Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod pavelhauf » pát úno 05, 2016 15:35

Jen pro zajímavost. Na příjmení Mrdáček jsem narazil v matrikách v okolí Mělníky. Myslím, že to byli matriky Brozánky nebo Býkev.
pavelhauf
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 06, 2013 21:36

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Svetluska78 » sob úno 06, 2016 11:30

Zdravím,

moje prababička byla rozená Polednová (*28.02.1884 Neratov - Novinsko), její otec byl Vincenc Poledno.
Uživatelský avatar
Svetluska78
 
Příspěvky: 67
Registrován: ned srp 29, 2010 9:13
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Rosice, Lukovany, Rudka, Javůrek, Jívoví, Kundratice, Stanoviště, Veverská Bítýška, Veverské Knínice, Zbýšov, Křižanov, Krnsko, Lázně Bohdaneč, Uherské Hradiště, Strážnice, Osvětimany...

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Poledno » ned úno 14, 2016 1:40

pavelhauf píše:Jen pro zajímavost. Na příjmení Mrdáček jsem narazil v matrikách v okolí Mělníky. Myslím, že to byli matriky Brozánky nebo Býkev.


Ti Mrdáčkové by mohli být do přízně s těmi mými, pocházeli z nedaleka, ale bohužel celý jejich rodokmen nemám ještě zdaleka zpracován.

Svetluska78 píše:Zdravím,

moje prababička byla rozená Polednová (*28.02.1884 Neratov - Novinsko), její otec byl Vincenc Poledno.


To není tak daleko od Ředic, oboje ve východních Čechách. Nevíte nějaké podrobnosti o tom Vincencovi ?
Poledno
 
Příspěvky: 41
Registrován: úte úno 02, 2016 19:18
Oblast pátrání: Hradec Králové (Svinary, Svobodné Dvory, Pouchov), Dolní a Horní Ředice, Kutná Hora, Nechanice, Nevratice

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Svetluska78 » ned úno 14, 2016 10:20

Poledno píše:
Svetluska78 píše:Zdravím,

moje prababička byla rozená Polednová (*28.02.1884 Neratov - Novinsko), její otec byl Vincenc Poledno.


To není tak daleko od Ředic, oboje ve východních Čechách. Nevíte nějaké podrobnosti o tom Vincencovi ?


Bohužel o této větvi nevím zatím vůbec nic - čekám na to až přidají matriky - takže doufám, že v dubnu budu vědět víc :wink:
Uživatelský avatar
Svetluska78
 
Příspěvky: 67
Registrován: ned srp 29, 2010 9:13
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Rosice, Lukovany, Rudka, Javůrek, Jívoví, Kundratice, Stanoviště, Veverská Bítýška, Veverské Knínice, Zbýšov, Křižanov, Krnsko, Lázně Bohdaneč, Uherské Hradiště, Strážnice, Osvětimany...

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Svetluska78 » stř dub 13, 2016 20:32

Poledno píše:
To není tak daleko od Ředic, oboje ve východních Čechách. Nevíte nějaké podrobnosti o tom Vincencovi ?


Tak se mi podařilo dohledat informace o Vincenci Polednovi - ten pocházel z Dolan, stejně jako jeho otec Václav Poledno a děd Jan Poledno. Ale o další generaci už se přesouvám do Vámi zmiňovaných Ředic a to k Jakubovi Polednovi nar. 02.06.1736 v Ředicích (jeho otec byl Matěj Poledno)
Uživatelský avatar
Svetluska78
 
Příspěvky: 67
Registrován: ned srp 29, 2010 9:13
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Rosice, Lukovany, Rudka, Javůrek, Jívoví, Kundratice, Stanoviště, Veverská Bítýška, Veverské Knínice, Zbýšov, Křižanov, Krnsko, Lázně Bohdaneč, Uherské Hradiště, Strážnice, Osvětimany...

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Zuzana Jah » čtv dub 14, 2016 5:33

Mám možná Součkovi - prosím o upřesnění období a místa. Hezký den. Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Poledno » úte dub 26, 2016 18:10

Svetluska78 píše:
Poledno píše:
To není tak daleko od Ředic, oboje ve východních Čechách. Nevíte nějaké podrobnosti o tom Vincencovi ?


Tak se mi podařilo dohledat informace o Vincenci Polednovi - ten pocházel z Dolan, stejně jako jeho otec Václav Poledno a děd Jan Poledno. Ale o další generaci už se přesouvám do Vámi zmiňovaných Ředic a to k Jakubovi Polednovi nar. 02.06.1736 v Ředicích (jeho otec byl Matěj Poledno)


Děkuji za zprávu. Polednovi z Ředic mám celkem zmapované, ale zrovna Jakuba nejsem zatím schopen k rodokmenu připojit. Nejstaršího dohledaného předka mám Josefa Poledna (nar. 11. 3. 1707 v Ředicích), syna Martina Poledna. V těch starších generacíh se už moc nevyznám, často se tam opakují jména Martin a Matěj, ale "váš" Matěj by mohl být bratr nebo spíše blížší či vzdálenější bratranec "mého" Martina. Matějova manželka se jmenovala Lidmila a byla dcerou Jana, asi Basmana. Ještě jednou děkuji za informace, podívám se i do matrik z Dolan.
Poledno
 
Příspěvky: 41
Registrován: úte úno 02, 2016 19:18
Oblast pátrání: Hradec Králové (Svinary, Svobodné Dvory, Pouchov), Dolní a Horní Ředice, Kutná Hora, Nechanice, Nevratice

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Michal Kolenatý » stř lis 09, 2016 0:01

Poledno píše:Máte pravdu, teď na to koukám a v matrice je vážně zapsán jako Mrdáček. Čerpal jsem z výpisu z matriky, který je z roku 1941 a tam jsou psáni pouze jako Medáčkovi. Napadá mě, zda k té změně nemohlo dojít i tak nějak neúmyslně. Přecijenom "r" z tehdejšího pravopisu mi příjde hodně podobné na dnešní psací "e".

Chtěl bych se zeptat, je zde snad šance, že sme se někde v rodokmenech "sešli" ?


Dobrý den Mrdáčkovi mám v předcích máme rodný list na Medáčka se prý nechal praprapraděda přejmenovat protože se mu smáli chlapi v hospodě ( měl hodně dětí hodně přes10 některé rodiné drby tvrďí že přes 20 s cca 4 manželkami) pokud by jste byli ochotni poskytnout informace k této části naší rodiny prosím dejte vědět. Děkuji Michal (nejsem genealog, ale dcera měla ve škole projekt a tak jsem se o to začal zajímat)
Michal Kolenatý
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte lis 08, 2016 23:44

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod -jj- » čtv lis 10, 2016 1:40

Příjmení Mrdáček se vyskytuje hojně v matrikách evangelické církve v Krabčicích, a to např. v Bechlíně, Rovném, Račicích aj. Někdy začátkem 20. století začali Mrdáčkovi žádat o přejmenování na Medáček (dřív to asi nevadilo). Pokusím se dát sem odkaz na krabčické ev. matriky SOA v Litoměřicích: http://vademecum.soalitomerice.cz/vademecum/NavigBean.action?entity=%28%5En%29%28%28%28localArchiv%2C%5En%2Chot_%29%28unidata%29%29%2858214%29%29 a konkrétní odkaz na jednu stránku se změnou příjmení: http://vademecum.soalitomerice.cz/vademecum/permalink?xid=09ddd7cea03b9b8d:18223211:1295e72213a:-7f13&scan=33#scan32 (je to matrika č. N39/17 oddaní 1891-1910, str. 33, v matrice je číslo stránky 32).
-jj-
 
Příspěvky: 55
Registrován: čtv čer 23, 2016 0:12
Oblast pátrání: Podřipsko, okolí Havl. Brodu

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Michal Kolenatý » čtv lis 10, 2016 18:39

Děkuji moc za odkazy, oblast Roudnice nad Labem souhlasí, ale křestní jméno ne. Budu pokračovat v pátrání.
Michal Kolenatý
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte lis 08, 2016 23:44

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod boženka » ned bře 05, 2017 10:12

zkoumám Lašky/Lášky z Chotěbořska, zajímalo by mě, jestli jsou nějak příbuzní s těmi z Hradecka (ve sčítacím operátu jsem teď objevila připsaného Josefa, podučitele v Trutnově, takže šance tu je ;-) )
boženka
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv led 05, 2017 7:44
Oblast pátrání: Chrudimsko, Pardubicko, Holicko, Praha, Třebovsko, Hradecko, Boskovicko, Brno, Brandýsko, Kladensko, Poděbradsko, Mladoboleslavsko, Čáslavsko a určitě jsem ještě něco zapomněla

Předchozí

Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků