Prijmeni Waniczek , Vanicek Trebic a okoli

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Prijmeni Waniczek , Vanicek Trebic a okoli

Příspěvekod TomasV » úte dub 09, 2019 16:59

Zajimam se pouze o prime predky z nasledujiciho duvodu .
Nechal jsem si udelat genetickou analyzu chromosomu Y a zjistilo se ze patrim k "sub clade" E-Z 21371 (vetev) ktery patri k haplogrupe E-V13 (strom) .
Zajimave je ze tato haplogrupa E-V13 neni ani slovanska ani germanska ani keltska a doposud neni znamo jak se do Evropy dostala .
E-Z 21371 se nasli v Evrope doposud jenom 3 - Morava okoli Trebic (moji predci) , Slovensko okoli Fricovce a Sardinie .
Vetsi mnozstvi E-V13 (ale ne vetve E-Z 21371) se v moderni Evrope nachazi pouze na jiznim Balkanu (Recko , Makedonie , Kosovo) .
V nasledujicim seznamu dam pouze mista kde jsem nasel prime predky kteri tudiz musi byt vsichni rovnez sub clade E-Z 21371 .


Waniczek , Stejskal : Kracovice (Kracowitz) , nejstarsi jisty zaznam 1560 . Pravdepodobny nejstarsi zaznam 1440 .
Waniczek : dale se prijmeni vyskytuje v Mastniku , Trebici , Stareci , Cechocovicich , Markvarticich od 17 do 19teho stoleti . V Kracovicich a v Mastniku relativne masivne (tucty Waniczku) . Doposud jsem neprohledal systematicky vsechny obce kolem Trebice takze je pravdepodobne ze Waniczku tam bude vice v dalsich obcich .
Waniczek->Vanicek : v 19 stoleti se prida Lesna (Valdorf) a tam se jmeno zacina psat modernim tvarem Vanicek ktery se od te doby nezmenil

Dale par prijmeni a mist ktere jsem objevil ale ktera nepatri k patrilinearnim predkum . Vsechno jsou rodne prijmeni zen Waniczku/Vanicku nebo muzu kteri si vzali dceru Waniczku . Pokud dalsi mista a prijmeni objevim tak je postupne pridam .

Burget - Hrusovany u Brna
Vrana/Wrana , Krejci - Sasovice
Snoflak / Sznoflak - Lesna/Valdorf
Pisa - Lesna/Valdorf
Bula / Bulla / Bola - Mikulovice
Dohnal - Rimov
Sedlak - Mastnik
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Prijmeni Waniczek , Vanicek Trebic a okoli

Příspěvekod zburget » úte dub 09, 2019 18:26

Zdravím,
mohl bych poprosit o záznam, kde jste našel příjmení Burget v těch Hrušovanech? Je dost možné, až pravděpodobné, že se bude jednat o nějakou mně zatím neznámou větev mých příbuzných.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Prijmeni Waniczek , Vanicek Trebic a okoli

Příspěvekod TomasV » pát dub 12, 2019 10:10

Moje babicka byla rozena Burgetova (1901 Hrusovany -1996 Praha) Vdala se s Frantiskem Vanickem 1921 Zidlochovice
Jeji rodice byli Julius Burget (1871 Slavkov ,- 1940 Hrusovany), zena Bozena Burgetova/Hodovska (1877- 1956) , Snatek 1898 Seelowitz (Zidlochovice) , deti Milada , Bozena , Julius
Rodice Juliuse byli Jan Frantisek Burget a Cecilie Burgetova/Omastova
Otec Jana Frantiska byl Frantisek Burgeth

Dale jsem to nehledal protoze to neni ta prima linie Vanicku ktera me zajima .
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Prijmeni Waniczek , Vanicek Trebic a okoli

Příspěvekod TomasV » ned dub 14, 2019 17:03

@ zburget

Abych Vam vysel vstric , sel jsem hloubeji do tech Burgetu v mem rodokmenu .
Zastavil jsem se u Josephus Burget .
Narozeny 16.3.1783 v Hrochove . Rodice jsou Joannes Burget et Appolonia ( http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=116 ) .

Josephus Burget je otec Frantiska Burgetha a prapraded me babicky o kterych jsem jsem se jiz zminil v predchozi poste .
Takze Josephus Burget je ten nejstarsi identifikovany Burget z me rodiny . Jeho otce , Joannesa Burget jsem uz nehledal ale jiste je mozne jit dale . Mista ktera jsou zminena pro Burgety potomky Josephus Burget jsou :
Urcice , Detkovice , Vazany . . Ty posledni Burgetove me rodiny jsou potom v Hrusovanech .


Mimochodem jsem si povsiml ze jenom mezi 1771 a 1785 (14 let ktere jsem v rychlosti probehl) je tech Burgetu v te male vsi Hrochovu velmi hodne .
Jako kmotry jsem tam nasel : Martinus Burget , Mathias Burget , Jacobus Burgeth a Josephus Burget (jiny nez ten Josephus narozeny v 1783) . Dale jsem uz nehledal .
Takze z toho usuzuji ze Hrochov je misto kde se Burgeti me linie pravdepodobne rozmnozili a rozsirili po cele Morave .
Hrochov je pro moje Burgety asi tak jako Kracovice byly pro moje Vanicky .
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Prijmeni Waniczek , Vanicek Trebic a okoli

Příspěvekod zburget » ned dub 14, 2019 18:44

Burgeti se v té oblasti "vylíhli" :-) Do Hrochova přišli z nedaleké Seče, a tam z Velenova a Boskovic, kde nejstarší předek byl misterm ve sklárně.
Trochu větší hnízdo Burgetů je ve vedlejší Lipové. To ale zatím nemám moc zpracované.

Josef, syna Jana a Apoleny je už člověk, kterého ve svém rodokmenu mám. Jen tedy podle mých záznamů zemřel jako dítě 24.5.1784
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=82
vpravo třetí.
Věk není úplně přesně, lítá tam pár dní a taky se mi u toho páru u jednotlivých dětí mění domovní čísla - ale byl podruh a mohl se stěhovat. Takže jeden z nás má někde chybu :-(
Máte odkaz na svatbu toho Josefa? Je možné, že jsem ho "pohřbil" místo jiného Josefa.
Pokud by váš předek byl opravdu Josef, syn Jana a Apoleny, pak by to byl bratr pradědy mého dědy :-) a mohl bych vám poskatnout data ještě o 4 generace zpět až do 2. pol. 17. stol. - nejstarší zmínku s naším předkem mám z r. 1666 (narození jeho jedné dcery). Momentálně pracuju na vývodu téhle větve. Takže pokud bude zájem, až budu mít hotovo, můžu poskytnout (případně můžu i průběžně). Zrovna se snažím si udělat jasno v sourozencích (vlastních i nevlastních) vámi zmiňované Apoleny.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Prijmeni Waniczek , Vanicek Trebic a okoli

Příspěvekod TomasV » ned dub 14, 2019 23:15

No jak jsem rikal - kouknul jsem se na to jenom asi hodinu takze jsem jenom sel po prime lince of Juliusa do Josefa .
Pro Josefa mam umrti v Detkovicich 16.3.1843 . A mel se zenit v Urcicich s Barbarou rozenou Niemetz 21.10.1805 . À le v tech Hrochovech jsem videl minimalne 2 Josefy .
Odkazy na to zadny zatim nemam - to mi jenom rekl bratranec .
Jo a pry ta Apolonie byla rozena Smidova .
Jestli se nepletu ty nasledujici generace (aspon Frantisek a Jan) byli uciteli c&k takzae asi se casteji stehovali .
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Prijmeni Waniczek , Vanicek Trebic a okoli

Příspěvekod zburget » pon dub 15, 2019 0:12

Apolena Šmídová sedí. Při chvilce prověřím toho Josefa.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Prijmeni Waniczek , Vanicek Trebic a okoli

Příspěvekod zburget » pon dub 15, 2019 8:30

Drobná korekce vašich údajů - Svatba je v Dětkovicích (ne v Určicích):
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=137
levá 5. (3. odspodu)

Úmrtí je 26.3.1843 (ne 16.3.):
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=221
levá 3. odspodu

U svatby bohužel není žádná užitečná informace, která by mohla Josefa přesněj identifikovat a Josefů je opravdu víc :-(
Jak věk u úmrtí, tak věk u svatby shodně ukazují na rok narození 1781. Janovi a AApoleně se Josef narodil 1783. Dva roky by sice bylo dost přesně u úmrtí, u svatby bych čekal, že to bude přesně - zvlášť u věku zapsaného jako "nekulaté" číslo. Podle mých záznamů se roku 1781 opravdu jeden Josef narodil, ale… Tenhle Josef umírá ve 3 měsících. A bylo to v Lipové (dnes sice jedna obec s Hrochovem, ale tehdy jiná farnost a jiné panství). Nicméně - V Seči (stejná farnost, jako je Lipová, dnes jedna obec s Lipovou) máme o rok později (1782) dalšího Josefa. Jeho osudy zmapované nemám. Ale skoro se mi hodil k jiné svatbě :-(
Každopádně v té době byli Burgeti rozlezlí po všech vesnicích mezi Protivanovem (možná až Boskovicema) a Konicí. A v téhle době už budou některé rodiny i dál. Takže ten správný Josef se bude jen z matrik identifikovat dost těžko. Pokud máte nějaký další materiál, který by dokázal určit správné rodiče toho Josefa, napište prosím.

A na závěr jedna zajímavost - páru Josefovi a Barboře se narodila první dcera 4 měsíce před svatbou:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=27
pravá, 3. odspodu
Na tom by nebylo nic moc divného, kdyby nebyla v příslušné kolonce označena jako manželská. A je jasné, že ty kolonky nebyly přepisované! Vyvstává tedy otázka, kdo zapisoval matriku? Nebyl to náhodou místní učitel, který věděl, že je to jeho dcera, chystal svatbu a tak z ní při zápisu udělal manželskou? Ale to je jen spekulace a možná jsem úplně mimo.
Každopádně Anna se nedožila ani svatby svých rodičů a zemřela ve dvou měsících:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=188
vlevo 3.

A pak ještě otázka na zkušenější, pokud to někdo dočte až sem - do kdy tenkrát chodily děti do školy? Obzvlášť děvčata? Když se Barbora vdávala, bylo jí 17. Otěhotnět tedy musela v 16. letech. Neměla dítě se svým učitelem?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Prijmeni Waniczek , Vanicek Trebic a okoli

Příspěvekod Zora » pon dub 15, 2019 9:24

https://www.radio.cz/cz/static/jan-amos ... e-skolstvi

6 - 12 roků věku v roce 1806, a myslím si, že nástup nebyl jednotný, ale vždy k dovršení 6. roku.
(Kdysi to tak bylo psáno kolem B. Němcové, kolik jí vlastně bylo, když nastoupila do školy).

Z hlediska zápisu - naprosto teoreticky je možné, že se jedná o druhopis matriky, který byl opisovaný se zpožděním, čili mohlo dojít k chybě, zvlášť, když byl otec dopsán... Jakási forma legitimizace, kdy tento fakt ale není poznamenán přímo v matrice, zřejmě nepřichází v úvahu, neb se dítě nedožilo svatby matky.

Snad tedy otec žádal zapsán být jako otec a v matrice chybí tato poznámka... Ale těch variant je opravdu hodně, včetně té o cílené změně zápisu přepisujícím.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Prijmeni Waniczek , Vanicek Trebic a okoli

Příspěvekod TomasV » pon dub 15, 2019 9:50

Ja jsem to osobne moc nehledal az na toho Josefa . Informace mam od bratrance ktery to ma vymapovany .
Jde to takhle .

Otec Juliuse -> Jan Frantisek rozeny 30.3.1844 ve Vazanech , + 8.3.1906 ve Slavkove . Tak to byl on ktery presel (asi jako prvni Burget) do Slavkova (byl soudni kancelista v Slavkove) . Svatba s Cecilie Omasta
Otec Jana Frantiska -> Frantisek rozeny 27.3.1813 v Detkovicich , + 3.9.1866 ve Vazanech . Zena Antonie Bartos narozena 1820 Vitkovice , + 1899 Slavkov . Byl ucitel zakladni skoly ve Vazanech . Stehoval se Tudiz z Detkovic do Vazan kde se mu narodil Jan Frantisek .
No a otec Frantiska je Josef a Barbara tudiz je to ten ktereho mame . Jo smrt je spravna 26.3 , ja jsem si to spletl s narozenim .
Tak az sem to funguje .
Je to ten stejny Josef ktery se narodil 16.3.1783 v Hrochove ? Nebo nejaky jiny ? Buh vi .
Jak jsem videl, v te dobe jsou Burgetovi prakticky v kazdem miste takze by bylo nutne udelat seznam vsech Josefu kteri se narodili mezi 1780 a 1785 v okoli Hrochova . Jeden z nich to je :)

Chyby u stari jsem videl spoustu . Hledal jsem jednoho emigranta do US . Pri emigraci udal 1873 , pri svatbe se vypocita 1878 a kdyz jsem ho konecne nasel v matrice tak to dalo 1870 :)
Tehdy lidi neumeli ani cist ani psat a kdo si vzpominal kdy se presne narodil hlavne kdyz se prestehoval a nemel pristup k farari ?
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Prijmeni Waniczek , Vanicek Trebic a okoli

Příspěvekod zburget » pon dub 15, 2019 10:20

Věk u svatby by měl být poměrně dost přesný - snoubenci museli doložit potvrzení o křtu. Navíc, tady se neženil negramotný člověk, ale učitel. Navíc - věk jak u svatby, tak u úmrtí odkazuje na stejný rok. Neznamená to, že je ten rok 1781 správně, ale je dost pravděpodobné, že správně je.
Každopádně díky za data, mám vše poznamenáno a zkusím někdy popátrat, jetli najdu nějakou spojitost.
Mimochodem - pokud to má bratranec zmapované nějak podrobněj, můžete mu na mě prosím předat kontakt (zburget@burgnet.cz)? Nechť se mi ozve, třeba má ještě nějaký jiný dokument, který objasní o jakého Josefa se jednalo.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Prijmeni Waniczek , Vanicek Trebic a okoli

Příspěvekod Zora » pon dub 15, 2019 10:39

Já bych jen dodala, že cesta do Ameriky obnášela potřebu cestovního pasu, ten se vydával na základě výpisu z matriky narození, případně svatby...
Otázkou je, jak byl při nalodění a především při vylodění rok narození zapsán.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Prijmeni Waniczek , Vanicek Trebic a okoli

Příspěvekod TomasV » stř dub 17, 2019 12:55

Tak bratranec nema zadne specificke informace . Prohledal farstvi kolem Detic a vzal Josefa ktery se narodil mezi 1780 a 1785 .
To ze stari u svatby a u smrti je stejne vysvetluje . Kdyz se nekdo prestehoval z X do Y a umrel v Y , co napsali jako stari u smrti ? Pravdepodobne se koukli do matriky a jelikoz tam meli jeho stari u svatby tak tam napsali stari u smrti ktere z toho vyplyvalo . Jelikoz rodny list nemeli , tak se stari u smrti nutne rovnalo stari u svatby + doba mezi svatbou a smrti a z obou vyplyva stejny rok rozeni ktery ale muze byt nespravny pokud stari u svatby bylo nespravne .
Pokud tam zadny zapis v Y nemeli tak asi napsali co jim nekdo rekl (zena , dite) a to mohlo ale nemuselo byt spravne .
Kazdopadne to znamena ze je vseobecny problem pokazde kdyz se nekdo prestehoval protoze vsechny udaje o stari v novem bydlisti muzou byt nespravne a zadny dukaz totoznosti tehdy neexistoval .

V moderni dobe se to da resit . Stacilo by abyste si udelal analyzu chromosomu Y a provnal to s muzem pochazejicim od Juliuse Burgeta na me strane . Pokud je vysledek identicky tak mate stejneho predka a tudiz pravdepodobnost ze se jedna o otce Josefa je velka i kdyz by se ve skutecnosti mohlo jednat o mnohem starsiho spolecneho predka . Pokud je to negativni tak asi existuje nejaky jiny Josef ktereho zatim nikdo v matrikach nenasel .
Jelikoz jmeno Burget je relativne vzacne , mel bych spis dojem ze vsichni Burgetove "vybouchli" ze stejneho bodu kolem pulky 18teho stoleti a rozsirili se potom po cele jizni Morave .
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Prijmeni Waniczek , Vanicek Trebic a okoli

Příspěvekod zburget » stř dub 17, 2019 13:50

TomasV píše:Tak bratranec nema zadne specificke informace . Prohledal farstvi kolem Detic a vzal Josefa ktery se narodil mezi 1780 a 1785 .
O.k. - tak budeme muset vyzkoušet jiného Josefa :-)

Zde tedy otázka na zkušenější - Josef byl učitel. Existují někde nějaké seznamy učitelů? Ten učitel někde musel získat vzdělání - kde? Jsou nějaké archiválie, kde by se to dalo dohledat?


To ze stari u svatby a u smrti je stejne vysvetluje … Kazdopadne to znamena ze je vseobecny problem pokazde kdyz se nekdo prestehoval protoze vsechny udaje o stari v novem bydlisti muzou byt nespravne a zadny dukaz totoznosti tehdy neexistoval.
Nesouhlasím úplně zcela. Pokud se někdo ženil / vdával a nebyl místní, musel doložit potvrzení o křtu. Takže věk u svatby by měl sedět poměrně dost přesně. U úmrtí už to bylo všelijaké, věk se často jen odhadoval. V podstatě se nejednalo o žádnů důležitý údaj. A bavíme s tady o učeteli - vzělaném člověkovi, který mohl znát rok svého narození zcela přesně. Ale pořád jsme zde na úrovni spekulací.

V moderni dobe se to da resit . Stacilo by abyste si udelal analyzu chromosomu Y … i kdyz by se ve skutecnosti mohlo jednat o mnohem starsiho spolecneho predka
Tohle je ten hlavní problém - ta analýza by musel být schopná říct, ve které generaci dochází ke shodě. A to žádná alanýza přesně neřekne. Mám dojem, že je tady přesnost ± 3 - 5 generací. A v toleranci 5 generací jsme u toho nejstaršího Burgeta (přesněj - jmenoval se Burghard). Nejpozděj tam bychom se potkali. Ale to bych musel najít nějakého mužského potomka ve vaší linii. S vámi chromozom Y bohužel neporovnám :-(

Jelikoz jmeno Burget je relativne vzacne, mel bych spis dojem ze vsichni Burgetove "vybouchli" ze stejneho bodu kolem pulky 18teho stoleti a rozsirili se potom po cele jizni Morave.
Jen upřesním - dnes po celé republice. A toho nejstaršího mám - je to o 100 let dřív, než předpokládáte - je to 2. polovina 17. stol.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Prijmeni Waniczek , Vanicek Trebic a okoli

Příspěvekod zburget » stř dub 17, 2019 17:23

Ještě dodatek - je si bratranec jistý tím, že prohledával správné okolní farnosti? Dětkovice (farnost Určice) je od Hrochova trochu z ruky (nevím, jak byly obce spádové před 200 lety), ale dnes je to v podstatě "na jinou stranu od Prostějova". Tyhle dětkovice jsou už v nížině v okolí Prostějova.
Zato Dětkovice (část Ludmírova) je v kopcích na Konicku, stejně jako Hrochov.
Váš předek pochází z Dětkovic (Určice) a musel se tam dostat nějak přes Ptení (Hrochov byl ptenské panství) a Vícov (do obou těchto obcí se Burgeti už tak nějak tlačili) a pak dál přes Plumlov. Čekal bych, že tahle cesta nebyla "dílem jednotlivce", ale že to bylo i přes víc generací. Ale to je jen doměnka, která může být zcestná. Na přelomu 18. a 19. stol. už přece jen přesun lidí mezi vesnicemi byl častější. Zvlášť učitel asi neměl větší problém s tím, aby se přesunul i na větší vzdálenost.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků