Moje příjmení

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Moje příjmení

Příspěvekod Zora » pát kvě 06, 2022 9:46

v roce 1768 u N františka je otec psán jako inquilinus.
Tedy neměl v držení stavení ani polnosti.
To se samozřejmě mohlo později změnit.

Dokážete přesně definovat, kdo je to podsedník, podsekr?
Já bohužel přesně ne, našla jsem více významů...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Moje příjmení

Příspěvekod filmovymaniak » pát kvě 06, 2022 9:59

podsedník v té oblasti by měl být člověk co má postavený domek na pozemku sedláka
ale může to být i jinak, taky jsem našel více výkladů

k pojmu podsedek článek na digitálníknihovně(od strany 164)
jedná se o zhodnoceni knihy Podsedek na Moravě ... od Fr. Matějka
https://dnnt.mzk.cz/view/uuid:651bed81- ... t=podsedek
Naposledy upravil filmovymaniak dne pát kvě 06, 2022 15:13, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Moje příjmení

Příspěvekod Zora » pát kvě 06, 2022 10:23

Tak nějak jsem to vnímala taky...
Pak je otázkou, jak by to bylo zaznamenáno v ter. katastru, pod příjmením sedláka držitele pozemku nebo pod příjmením podsekra, co měl chalupu, ale ne pozemek... (Nevím, jestli mu chalupa patřila, měl ji v pronájmu, ... ti podsekři - význam termínu - se snad ani nedají řádně dohledat). Třeba někdo další pomůže
V tomhle já asi asi neporadím, neznám to.

co se týče příjmení po střeše, po chalupě, narazil jste na nějaké výskyty v této oblasti?
Moje zkušenost je taková, že příjmení po chalupě (Vysočina) se měnilo u těch, co měli v držení stavení, ne u podruhů (inquilin), Ve Vaší oblasti to samozřejmě může být jinak.

Máte narození matky Viktorie, víte, odkud pocházela? Dítě se mohlo narodit u rodičů matky.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Moje příjmení

Příspěvekod filmovymaniak » pát kvě 06, 2022 10:43

rozdíly dle rozsahu roboty podle té publikace
"..Robotu vykonávali chalupníci a podruzi jeden den v týdnu a podsedníci tři dny pěšky, pololáníci a čtvrtláníci pak třikrát týdně
s koňským dvojspřežím..."

matka je ze Zlechova, otec Jan Havala je uváděn 1749 jako majitel polí či vinohradů
1775 je Jan Havala na č. 62 jako čtvrtláník( možná bratr či otec)
-narození Anny Havalové jsem nevyhledával

-narození Viktorie jsem zatím, po několika dnech hledání nenašel - dám si s tím pauzu, možná později dohledám

Příjmení rodu Pavlů je až z pozdější doby předtím se používalo Janků
Takže potomci Pavla Janků či Jankovýho byli později Pavlů

Vávra či Vávrů bude po nějakém Vavřinci
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Moje příjmení

Příspěvekod Zora » pát kvě 06, 2022 10:51

v dobách matričních bude Vávra příjmení (příjmí) Vávra, nebo Vávrů, podle toho jak kněz zapsal, co mu nahlásili.
"Narodil se, pane farář, Josef Vávrů, Vávrův, Vávruj. , narodil se Josef u Vávrů... a pod. "

Jak kdo vykonával robotu - Ok, ale z toho nepoznáte vztah k půdě a stavení, (kdo měl v držení)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků