Kaderiak

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Kaderiak

Příspěvekod JakubKozel » čtv říj 05, 2017 18:17

Dobrý den, nevím jestli sem píšu správně podle pravidel, ale prosím, celkem to pro mě znamená. Prostě bych to chtěl vědět.

Rodné příjmení mojí maminky je Kaderiaková a pochází původně ze Slovenka. Můj dědeček se jmenoval Kaderiak a letos mi bohužel zemřel. Hodně pro mě znamenal. Už mi bohužel nemá kdo říct, odkud Kaderiaci vlastně můžou pocházet. Napíšu Vám sem všechno co vím a nebo se mi podařilo zjistit.

Jediní Kaderiaci u nás v rebublice momentálně jsou jen z mojí rodiny a je jich jen pár.
Dědeček pochází někde ze Slovenka, přesně nevím, myslím, že říkal něco o "Nová Ves" na Slovenku,že tam vyrůstal a taky vím, že uměl i Maďarsky. Vím, že Kaderiaci na Slovensku jsou, řekl bych, že jsou to nějací už hodně vzdálení příbuzní, ale myslím, že to taky není běžné slovenské příjmení.
Co jsem tak googlil, našel jsem v Maďarsku příjmení podobné a to Kaderják, nejsem odborník, ale prostě jsem myslel, že to příjmení pochází z Maďarska a časem se různě dokomolilo a poupravilo. Jenže jsem si vzpoměl na to, co mi řekla jedna uřitelka, tenkrát ještě na základce. Ona maďarsky uměla a už ani nevím, jak jsme se k tomu dostali, ale řekla mi, že to není typické slovenské ani maďarské příjmení. Růžně jsem hledal, možná špatně, ale opravdu jsem nějak nenašel, že by to v maďarštině něco znamenalo. Vrtalo mi to hlavou a tak jsem prostě hledal podobné slova, v tom významu, že mi to aspoň připadlo podobné, jenže jsem zatím nic z čeho bych mohl dělat nějaké závěry nenašel. Nejde mi ani o to, kde by mohli žít potenciální příbuzní, jde mi prostě jen o to, abych věděl odkud jsme přišli. Z čeho to vzniklo a jaký to mělo význam. Děkuju moc za každou radu, nebo prostě cokoliv, co by mi mohlo aspoň dalo pocit, toho že vím odkud jsou naše původní kořeny.

"edit" omlouvám se, ale nejspíš jsem to omylem napsal do špatné sekce
JakubKozel
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv říj 05, 2017 17:31
Oblast pátrání: ono je to složitější protože je to unikátní v České Republice, takže střední, východní a možná i mírně severní Evropa

Re: Kaderiak

Příspěvekod Zora » čtv říj 05, 2017 18:23

dobrý večer,

zkuste oslovit kolegy ze slovenského fóra.

geni.sk

Jinak - běžně platí, že písmeno i nahrazovalo změkčení předcházející souhlasky, ve starších matrikách se písmeno I psalo tam, kde dnes často píšeme J.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kaderiak

Příspěvekod JakubKozel » čtv říj 05, 2017 18:31

děkuju, já to teda zkusím
JakubKozel
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv říj 05, 2017 17:31
Oblast pátrání: ono je to složitější protože je to unikátní v České Republice, takže střední, východní a možná i mírně severní Evropa

Re: Kaderiak

Příspěvekod Zora » čtv říj 05, 2017 18:44

tady ještě nějaké výsledky z familysearch, jsou tam rodné obce - zkuste popřemýšlet. Možná by pomohlo sděliut alespoň předpokládaný rok narození.
https://www.familysearch.org/search/rec ... Akaderiak~

Jinak - v rodném listu Vaší maminky by měl být údaj o dědečkovi, nakonec i ve Vašem, (já mam u svého otce napsáno, koho byl syn a dokud). Nevím ovšem, který jste ročník.

na kdejsme.cz po zadání příjmení uvidíte, kde všude se Vaše příjmení vyskytuje. Nejčastěji Židlochovice, ale pak další dva výskyty po jedné osobě.

Pokud získáte nějaká rodinná data cca kolem r. 1900 - už se dá zcela jistě pátrat v matrikách, někdy i s mladšími daty.

V databázi
http://www.vuapraha.cz/fallensoldierdatabase

není žádný výskyt Vaše příjmení, ani mezi legionáři, ani mezi padlými vojáky, ale Slováci se tam vyskytují jen náhodně.

Na googlu se Vaše příjmení vyskytuje na Slovensku, zkuste se podívat a popřemýšlet, zda ony osoby nebydlí někde, kde by se Vám to připomnělo.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kaderiak

Příspěvekod JakubKozel » čtv říj 05, 2017 19:17

Kaderiaci (muži) jsou momentálně u nás tři. Strýc a bratranec, potom strýcova manželka a sestřenice a u Vyškova bydlí další strýc s manželkou. Potom u nás zbyla jen nevlastní babička a to z Bruntálu. Víc Kaderiaků by u nás být nemělo. Na Slovensku měl děda rodinu, ale bohužel je vůbec neznám. Ví se, že tam měl a nebo má bratra, ale nemáme na něj kontakt. U nás je ten problém, že jsme od sebe strašně roztahaní a vídáme se málo.
Víte paní Z, já jsem na dědečka celkem hrdej. Byl to hodně pracovitý muž, Dělal mistra nějakou dobu ve fabrice v Košicích (konkrétně nevím) a potom vím, že dělal uměleckého kováře nebo zámečníka a pracoval v zámku v Bruntále, ale to jsou jen takové zajímavosti.
Nepamatuju si přesně rok, kdy se děda narodil, ale myslím, že to bylo minulý a nebo předminulý rok, kdy jsme mu přáli k osmdesátinám. Na přesnější informace bych se musel zeptat maminky. Děkuju moc, že mi pomáháte.
Já jsem ročník 92, ale nevím jestli Vám to pomůže. Já se jmenuju po otci Kozel a koukám, že Kozů padlo v první světové válce hodně, ale to příjmení je celkem častý. :)

"Edit" Mamka říkala, prý že pochází Kaderiaci původně z Maďarska, ale víc mě k tomu neřekla. Troško mě mate to, že se děda prý narodil na Slovensku, ale co jsem slyšel, tak v Maďarsku bydlel jen jako malej za války. Z nějakýho důvodu šli ze Slovenska do Maďarska a pak se vrátili.
Moje babička, první dědova manželka uměla taky maďarštinu, nevím jak to, měla běžné příjmení Malíková. Její sestra byla sice vdaná za maďara, ale to zase není žádnej můj předek i když bych se něj neměl za co stydět. Pamatuju si ho jako hodně starého, hodného,skromného a usměvavého staříka a až na jeho pohřbu jsem se dozvěděl, že pomohl zachránit nějaké děti z koncentrařního tábora. Já se divil, proč má na pohřbu nějaké vojáky, kteří mu vzdali čest, ale to jsem zase odbočil, omlouvám se...
Naposledy upravil JakubKozel dne čtv říj 05, 2017 19:49, celkově upraveno 1
JakubKozel
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv říj 05, 2017 17:31
Oblast pátrání: ono je to složitější protože je to unikátní v České Republice, takže střední, východní a možná i mírně severní Evropa

Re: Kaderiak

Příspěvekod Zora » čtv říj 05, 2017 19:32

Jakube, pokud chcete začít pátrat po dědečkovi, nejlépe je začít s pátráním u maminky. Ona určitě ví, odkud dědeček pocházel, koho se zeptat, nebo kde začít pátrat. Poradí Vá, jak se spojit s příbuznými.

Vy teď můžete - měl byste - začít u rodinných dokladů. Svůj rodný list, maminčin rodný list a zjišťovat místa a data narození prarodičů.
Napište se svolením rodičů nevlastní babičce, (zřejmě jde o druhou manželku dědečka?), strýčkovi a zeptejte se jich na rodinné doklady, fotografie a vzpomínky. Někdy je jednodušší sednout a napsat, osobu na druhé straně to potěší, zvlášť když je ve vyšším věku. A vzhledem k Vašemu mládí si mysloím, že všichni oslovení budou potěšeni, že se zajímáte o dědečka a jeho rod.
Máte hodně velkou šanci zjistit spoustu údajů od žijících osob, ty se v matrikách někdy ani najít nedají.

Rozhodně bych obeslala slušným dotazem všechny vzdálené příbuzné, obešla hroby - nebo se na ně zeptala a sbírala bych data.
Určitá šance je také ve vojenských datech, ale ta jsou přístupná poměrně složitě - písemná žádost, potvrzení o přímém příbuzenství a trochu štěstí navíc, aby se doklady zachovaly.

Na Slovensku se všeobecně pátrá hůř, není tam tolik přístupných matrik a navíc - dost často jsou matriky psány maďarsky, ale určitě se tady nebo na slovenském fóru vždy najde někdo, kdo pomůže, poradí.

Zkuste třeba napsat na zámek v Bruntále, napište, že se zajímáte o genealogii, a zda by Vám nepomohli zmapovat dědečkovu práci, zeptejte se, zda nemají v záznamech místo dědečkova narození - určitě tam něco vytvářel, nebo byl jinak aktivní. Umělecké kovářství je nádherné povolání a je fajn, že jste na něj pyšný.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kaderiak

Příspěvekod JakubKozel » čtv říj 05, 2017 20:18

Spíš strýcové by něco mohli vědět, hlavně ten nejstarší. Stejně Vám moc děkuju.
Mamka to nějak neřeší, moc mi k tomu neřekne. Ona už prožila v podstatě celej život na Moravě. Místo narození sice má Slovensko, ale to je tak všechno.
Babička první dědova žena už nežije. S ní se ze Slovenska přestěhovali na Moravu, koupili domek na Brněnsku a tam spolu žili, dokud se nerozvedli.
Druhá dědova žena je fyzicky nemocná a raději nebudu komentovat její vztah k naší rodině a ke mě. Někteří lidé asi nemají moc rádi děti a natož v podstatě cizí... Ta mi bohužel nic neřekne.
No nic... Těšilo mě paní Z a ještě jednou díky.
Jsem celkem zvědavej, co mi odepíší Slováci.
JakubKozel
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv říj 05, 2017 17:31
Oblast pátrání: ono je to složitější protože je to unikátní v České Republice, takže střední, východní a možná i mírně severní Evropa

Re: Kaderiak

Příspěvekod Zora » čtv říj 05, 2017 20:25

Zkuste se s maminkou domluvit a požádat ji o její rodný list, tam by mělo být uvedeno, odkud dědeček pocházel. Můžete třeba na oplátku slíbit nějaké domácí práce :-)))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kaderiak

Příspěvekod JakubKozel » čtv říj 05, 2017 20:55

Slováci mi dokázali odpovědět celkem hodně přesně.
V podstatě byli mí předci nějak vlasatí,kudrnatí, kadeřatí Slováci. :)
http://forum.geni.sk/viewtopic.php?f=10&t=9282
JakubKozel
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv říj 05, 2017 17:31
Oblast pátrání: ono je to složitější protože je to unikátní v České Republice, takže střední, východní a možná i mírně severní Evropa

Re: Kaderiak

Příspěvekod Zora » čtv říj 05, 2017 21:19

Kolegové jsou velice vstřícní, znalí a ochotní. Sama mám s nimi jen ty nejlepší zkušenosti.

Tak teď už můžete začít bádat :-)))
Držím palce, ať se podaří co nejvíce. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kaderiak

Příspěvekod Dagmar8 » pát říj 06, 2017 12:41

JakubKozel píše:Slováci mi dokázali odpovědět celkem hodně přesně.
V podstatě byli mí předci nějak vlasatí,kudrnatí, kadeřatí Slováci. :)
http://forum.geni.sk/viewtopic.php?f=10&t=9282


Tak to je úžasné, že vám ze Slovenska tak podrobně odpověděli. Jak píše Zora, začněte u dokladů, které seženete doma, tady na foru je hodně šikovných lidí, na hledání nebudete sám, určitě vám někdo pomůže. Držím palce!!!
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Kaderiak

Příspěvekod haasan » sob úno 09, 2019 9:45

Jmenuji se Haas a moje babička se jmenovala Kaderiaková , pocházela ze Slovenska okres Zvolen z oblasti Krupiny mám někde i její rodný list byla ročník 1909 a za svobodna se jmenovala Bezeková
haasan
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob úno 09, 2019 0:31

Re: Kaderiak

Příspěvekod Zora » sob úno 09, 2019 10:03

haasan píše:Jmenuji se Haas a moje babička se jmenovala Kaderiaková , pocházela ze Slovenska okres Zvolen z oblasti Krupiny mám někde i její rodný list byla ročník 1909 a za svobodna se jmenovala Bezeková


Dobrý den, kolega zde dost dlouho nebyl
Poslední návštěva: stř říj 17, 2018 16:52

Zkuste mu poslat zprávu mejlem, tu by si přečetl určitě dříve.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kaderiak

Příspěvekod JakubKozel » stř úno 20, 2019 14:15

haasan píše:Jmenuji se Haas a moje babička se jmenovala Kaderiaková , pocházela ze Slovenska okres Zvolen z oblasti Krupiny mám někde i její rodný list byla ročník 1909 a za svobodna se jmenovala Bezeková


Zdravím. Je možný, že máme nějaký stejný předky. Mamka jméno Bezeková nezná. I kdyby ji znala, tak už nejspíš jako Kaderiakovou. Nedokážu Vám odpovědět, nevím... Odpověděl bych dřív, ale nějak jsem zapoměl heslo. :oops: Zeptejte se na SK foru, pokud budete hledat víc. Mě zajímal původ příjmení, kořeny a význam, to je vše. Hodně štěstí. :wink:
JakubKozel
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv říj 05, 2017 17:31
Oblast pátrání: ono je to složitější protože je to unikátní v České Republice, takže střední, východní a možná i mírně severní Evropa


Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků