Příjmení Paur, Pour, Pawr, Powr, Bauer

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Příjmení Paur, Pour, Pawr, Powr, Bauer

Příspěvekod Bower » sob led 31, 2015 18:09

Rád bych navázal na toto hledání:

Obrázek


S tím souvisí i následující

Obrázek

Tyto stránky nejdou otevřít a tak se nic bližšího nenechá zjistit.

Dovedl by někdo poradit?
Bower
 
Příspěvky: 41
Registrován: stř led 13, 2010 16:45

Re: Příjmení Paur, Pour, Pawr, Powr, Bauer

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob led 31, 2015 18:31

1) Asi existuje nějaká kniha od pana Wintera Zikmunda a mají ji v AHMP
a jen na papíře.... tedy spíš seznamy (viz níže) apod....

O knize:
Winter, Zikmund - Dějiny řemesel a obchodu v Čechách v XIV. a v XV. století. Praha 1906, s. 153, 483, 643. Winter, Zikmund - Český průmysl a obchod v XVI. věku. Praha 1913, s. 405, 602, 603.
Poznámka: CÍNAŘI, KONVÁŘI, MOSAZNÍCI (Pewterers; Zinngießer, Gelbgießer) ZNAK: Na štítu konvice, hlaveň děla a zvon; postava mosazníka s kotlem na tyči v ruce stojící před pecí PATRON: sv. Karel Veliký Obě řemesla jsou poměrně stará. Konváři (cínaři) a mosazníci (dříve zvaní nejčastěji rotšmídové, též mědilijci) měli cech společný, původně dokonce spolu se zvonaři a puškaři, tj. dělolijci. Rozdíl mezi mistry jednoho a druhého řemesla byl velmi malý, protože týž mistr vyráběl často výrobky konvářské i zvonařské a mosaznické. Na Starém a Novém Městě byli konváři organizováni patrně již ve 14. století. Jejich cechy byly sice samostatné, ale založené na společných řádech. O prvním potvrzení jejich řádu slyšíme už v roce 1371. Malostranští dosáhli patrně potvrzení řemesla později, první zprávy o něm máme až z počátku 17. století. Zvonaři se oddělili snad teprve v 18. století. Krize cínařského řemesla nastala v I. pol. 19. století, kdy se rozšířila na průmyslovém základě výroba porcelánu a kameniny a kdy došlo k poznání, že obsah olova v cínovém nádobí je lidskému zdraví škodlivý.

Nalezeno 13 záznamů:
Archiválie Kniha zemřelých mistrů mosaznických • 1718 - 1884
Archiválie Kniha účetní cínařská a mosaznická • 1861 - 1886
Archiválie Kniha kvartálních účtů (příjmů a výdajů) • 1846 - 1860
Archiválie Kniha účetní (příjmů a výdajů) mosaznická • 1824 - 1845
Archiválie Kniha účetní mosaznická • 1788 - 1823
Archiválie Kniha vyučených tovaryšů cínařských • 1843 - 1887
Archiválie Kniha vyučených tovaryšů konvářských • 1787 - 1859
Archiválie Kniha vyučených mosazníků • 1790 - 1860
Archiválie Kniha (rejstřík) učedníků cínařských, mosaznických, slévačských, pasířských • 1861 - 1890
Archiválie Kniha učedníků konvářských • 1788 - 1859
Archiválie Kniha učedníků mosaznických • 1786 - 1866
Archiválie Kniha přijatých mistrů konvářů • 1753 - 1822 (1846)
Archiválie Kniha přijatých mistrů mosazníků • 1787 - 1858

2) a tady
http://www.genealogie.cz/nc/aktivity/fo ... evky_2006/
někdo hledá Pourovi
Vojtěch V. Pour
Dobrý den, hledám někoho, kdo se někdy zabýval rodem Pourů. Já jsem Vojtěch Pour, tatínek Václav Pour, dědeček byl Václav Pour a pradědeček Jan Pour. Dál bohužel pokračovat nemohu. Našel by se někdo, kdo by byl ochotný poskytnout informace nebo pomoci při hledání?
Děkuji, s pozdravem V. V. Pour.
napoleon-pour(zavinac)volny[dot]cz

3) mám Pourovi v rodokmenu, ale jen v minulém století
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Příjmení Paur, Pour, Pawr, Powr, Bauer

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob led 31, 2015 18:37

a tady se ta kniha asi dá číst
https://archive.org/details/djinyemeselaobc00wintgoog


edit: ale těch 13 seznamů jsem v ní neviděla- no přečíst to budete muset sám :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Příjmení Paur, Pour, Pawr, Powr, Bauer

Příspěvekod Zora » sob led 31, 2015 18:55

Tohle je z oněch stránek, co nejdou otevřít
místo na adresu, zkuste kliknout na "archiv"

zde je to první odkaz - neklikat tedy na adresu, ale na archiv
https://www.google.cz/webhp?sourceid=ch ... str%20paur

v stejný čas druhý zvonař, Matěj Mydlář, ale ten se odstěhoval (r. 1594) do Bydžova;3) snad v Chrudimi se mu nedařila živnost, neboť současně tu byl třetí mistr konvář, Václav (1562—1605),4) a tři mistři již neměli dostatečného odbytu. Stálejšího způsobu zvonařství či aspoň cínařství bývalo při městě Ostrově, v Slavkově i v Jáchymově a v Šönfeldě (Šimfeld), kdež penězi Normberčanů stejně jako v Slavkově počátkem XVII. věku zakládány cínové hory.5) V Jáchymově se uvádí r. 1598 zvonař Hans Wild a po něm Hans Zink;6) v Slavkově měli zvonaře Benedikta Siebenhynnera, jehož zvon z r. 1601 visí v Touškově. Konváři nebo zvonaři, alespoň po jednom, objevují se ještě v následujících českých městech. Povědom zvonař v Litomyšli, Jiřík, od něhož z r. 1540 zvon v Sebranici. Potom nebylo v Litomyšli zvonaře; r. 1577 lil tu zvon potulný norimberský mistr Jan Paur.7) V Soběslavi známe Joachima konváře, jenž dělal truhly cínové k pohřbům rožmberským, r. 1601 jednu za 45 kop, r. 1611 druhou, z pěti centnéřů a 54½ libry, za 66 kop.8) Z Krumlova vystupuje....
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příjmení Paur, Pour, Pawr, Powr, Bauer

Příspěvekod Bower » sob led 31, 2015 19:14

Pro Karolina Vernerová a Zora

Velmi oběma děkuji za pohotové odpovědi a odkazy na velmi zajímavé čtení. Snad mně přinese nějaké nové poznatky a posune o kousek dál.
S příjmením Pour jsem se setkal na Rokycansku, zejména ve vysídlených obcích Kolvín, Padrť a Záběhlá. Ale mezi mými předky jsou hlavně Paurové a sice nejvíce na Slánsku.
Bower
 
Příspěvky: 41
Registrován: stř led 13, 2010 16:45

Re: Příjmení Paur, Pour, Pawr, Powr, Bauer

Příspěvekod Zora » sob led 31, 2015 19:28

Já jen doplňuji, že židovská rodina Bauer žila v ivančicích, později v Rosicích a poté v Brně. první známý muž Juda Bauer, *1759, jeho syn Aron byl po 40 let představeným obce židovské, jeho syn a vnuk působili ve vinopalnictví. Vnuk přestoupil na katolickou víru, on a jeho potomci vlastnili v Brně velké množství pozemků, z nichž část posloužila k výstavbě Brněnského výstaviště Rodina získala i šlechtický predikát Ritter von Bauer, :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příjmení Paur, Pour, Pawr, Powr, Bauer

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob led 31, 2015 19:38

Pour byl švagr nevlastní sestry mojí babičky (uff) a zatím se mi nepovedlo zjistit, odkud :-( měl s ženou Helenou Kocourovou děti Františka a Jindřišku
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Příjmení Paur, Pour, Pawr, Powr, Bauer

Příspěvekod Zora » sob led 31, 2015 20:01

Období, bydliště?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příjmení Paur, Pour, Pawr, Powr, Bauer

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob led 31, 2015 20:06

jeslti se ptáš na ty "moje" šlo o přelom 19. a 20. století (poslední známí, děti, jsou generace kolem 2SV)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Příjmení Paur, Pour, Pawr, Powr, Bauer

Příspěvekod Zora » sob led 31, 2015 20:15

Ptala jsem se na Tvé předky, a to proto, že zmíněná rodina Bauerova byla poměrně početná, osudy dalších osob, jsem zatím nezkoumala. Tohle znám proto, že tady jsme vnímala nitku, jak se potomek rodáka z Ivančic mohl stát papežem :-))) Nestal, je dál "pouze" kardinálem. Tedy netuším, zda ti tví byli židovského či katolického vyznání. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příjmení Paur, Pour, Pawr, Powr, Bauer

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob led 31, 2015 20:19

tohle byli asi původně katolíci a později jasní bezvěrci :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Příjmení Paur, Pour, Pawr, Powr, Bauer

Příspěvekod Bower » ned úno 01, 2015 12:44

Karolina Vernerova píše:Pour byl švagr nevlastní sestry mojí babičky (uff) a zatím se mi nepovedlo zjistit, odkud :-( měl s ženou Helenou Kocourovou děti Františka a Jindřišku


Prohlížel jsem svoje záznamy a nejbližší podobný je následující, ovšem s trochu jinými jmény a hlavně o 100 let dřív:

Obrázek

Místo Pour je Paur a místo Helena Kocourová je Alžběta Kocourková.
Bower
 
Příspěvky: 41
Registrován: stř led 13, 2010 16:45

Re: Příjmení Paur, Pour, Pawr, Powr, Bauer

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned úno 01, 2015 16:41

to nebudou sice oni,
ake je zajímavé, že příjmení je skoro stejné (Kocour/Kocourek) :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Příjmení Paur, Pour, Pawr, Powr, Bauer

Příspěvekod Phaare » pon úno 09, 2015 2:29

Z Klobuk (5 km od Kvílic) mám ve vývodu Paurovi.
Alžběta Paurová (*circa 1720), dcera Tomáše Paura (*circa 1690). Odkud pocházel Tomáš, bohužel nevím.
Hledat předky není ztráta času. Hledat předky je hledání ztraceného času.
Uživatelský avatar
Phaare
 
Příspěvky: 216
Registrován: úte říj 12, 2010 20:30
Bydliště: Nový Bydžov
Oblast pátrání: https://www.google.com/maps/d/edit?mid= ... cCQRkNTuAc

Re: Příjmení Paur, Pour, Pawr, Powr, Bauer

Příspěvekod Bower » pon úno 09, 2015 13:20

Phaare píše:Z Klobuk (5 km od Kvílic) mám ve vývodu Paurovi.
Alžběta Paurová (*circa 1720), dcera Tomáše Paura (*circa 1690). Odkud pocházel Tomáš, bohužel nevím.


Já mám ve svých záznamech také Tomáše Paura z Klobuk. Přiblíží ho následující obrázek, ale mezi dětmi Alžběta není. Pokud by se jednalo o stejného Tomáše, mohla mně uniknout, což je pravděpodobné, neboť mezi Martinem (*1718) a Václavem (*1728) je podezřele dlouhá přestávka.

Obrázek

Můžete rodinu Tomáše a Kateřiny posoudit? Otcem Tomáše byl rovněž Tomáš, narozený pravděpodobně 1656 a oba byli z Klobuk.
Bower
 
Příspěvky: 41
Registrován: stř led 13, 2010 16:45

Další

Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků