Příjmení Souček a Dlouháchvíle, Samota u Matoušů - Pacov

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Příjmení Souček a Dlouháchvíle, Samota u Matoušů - Pacov

Příspěvekod martinka » čtv led 21, 2010 16:58

Dobrý den,

zkouším štěstí - nemáte někdo v rodokmenu příjmení Souček a Dlouháchvíle z Pacova.

Moje pra-pra-pra-babička Anna Dlouháchvíle, která pocházela ze Samoty u Matoušů v Pacově, si vzala Jana Součka a měla s ním děti Františku (provdanou Zachařovou), Hypolita Wawřince, Petra a Josefa.
Josef je můj pra-pra-děda, vzal si Barboru Přibylovou ze Smrdova a měl s ní děti Marii, Jana a Johannu (moji prababičku). Všechny tyto děti v obou generacích se narodily na Samotě u Matoušů.

Příjmení Dlouháchvíle se pacovských matrikách vyskytuje v 18. a na začátku 19. století, pak mizí. Součků je tam požehnaně. Chybí mi ale spojitost se současností.

Budu vděčná za jakoukoli informaci - i o té Samotě u Matoušů.

Předem díky, martinka
martinka
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob bře 14, 2009 15:18
Bydliště: Liberec

Dlouháchvile

Příspěvekod levape » čtv led 21, 2010 19:02

Možná jen hypotéza, ale zkusil bych to. Neobjevuje se později příjmení Langweil?
levape
 
Příspěvky: 76
Registrován: pon bře 03, 2008 18:25

Dlouháchvíle - Langweil

Příspěvekod martinka » sob led 23, 2010 10:59

Dobrý den,

díky za Váš nápad. Byla to určitě správná úvaha. Našla jsem na netu článek o Antonínu Langweilovi (autorovi papírového, resp. lepenkového, modelu Prahy), jehož otec Vít byl údajně v matric narození zapsán jako Vít Dlouháchvíle, ale během života se vrátil k německé verzi příjmení Langweil.

Spojitost mezi pacovským rodem Dlouháchvíle a rodem Langweil (původem z Chýnova) budu ovšem hledat těžko. Narážím v matrikách na spoustu nepřesností i zjevných omylů. Na přelomu 18. a 19. století si asi s přesností údajů v matrikách moc hlavu nelámali.

Tak ještě jednou díky, martinka
martinka
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob bře 14, 2009 15:18
Bydliště: Liberec

Příspěvekod janina1974 » pon úno 08, 2010 15:35

Martinko,
já zase hledala pacovskou valchu, tak jsem napsala do muzea v Pacově a co se týče samoty u Matoušů my napsali toto:

...samota u Matoušů se nachází na k.ú. Pacov při Kejtovském potoce nedaleko vlakového nádraží (při turistické stezce do Kámena)...

na mapě ale zakreslená není. My do Pacova jezdíme pravidelně, tak to v létě můžu prozkoumat :-)

A zkuste ještě kouknout do matrik z Pošné, mě se třeba příbuzní z Pacova odstěhovali do vedlejší vesnice - Důl - a ta už spadá k Pošné.
Jana
janina1974
 
Příspěvky: 67
Registrován: pát zář 25, 2009 13:43

samota U Matoušů

Příspěvekod martinka » úte úno 09, 2010 7:56

Dobrý den,
díky za Vaši zprávu.

Také jsem se dopátrala toho, kde samota U Matoušů je - je to dům č.p. 361 na pozemkové parcele č. 421 v Pacově. Když si to podle těchto údajů najdete na netu v katastru nemovitostí, tak zjistíte, že v katastrálních mapách se to místo dodnes značí "U Matoušů". Ráda bych se dopátrala nějakých informací o historii toho domu - v naší rodině se traduje historka, že jeden ze Součků, kteří tam v 19. století žili, přišel o ten dům, když podepsal nějaký podvodný dokument. Taky se v létě chystám do Pacova - na rodopisnou výpravu :-)
Tak když něco zjistíme, můžeme si vzájemně dát vědět.
Jen ještě dotaz - žili v tom domě i najací Vaši předkové? Nebo proč jste po něm pátrala?

Zdravím, martinka
martinka
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob bře 14, 2009 15:18
Bydliště: Liberec

Příspěvekod Věra Mátlová » úte úno 09, 2010 9:36

Nezkusila jste třeba kontaktovat současné majitele? I když to vypadá že to uživají jako chalupu tak by třeba něco od minulých majitelů mohli vědět, nebo v ideálním případě by mohli být přímo jejich potomky... :shock:
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

zatim ne

Příspěvekod martinka » úte úno 09, 2010 10:20

Dobrý den,

zatím jsem to nezkusila - i když mě to napadlo.

Nemám dobrou zkušenost s tím, když jsem oslovila současné majitele objektů, kde žili moji předci. Měli obavy, že jsem nějaký "šílený" restituent, který je chce připravit o dům, do kterého třeba už vložili spoustu peněz při rekonstrukci. I když to se jednalo o jiný dům a jiné majitele.

martinka
martinka
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob bře 14, 2009 15:18
Bydliště: Liberec

RE: Dlouháchvíle

Příspěvekod janina1974 » stř čer 16, 2010 9:04

Dobrý den Martinko,

já se tenkrát na tu samotu u Matoušů ptala v muzeu jen tak ze zvědavosti - zajímalo mě to, protože do Pacova jezdíme. Předky jsem tam žádné neměla, do muzea jsem psala kvůli pacovské valše, tak jsem se zeptala i na tu samotu :-)

Ale proč píšu. Kolem roku 1750 se mi ztratili Jelínkovi a tak hledám i v okolních matrikách, dnes jsem procházela farní úřad Věžná, což není tak daleko od Pacova, Pošné atd. a narazila jsem tam na Jakuba Dlouháchvíle, tak jsem si vzpomněla na Vás. Je to v matrice NOZ 1673-1770, snímek 268, levá strana, druhý zápis shora. Je to zápis o narození dítěte, jehož otec je právě Jakub - já to bohužel moc nepřeluštím, ten zápis mi přijde dost nečitelný.. tak na to koukněte, zatím jsem neměla čas tu matriku procházet celou, třeba jich tam bude víc. Našla jsem tam jednoho Matěje Jelínka, který by mi krásně do rodokmenu zapadal, tak to musím projít důkladně.

Hezký den Jana
janina1974
 
Příspěvky: 67
Registrován: pát zář 25, 2009 13:43

rod Dlouháchvíle

Příspěvekod martinka » stř čer 16, 2010 9:44

Dobrý den,

moc děkuji za zprávu. Určitě se do matriky podívám a zápis se pokusím rozluštit.

Já jsem se v rodu Dlouháchvíle trochu zamotala, protože pacovské záznamy ze začátku 19.století jsou neúplné a někde pravděpodobně i chybné. Ponořila jsem se i do pátrání v rodu Langweil v Chýnově, protože Dlouháchvíle je doslovný český přepis jména Langweil a můj předek Dlouháchvíle byl mlynář stejně jako chýnovští Langweilové byli po generace mlynáři. Chci najít mezi oběma rody spojitost - Chýnov není od Pacova zase tak daleko. Zatím mám ale spoustu matričních zápisů a žádné viditelné pojítko.

Kdybyste ještě nějaké záznamy "Dlouháchvíle" objevila, dejte mi vědět, prosím. Budu moc vděčná.

Zatím zdravím, martinka
martinka
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob bře 14, 2009 15:18
Bydliště: Liberec


Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků