Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Poledno » úte úno 02, 2016 21:18

v rodokmenu mám:
Hradec Králové (Pouchov, Svinary, Svobodné Dvory, Slatina)
Zelinka
Fišer
Tluka
Koblížek
Kecina
Zadrobílek
Bortlík
Lášek
Souček
Šafek (Šafka?)
Medáček
Prokop
Hrůza
Brandejs

Nechanice
Kutík

Nevratice
Vích

Rychnov nad Kněžnou

Ježek (předci v Třebechovicích pod Orebem)

Rovné, Ctíněves, Krabčice
Medáček (evangelíci) - nejstarší dohledaní předci
Pištora
Písek
Franc

Pardubice
Čulík
Křenek
Poledno

Borohrádek
Vondráček
Sekyra
Horák

Skuhrov
Jirčík

Dolní Ředice
Poledno
Vavřína

Časy
Poledno
Karel

Liptovský Hrádok (Slovensko, kraj Žilina)
Gyurkovics (Gyurkowicz, Jurkovič) - nejstarší dohledaný předek

Kutná Hora
Bělský
Bodvín
Gyurkovics (Gyurkowicz, Jurkovič)

Soběchleby, Dolní Nětčice
Borovička
Kolář
Poledno
 
Příspěvky: 41
Registrován: úte úno 02, 2016 19:18
Oblast pátrání: Hradec Králové (Svinary, Svobodné Dvory, Pouchov), Dolní a Horní Ředice, Kutná Hora, Nechanice, Nevratice

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod ZEL » stř úno 03, 2016 14:08

Dobrý den, také mám Zelinky z Hradce Králové, ale bylo jich tam víc rodů. Které máte Vy?
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Poledno » stř úno 03, 2016 14:18

Jan Zelinka a Marie Marelová, jejich syn:
Antonín Zelinka (4. 7. 1758, Boharyně - 20. 4. 1833, Boharyně), jeho syn:
František Zelinka (* 10. 4. 1815, Boharyně - ?) s manželkou Františkou Machovou, jejich syn:
Václav Zelinka (* 12. 11. 1846, Boharyně) s manželkou Marií Součkovou (* 25. 3. 1855, Svobodné Dvory), jejich syn:
Josef Zelinka (14. 12. 1880, Svobodné Dvory - říjen 1939, Kaunas, Litva) s manželkou Marií Tlukovou (* 29. 4. 1892, Svobodné Dvory - asi 1968), jejich synové:
Václav (24. 9. 1916, Svobodné Dvory - 14. 12. 1969, Hořice) a Josef (24. 7. 1918, Svobodné Dvory - asi po roce 1993)
Václav Zelinka (1916 - 1969) byl můj pradědeček, tohle je přímá linie k nejstaršímu Zelinkovi, kterého jsem dohledal.
Poledno
 
Příspěvky: 41
Registrován: úte úno 02, 2016 19:18
Oblast pátrání: Hradec Králové (Svinary, Svobodné Dvory, Pouchov), Dolní a Horní Ředice, Kutná Hora, Nechanice, Nevratice

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod ZEL » stř úno 03, 2016 14:39

Tak to je škoda, já mám Zelinky přímo z Hradce Králové, objevili se tam počátkem 19. století neznámo odkud.
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Poledno » stř úno 03, 2016 15:41

Takže žádná shoda ? Škoda. Vím, že potomci Václava (1916 - 1969) a Josefa (1918 - po 1993) v Hradci žijí. Měli by být tři. Od Václava syn a vnuk a od Josefa vnuk, ale bohužel se s touto rodinou nestýkáme a více informací nemám.
Poledno
 
Příspěvky: 41
Registrován: úte úno 02, 2016 19:18
Oblast pátrání: Hradec Králové (Svinary, Svobodné Dvory, Pouchov), Dolní a Horní Ředice, Kutná Hora, Nechanice, Nevratice

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Dagmar8 » stř úno 03, 2016 17:05

Mám z Vysoké /10km od Hradce/ Annu Koblížkovou 1773-1822, která si vzala1797 Václava Halvigera. Její rodiče jsou Vojtěch a Eleonora Koblížkovi.
V Dolní Roveni mám Horákovi - Anna nar.1842.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Poledno » stř úno 03, 2016 18:11

Takhle daleko jsem se u nich nedostal. Nejde o mé přímé předky, Koblížek a Horák se k nám do rodiny přiženili v první polovině 20. století a dále sem o nich zatím nepátral.
Poledno
 
Příspěvky: 41
Registrován: úte úno 02, 2016 19:18
Oblast pátrání: Hradec Králové (Svinary, Svobodné Dvory, Pouchov), Dolní a Horní Ředice, Kutná Hora, Nechanice, Nevratice

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Dagmar8 » stř úno 03, 2016 19:00

Poledno píše:Takhle daleko jsem se u nich nedostal. Nejde o mé přímé předky, Koblížek a Horák se k nám do rodiny přiženili v první polovině 20. století a dále sem o nich zatím nepátral.


tak až budete dál, dejte vědět.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod artepa » stř úno 03, 2016 19:42

Francovi jsou též evangelíci?
Náhodou, nepsali Medáčky dříve jinak?
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Poledno » stř úno 03, 2016 20:26

Jestli jsou Francovi evangelíci nevím. V rodném listu Václava Medáčka (* 5. leden 1859, Rovné č. 36) je uvedena jeho babička Anna, rozená Francová ze Strážkova, ale o vyznání zde zmínka není. Nevím jestli se "moji" Medáčkové psali jinak, ale v matrikách z Rovného jsem narazil na "Mrdáčkovi", také evangelíky, ale příbuzenský vztah mezi nimi a Medáčky jsem zatím nezkoumal. Ale vzhledem k tomu, že Medáčků je v republice 43 a Mrdáček žádný, tak si myslím, že jsou možná potomky jednoho předka. Nejvíc jich je právě na ústecku, vím že všichni tři z Hradce by semnou měli být příbuzní a jejich rod by měl být tedy také z Ústecka.
Poledno
 
Příspěvky: 41
Registrován: úte úno 02, 2016 19:18
Oblast pátrání: Hradec Králové (Svinary, Svobodné Dvory, Pouchov), Dolní a Horní Ředice, Kutná Hora, Nechanice, Nevratice

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod artepa » stř úno 03, 2016 23:12

Tak zrovna u toho Václava si troufám říct, že je příjmení Mrdáček. Při procházení matrik jsem tuto změnu zaregistrovala.
Jeho matka i babička byly ze Straškova.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Poledno » čtv úno 04, 2016 3:00

Máte pravdu, teď na to koukám a v matrice je vážně zapsán jako Mrdáček. Čerpal jsem z výpisu z matriky, který je z roku 1941 a tam jsou psáni pouze jako Medáčkovi. Napadá mě, zda k té změně nemohlo dojít i tak nějak neúmyslně. Přecijenom "r" z tehdejšího pravopisu mi příjde hodně podobné na dnešní psací "e".

Chtěl bych se zeptat, je zde snad šance, že sme se někde v rodokmenech "sešli" ?
Poledno
 
Příspěvky: 41
Registrován: úte úno 02, 2016 19:18
Oblast pátrání: Hradec Králové (Svinary, Svobodné Dvory, Pouchov), Dolní a Horní Ředice, Kutná Hora, Nechanice, Nevratice

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod artepa » čtv úno 04, 2016 7:42

Zatím to vypadá, že pouze ve vsi :lol: Tu oblast a matriky, zejména evangelické, znám.
Vzhledem k době, to byla nejspíš neúmyslná změna z -r- ma -e-.Jestli se nepletu, tak později, ve 20. stol. jsem v některé matrice viděla oficiální změnu příjmení.
Z okolí Řípu mám sice hodně evangelíků, ale v Krabčicích Rohahy a ve Vesci Podrábské.
Možná někde víc v minulosti, i když Rohanové tam přišli až v 18. stol.
Ty svoje evangelíky už několik let zanedbávám :oops:
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod Poledno » pát úno 05, 2016 0:22

Škoda, ale jak říkáte, třeba někde víc v minulosti shodu najdeme :) Jen mě napadá, ty Medáčkovi asi tím pádem nějak zpracované nemáte, pouze ste si vybavila příjmení. Já se jejich rod pokoušel dříve zmapovat, ale také tuhle větev nějak zanedbávám.
Poledno
 
Příspěvky: 41
Registrován: úte úno 02, 2016 19:18
Oblast pátrání: Hradec Králové (Svinary, Svobodné Dvory, Pouchov), Dolní a Horní Ředice, Kutná Hora, Nechanice, Nevratice

Re: Východní Čechy, Střední Čechy, Olomoucko

Příspěvekod artepa » pát úno 05, 2016 6:57

Poslána sz
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Další

Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků