Mitura

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Mitura

Příspěvekod vakous » stř srp 01, 2012 21:51

Víte někdo více o tomto příjmení? Všiml jsem si, že největší výskyt je na severní Moravě a Slovensku. Mě však toto příjmení připadá spíše japonské :-)
vakous
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř srp 01, 2012 21:48

Re: Mitura

Příspěvekod Milan Wölfl » stř srp 01, 2012 22:00

Vítejte mezi námi ;-)
Mitura by mohlo pocházet z původního Mít, čili
zkrácená podoba nářečně Metoděj; Mituděj, Mitud; též ze jména Dimitrij, řecky Démétrios = syn bohyně Démétér /přinesli je k nám slovanští věrozvěsti; svatý Déméter je ochráncem jejich domova, Soluně/; z kmene s krátkým i: Mitek, Mittig (=-ík), Miták (též z německého Mittag = poledne), Mitáček, Mitas, Mitáš, Mitášek, Mitera, Mitina, Mitrych, Mitro a Mitura ;-)
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Mitura

Příspěvekod Zora » stř srp 01, 2012 22:17

narazila jsem googlem na tuhle stránku :

http://www.okoun.cz/boards/krasy_beskyd ... 222-155827
zde je uvedeno o Beskydech:

Podle mé maminky, jejíž maminka, moje babička, se narodila a žila na Hruškovici pod Kotlema (podle jména Hruška) v tzv. Podrostlině (pojmenované podle hustě rostlého lesíku), žil na Myšací (ne Myšáci nebo Mišáci) skutečně nějaký Myšak. Tak jako na Kocuří žil Kocur a na Mituří Mitura. Je to zvláštní, ale je to tak. ;-)

Usuzuji z toho, že příjmení Mitura v této oblasti vycházelo z pojmenování zdejší místní části.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků