Lošťák, Kleisner, Reiniš, Herman, Sitar

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Lošťák, Kleisner, Reiniš, Herman, Sitar

Příspěvekod Janinka » úte úno 19, 2013 11:50

Pátrám po příjmení...

Lošťák, Lošťáková - Olomouc, Přerov
Kleisner - Abertamy Pernink, Plzeň
Reiniš - Libušín u Kladna
Herman - Libušín u Kladna
Sitar - Litovel, Javorník

Děkuji za každou informaci :).
Naposledy upravil Janinka dne pát bře 08, 2013 14:00, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Janinka
 
Příspěvky: 132
Registrován: úte úno 19, 2013 9:54
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Lošťák, Kleisner, Reiniš, Herman, Sitar

Příspěvekod Ludmila » úte úno 19, 2013 20:53

Nevim, ve kterem obdobi hledate Lostakovy z Olomouce, znala jsem pred 20 lety pani Zdenu Lostakovou, pracovala v olomoucke Olme.
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: Lošťák, Kleisner, Reiniš, Herman, Sitar

Příspěvekod Zdenek » úte úno 19, 2013 21:35

Ono těch Lošťáků je v Olomouci trochu víc. :D
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Lošťák, Kleisner, Reiniš, Herman, Sitar

Příspěvekod Janinka » úte úno 19, 2013 22:12

Pro začátek pátrám v období přelomu 19. a 20. století, sháním informace pro svou tchýni, která má v tomto směru neskutečnou smůlu a neví o svém původu prakticky vůbec nic. Snad jen to, že její děd Lošťák vlastnil v Olomouci továrnu, ovšem to bych nepovažovala za hodnověrnou informaci, neboť její maminka, Lošťákova dcera Zdenka, narozená r. 1909 v Přerově, to neměla v hlavě tak úplně v pořádku :D. Ale měla i světlé chvilky, tak třeba...
Uživatelský avatar
Janinka
 
Příspěvky: 132
Registrován: úte úno 19, 2013 9:54
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Lošťák, Kleisner, Reiniš, Herman, Sitar

Příspěvekod Zdenek » úte úno 19, 2013 22:31

Vždycky se s tím dá něco dělat. Ale zpovídat všechny Lošťáky na olomoucku, jestli nejsou spřízněni s vaší tchýní je zbytečně složitý postup. :D
Předpokládám, že tchýně (ten výraz nerad používám, říkejme jí raději maminka mého manžela :wink: ) má určitě rodný list.
Tam je potřeba začít. V rodném listu jsou údaje o jejich rodičích a prarodičích. Jakmile toto budete mít tak je to hračka. Tak pohledejte rodný list a za pomoci rádců na tomto foru něco určitě vymyslíme. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Lošťák, Kleisner, Reiniš, Herman, Sitar

Příspěvekod Janinka » stř úno 20, 2013 13:15

No nejsem já koza :roll:? Hlavně, že to bylo to první, co jsem po mamince (máte pravdu, tchýně se mi z jazyka také špatně odlupuje :)) chtěla, jen to bylo už před delší dobou a já papírek založila a informace vypustila z hlavy. Celá jména prarodičů tedy jsou Richard Lošťák a Julie Lošťáková rozená Zapletalová.
Uživatelský avatar
Janinka
 
Příspěvky: 132
Registrován: úte úno 19, 2013 9:54
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Lošťák, Kleisner, Reiniš, Herman, Sitar

Příspěvekod stanley4 » stř úno 20, 2013 14:10

Janinka píše:Celá jména prarodičů tedy jsou Richard Lošťák a Julie Lošťáková rozená Zapletalová.

Neviete aspoň približný rok a miesto ich narodenia? Alebo odkiaľ pochádzali... treba nejaký záchytný bod, aby sa dal nájsť ich sobáš a následne narodenie...
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Lošťák, Kleisner, Reiniš, Herman, Sitar

Příspěvekod Janinka » stř úno 20, 2013 21:00

stanley4 píše: Neviete aspoň približný rok a miesto ich narodenia? Alebo odkiaľ pochádzali... treba nejaký záchytný bod, aby sa dal nájsť ich sobáš a následne narodenie...


Snažila jsem se vymámit co se dalo, ale to, co by bylo třeba, to není - oba žili v Olomouci, ale nikdo neví, zda se tam i narodili. Julie Zapletalová byla dcerou olomouckého továrníka. Společně s Richardem měli kolem devíti dětí (známe pouze Libuši, Vlastu (provdanou Smolkovou), nejstaršího Richarda, Evu a Zdenu), která se nejspíše ale narodila všechna v Přerově, přesné datum a místo narození víme jen u babičky Zdeny Lošťákové - 5.7.1909, Přerov.
Uživatelský avatar
Janinka
 
Příspěvky: 132
Registrován: úte úno 19, 2013 9:54
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Lošťák, Kleisner, Reiniš, Herman, Sitar

Příspěvekod Zdenek » stř úno 20, 2013 21:00

Zde je rodný list mého dědečka:
http://img24.eu/v-f6gqzwo.jpg
Koukejte co je tam informací. S takovým rodným listem se během jednoho dne dá najít i několik generací předků. Vaše M.M. (manželova maminka) má v tom svém minimálně tolik informací. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Lošťák, Kleisner, Reiniš, Herman, Sitar

Příspěvekod Janinka » stř úno 20, 2013 21:12

Zdenek píše:Zde je rodný list mého dědečka:
http://img24.eu/v-f6gqzwo.jpg
Koukejte co je tam informací. S takovým rodným listem se během jednoho dne dá najít i několik generací předků. Vaše M.M. (manželova maminka) má v tom svém minimálně tolik informací. :wink:


M.M. je ročník 1949, nejsem si jistá, jestli se v té době psaly do rodných listů takovéto podrobnosti? Kupříkladu v tom mém už najdu úplné houby :).
Uživatelský avatar
Janinka
 
Příspěvky: 132
Registrován: úte úno 19, 2013 9:54
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Lošťák, Kleisner, Reiniš, Herman, Sitar

Příspěvekod artepa » stř úno 20, 2013 22:03

V r. 1949 matriky ještě byly vedeny na farách, bych si tipla, že tam těch informací bude víc než po r. 1950.
Nevím, jestli se náhodou dědeček Vaší M.M. :wink: jmenoval Richard. Kdyby ano, tak se ženil 1896 se zapletal julií v Přerově. Když se její maminka narodila v tom Přerově, možná stopa...
tady je odkaz na svatbu
Kód: Vybrat vše
http://matriky.archives.cz/matriky_lite/pages/zoomify.jsp?page=142&entityRef=%28^n%29%28%28%28localArchiv%2C^n%2C%29%28unidata%29%29%2821425%29%29

Když čtu zpětně Vaše příspěvky, jsem si říkala, že jsem někde četla Zapletalová, tak to bude sprásná svatba. Matrika narozených končí 1908, sourorenci tam budou. Jsou k dispozici i indexy
Naposledy upravil artepa dne stř úno 20, 2013 22:10, celkově upraveno 2
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Lošťák, Kleisner, Reiniš, Herman, Sitar

Příspěvekod Zdenek » stř úno 20, 2013 22:06

Můj táta je o rok starší a má v rodném listě jména rodičů i s daty a místy narození a prarodiče jen jména.

Potom je tu ještě jedna možnost. Píšete, že babička se narodila jistě v Přerově 5.7.1909.
nejlepší by bylo nahlédnout do Přerovské matriky a tento zápis tam nalézt. Tam všechny tyto údaje budou. Problém je asi v tom, že i když rok 1909 nespadá do tzv živých zápisů, tak nejspíš tato kniha ještě v archivu není. Tudíž je potřeba ji hledat na matrice v Přerově.
Doporučuji napsat do Přerova mail, s prosbou o vyhotovení kopie daného zápisu. To bude asi nejspíš zpoplatněno 30-100kč. Ovšem požádat nemůžete vy, ale vaše M.M. nebo váš manžel. Jen přímým potomkům je možné tyto údaje sdělit. Pravděpodobně po Vás budou chtít prokázání příbuznosti rodným listem, nebo tak něco. Na každé matrice je to trochu jiné.
V mailu doporučuji použít spíše formulace prosím- rád-bych-můžete mi prosím poradit. Rozhodně nedoporučuji Chci-žádám-mám ze zákona nárok. I úředník je člověk. Nárok sice máte, ale když ho hned ze začátku na..... tak si může najít řadu důvodů proč vám nemůže zrovna teď vyhovět a z jednoduchého úkonu trvajícího 10 min můžou být i měsíce.
Já jsem zatím vždy byl na matrikách úspěšný. Ale možná na to má někdo jiný názor a razí zásadu hned od začátku požadovat. :?:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Lošťák, Kleisner, Reiniš, Herman, Sitar

Příspěvekod Zdenek » stř úno 20, 2013 22:20

artepa píše:V r. 1949 matriky ještě byly vedeny na farách, bych si tipla, že tam těch informací bude víc než po r. 1950.
Nevím, jestli se náhodou dědeček Vaší M.M. :wink: jmenoval Richard. Kdyby ano, tak se ženil 1896 se zapletal julií v Přerově. Když se její maminka narodila v tom Přerově, možná stopa...
tady je odkaz na svatbu
Kód: Vybrat vše
http://matriky.archives.cz/matriky_lite/pages/zoomify.jsp?page=142&entityRef=%28^n%29%28%28%28localArchiv%2C^n%2C%29%28unidata%29%29%2821425%29%29

Když čtu zpětně Vaše příspěvky, jsem si říkala, že jsem někde četla Zapletalová, tak to bude sprásná svatba. Matrika narozených končí 1908, sourorenci tam budou. Jsou k dispozici i indexy



Myslím, že Artepa uhodila hřebíček na hlavičku. Na továrnu to ale nevypadá. :D Rozhodně bych ale pro ověření zkusil tu matriku, když nemáte ten rodný list s kompletními údaji.

Obrázek
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Lošťák, Kleisner, Reiniš, Herman, Sitar

Příspěvekod artepa » stř úno 20, 2013 22:21

N • 1898 - 1902 • 9920 • Př I 36 • Přerov, snímek 117 - *1899 Eugen Osvald Otakar
N • 1898 - 1902 • 9920 • Př I 36 • Přerov, snímek 13 - *1898 Richard
možná ještě najdete 3 sourozence, ale to už budete muset listovat
u těchto dvou je i poznámka o jejich svatbě, hned se to rozrůstá
no tak se mohl vypracovat až na továrníka :D
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Lošťák, Kleisner, Reiniš, Herman, Sitar

Příspěvekod Janinka » stř úno 20, 2013 22:39

Všem moc děkuji za pomoc a ochotu pomoci, právě jsem našla co jsem potřebovala - https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1596424408 (třetí zápis). Zároveň se chci omluvit za zavádějící "olomoucké a továrnické" údaje, maminka manželovy maminky měla opravdu velmi bujnou fantazii.

artepa - moc děkuji, mám teď alespoň více zdrojů, se kterými mohu pracovat, myslím, že maminka bude skákat radostí :D
Zdenek - jsem začátečník a zatím jsem pracovala pouze s on-line matrikami, s klasickou matrikou mám osobní zkušenost jen jednou a jako na potvoru jsem narazila na paní, která neměla dobrou náladu a zarputile odmítala pochopit, že jsem opravdu vnučkou toho zesnulého pána, ačkoliv se jmenujeme každý jinak. Ale protože pracuji s lidmi a razím myšlenku, že se slušností člověk nejdále dojde, nakonec se podařilo :).

Co se týká rodného listu, tak to souhlasí, manželova maminka má také uvedené rodiče s datumem a místem (Zdena 1909, Přerov) a prarodiče jen jména, což je docela škoda, protože by to ulehčilo mým očím, nicméně i tak to pro ní dělám ráda :wink: .

Ještě jednou vám moc díky!
Uživatelský avatar
Janinka
 
Příspěvky: 132
Registrován: úte úno 19, 2013 9:54
Bydliště: Jablonec nad Nisou


Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků