Lentschik, Urban, Englisch, Schmied a další

Zde je prostor pro zapsání příjmení, která se vyskytují ve vašich rodokmenech. Pro nově nalezená příjmení upravte, prosím, původní záznam.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Lentschik, Urban, Englisch, Schmied a další

Příspěvekod havlisovka » čtv led 03, 2008 10:40

Zajímám se o tyto severomoravské a slezské rody - předky mého manžela:

1. Rod Lentschik (psáno též Lentschig, Lenčík) - především Bruntálsko a okolí Slezské Harty (Moravský Beroun, Bohdanovice)

další příjmení z této větve: Benischke, Englisch, Hansl, Christ, Link, Müller, Schmied, Zwirner - okr. Bruntál a Opava

2. Rod Urban - Šumpersko, zvláště Bušín a celá farnost Ruda nad Moravou

další příjmení z této větve: Hrubý - okr. Olomouc (Podolí u Bouzova, Horní Loděnice); Kappl, König, Kroboth, Kubíček, Pácha , Pulchart/Purchart, Truxa, Wallouch/Walloch - okr. Šumperk

Jakékoli informace uvítám a předem za ně děkuji.

Markéta Havlíčková
havlisovka
 
Příspěvky: 1038
Registrován: úte led 01, 2008 12:32
Bydliště: Praha

Příspěvekod Urban Jiří » čtv úno 09, 2012 14:59

Dobrý den,
můj rodokmen má kořeny v obci Bušín na Šupersku. Zde se narodil můj děda Josef Urban v roce 1886 a stal se zakladatelem celé rozvětvené rodiny s tímto příjmením. Pokud máte zájem o další údaje a dopřesnění z vaší strany, rád Vám odpovím na všechny dotazy.
S pozdarvem Urban Jiří
Urban Jiří
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv úno 09, 2012 10:30
Bydliště: Dub nad Moravou

Re: Lentschik, Urban, Englisch, Schmied a další

Příspěvekod selinger » pát úno 10, 2012 13:52

havlisovka píše:....

2. Rod Urban - Šumpersko, zvláště Bušín a celá farnost Ruda nad Moravou
....

Jakékoli informace uvítám a předem za ně děkuji.

Markéta Havlíčková



Zdravím, na Šumperecku, konkrétně v Sudkově a okolí, mám ve svém rodokmenu také Urbany, je mi známa svatba ze 17.10.1734 "Joann pie def. Gregory Urbann cum Elisabeta hon. virg. pria filia Bartholom. Rischave Sutkow "
Scan z matriky je zde v žádosti o pomoc čtení a luštění...
selinger
 
Příspěvky: 411
Registrován: ned dub 17, 2011 16:09

Příspěvekod Urban Jiří » pát úno 10, 2012 16:47

Dobrý den, starší kořeny, tj praděda František Urban z Bušína , nemanželský syn Terezie Urban, dcey Joseph Urban z dnešních Štítů, dále do minulosti jsem nebádal, to mi stačilo., byl jsem už v 18. století V roce 1850 bylo v Bušíně ještě asi pět rodin s tímto přijmením a rovněž i v Rudě. Osobně předpokládám, že počátek všech těchto rodin byl v německy mluvícím Schilperku ( Štíty).Mě osobně zajímal děda Josef Urban, který vycestoval v roce 1913 do USA, kde se narodil můj otec Joseph Charles Urban ( po kterém mi zůstalo obrovské množství dokumentace), který se v roce 1930 s rodinou vátil nazpět a dalším pokračovéním rodu jsem já a můj syn Jiří Urban. Musím ještě doplnit větve, které vznikly v USA, protože tam zůstaly tři starší děti Antonín, František a Františka. To je ve stručnosti asi všechno
S pozdravem Urban Jiří
Urban Jiří
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv úno 09, 2012 10:30
Bydliště: Dub nad Moravou

Re: Lentschik, Urban, Englisch, Schmied a další

Příspěvekod Urban Jiří » pát úno 24, 2012 16:29

V bádání do minulosti jsem se posunul až do roku 1755, kdy se narodila Marina, rodiče Adamus Urbann a Elizabeth, místo Březenský Dvůr - nyní je toto území součástí Štítů. Nejvyšší výskyt tohoto příjmení v 18. století, je ale z obce Studénky. Minullý pátek se mi konečně podařílo uzavřít celý rodokmen, našla se Therezie Urban, která po přeslici přenesla jméno na svého syna Franz, který se narodil v roce 1848 ve Štítech a posléze bydlel už v Bušíně jako František a je otcem mého dědy Josefa Urbana, který se svým bratrem Janem Urbanem a rodinami vycestovali v roce 1913 do USA. Ještě dnes se tohle příjmení v okolí Štítů vyskytuje. Přestěhování do obce Bušín znamenalo, že se moji předci z vyloženě německého prostředí
( ještě v roce 1900 bylo ve Štítech pouze 11 občanů, kteří nemluvili německy) dostali do prostředí, kde už převládalo moravské nářečí To je asi vše.
Zdraví Urban J.
Urban Jiří
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv úno 09, 2012 10:30
Bydliště: Dub nad Moravou

Re: Lentschik, Urban, Englisch, Schmied a další

Příspěvekod honzappp » stř led 26, 2022 11:18

Dobrý den,

rád bych se zeptal na příjmení "Pulchart/Purchart" z vaší větve.
Pochazím z rodu se stejným jménem z oblasti Libochovic.

Díky
H.
honzappp
 
Příspěvky: 16
Registrován: pát čer 20, 2014 10:18
Oblast pátrání: Kladensko


Zpět na Příjmení v rodokmenech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], Google Adsense [Bot] a 3 návštevníků