Příjmení ŠENGER - poradíte, kde se vzalo?

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Příjmení ŠENGER - poradíte, kde se vzalo?

Příspěvekod Monty » úte dub 03, 2012 17:25

Nemáte někdo tušení, kde se vzalo?
Podle serveru Kde jsme u nás nikdo takový nežije.

Byla to moje prapraprababička, ale to příjmení očividně vyvdala (v matrice je uvedena jako Františka Šengerová, dcera Antonína Němečka a Kateřiny Noskové). Podle Googlu je to ruské příjmení. Setkal jste se s ním někdo? Marně přemýšlím, kde by v roce cca 1840 mohla v blatenském okrese narazit na Rusa. :(
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova

Re: Příjmení ŠENGER - poradíte, kde se vzalo?

Příspěvekod ozana » úte dub 03, 2012 18:06

Senger nebo Schenger mi zní dost německy.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Příjmení ŠENGER - poradíte, kde se vzalo?

Příspěvekod Monty » úte dub 03, 2012 18:20

ozana píše:Senger nebo Schenger mi zní dost německy.


Ano, našla jsem nějaké Schengerovy jako imigranty do Států:

http://surnames.meaning-of-names.com/ge ... /schenger/

V podobě Šenger mi to "vyhazovalo" jen ruské stránky.
Ten matriční záznam je trošku komplikovaný, příjmení Šenger je čitelné, ale křestní jméno moc ne, Františku odhaduji a bohužel odhaduji i "dceru"... teoreticky by to mohlo být i osvojené dítě německého původu, což asi nezjistím... :(
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova

Re: Příjmení ŠENGER - poradíte, kde se vzalo?

Příspěvekod miruse » úte dub 03, 2012 18:49

Máte odkaz na ten matriční zápis, nebo i jiné zápisy, které s tím jménem souvisí? Píšete, že se jedná o blatenský okres, nějaké rody v téhle oblasti mám zpracované, tak možná bysme na něco přišly.
miruse
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát pro 30, 2011 21:34

Re: Příjmení ŠENGER - poradíte, kde se vzalo?

Příspěvekod Monty » úte dub 03, 2012 19:50

miruse píše:Máte odkaz na ten matriční zápis, nebo i jiné zápisy, které s tím jménem souvisí? Píšete, že se jedná o blatenský okres, nějaké rody v téhle oblasti mám zpracované, tak možná bysme na něco přišly.


Zápis je z třeboňského archivu, matrika obce Kadov (tuším), jedná se totiž o Lnářský Málkov (Malkow), který spadal po určité období do jiné farnosti. Celý záznam zní:

Karel Mráček, nar. 5. 8. 1847, Málkov 34
Křestní list se posílal v lednu 1872 (pravděp. k svatbě)

Otec: Jan Mráček, domkář z Málkova 34, syn Filipa (? Filippus) Mračka domkáře z Malkova č. 4 a Marie Mrňové (?) z Čečelovic
Matka: Františka (?) Šengerová, dcera (?) Antonína Němečka, polodvorníka z Čečelovic č. 9. a Kateřiny Noskové ze Slivonic č. 16


Jan Mráček zemřel v Malkově 34 dne 3. 11. 1864, věk 55 let, souchotiny.

Zvláštní je, že jsem na stejném čísle popisném dohledala úmrtí ze dne 24. 11. 1871
Františka Mráčková, vdova po Janu Mráčkovi, domkáři z Malkova č. 34, roz. Končelíková z Čečelovic
70 let, sešlost věkem

jenže to nebude jedna a tatáž osoba, v č.p. 34 totiž bydlelo Mráčků/Mračků víc rodin, jedni jsou vedeni jako nájemníci (viz např.
13. 7. 1865 - Malkov 34., zemř. Marie Mračková, dcera Františka Mračka, krejčího a nájemníka z Malkova č. 34)


Takže v tom mám trochu zmatek. Hlavně nechápu, proč je matka prapradědečka Mráčka v matrice narození jako Šengerová a ne Mráčková; kdyby byl nemanželský, tak ho buď nezapíšou nebo s dodatkem "legitimován sňatkem" nebo "otec se přihlásil"; přiznám se, že takový záznam jsem ještě v matrikách nenašla...

Kdybyste mi s tím mohla nějak pomoci, byla bych moc ráda... :)
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova

Re: Příjmení ŠENGER - poradíte, kde se vzalo?

Příspěvekod Monty » úte dub 03, 2012 22:51

miruse píše:Máte odkaz na ten matriční zápis, nebo i jiné zápisy, které s tím jménem souvisí? Píšete, že se jedná o blatenský okres, nějaké rody v téhle oblasti mám zpracované, tak možná bysme na něco přišly.



Tak jsem si ten zápis našla a zvětšila na maximum, teď bych to zas četla jako Šenmar, to "g" je vlastně klička od "k" pod ním, ale smysl mi to stejně nedává...

Otec: Jan Mraček, domkář z Malkowa N. 34, syn Filippa Mračka, domkáře z Malkowa č. 6 a Marie roz. Mrňová z Čečelovic N.
Matka: Františka Šenmar buz Antonyn Němečka z Čečelovic N. 9 a Kateřiny Noskové ze Slivonic N. 16

No nevím.
Možná byl farář opilej. :?

http://digi.ceskearchivy.cz/DA?lang=cs&menu=3&id=4549

Strana 68., pátý zápis odzdola.
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova

Re: Příjmení ŠENGER - poradíte, kde se vzalo?

Příspěvekod stanley4 » úte dub 03, 2012 22:58

zápis o matke začína: Františka, dcera Bartoloměje Němečka, polodvorníka... :)
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Příjmení ŠENGER - poradíte, kde se vzalo?

Příspěvekod Monty » úte dub 03, 2012 23:31

stanley4 píše:zápis o matke začína: Františka, dcera Bartoloměje Němečka, polodvorníka... :)



Díky moc - teď jsem nad tím seděla a hledala záznamy o sňatku a event. dalších dětech... a napadlo mne přitom, že to nejspíš Antonín nebude. :-)

Sice nechápu ten háček nad slovem "dcera", ale to je fuk, hlavně že se objasnila záhada neexistujícího příjmení.
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova

Re: Příjmení ŠENGER - poradíte, kde se vzalo?

Příspěvekod stanley4 » stř dub 04, 2012 6:25

Monty píše:
stanley4 píše:zápis o matke začína: Františka, dcera Bartoloměje Němečka, polodvorníka... :)



Díky moc - teď jsem nad tím seděla a hledala záznamy o sňatku a event. dalších dětech... a napadlo mne přitom, že to nejspíš Antonín nebude. :-)

Sice nechápu ten háček nad slovem "dcera", ale to je fuk, hlavně že se objasnila záhada neexistujícího příjmení.

Nie je za čo :)
ten "háček nad slovem dcera" je súčasť písmena "d" - všimnite si v nasledujúcom stĺpci (Kmotrové) druhý riadok - začína slovom "domkář", tam je to "d" vidieť lepšie...
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Příjmení ŠENGER - poradíte, kde se vzalo?

Příspěvekod miruse » stř dub 04, 2012 9:04

Našla jsem svatbu 20.2.1835, ženich Jan Mraček (26 let) - syn Filipa Mračka, domkáře z Malkova 6 a Marie roz. Křesťanové z Čečelovic č.15, nevěsta Františka (26 let), přebývající v Malkově - dcera Bartoloměje Němečka z Čečelovic a Kateřiny Braunové z Čečelovic 13.
V matrice N Karel Mráček 5.8.1847 je matka Františka, dcera Bartoloměje Němečka.... a Kateřiny Noskové ze Slivonic č.16.
Podle zápisů z matriky N v Čečelovicích měl Bartoloměj Němeček víc manželek, nějdřív byl chalupník, pak polosedlák už zřejmě na jiném statku. Tak ještě najít tu správnou manželku, s kterou měl dceru Františku, farář to zřejmě opisoval různě.
Jinak ten zápis z matriky zemřelých Jan Mraček, zemř. 3.11.1864 a Františka Mračková, zemř. 24.11.1871 jsou určitě ti Vaši správní, ale jsou tam v těch zápisech trochu zmatky.
miruse
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát pro 30, 2011 21:34

Re: Příjmení ŠENGER - poradíte, kde se vzalo?

Příspěvekod Monty » stř dub 04, 2012 15:26

miruse píše:Našla jsem svatbu 20.2.1835, ženich Jan Mraček (26 let) - syn Filipa Mračka, domkáře z Malkova 6 a Marie roz. Křesťanové z Čečelovic č.15, nevěsta Františka (26 let), přebývající v Malkově - dcera Bartoloměje Němečka z Čečelovic a Kateřiny Braunové z Čečelovic 13.
V matrice N Karel Mráček 5.8.1847 je matka Františka, dcera Bartoloměje Němečka.... a Kateřiny Noskové ze Slivonic č.16.
Podle zápisů z matriky N v Čečelovicích měl Bartoloměj Němeček víc manželek, nějdřív byl chalupník, pak polosedlák už zřejmě na jiném statku. Tak ještě najít tu správnou manželku, s kterou měl dceru Františku, farář to zřejmě opisoval různě.
Jinak ten zápis z matriky zemřelých Jan Mraček, zemř. 3.11.1864 a Františka Mračková, zemř. 24.11.1871 jsou určitě ti Vaši správní, ale jsou tam v těch zápisech trochu zmatky.


Děkuji moc - ale u té Františky nesedí věk, měla by být ročník 1809... Jan Mraček je správný určitě.
Bartoloměje Němečka jsem ještě nehledala, teď se trápím s těmi Mračky; on ten Lnářský Málkov spadal jednou pod farnost Kadov, jednou pod Záboří, takže je to hledání v matrikách složitější...
Navíc Jan Mraček měl celkem pět synů, kteří všichni založili rodiny v Málkově (kromě toho mého prapradědečka Karla), takže to tam byl samý Mraček a dát je dohromady bude docela náročné.
Problém je i s tím, že v úmrtních záznamech někdy nejsou napsáni rodiče, jen manželé/manželky; objevila jsem třeba úmrtní záznam:

+ 6. 7. 1903
Karel Mraček, krejčovský tovaryš v Malkově č. 38 a manžel Anny, roz. Smetanové z Malkova č. 30
věk 36 let
Zemřel následkem bodnutí nožem o pouti zábořské

...a nemůžu k němu dohledat rodiče. V matrikách narození není. Minimálně v té kadovské ne. Ten můj pradědeček nemůž být jeho otec, i když se také jmenoval Karel, protože ten se ženil až v roce 1872 a jinde. Leda by se ženil předtím ještě jednou, ale v matrice je záznam jen o poslání křestního listu ku sňatku jen z roku 1872, nic jiného. Přitom všichni Mračkové z Málkova jsou na 99% z jedné rodiny...
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova

Re: Příjmení ŠENGER - poradíte, kde se vzalo?

Příspěvekod miruse » stř dub 04, 2012 17:22

Ty zapisované roky se musí brát s rezervou, běžně tam bývají rozdíly plus, mínus 5 let i více, hlavně v matrikách zemřelých. Vypadá to, že v tom zápise v matrice Z 24.11.1871 se jedná opravdu o tu správnou vdovu Františku Mráčkovou.
Našla jsem vám narození toho Karla Mračka z matriky Z 6.7.1903, je to fara Kadov matrika N8 - digi snímek 55. Jak jsem se na to dívala, tak to nebude ten váš Karel.
Nic si z toho nedělejte, že je v Ln. Malkově tolik Mračků, já mám ze stejné vsi prababi Kadlecovou, a Kadleců je tam taky plno ...
miruse
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát pro 30, 2011 21:34

Re: Příjmení ŠENGER - poradíte, kde se vzalo? - VYŘEŠENO

Příspěvekod Monty » ned dub 22, 2012 19:13

miruse píše:Ty zapisované roky se musí brát s rezervou, běžně tam bývají rozdíly plus, mínus 5 let i více, hlavně v matrikách zemřelých. Vypadá to, že v tom zápise v matrice Z 24.11.1871 se jedná opravdu o tu správnou vdovu Františku Mráčkovou.
Našla jsem vám narození toho Karla Mračka z matriky Z 6.7.1903, je to fara Kadov matrika N8 - digi snímek 55. Jak jsem se na to dívala, tak to nebude ten váš Karel.
Nic si z toho nedělejte, že je v Ln. Malkově tolik Mračků, já mám ze stejné vsi prababi Kadlecovou, a Kadleců je tam taky plno ...



Děkuju moc, teď se dívám na ten zápis... tak to je zase nějaká jiná větev, když je tenhle Karel syn Františka Mračka, který je synem Martina Mračka. Možná tenhle Martin bude bratr Jana Mračka, syna Filipa Mračka.
Jak jsem psala výše, Jan Mraček měl pět synů, které mám podchycené, ale jeho sourozence ještě ne, našla jsem zatím jen sestru Antonii, která zemřela roku 1802 jako čtyřletá. Takže počítám, že Martina Mračka narazím časem.

Ještě zlatí Mračkové, ti sice občas někde migrují, ale jinak se drží v té jedné vsi a v okolních se nevyskytují (aspoň doufám); v dědově rodokmenu jsem musela sledovat tři rodiny Divišů, žijící ve třech obcích jedné farnosti, než jsem našla pradědečka a podle něj zjistila, kteří to vlastně jsou. :P :wink:


Naposledy oživil Monty v ned dub 22, 2012 19:13
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova


Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků