Šplíchal, Dvořák, Jílek, Filipi

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Šplíchal, Dvořák, Jílek, Filipi

Příspěvekod Sandra » sob dub 07, 2007 20:00

Šplíchal (Desná), Dvořák (Sebranice-Pohora, Lezník), Jílek (Široký Důl, Lezník), Filipi nebo Fillipi (původě Itálie, Široký Důl) - v závorkách je uvedeno jenom místo původního rozšíření celé linie
Uživatelský avatar
Sandra
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned dub 01, 2007 18:22

Jílek

Příspěvekod Blackpenny » úte kvě 08, 2007 11:35

Jílky z Poličska mám zpracované velmi dobře. A Filipi těžko pochází z itálie - stejně jako Jílek vznikl z křestního jména. Pošli mail, ať dáme ty naše Jílky dohromady:-)Tom
Uživatelský avatar
Blackpenny
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon říj 09, 2006 9:53
Bydliště: Orlová

Příspěvekod Sandra » čtv kvě 24, 2007 18:00

:wink:
Naposledy upravil Sandra dne sob dub 06, 2013 13:33, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Sandra
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned dub 01, 2007 18:22

Filipi

Příspěvekod jtks » úte lis 06, 2007 13:56

taky mám v rodě nějaké Filipi. Chtěla jsem se zeptat, jestli je ta info od dědečka nějak ověřená. Já měla totiž také zaručenou info od dědečka, konkrétně jeho prababička "Kornélie Filipi je dcerou italského šlechtice" a při dalším zkoumání vyšlo najevo, že je jen nemanželsou dcerou Viktorie dcery Jana Filipi hajného z Telecího. Zdá se že tady zapracovala fantazie: nemanželské dítě, romantická hájenka a italsky znějící jméno...

Jméno pochází údajně z dob kdy se matriky vedly v latině a v tomhle případě mu zůstala latinská forma. Pokud by však byl skutečný původ rodu v Itálii, bylo by to před r. 1800 (to si myslím ani Váš dědeček nepamatuje)
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod Sandra » sob lis 10, 2007 9:05

:P
Naposledy upravil Sandra dne sob dub 06, 2013 13:33, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Sandra
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned dub 01, 2007 18:22

Příspěvekod Libor » pát lis 30, 2007 2:45

S původem příjmení Filipi a jeho nositelů je to složitější, než se může na první pohled zdát. Mám za to, že všichni Filipi u nás pocházejí z Telecího. I můj přímý předek Jan Rojar (Rojer) se v Telecím oženil se Zuzanou Filipi. Buď to bylo v roce 1691 anebo se v tomto roce Jan narodil a oženil se cca o 20 let později (dlouho jsem již do rodopisných materiálů nenahlížel). Pravděpodobné je, že příjmení vychází z křestního jména Filip, neboť některé jeho nejstarší varianty se psaly ve tvaru křestní jméno + Filipův. Laicky se však domnívám, že před rokem 1650 se křestní jméno Filip na našem dnešním území příliš nepoužívalo a že jeho nositelé v Telecím tedy připutovali odjinud. Jeden Filipi původem z Telecího kdysi mému otci napsal, že v jejich rodině se traduje, že předci přišli z dnešní Itálie a že byli kominíci. Jistá je jedna věc. Kolem roku 1650, a možná ještě o něco dříve, se v Telecím objevilo několik lidí s evidentně nečeskými jmény. Kromě Filipi ještě Fajmon, Vraspír, Brokl, Lamplot (zcela jistě příjmení nevzniklo od lámání plotů) a také Rojer. V naší rodině se tradovalo, že Rojeři přišli z dnešní Francie, čemuž otec, nevím přesně proč, moc nevěřil. Spíše měl za to, že jsme potomci severogermánského kmene Langobardů, který doputoval na území dnešní Itálie. Dále měl za to, že nositelé výše uvedených příjmení přišli do Telecího snad nějak společně. Jisté je, že je všechny spojovala protestanstká víra helvétské odnože. Já se zcela laicky domnívám, že ta Francie je pravděpodobnější i proto, že Vraspír mi francouzsky zní (Vraspiere?) a Filip bylo jménem ve Francii zcela zásadním. Jeden pan Brokl, jenž bydlí nedaleko ode mě a s nímž se osobně znám, mi řekl, že jeho předkové prý pocházejí někde od německo-holandských hranic, což může být také bývalé francouzské území. Pokud někdo máte o původu výše uvedených příjmení více informací, napište, prosím.
Libor
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte lis 27, 2007 23:36

Příspěvekod Sandra » pát pro 07, 2007 16:35

Ahoj Libore. To ci jsi psal je velice zajimave. Jelikoz, jestli dobre chapu, jedna se o Teleci u Policky. A to by presne odpovidalo. I ten protestantismus me zaujal, jelikoz mame v pribuzenstvi i Jilky a to bylo rod propagujici spise tuto vetev...Dale prijmeni Vraspir je dost caste take v Litomysli.
Uživatelský avatar
Sandra
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned dub 01, 2007 18:22

Šplíchal

Příspěvekod Inka » pon lis 08, 2010 9:02

příjmení Šplíchal mám také v rodokmenu. Bohužel krom jednoho nemohu zařadit místo pobytu. Ten poslední bydlel v Mokropsých, nar. 1923
Inka
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned říj 03, 2010 11:11

Šplíchal,Fillippi

Příspěvekod Sova » pát lis 19, 2010 18:09

Šplíchalové žili v Tursku v č.7,kde se říkalo u Šplíchalů ještě dlouho poté,já mám data od 1758,další , kovář Šplíchal , měl otce Jana, který se narodil v Sukdole ,někdy 1750, bydlel v Tursku 22.
V Hřebečníkách č.48 na Rakovnicku žil v roce 1900 lesní František Phillipp *22/11 1866 Pustověty s manželkou Annou Eisenstein ze Sádku a dcerou Annou.
Fillipi Josef *24/1 1875 Svratka /Chrudim/č.155 byl knížecím hajným na Leontýně,jeho otec Josef byl pekař a matka Josefa Hataš z Luže č.108.Ženil se 14/8 1911 s Annou Bendl, dcerou hajného z Hořkovce 28 ,matky Františky Neubert z Pustovět. J.
Sova
 
Příspěvky: 56
Registrován: pát črc 30, 2010 15:28
Bydliště: Kladno

Příspěvekod TKempny » stř lis 24, 2010 11:53

můj děd z matčiné strany byl/je(?) Stanislav Šplíchal *1935 snad v české lípě syn Emila a Olivy Erbenové. to je tak vše co vím, babička se rozváděla když mamka měla necelý rok a na tohle téma odmítá cokoli říct.
Uživatelský avatar
TKempny
 
Příspěvky: 566
Registrován: čtv zář 02, 2010 22:41


Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků