Jičínsko, Turnovsko, Černokostelecko, Rokytnice n/J.

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Jičínsko, Turnovsko, Černokostelecko, Rokytnice n/J.

Příspěvekod Diorissimmo » sob čer 04, 2016 16:29

bilekj píše:
Ivana píše:Dobrý den, otce Matěje a dědu Pavla jsem zatím v matrikách nenašla. Dcera Václava Hejtmánka a Kateřiny Alžběta, nejmladší z dětí je moje ...prababička, zřejmě to bude sestra Vaší Kateřiny Eliášové. Alžběta se provdala za Vojtěcha Kubelku z Bohouňovic.

Dobrý den, narození Matěje a Pavla se mi také v matrikách nepodařilo najít, začínají až 1655. Údaje o nich pocházejí ze soupisu poddaných. Posílám Vám odkaz mailem.
Nejstarší matriční zápis je ten, že Václav Hejtmánek se oženil s Kateřinou 24.11.1683 v Oplanech. Ale možná bude něco o Matějovi a Pavlovi v matrice Z, tu jsem tak detailně zatím neprohledával.



Matěj se narodil nejspíš roku 1637, když zemřel r. 1706 bylo mu 69 let. Možná by se dalo přesné datum dohledat v nějaké matrice na Berounsku, odkud původně přišli do Oplan.
Diorissimmo
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob dub 30, 2016 0:50
Oblast pátrání: Výžerky, Oplany, Srbín, Mukařov

Re: Jičínsko, Turnovsko, Černokostelecko, Rokytnice n/J.

Příspěvekod bilekj » sob čer 04, 2016 20:41

Diorissimmo píše:...Matěj zemřel v březnu 1706 a bylo mu 69 let....

Tak to je super, tenhle údaj mi opravdu chyběl. Teď jsem jsem to tedy našel na skenu 210, zemřel někdy v březnu. Bohužel den je nečitelný u hřbetu kvůli nekvalitnímu skenu z filmu. Přesné datum zjistíme buď po přeskenování matrik za pár let nebo se tato matrika dá mimořádně v archivu z tohoto důvodu půjčit, už jsem to jednou tak udělal. Díky za info.
bilekj
 
Příspěvky: 96
Registrován: ned kvě 15, 2011 9:26
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jičínsko, Turnovsko, Rokytnice n/J., Černokostelecko, Kralupsko, Volyňští Češi

Re: Jičínsko, Turnovsko, Černokostelecko, Rokytnice n/J.

Příspěvekod Diorissimmo » sob čer 04, 2016 22:21

Ještě bych ráda našla, kdy zemřel Pavel Hejtmánek, dalo by se z toho vyvodit, kdy se asi narodil. V soupisu obyvatel je v roce 1662 veden jako zemřelý, tak třeba to ještě dohledáme. Ano, datum u Matěje - den úmrtí je nečitelný.
Diorissimmo
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob dub 30, 2016 0:50
Oblast pátrání: Výžerky, Oplany, Srbín, Mukařov

Re: Jičínsko, Turnovsko, Černokostelecko, Rokytnice n/J.

Příspěvekod Diorissimmo » ned čer 05, 2016 0:08

bilekj píše:
Diorissimmo píše:...Matěj zemřel v březnu 1706 a bylo mu 69 let....

Tak to je super, tenhle údaj mi opravdu chyběl. Teď jsem jsem to tedy našel na skenu 210, zemřel někdy v březnu. Bohužel den je nečitelný u hřbetu kvůli nekvalitnímu skenu z filmu. Přesné datum zjistíme buď po přeskenování matrik za pár let nebo se tato matrika dá mimořádně v archivu z tohoto důvodu půjčit, už jsem to jednou tak udělal. Díky za info.



A nevíte náhodou kdy přesně se narodil Václav Hejtmánek? Mám u něj jen datum 1660. Měsíc a den nevím, vycházela jsem z data úmrtí.
Diorissimmo
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob dub 30, 2016 0:50
Oblast pátrání: Výžerky, Oplany, Srbín, Mukařov

Re: Jičínsko, Turnovsko, Černokostelecko, Rokytnice n/J.

Příspěvekod bilekj » ned čer 05, 2016 19:50

@ Diorissimmo a Ivana: Nedalo mi to a znovu jsem se pohroužil do matrik a soupisů poddaných a najednou vidím, že všechno je jinak: Matěj Hejtmánek se podruhé oženil 24.8.1668 s Lidmilou, vdovou po Tomáši Heřmanovi z Radlic, jež si s sebou přivedla svého syna Václava. Matěj tím pádem Václava vyženil a ten pak dostal nové příjmení Hejtmánek. Václavovi rodiče ve skutečnosti byli Tomáš Heřman a Lidmila, dcera Matěje Horáka a svatbu měli 11.2.1659. Soupis poddaných 1663 na str. 49 uvádí: "Tomáše Heřmana, na Horákovým gruntě: Ondřej 2, Václav 1/4". Tudíž Václav se asi narodil někdy koncem roku 1662. Přesné datum jeho narození ale už nenajdeme, protože Radlice tou dobou v kostelecké matrice N nejsou a Horní Kruty jsou psané až od r. 1730. Za chybu se Vám oběma omlouvám.
bilekj
 
Příspěvky: 96
Registrován: ned kvě 15, 2011 9:26
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jičínsko, Turnovsko, Rokytnice n/J., Černokostelecko, Kralupsko, Volyňští Češi

Re: Jičínsko, Turnovsko, Černokostelecko, Rokytnice n/J.

Příspěvekod Diorissimmo » pon čer 06, 2016 13:12

Dobrý den, je v tom pěkný zmatek teda. Dívala jsem se teď do mého rodokmenu a Ludmilu tam mám zapsanou také. Datum svatby souhlasí 24.8. 1668. V matrice jsem našla děti Matěje Hejtmánka s manželkou Annou - Pavel Hejtmánek nar. 13. ledna 1664 Oplany, Rosina Hejtmánková nar. 3. dubna 1667 Oplany. Pak následuje svatba s Ludmilou, s tou má dalších asi 10 dětí, pokud jsem hledala správně. Ale musel mít ještě třetí manželku, protože jsem v matrice Z našla Annu Hejtmánkovou, vdovu po Matěji Hejtmánkovi 1642 - 1718.
Navíc v Soupise poddaných jsem našla v roce 1663 u Matěje Hejtmánka děti: Matěj 3 roky, Dorota 2 roky https://onedrive.live.com/?authkey=%21A ... 55&o=OneUp
str.49. Dlouho jsou tam zapsané jen tyhle dvě děti, Matěj a Dorota, až pak nevím teď přesně, který rok je místo Matěje najednou jméno Václav a Dorota. Věk zůstává stejný. Zarazilo mě to, ale myslela jsem si, že písař si spletl jména. Manželka je tam psaná Anna, později Ludmila.
Diorissimmo
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob dub 30, 2016 0:50
Oblast pátrání: Výžerky, Oplany, Srbín, Mukařov

Re: Jičínsko, Turnovsko, Černokostelecko, Rokytnice n/J.

Příspěvekod bilekj » pon čer 06, 2016 19:57

V ofocených SP se Václav poprvé objevuje r. 1673. Nicméně, předpokládám, že první zmínka o něm by mohla být r. 1669. V archivu jsou i tyto SP, tak tam někdy dojdu si je také nafotit.
Pokud jde o tu Annu Hejtmánkovou +1718, bude to asi vážně jeho třetí manželka a je uvedena už v SP 1707.
Podle SP a matrik jsem vytvořil tabulku dětí Matěje Hejtmánka SP_obce.xlsx a umístil tady:
https://onedrive.live.com/redir?resid=B ... ile%2cxlsx
Jsou tam vypočítané roky narození podle SP a data narození těch 2 dětí od Vás. Ty ale v nafocených SP nejsou, pravděpodobně zemřely jako malé.
Barevně jsem označil děti jeho 3 manželek, ale u těch posledních si nejsem jistý, které děti jsoi Lidmily a které Anny. Ale zdá se, že Dorota bude asi dcera Anny, protože v SP 1686 není uvedena.
Pokud se Vám podaří některé děti v matrice najít, můžete je do tabulky přímo napsat, nasdílel jsem ji pro úpravy.
bilekj
 
Příspěvky: 96
Registrován: ned kvě 15, 2011 9:26
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jičínsko, Turnovsko, Rokytnice n/J., Černokostelecko, Kralupsko, Volyňští Češi

Re: Jičínsko, Turnovsko, Černokostelecko, Rokytnice n/J.

Příspěvekod Diorissimmo » pon čer 06, 2016 22:07

Nebudu to asi psát do tabulky, ať v tom nemáte zmatek. V rodokmenu mám děti, které měl Matěj po svatbě s Ludmilou
Markéta 10.červenec 1669
Jiřík 19. březen 1671
Martin 1676
Dorota 1677
Maja? jméno bylo nečitelné 1681
Vít 1685
Ludmila 1688
Běta 1691
Anna 1698
+ Pavel a Rosina z manželství s první ženou Annou.
Poslední dvě děti asi budou s tou třetí manželkou. Koukám, že máme podobná data. Kde jste našel ty údaje o Václavovi, nemůžu to dohledat. Václav a Matěj měli asi stejný rok narození, tak proto jsem si myslela, že tam spletl písař jméno. Pokud budete mít nové kopie SP obyvatel Kostelec, tam mi je prosím pak také pošlete. Děkuji. No jo, tak náš předek se nejmenuje Heřman, ale Hejtmánek jen shodou náhod. To je zajímavé, jsem zvědavá, co ještě objevíme. :-) Ještě bych se pokusila dohledat informace o otci Ludmily - Matěji Horákovi a Tomáši Heřmanovi.
Diorissimmo
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob dub 30, 2016 0:50
Oblast pátrání: Výžerky, Oplany, Srbín, Mukařov

Re: Jičínsko, Turnovsko, Černokostelecko, Rokytnice n/J.

Příspěvekod betelgeuze » úte čer 07, 2016 21:04

Dobrý den,

ve svých předcích mám Marie Pačesovou (1850-1927) z Kostelce nad Černými lesy, předky má z Jevan a okolí, která si vzala Jana Třešňáka (1846-1922) - v této oblasti jsem v kontaktu s panem Bílkem, který má rod zpracovaný až do roku 1580. Janův prapředek, Jakub Třešňák (1747-?) si vzal 26.11.1767 v Plaňanech Magdalénu Nevyhasilovou z Vrbčan, dceru zemřelého Václava Nevyhasila. Zemřela 22.6.1779 ve věku 30 let v Liblicích č. 11 u Českého Brodu. Bohužel k ní nemám více informací, v dostupných matrikách ani indexech není.

Děkuji za odpověď

JT
Naposledy upravil betelgeuze dne sob led 09, 2021 18:55, celkově upraveno 1
betelgeuze
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon bře 17, 2014 18:24
Oblast pátrání: Kostelec nad Černými lesy, Hradešín, Slaný, Krušovice, Ryšín, Řevničov, Řisuty, Pchery, Plzeň a okolí (Plzeň-jih) - Soběsuky, Dvorec, Vrčeň, Měrčín, Přešín, Sedliště, Ejpovice; Podbořany, Brno, Rosice, Bošáca (Slovensko), Uherské Hradiště, Chylice u Ostrožské Nové vsi, Seč u Chrudimi, Hlína (u Chrudimi) Trhová Kamenice, Všenory, Dobřichovice, Okrouhlo, Liběř, Černolice, Příbram, Vídeň

Re: Jičínsko, Turnovsko, Černokostelecko, Rokytnice n/J.

Příspěvekod bilekj » stř čer 08, 2016 17:55

Dobrý den, vzpomínám sí, že o rodu Pačesů jsme si už párkrát psali, teď jsem navíc našel nejstarší zmínku o nich v Purkrechtních registrech Plaňany. Tam je uvedeno, že Jakub Pačes z Přeboz složil za rok 1627 a 1628 paní Kateřině Mírkové 20 kop grošů na dluh za obilí.
Pokud jde o Magdalenu Nevyhasilou, v soupisech poddaných z let 1756 až 1760 je ve Vrbčanech pouze Václav Nevyhasil s ženou Evou. Buď je to jiná rodina nebo jde o další případ dítěte zapsaného pozdě. V tomto případě bohužel SP končí v roce 1760, takže další zápisy nejsou. Ale v SP 1748 na str. 409 je Václav, 21 let jako sirotek po otci Václavovi. Možná to bude Váš předek.
Ještě doplňuji 9.6.2016: V GK je zápis, že Václav Nevyhasil přebral grunt 12.2.1721 ve Vrbčanech, když se oženil s vdovou po předchozím majiteli. V matrice O Plaňany 2 na skenu 160 je jejich sňatek a tam je vidět, že Václav pocházel z Přeboz a to potvrzuje i poznámka v SP Plaňany 1721 na str. 19. Jeho otec Jiří Nevyhasil je přímým předkem mojí ženy, což znamená, že pokud je Václav opravdu Vaším předkem, tak je to další společná větev :-)
Naposledy upravil bilekj dne čtv čer 09, 2016 20:11, celkově upraveno 1
bilekj
 
Příspěvky: 96
Registrován: ned kvě 15, 2011 9:26
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jičínsko, Turnovsko, Rokytnice n/J., Černokostelecko, Kralupsko, Volyňští Češi

Re: Jičínsko, Turnovsko, Černokostelecko, Rokytnice n/J.

Příspěvekod bilekj » čtv čer 09, 2016 18:52

@Diorissimmo: Václava jsem našel v SP 1673, str. 43 a pak je i v dalších letech v Oplanech, vždy kolem str. 40. Do tabulky jsem také doplnil Vaše údaje, roky narození SP a matriky se jako obvykle v Kostelci mírně rozcházejí. Ale v některých případech vychází matrika na později (zvlášť ta poslední Anna), což může znamenat, že dítě zemřelo jako malé a pak další dostalo stejné jméno, ale písař se o tom už asi nedozvěděl, takže pouze každý rok zvýšil věk o 1. A v matrice asi chybí zápis narození toho prvního, takže se to pak jeví jako rozdíl.
bilekj
 
Příspěvky: 96
Registrován: ned kvě 15, 2011 9:26
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jičínsko, Turnovsko, Rokytnice n/J., Černokostelecko, Kralupsko, Volyňští Češi

Re: Jičínsko, Turnovsko, Černokostelecko, Rokytnice n/J.

Příspěvekod Diorissimmo » pát čer 17, 2016 19:21

betelgeuze píše:Dobrý den,

ve svých předcích mám Marie Pačesovou (1850-1927) z Kostelce nad Černými lesy, předky má z Jevan a okolí, která si vzala Jana Třešňáka (1846-1922) - v této oblasti jsem v kontaktu s panem Bílkem, který má rod zpracovaný až do roku 1580. Janův prapředek, Jakub Třešňák (1747-?) si vzal 26.11.1767 v Plaňanech Magdalénu Nevyhasilovou z Vrbčan, dceru zemřelého Václava Nevyhasila. Zemřela 22.6.1779 ve věku 30 let v Liblicích č. 11 u Českého Brodu. Bohužel k ní nemám více informací, v dostupných matrikách ani indexech není.

Děkuji za odpověď

Jakub Třešňák



Dobrý den, také mám v rodokmenu Pačesovi z Jevan. Terezie Nehasilová roz. Pačesová a její otec Matěj Pačes. Data narození bohužel nevím. Terezie si vzala Pavla Nehasila (1729- 1792). Nemáte k nim bližší informace?
Diorissimmo
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob dub 30, 2016 0:50
Oblast pátrání: Výžerky, Oplany, Srbín, Mukařov

Re: Jičínsko, Turnovsko, Černokostelecko, Rokytnice n/J.

Příspěvekod bilekj » pát čer 17, 2016 21:08

Diorissimmo píše:Dobrý den, také mám v rodokmenu Pačesovi z Jevan. Terezie Nehasilová roz. Pačesová a její otec Matěj Pačes. Data narození bohužel nevím. Terezie si vzala Pavla Nehasila (1729- 1792). Nemáte k nim bližší informace?

Dobrý den, Terezie se narodila 12.1.1744 v Jevanech č. 12 a její bratr Václav je přímým předkem mojí ženy. Posílám Vám další materiály mailem.
bilekj
 
Příspěvky: 96
Registrován: ned kvě 15, 2011 9:26
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jičínsko, Turnovsko, Rokytnice n/J., Černokostelecko, Kralupsko, Volyňští Češi

Re: Jičínsko, Turnovsko, Černokostelecko, Rokytnice n/J.

Příspěvekod matpe » pát kvě 12, 2017 17:44

Dobrý den,
ve svém rodokmenu mám rodinu Sedláčkovu z Nemyčevsi. Byli to moji přímí předkové z matčiny linie. Nejznámějším předkem byl Václav Sedláček, polosedlák z Nemyčevsi čp. 25 a jeho manželka Kateřina, rozená Rančáková, dcera Jiřího Rančáka z Nemyčevsi. Jejich dcera Barbora (*5.12. 1790 v Nemyčevsi) byla moje 5x pra-babička) přímo z matčiny linie. Pokud byste měli více info o rodu Sedláčkových, dejte mi prosím vědět.
Děkuji. :)
matpe
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob dub 09, 2016 1:16
Oblast pátrání: Straky, Všejany, Vinařice, Dobrovice, Mladá Boleslav, Jemníky, Sokoleč, Klipec, Polní Voděrady, Vrbová Lhota, Sadská, Velenice, Podmoky, Městec Králové, Holenice, Lomnice nad Popelkou, Dráčov, Černá, Chlum, Holenice, Kněžnice, Nová Ves nad Popelkou
Boršov u Jihlavy, Cejle, Dolní Loučky u Brna, Salavice u Jihlavy, Poljana v Chorvatsku, Prekopakrava v Chorvatsku

Re: Jičínsko, Turnovsko, Černokostelecko, Rokytnice n/J.

Příspěvekod bilekj » pát kvě 19, 2017 21:24

matpe píše:Dobrý den,
ve svém rodokmenu mám rodinu Sedláčkovu z Nemyčevsi. Byli to moji přímí předkové z matčiny linie. Nejznámějším předkem byl Václav Sedláček, polosedlák z Nemyčevsi čp. 25 a jeho manželka Kateřina, rozená Rančáková, dcera Jiřího Rančáka z Nemyčevsi. Jejich dcera Barbora (*5.12. 1790 v Nemyčevsi) byla moje 5x pra-babička) přímo z matčiny linie.

Dobrý den, z Nemyčevse pochází také moje 4x pra-babička Barbora Sedláčková (vdaná za Jana Odvárku), nar. 25.1.1784. Její rodiče byli baráčník Jan Sedláček a Anna roz. Hlaváčková. Jelikož Jan Sedláček pocházel pravděpodobně z Hrobičan, tak to bude asi jiná rodina. I když při dalším bádání se nějaká souvislost ještě může najít :-)
bilekj
 
Příspěvky: 96
Registrován: ned kvě 15, 2011 9:26
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jičínsko, Turnovsko, Rokytnice n/J., Černokostelecko, Kralupsko, Volyňští Češi

PředchozíDalší

Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 1 návštěvník