Červenka

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Červenka

Příspěvekod LucieZach » stř bře 19, 2014 18:06

Dobrý den, děkuji za odpověď. Víte, že už mě to napadlo? Skutečně jsem jednoho Víta v tom roce našla, tak jsem sem hned psala o pomoc - kdysi. Ale on zemřel v dětském věku a měl jiné příjmení. Každopádně za kmotra mu nějaký Červenka šel. Ale bohužel to ono nebylo. Příjmení se na Plzeň sever vyskytovalo docela hojně, ale zrovna ten jeden jedinej se někde zatoulal. Také hledám v Čížkově, ale zase jinou větev. Můžu se zeptat, jakým způsobem jste nakonec "odhadl", že jde o skutečně vašeho předka? Zatím jsem se s tím nesetkala. A vždycky jsem byla ráda, že nemám překy v Jižních Čechách a nemusím řešit příjmení po střeše :-)
LucieZach
 
Příspěvky: 247
Registrován: pon bře 11, 2013 18:56
Bydliště: Plzeň

Re: Červenka

Příspěvekod artepa » stř bře 19, 2014 19:27

Vím, že hledáte Červenky, ale v 18. stol. Jeden Červenka ze Starých Strašnic se usadil ve Vražkově (pod Řípem), ale je to až druhá pol. 19. stol. Matrika L127_23, snímek 092. Bohužel archiv Ltm je ještě mimo provoz. Kdyby se někomu hodil do skládačky :)
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Červenka

Příspěvekod LucieZach » stř bře 19, 2014 19:46

Děkuji moc :-) třeba tady bude k někomu patřit. Moje větvička zůstává stále na Plzeňsku - až dodnes :-) jen přišli díky rozvíjejícímu se hornictví sem na Nýřansko z Dolní Bělé.
LucieZach
 
Příspěvky: 247
Registrován: pon bře 11, 2013 18:56
Bydliště: Plzeň

Re: Červenka

Příspěvekod jirkabart » čtv bře 20, 2014 9:48

Ono je těch způsobů odhadnutí více, tak za mě jen ty typické:

a) u jedná rodiny jsem jsem znal číslo domu, kde se jejich děti rodili ... takže když jsem našel na stejné adrese jiné příjmení, tak jsem po něm šel. Změna příjmení nakonec vyplynula z toho, že otec hledaného předka si vzal vdovu, tak mu potom říkali (a v matrikách jej psali) po jejím prvním manželovi. A až později se jeho děti vrátili k otcovu rodnému příjmení.
Toto řešení se dalo použít i na dřívější období, kde se domy ještě nečíslovaly - šel po příjmení matky a hledal svatbu osob stejného jména a rodného příjmení. A pokud křestní jméno manžela odpovídá, máte vodítko.

b) poněmčení příjmení - v době kolem 1730 se mi ztratili předci s německým příjmením, dle data úmrtí jsem věděl kdy se měli členové rodiny narodit, tak jsem v té oblasti pátral po spojení např. Šimon syn Václava ... a ejhle: Fremund mi vznikl ze jména Ticháček (fromm mund - tichá ústa).

c) nalezení zápisu, kde bylo uvedeno, jak se jinak říkalo otci předka (nalezeno např. u zápisu o svatbě)

Variant je více a myslím, že ti zkušenější mezi námi by určitě dali také leccos k dobru. :-)
Pátrám především na jižním plzeňsku, klatovsku a královehradecku.
Uživatelský avatar
jirkabart
 
Příspěvky: 536
Registrován: pon bře 18, 2013 13:20
Oblast pátrání: plzeňský kraj: přešticko, švihovsko, žinkovsko, nepomucko
královéhradecký kraj: severně od Nechanic

Re: Červenka

Příspěvekod LucieZach » čtv bře 20, 2014 14:50

Děkuji moc za cenné rady. Prověřím ještě ta křestní jména v daných letech, zase tolik Vítů tam nebude. A uvidím...třeba to vodítko bude. Já jsem se s tím dosud vůbec nesetkala. Nejhorší je, že já nemám jednu jedinou zmínku o rodičích. Jen dohledáno těch deset dětí a každé má jiné místo narození, čili čísla domů jsou pro mě pasé. Jen vím, odkud měl pocházet. Večer tu knihu prohledám ještě jednou. Děkuju a hezký den :-)
LucieZach
 
Příspěvky: 247
Registrován: pon bře 11, 2013 18:56
Bydliště: Plzeň

Re: Červenka

Příspěvekod Kirvin » pát bře 21, 2014 19:36

Mám dojem, že rodinu Červenků jsem zaznamenal v obci Žichlice na Plzni - severu. Ale nejsem si úplně jist, jestli si to nepletu s jinou obcí.
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: Červenka

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát bře 21, 2014 21:09

Jak už tady třetí den čtu o Červencích, tak bych se chtěla zeptat, zda jste pátrala v tom Ondřejově.... v jednom z Vašich příspěvků, kde je svatba Víta a Anny Šebestové v roce , je přečteno, že byl z Ondřejova. viewtopic.php?f=9&t=8926&p=42174&hilit=%C5%A1ebestov%C3%A1#p42174
V matrice Křečov 04 je Rosalia Červenka, narozena 1770 (10.8.) a její otec Viti Červenka, matka Mariana. Chápu, že to není Váš Vít, ale je to dobré znamení, že tam jsou ne?
http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... -04_1290-n
(první zápis)
Pokud se Váš Vít narodil někdy kolem 1770, mohl by to být i její bratr, ne? Musel by se narodit někde poblíž narození Rosalie, ale mohl by se jako syn jmenovat po otci....
Jsou to jen spekulace, ale zkoušela jste to?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Červenka

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát bře 21, 2014 21:30

a o pár zápisů níž je Matthias (rodiče Ioannis a Barbara)

tuším, že jste tam byla, ale mezi dětmi jsou mezírky- nehledala jsem úplně přesně, mám tohle:

rodiče Viti a Maria Anna
1770 (duben) Rosalia
1768 (prosinec) Thomas http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... -04_1190-n
1765 (září) Václav http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... -04_1110-n
1764 (duben) Adalbert
(po roce 1770 až do 1775 nikdo)

Rodiče Ioannis a Barbara
1762 Mattheas
1770 Matthias

ale tam by se mohl Vitus někam schovat a nezapsat (mám takového předka, minimálně dva)- jenže nevíme, kterých rodičů byl :-(
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Červenka

Příspěvekod LucieZach » sob bře 22, 2014 19:14

Karolíno a Kirvin, moc vám děkuju. Tohle všechno jsem opravdu našla. Nejdřív jsem si myslela, že to stopa je, ale pak jsem právě zjistila, že je tam rodin více. Když jsem prohledávala okolní farnosti, tak jsem se nestíhala divit, kolik Červenků se tam vyskytuje. Můj problém není, že by tam příjmení nebylo, spíš je jich tam až moc :-) kdyby to bylo méně časté příjmení, hledalo by se líp, ale je jich tam jako máku a všude kolem také. Takže vůbec netuším, kam bych mého Víta mohla přiřadit. Myslíte, že bylo možné, že by některé dítě nebylo vůbec zapsáno? To už bych se asi nedobrala ničeho :-( díky moc všem za pomoc. Fórum často pročítám a snažím se něco přiučit, proto už jsem toho vyzkoušela fakt hodně, vše o čem jsem věděla. Jediné, co jsem ještě díky času nezkusila je, že musím prohledat knihu znovu a zkusit najít všechny Víty v daném období kvůli změně příjmení. Třeba se narodil pod úplně jiným a Červenku přijal po střeše. Já ho mít po ruce, tak ho přetrhnu :-)
LucieZach
 
Příspěvky: 247
Registrován: pon bře 11, 2013 18:56
Bydliště: Plzeň

Re: Červenka

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob bře 22, 2014 21:02

jen mne tak napadlo, že když je tam Červenků tolik, tak se asi nikdo nepřejmenoval na Červenku, aby jich bylo ještě víc
ale je to jen můj názor....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Červenka

Příspěvekod Zora » sob bře 22, 2014 21:28

Právě naopak, je teor. možné, že ten, kdo se přestěhoval na chalupu po Červenkových, tak se "přejmenoval" po chalupě. Čím více Červenků, tím větší šance, že po některém "zbyla" volná chalupa nebo dcera, která si do chalupy přivedla manžela . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Červenka

Příspěvekod Šušara » ned bře 23, 2014 18:29

Tak ten můj Vít Červenka se narodil v Šárce u Prahy +- 1772 (podle odd.listu) - otec Jan. Vít se oženil 1802 s Annou Nemanskou. Takže asi žádný společný předek :).
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Červenka

Příspěvekod LucieZach » úte bře 25, 2014 15:54

Karolíno, to jsem si taky myslela, ale vidím, že je možné snad úplně všechno :-)
Zorko, děkuju, taky mi to šrotuje hlavou, nemám teď na hledání vůbec čas, snad dneska večer to konečně prolistuju :-)
Šušara - vypadá to, že ne. Ten můj Vít si vzal také Annu, ale Šebestovou - v roce 1809. Podle zápisu by klidně být vdovcem mohl, není tam jediný údaj o otci. To by ale vaše Anna musela záhy zemřít.
LucieZach
 
Příspěvky: 247
Registrován: pon bře 11, 2013 18:56
Bydliště: Plzeň

Re: Červenka

Příspěvekod Šušara » stř zář 12, 2018 22:59

Můj Vít a Anna měli 1810 dceru, takže to není i Váš Vít :)
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Červenka

Příspěvekod kolsi » čtv zář 13, 2018 7:56

Jde už o dost staré téma, tak třeba už máte vyřešeno. Ale když už se tu objevilo, tak jenom pro zajímavost mám v rodokmenu pár Červenků ze sev. Plzeňska (panství Plasy) -
Vavřinec Červenka (*1666 Žichlice), Eva Petříková (roz. Červenková, 1672 Žichlice) - jejich otec Jan Červenka (sedlák na gruntu Červenkovském, Žichlice) - jeho otec Matouš Gerštnar.
Ještě kolem r. 1800 vlastní tento grunt v Žichlici Jiřík Červenka.

Dále pak mám Vojtěcha Červenku (*cca 1682 - 1752, Kladruby u Rokycan)
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Předchozí

Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků