Příjmení ze středu a severu Čech k 1.8.2020

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)

2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Příjmení: Lounsko, Slánsko, Rakovnicko... 30.12.2018

Příspěvekod Monika » pon bře 11, 2019 20:32

Děkuji, Šušaro :) O těch z farnosti Zlonice vím, protože v té oblasti mám rozpracované nějaké další linie předků. Zatím stále ještě nemám dost údajů, abych je propojila s mými Aulickými/Oulickými z Vrbna nad Lesy, Solopysk a Konětop (Louny), ale to je jen otázka času. Mám toho teď rozpracováno nějak moc, co konečně zveřejnili zlonickou farnost. :D Měla bych to zase brát systematicky, ale když ona ta zvědavost... :lol:
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Lužické hory a podhůří, Halič

Příspěvekod Šušara » pon bře 11, 2019 23:11

Kdysi jsem chodila do školy s Hankou Aulickou, po 1968 emigrovali do Norska, bylo jí tehdy 14 let. Bylo to v Praze 10. Pokud byste se k nim dopracovala, pokusila bych se přes spolužáky zjistit adresu.
Helena
Šušara

Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Příspěvekod Monika » pon bře 11, 2019 23:38

Blízce příbuzná asi nebude, to bych o ní nejspíš věděla. Tak uvidím, jestli se k ní nějak dopracuji. Pokud ano, kontakt na ní by byl super. :D Teď se snažím víc soustředit na bývalé zlonické panství, protože tam už čtvrtým rokem rozplétám různé větve Benešů. Návrat k Aulickým mi proto bude ještě nějakou dobu trvat. Určitě se ale ozvu, kdyby se mi povedlo vaši spolužačku propojit s některým z rodů. Moc děkuji! :D
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Lužické hory a podhůří, Halič

Příspěvekod kolsi » sob říj 05, 2019 14:37

Nevím, zda máte: +20.10.1933 Bařtipánová Alenka, dcera Josefa Bařtipána skláře v Košťanech
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 82#scan282
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi

Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Příspěvekod Monika » sob říj 05, 2019 21:56

DĚKUJI, kolsi! :D Nemám. Takhle daleko v současnosti ještě ani zdaleka nejsem.
Monika

Příspěvekod JanaVi » úte pro 10, 2019 12:25

Dobrý den,

při prohlížení Pozemkové knihy Křivoklát 1530-1593, kde hledám mlynáře Krupičky z Bud a Zbečna, jsem několikát v Budech u Křivoklátu narazila na Václava Aulickýho z Aulic (snad jsem to dobře přečetla). Například na této straně a několika předchozích https://ebadatelna.soapraha.cz/a/42/353
JanaVi

Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Příspěvekod Monika » úte pro 10, 2019 18:03

Děkuji, že jste si vzpomněla! :D

Tuhle gruntovnici jsem podrobně četla už asi dvakrát, protože taky hledám předky na křivoklátském panství (i když tedy spíš v krušovické části). Václav Úlický z Úlic a Plešnic (psaný také Aulický z Aulic) byl křivoklátským hejtmanem a s mými Aulickými nemá nic společného. Rod Úlických z Úlic a Plešnic vymřel, pokud vím, v 17. století.
Monika

Příspěvekod JanaVi » stř pro 11, 2019 10:52

Škoda, myslela jsem si, že máte vysoce postavené předky. Já jsem se na Křivoklátsko dostala sňatkem ze Žloukovic do Račic a následně do Zbečna, Skryj,.... Moje oblíbená krajina, odkud jsem předky doposud neměla. Tak mám radost a nové důvody k výletům.
JanaVi

Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Příspěvekod Monika » stř pro 11, 2019 19:10

Nevím o žádném předku s erbem. Ani mi to vlastně nechybí. Oni ti obyčejní vesničané mají něco do sebe. :lol: Vaši mlynářští se asi docela stěhovali a není snadné je hledat.
Monika

Re: Příjmení: Lounsko, Slánsko, Rakovnicko... 17.12.2019

Příspěvekod Monika » úte pro 17, 2019 2:35

Aktualizace k 17. 12. 2019.
Přidala jsem k základním příjmením: Beneš, Ježek, Smola jinak Kalous, Vaněk a Vojta.

Pokud by někdo potřeboval Beneše, tři roky jsem zpracovávala jejich rodokmeny (a někdy/někde i rozrody), takže mám rozsáhlé výpisky a dost z nich i poskládaných do rodin a případně i napojených do menších stromů, a to prakticky z celého území panství Zlonice od nejstarších matrik minimálně do 19. století, někde až do 20. století, dál je mám ze Slaného a z vranského panství (tam hlavně 17. a kousek 18. století) a zabrousila jsem i pro 17. a 18. století na Cítov (okr. Mělník).
Monika

Re: Příjmení: Lounsko, Slánsko, Rakovnicko... 24.5.2020

Příspěvekod Monika » ned kvě 24, 2020 17:05

Aktualizace k 24. 5. 2020.
Přidala jsem příjmení: Herink, Horský, Krob, Pokorný, Prošek.
Většinou šlo o ovčáky, proto jsem musela prohledávat materiály z dalekého okolí a vypisovat všechny výskyty příjmení. Mám vypsaných i mnoho svateb, tedy i různá další příjmení ovčáků. To jen kdyby někdo nemohl najít nějakou svatbu z ovčína. :)

Zároveň ruším část pro příjmení přivdaných, přiženěných a ostatní příjmení. Už dlouho je sem stejně nepřidávám, protože by jich bylo hodně a stejně o nich vím většinou pouze datum svatby. Hledáte-li někoho v oblastech, kde mám předky, můžete se mě zeptat soukromou zprávou, zda náhodou nemám vypsanou i vámi hledanou svatbu. :)
Monika

Příspěvekod Morhuhn » úte kvě 26, 2020 14:53

Dobrý den,
já mám v rodokmenu Dominika Hejdu, jeho ženu Dorotu, oba z Malinové, a dceru Kateřinu, která se provdala za Martina Hornofa z Velkého Újezdu. Vše v rozmezí asi od poloviny 18. století do začátku 19.
Morhuhn

Příspěvekod Monika » úte kvě 26, 2020 18:06

Dobrý den :)
V Malinové bylo Hejdů celkem dost. Už je to dlouho, co jsem se jim věnovala, ale jestli si dobře vzpomínám (a pokud jsem hledala dobře), pak to vypadalo, že všichni, kteří tam byli zhruba kolem poloviny 18. století, byli potomky Václava Hejdy a jeho ženy Anny (svatbu jsem nenašla, proto neznám její rodné příjmení).

Václav Hejda se tam přestěhoval už jako ženatý muž s dětmi a pak měli děti i v Malinové. Stěhování muselo proběhnout mezi 19. 8. 1668 (křtili v Hvozdě dvojčata Adama a Evu) a 20. 8. 1671 (křtili už v Malinové Kateřinu).
Václav Hejda se narodil 15. 5. 1630 v Lubné jako syn Jiřího Hejdy a Anny, zemřel 25. 5. 1686 v Malinové. Úmrtí Václava ženy Anny jsem nenašla.

Jiří Hejda se přestěhoval z Lubné do Hvozdu někdy mezi 15. 10. 1642 (v Lubné křtil dceru Kateřinu) a 28. 12. 1645 (ve Hvozdě křtil syna Jiřího). Žil v tom roce 1645 na gruntu, který měl držet David Hejda, ale ten byl už mrtev (podle soupisu poddaných na panství). Ze soupisu také není zřejmé, zda byl David otcem Jiřího nebo zda byli případně jinak příbuzní. Ještě jsem nečetla gruntovnice ani z jedné z těch obcí, takže snad se pak ještě vztahy dovysvětlí.

První polovinu 18. století v Malinové mám u příjmení Hejda evidovanou proto, že mí předkové (rodiče mé pra...prababičky Veroniky, která si vzala Jakuba Ulricha z Mutějovic) v Malinové žili až do své smrti - 30. 1. 1726 Jiří Hejda a 10. 11. 1738 jeho žena Alžběta.

Výpisky z matrik, které by sahaly blíž k současnosti, nemám. Až se dostanete před polovinu 18. století, nejspíš už se pak "chytnu" a budeme si moci porovnat případné shody v předcích. A tuším, že tam opravdu nějaké budou. :)
Monika

Příspěvekod kolsi » pát čer 19, 2020 9:42

Možná toto už máte prozkoumané, ale pro jistotu. Matrika Lidice, úmrtí syna Václava Bařtipána z "Krupi teritorio Mutějovicensi"
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/7766/303
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi

Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Příspěvekod Monika » pát čer 19, 2020 16:49

DĚKUJI, kolsi, ještě jsem v matrikách Lidic Bařtipány (a Dykasty) nehledala. Každý zápis k Bařtipánům (a Dykastům a Aulickým) se mi hodí. :D
Mám ve výpiscích několik adeptů na otce tohoto zemřelého Václava, ale nemám u nich ještě nalezené potomky. Tak jsem zvědavá, kam jej nakonec zařadím.
Monika

PředchozíDalší

Zpět na Příjmení v rodokmenech