11.1699), Ondřej (*19.11.1701), Jan (*20.5.1704), Pavel (*10.6.1706), Václav (*20.9.1711), Matěj (*15.1.1713), Jakub (*26.5.1716), Jiří (*29.3.1722).
Mimo dětí Lukáše a Anny mé pátrání končí u dvou dětí Jakubova syna Ondřeje (+Kateřina): Maria (*27.1.1729) a Pavel (*13.3.1730). Poté mám dlouhou pauzu až do r. 1786, protože se mi nezobrazily další matriky, nebo jsem spíše zadala do vyhledávání Čechtín a ne Červená Lhota.
FadeOut
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř bře 27, 2013 15:15
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Příjmení Třebíč a okolí před rokem 1800

Příspěvekod drobcek22 » ned kvě 19, 2013 0:56

Všimla jsem si vašeho příspěvku o Janu Lapešovi. Můj pradědeček Richard Mitiska byl bratrancem matky Jana Kubiše a tak jsem se na Vašeho Jana Lapeše zeptala babičky. Hned věděla o koho jde, ale jelikož rodina se až tak nestýkala tak o něm naposledy slyšela v Terezíně. Je Však pravděpodobně možné že jeho matka Otýlie nebyla Mikysková, ale Mitisková a tak by pocházela stejně jako můj pradědeček a matka Jana Kubiše z Ptáčova u Třebíče. Bohužel toto časové období zatím není elektronicky dostupné. Snad Vám to pomůže.
drobcek22
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned kvě 19, 2013 0:37

Re: Příjmení Třebíč a okolí před rokem 1800

Příspěvekod layosh1 » ned kvě 19, 2013 22:07

drobcek22 píše:Všimla jsem si vašeho příspěvku o Janu Lapešovi. Můj pradědeček Richard Mitiska byl bratrancem matky Jana Kubiše a tak jsem se na Vašeho Jana Lapeše zeptala babičky. Hned věděla o koho jde, ale jelikož rodina se až tak nestýkala tak o něm naposledy slyšela v Terezíně. Je Však pravděpodobně možné že jeho matka Otýlie nebyla Mikysková, ale Mitisková a tak by pocházela stejně jako můj pradědeček a matka Jana Kubiše z Ptáčova u Třebíče. Bohužel toto časové období zatím není elektronicky dostupné. Snad Vám to pomůže.


Díky za zprávu, našel jsem, že příjmení je jednou Mitiska i Mikyska (třeba na Wikipedií matka Jana Kubiše je uváděna jako Kristýna Mikysková), v zápise v matrice u narození Jana Lapeše je zase zapsáno u její sestry příjmení Otýlie Mitisková.
Šlo mi hlavně o tu linií Lapešů, nicméně i to jak píšete, že Mitisková Otýlie pocházela z Ptáčova, zkusil jsem projít index oddaných - na webu je do roku 1913(nic dalšího tam z té doby není) a tam žádná svatba Lapeše není, museli se asi brát jinde, než ve vesnici odkud pocházeli.
Každopádně díky, že jste se ozvala.:-)
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Příjmení Třebíč a okolí před rokem 1800

Příspěvekod Šušara » stř bře 18, 2015 13:01

Mám Nováčky z Čihalína - Vít Nováček + Alžběta r.Černá (sňatek 1667), jejich syna Matěje N nar. 1671 +Dorota Kratochvílová (sňatek 1698) a dceru Matěje Marii *1705, (provdaná za Jakuba Dopitu).
Třeba Vám to bude k něčemu - Čihalín je od Trnavy coby kamenem dohodil a zbytek došel :)
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Příjmení Třebíč a okolí před rokem 1800

Příspěvekod jenda_1997 » sob črc 02, 2016 10:49

Zdravím, jmenuji se Jan Motáček a moji předkové pochází z Trnavy popř z Ptáčková, rodokmen mám sestavený jen matně ale moc by se mi hodila pomoc kohokoliv z vás :( :( :D
jenda_1997
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob črc 02, 2016 10:23
Oblast pátrání: Trnava , Čechtin ,Červená Lhota , Ptáčov

Re: Příjmení Třebíč a okolí před rokem 1800

Příspěvekod Šušara » ned črc 17, 2016 7:31

jenda_1997 píše:Zdravím, jmenuji se Jan Motáček a moji předkové pochází z Trnavy popř z Ptáčková, rodokmen mám sestavený jen matně ale moc by se mi hodila pomoc kohokoliv z vás :( :( :D


Vypište příjmení svých předků do této sekce a uvidíte, kdo se ozve :) .
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Příjmení Třebíč a okolí před rokem 1800

Příspěvekod Miloš Šťastný » čtv led 12, 2017 15:28

Rod Lapešů v Rouchovanech (pocházel z Dolních Vilémovic), dům 72, v ROU vymřel v osmdesátých letech
Miloš Šťastný
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob pro 13, 2014 14:47
Oblast pátrání: Rouchovany a okolí

Předchozí

Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků