moje příjmení

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

moje příjmení

Příspěvekod vlaada » čtv zář 08, 2016 13:01

Moje příjmení je Tittl, můj dědeček se jmenoval Titl. Nevím proč se jméno změnilo. Náš rod pochází ze Strašic u Rokycan osada Smolárna,
kde můj pra pra děd Antonín Titl byl hostinský a majitel statku.
V matrice úmrtí od 1810 do 1840 je mnoho Tittlů i Titlů. Snažím se dopátrat jestli obě jména mají společný původ.
vlaada
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv zář 08, 2016 6:06
Oblast pátrání: Strašice, Těně, Smolárna,

Re: moje příjmení

Příspěvekod Dawid » čtv zář 08, 2016 13:46

Společný původ mají jednoznačně - jde jen o dvě pravopisné varianty téhož slova. Stanovování "jediného správného" pravopisu příjmení probíhalo snad až za Československa, do té doby mohl člověk v zásadě používat různé verze.

V původní němčině je to Tittel, což bych viděl na variantu od Dittel, domácké formy jména Dittrich.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57


Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků