Příjmení Hottmar, Hotmar

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Příjmení Hottmar, Hotmar

Příspěvekod Val » ned lis 05, 2006 17:30

Dobrý den,
hledám příjmení Hottmar, Hotmar. Rod pochází z Ústeckoorlicka, ale dnes nacházím toto jméno po celé republice. Doufám, že se někdo ozve. Díky.
Uživatelský avatar
Val
 
Příspěvky: 90
Registrován: pát srp 04, 2006 19:03
Oblast pátrání: Letohrad - Červená, Pustiny, Hradec Králové, Praha, Habry

příjmení Hotmar, Hottmar

Příspěvekod haltmar » pon srp 06, 2007 10:33

Mezi mými předky jsou nějací Hotmarové (Zábřežsko, konec 17. století). V naší linii se příjmení po roce 1770 ustálilo na "Haltmar". Jiné větve směřovaly k dnešnímu Heitmar (Haitmar, Hajtmar)
haltmar
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv črc 19, 2007 9:41
Bydliště: Olomouc

Hottmar

Příspěvekod Val » pon srp 06, 2007 18:30

Prokazatelně je naše větev Hottmarů doložena do roku 1683, kdy umírá v Letohradě Vilém (Willy) Maxmilián Hottmar (viz také tzv. Hottmarova kaplička v Letohradě). Jiná podoba jména než Hottmar - Hotmar se v rodě nevyskytuje. Při pátrání jsem objevila jméno Franciscus Engelbertus Hottmar - chrámový hudebník, nar. kolem 1700, zemřel 1767 v Olomouci, ale zatím jsem nenašla souvislost.
Uživatelský avatar
Val
 
Příspěvky: 90
Registrován: pát srp 04, 2006 19:03
Oblast pátrání: Letohrad - Červená, Pustiny, Hradec Králové, Praha, Habry

Příspěvekod haltmar » úte srp 07, 2007 7:15

Nejvzdálenějším prokazatelně zjištěným předkem rodu Haltmarů (Jedlí na Zábřežsku) je „Jan Mlynář“. S tímto příjmím jej i jeho potomky zapisovali do matrik a gruntovních knih v období 1650 - 1680. Později snad začal používat své „pravé“ původní příjmení, zapisované zpravidla jako „Altmar“, „Atmar“, nebo „Hotmar“. Poslední z uvedených variant je uvedena i v úmrtní matrice (Jan Hotmar †1695 – údajně „80 let“). Ještě cca v roce 1725 se v gruntovní knize uvádějí dědicové „Jana Mlynáře neb Hotmara“.
Jsou tu určité náznaky, že „Jan Mlynář neb Hotmar“ mohl přijít i s rodinou odněkud ze západu údolím Moravské Sázavy (první zmínka z Hoštejna cca 1650). Jan mohl mít jistě více sourozenců, kteří nepokračovali až do hor na moravské straně a usadili se už ve východních Čechách … důkazy však chybí.
Za informaci velice děkuji. Zatím se žádná konkrétní souvislost nerýsuje.
haltmar
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv črc 19, 2007 9:41
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod haltmar » čtv dub 10, 2008 11:03

Zjistil jsem, že "Franciscus Engelbertus Hottmar - chrámový hudebník" se narodil v roce 1705 ve Štítech (Schiltberg - "Šilperk" ...), kde se nějací Hotmarové vyskytovali už koncem 17. století. Po "souvislostech" pátrám dál, ale pramenů je málo.
haltmar
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv črc 19, 2007 9:41
Bydliště: Olomouc

Re: Příjmení Hottmar, Hotmar

Příspěvekod maja-x » čtv zář 27, 2012 9:16

Dobrý den, myslím, že budeme nějakým způsobem příbuzní. Moji předci (o nichž mám zatím spolehlivý záznam), konkrétně jde o Vendelína Hottmara narozeného kolem roku 1830, pochází z Rotneka (dnes Červená) u Žamberka. Tehdy se psali s dvěma t jako Hottmar. Další záznamy mám z let cca 1850, Dolní Houžovec nebo Knapovec u Ústní nad Orlicí. Každopádně můj děda František Hotmar měl 8 sourozenců, děda se narodil v Dolním Houžovci v roce 1891 u ostatních může být místem narození též Řetová u Ústí nad Orlicí (tito a jejich rodiče se již psali s jedním t, nicméně je to jedna rodina).
maja-x
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř zář 26, 2012 10:02

Re: Příjmení Hottmar, Hotmar

Příspěvekod Val » sob zář 29, 2012 11:05

ad maja-x: kontakt posílám SZ
Val
____________________________
Neztraťme se v minulosti a věřme v budoucnost!
Uživatelský avatar
Val
 
Příspěvky: 90
Registrován: pát srp 04, 2006 19:03
Oblast pátrání: Letohrad - Červená, Pustiny, Hradec Králové, Praha, Habry

Re: Příjmení Hottmar, Hotmar

Příspěvekod Lela » sob říj 20, 2012 18:00

Dobrý den,
chtěla bych najít také nějaké předky našeho rodu. Můj dědeček se jmenuje Václav Hotmar a pochází z Červené(Rotnek). Jeho tatínek se jmenoval také Václav a praděda František.
Lela
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob říj 20, 2012 17:54

Re: Příjmení Hottmar, Hotmar

Příspěvekod Val » sob říj 20, 2012 18:56

Začínají se nám ti Hot(t)marové slézat :-)). Potíž je samozřejmě v tom, že jsou to rodiny velmi početné a Václavy, Františky a Josefy se to jen hemží. Já jsem se zaměřila na Pustiny a Letohrad, odkud prokazateleně pochází naše větev, ale Rotnek se samozřejmě objevuje také. Když však napíšete jen tak jména, bez data narození, není možné je nikam ani časově začlenit.
Val
____________________________
Neztraťme se v minulosti a věřme v budoucnost!
Uživatelský avatar
Val
 
Příspěvky: 90
Registrován: pát srp 04, 2006 19:03
Oblast pátrání: Letohrad - Červená, Pustiny, Hradec Králové, Praha, Habry

Re: Příjmení Hottmar, Hotmar

Příspěvekod Ludmila » sob říj 20, 2012 20:01

A kdyz pujdete na www.geneanet.org , najdete pri zadani "Hottmar" 4 genealogy a jednoho dalsiho pri zadani "Hotmar", kteri maji sve stromy on line.
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: Příjmení Hottmar, Hotmar

Příspěvekod Lela » ned říj 21, 2012 18:22

Co jsem slyšela, naše větev by také měla pocházet Z Pustin, bohužel však nevím nic bližšího, jen že dědeček je ročník 1944 a má dvě sestry.
Lela
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob říj 20, 2012 17:54


Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků