příjmení podle oblastí (Chrudimsko,Pardubicko,Semilsko atd)

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

příjmení podle oblastí (Chrudimsko,Pardubicko,Semilsko atd)

Příspěvekod anoli » čtv led 17, 2008 15:34

Dobrý den,

zveřejňuji zde výběrem příjmení z mé databáze. Zvýrazněná příjmení mě obzvlášť zajímají a většinou mám z nich i částečné rozrody. Pokud byste měli pocit, že bychom se mohli napojit, neváhejte a napište mi na : i.bilkova[a]centrum.cz, nebo do tohoto fóra.

Chrudimsko

Bílek (Zaječice,Chrast), Blažek (Trpišov, Škrovád), Bleha (Trpišov), Celar též Ceral (Lukavice), Dalecký (Jasné Pole, Nová Ves) , Horáček (Skalice) , Hrdý (Bošov, Chrast), Janoušek (Žumberk, Skala),Jarý - kramáři (Leštinka, Skala), Kopecký (Trojovice), Kozák (Kvasín,Skala evang.), Kykal též Kikal (Luže, Čankovice,Blansko), Mazuch(Škrovád), Mihulka (Skala), Mrkvička (Výsonín, Lukavice), Pilný (Travná, Nová Ves), Plíšek (Vranov), Pluhař (Škrovád,Orel), Rohlík (Topol,Zaječice), Rosa též Roza (Chrast), Rybenský (Dědová, Lukavice), Sejkora též Sýkora (Slatiňany, Škrovád),Sobotka (Trojovice), Spálovský (Zaječice), Starý (Trpišov), Škvrně též Škvrňák Bítovany,Orel,Křižanovice,Svídnice, Slatiňany,Trpišov), Šmahel (Řestoky),Šťovíček (Slatiňany), Wolf (Svídnice) Zlesák (Horka)

Pardubicko

Heller též Herel (Vys.Chvojno), Holinka (Býšť), Jedlička (V.Chvojno), Kamenický (Chvojenec, V.Chvojno + okolí - ti se obzvlášť hezky pomnožili :D ), Kopecký (Ostřešany), Krčma (Poběžovice),

příjmení z ostatních oblastí:

Brožek (Smrčí - Železný Brod, Chuchelna, Rovensko pod Troskami), Bernard (Modřišice o.Turnov, Praha, Polička),Kykal i Kikal (Vitiněves, Jaroměř), Líbal (Mladá Boleslav) ,Mucha (Praha, Uherské Hradiště, Prostějov,Pávek (Velká Řetová, Studené), Píč (Nekoř, Rovné)Prajzler (Semily, Chuchelna) , Wolf též Volf i Vlk (Vrchlabí), Vetterle též Fetterl(e) Písek- knihtiskař, Praha

Jižní Čechy: Šebor -Jistebnice, Pinkáček-ČB, Malý-myslivecký rod - Chyšky, Svatkovice
Naposledy upravil anoli dne stř srp 19, 2009 21:28, celkově upraveno 1
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod PJ » čtv led 17, 2008 18:10

Malý dotaz - nemáte zdání, zda se vaši Jedličkové neposunuli časem směrem ke Kolínu (Plaňany, Vrbčany). Ti mí se tam vyskytují minimálně od cca 1790.
Díky.
Jedlička
Uživatelský avatar
PJ
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned srp 27, 2006 18:04
Bydliště: Praha

Jedlička a Kolín

Příspěvekod anoli » čtv led 17, 2008 21:16

Já mám doloženo, že Kolín se posunul k Jedličkům - Anna r. Kolínová si vzala cca 1745 Václava Jedličku z Chvojna...to je fakt!
:D
jinak jestli pak nějaký Jedlička vyrazil směrem k městu Kolínu nemám zdání . Většinou ale v každé větší obci nějakého najdete, takže hledání to máte asi dost náročné...
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod atletbrcko » pát led 18, 2008 23:09

Mám v rodokmenu Blehy, ale z Crudimi, ale mohli by to být oni.
Jinak jak se pak přestěhovali do Prahy tak jim zkomolili jmého na Blecha.

přeji pěkný den
atletbrcko
 
Příspěvky: 40
Registrován: stř led 31, 2007 12:26

rod Bleh

Příspěvekod anoli » sob led 19, 2008 12:41

atletbrcko píše:Mám v rodokmenu Blehy, ale z Crudimi, ale mohli by to být oni.
Jinak jak se pak přestěhovali do Prahy tak jim zkomolili jmého na Blecha.

přeji pěkný den


Rod Bleha je v okolí Chrudimi, zvlášt v obcích Trpišov, Svídnice, Práčov a na Nasavrcku poměrně dost rozšířen.
Výklad příjmení Bleha je v některých pramenech takový, že označuje lid Blehův, tedy poddané Blehy. Když se koukneme hlouběji do historie , tak v první polovině 15. století byl podle historických pramenů majitelem hradu Strádov (u Práčova) jistý Jan Bleh z Lipky, a v té době se zřejmě jeho poddaným říkalo Blehové .Já bych docela věřila tomu, že takto toto příjmení vzniklo. A nebo prostě z osobního jména Bleh-Bleha.
Tedy s Blechou to nemá nic společného (pomineme-li nepříliš dobrou hygienu v dobách minulých :D )
Vývody v meilu.
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod atletbrcko » sob led 19, 2008 13:10

To vim, ale Alžběta Blehová se narodila někde v okolí Chrudimska a její děti uz maji v marični knize v Praze napsáno matka Alžběta rozená Blechová.
Prostě jim zkomolili jméno a bylo.
atletbrcko
 
Příspěvky: 40
Registrován: stř led 31, 2007 12:26

Re: příjmení podle oblastí (Chrudimsko,Pardubicko,Semilsko a

Příspěvekod julie07 » pon říj 28, 2013 7:16

Dobrý den,
mám v rodokmenu Annu Bílkovou/nevím přesné datum narození,odhadem 1850-1880/ okolí Chrudimi nebo Chrudim provdanou za Josefa Sadovského.
julie07
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte čer 11, 2013 17:43
Oblast pátrání: Syrovice,Nosislav,Střítež,Lomnice u Tišnova
Habří,Heršpice u Slavkova

Re: příjmení podle oblastí (Chrudimsko,Pardubicko,Semilsko a

Příspěvekod anoli » pon říj 28, 2013 20:12

to je bohužel široký pojem, příjmení Bílek je na Chrudimsku hodně rozšířené, též jsem ho vyvdala :D
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

Re: příjmení podle oblastí (Chrudimsko,Pardubicko,Semilsko a

Příspěvekod máculka » stř lis 06, 2013 19:27

Dobrý den, mám v rodokmenu Bernart ( Bernard) z Vítanovic.
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Re: příjmení podle oblastí (Chrudimsko,Pardubicko,Semilsko a

Příspěvekod IvkaK » ned pro 20, 2020 18:37

Dobrý den. Mám v předcích Škvrně ze Svídnice, Sejkora Lukavice, Mrkvička Lukavice, Cellar Bítovany a Bleha Lukavice.
IvkaK
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob pro 19, 2020 20:56
Oblast pátrání: Příbramsko, Zbirožsko, okolí Orlíku, Nasavrcko, Chrudimsko, Pardubicko


Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků