Hames ( Hamesz ) - Staré Město ( UH )

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Hames ( Hamesz ) - Staré Město ( UH )

Příspěvekod gazan » ned úno 07, 2016 12:46

Zdravím,

v rodokmenu se mi objevilo zvláštní nečeské příjmení - v matrice psáno jako Hamesch - Hameš. Teď vidím v googlu, že se takové příjmení objevuje ( asi ) v Maďarsku v podobě Hamesz. Nemáte někdo prosím zkušenosti s pátráním v bývalých Uhrách, případně s maďarskými příjmeními ? Já jsem spíš na Německo, Rakousko, Polsko.

Jak vidím, význam slova má snad kořeny v judaismu a islámu ( dlaň Fatimy ? ). Jméno Hameš je v ČR naprosto unikátní, víceméně jen tady na východní Moravě. Možná, že častější Hamšík bude zdrobnělina .... že by tedy pokřtěná židovská rodina ?

Děkuji předem za názor.
gazan
 
Příspěvky: 34
Registrován: úte dub 16, 2013 13:21

Re: Hames ( Hamesz ) - Staré Město ( UH )

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon úno 08, 2016 17:07

Měla jsem spolužáka Hamšíka, a tak to bylo to první, co mne napadlo...
---------------
S tou rukou Fátimy/hamesh myslíte tohle?
http://jewelryinfoplace.com/symbolism-in-jewelry/

The word, “hamsa,” derives its name from the five fingers on the hand. In Hebrew, the number five is “hamesh” and the fifth letter of the Hebrew alphabet is “Hey,” one of God’s holy names. “Hamesh” is representative of the five books of the Torah. In Judaism, it is also interpreted to be the Hand of Miriam, and symbolic of the owner’s five senses in an effort to praise God.

Slovo "hamsa" odvozuje své jméno od pěti prstů ruky. V hebrejštině se číslo pět řekne "hamesh" a páté písmeno hebrejské abecedy je "Hey", jedno z Božích svatých jmen. Hamesh také značí pět knih Tóry. V judaismu je také vykládáno jako ruka Miriam a symbolizuje pět smyslů majitele ve snaze uctít Boha.
------------------

Takže to vážně zavání židovstvím, ale snad kdysi dáááávno. Líbí se mi ten význam, že je to jedno z jmen Božích.

A nejsem onomastik- ale čekám, že kolegové se ozvou.... Ono to není úplně ve správné sekci (patří do "Původ příjmení, příjmení podobná")
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Hames ( Hamesz ) - Staré Město ( UH )

Příspěvekod Dawid » pon úno 08, 2016 17:13

Já jen připomenu, že jestliže se něco v maďarštině píše "Hamesz", tak se to čte "hames". Aby to bylo "hameš", musel by pravopis být "Hames".
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Hames ( Hamesz ) - Staré Město ( UH )

Příspěvekod Radix » pon úno 08, 2016 17:31

Hamšík od Hamous (hltavec). Též Hamsa, Hamža, Hamsík, Hamžík... (Dobrava Moldanová: Naše příjmení).
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Hames ( Hamesz ) - Staré Město ( UH )

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon úno 08, 2016 17:41

Dawid: díky za připomínku, v tom článku je, že to má spoustu forem
hamesh, hamsa, chamsa, and khamsa.
A v oxforském slovníku je HAMES
http://www.oxforddictionaries.com/defin ... lish/hames
"Two curved pieces of iron or wood forming or attached to the collar of a draught horse, to which the traces are attached."
Takže část koňského postroje....
(https://www.google.cz/search?q=hames&so ... 00&bih=636)
No, to asi v určení místa původu taky moc nepomůže....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Hames ( Hamesz ) - Staré Město ( UH )

Příspěvekod gazan » pon úno 08, 2016 18:18

Všiml jsem si, že příjmení Hames se vyskytuje hlavně v nejzáp. části Německa, zřejmě import z Nizozemí - viz ten koňský postroj.
gazan
 
Příspěvky: 34
Registrován: úte dub 16, 2013 13:21


Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků