Od kdy příjmení ?

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Od kdy příjmení ?

Příspěvekod Vladimír Kafka » pon zář 24, 2007 20:41

Zajímalo by mne, od kdy se dědí příjmení z otce na syna. Zda je možné alespoň přibližné časové vymezení.
Pokud toto téma již bylo někde diskutováno, se pak omlouvám a prosím o odkaz, ale nic jsem zatím nenašel.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Příspěvekod Jan » úte zář 25, 2007 13:00

Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Vladimír Kafka » čtv zář 27, 2007 16:15

Děkuji za odkaz. Tyto stránky jsem už několikrát navštívil. Nevím, zda jsem tak nepozorný čtenář, ale přímou odpověď na svůj dotaz jsem nenašel. Nejde mi o způsob vedení matrik v jednotlivých obdobích, ale o alespoň přibližné určení doby (je-li to možné) od kdy se příjmení začala dědit. To mohlo být, podle mého názoru, ještě dříve, než se o tom vedl písemný záznam.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Příjmení

Příspěvekod HOZNA » čtv zář 27, 2007 19:51

Maně si vzpomínám, že se o tom vedla debata i na Mageu a jako první mne napadá datum 12.12.2006, kdy ve 13.40 opravoval SAZYMA předchozí příspěvek a uváděl, že příjmení jako dědičná a ustálená byla nařízena Josefem II. císařským patentem 1.11.1786.
HOZNA
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob zář 30, 2006 10:05

Příspěvekod Lyra » čtv zář 27, 2007 20:33

Ano, dědičnost příjmení byla ustanovena jedním z patentů Josefa II. I když samozřejmě už předtím existovala praxe, že příjmení (tehdy spíše příjmí) otce nesly i jeho děti obojího pohlaví. Já to mám v rodině zdokumentováno minimálně od r. 1700.

Ale stávalo se, že někteří lidé měnili příjmení jako ponožky (třeba se několikrát stěhovali a pokaždé jim na novém místě začali říkat jinak). Nebo aby odlišili ve vsi více mužů stejného jména (třeba když měli tři sousedy jménem Jan Svoboda), začali jim říkat přezdívkami a ty už jim zůstaly natrvalo. Také v některých oblastech když se muž přiženil na grunt, tak přijal manželčino příjmení, podle gruntu (např. Nováček se přiženil na statek Horákových a stal se z něj Horák).

Právě proto bylo císařským patentem přesně vymezeno jak se má s příjmeními nakládat, aby si je lidé přestali svévolně měnit a nebyl v tom takový zmatek (nic nenamíchne úředníky víc než to, když někdo za život vystřídá třeba 5 příjmení - jak ho potom mají evidovat?). Podle tohoto patentu děti získávaly po narození otcovo příjmení (nemanželské děti příjmení matčino) a žena přejímala sňatkem příjmení manželovo.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod Vladimír Kafka » čtv zář 27, 2007 22:06

Děkuji všem za odpovědi. Šlo mi právě o tu praxi, která se používala.
Také jsem se dostal dost hluboko do 18. století (snad i na konec 17.), dávno před Josefovými patenty. Jména mých předků byla psána různě (Kawka, Kafka, Kavka). Zajímá mne, jak hluboko se mohu dostat při sledování určitého příjmení. Dále mne při listování indexy zesnulých překvapilo, že ve čtyřech sousedních obcích, náležejících k téže faře (Loukov u Semil) bylo během necelého jednoho století (1755 - 1833) mnoho desítek zesnulých Kafků (Kavků) od novorozenců po devadesátníky a velmi by mne zajímalo, zda je pravděpodobné, že měli společného předka.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Příspěvekod Kovarl » ned lis 23, 2008 12:33

Článek od Sazymy o zavedení příjmení:
http://alois-sassmann.wz.cz/zakonprijm.htm
Uživatelský avatar
Kovarl
 
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 31, 2006 11:57
Bydliště: Praha 11

Příspěvekod Pavel Hrneček » ned lis 23, 2008 14:37

Na takovéto a podobné otázky je vynikající kniha:
Josef Peterka
Cesta k rodinným kořenům aneb Praktická příručka občanské genealogie
http://www.libri.cz/kniha.php?kniha=414
vřele doporučuji
Uživatelský avatar
Pavel Hrneček
 
Příspěvky: 180
Registrován: pon zář 11, 2006 19:12
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem

Kniha J.Peterky

Příspěvekod HOZNA » ned lis 23, 2008 15:14

Dříve, než zde vypukne odmítající, či schvalující diskuze k této knížce, dovoluji si zájemce odkázat na archiv Magea
http://www.genea.cz/informace/stara-gen ... a-20067-9/
a pročíst si dikuzi, začínající 29.8.06 až do konce archivu.
Názory jsou různé, sám za sebe mohu říci, že se mi velice hodila (jsem začátečník) už třeba vzhledem ke kritizovaným slovníkům, či slovníkům povolání. Chápu, že odborníci mají jiný názor, laikovi pro základní seznámení asi bude vyhovovat, protože co se mu nebude zdát si jistě bude ověřovat i jinde.
HOZNA
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob zář 30, 2006 10:05


Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků