Vy a projekt?

Vědecký projekt, jehož cílem je zkoumat vzdálenou příbuznost nositelů stejných (nebo velmi podobných) mužských příjmení české populace pomocí genetických metod.

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod ZEL » sob bře 19, 2022 10:34

kolsi píše:Také se nabízí otázka, proč tak dlouho čekat (tj. co člověk vlastně chce zjistit). Projekt "Genetika a příjmení" je sice zdarma, ale přínos pro genealogii je prakticky nulový a může posloužit pouze k potvrzení, že dva nositelé stejného příjmení nejsou příbuzní, prostřednictvím velmi malého množství STR markerů, ze kterých je odhadnuta základní (tj. několik tisíc let stará) haploskupina. Komerční test u FTDNA sice stojí nějaké peníze, ale pro genealogii je mnohonásobně hodnotnější a výsledek v podstatě (s určitou hrubostí) kopíruje otcovskou linii testovaného člověka.

Dovolím si oponovat. Pokud mám nositele stejného příjmení ve stejné oblasti na konci matričního období a jejich potomkům vyjde výrazná shoda v genetickém testu (byť na úrovni 23 STR markerů), mohu předpokládat společného předka v předmatričním období. Podobně pokud mám nositele stejného příjmení v různých oblastech se shodným testem a u jednoho se v matrikách zaseknu a nemohu najít, odkud tam přišel, mohu (většinou úspěšně) hledat v té druhé oblasti. Dále tento test může sloužit jako úvodní nástřel při hledání neznámeho otce nemanželského předka (zejména pokud už v rodině panuje podezření na konkrétní osobu), zde je ovšem nutné následné potvrzení podrobnějším testem. Závěrem bych ještě podotkla, že pro řadu genealogů, kteří se nechtějí genetikou zabývat hlouběji, není cena komerčních testů zanedbatelná.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod alenas » ned bře 20, 2022 2:03

pavel.m píše:
alenas píše:
ZEL píše:Pan Kotačka se teď na internetu angažuje převážně zde https://www.facebook.com/groups/geneticka.genealogie/ a rozhodně nezahálí. Projekt "Genetika a příjmení" stále běží, ale přes pana Kotačku jsou do něj zapojeny desítky zájemců. Zkuste mu napsat znovu a připomenout se. Jde o grantový projekt, nikoliv komerční, takže odezvy jsou delší.

Zdravím -
ráda bych se zapojila, lépe řečeno opět připomenula, mám ovšem obavy, že mne bude opět ignorovat. Vzorky zaslány v létě 2017, dotaz v roce 2019 a vše bez odezvy. A taky by mě zajímalo, co se se vzorky mého bratra stalo.


Tak mu napište na tom facebooku. :)

Zdravím -
napsala jsem a uvidím. Nebo ne?
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 533
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod zatec » ned bře 20, 2022 11:01

Zora píše:dá se zaslaný vzorek nějak zneužít?

Zkuste položit otázku jinak. Takhle se dá jen odpovědět: Zneužít se dá vlastně cokoliv. Ano, pokud mám v rodině neodhaleného seriového vraha, pak bych se bál, že mu svým genetickým testem přivodím odhalení.
zatec
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Zora » ned bře 20, 2022 11:14

myslela jsem to naopak, zda se dá můj vzorek někam podstrčit a tím se stanu seriovým vrahem...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod zatec » ned bře 20, 2022 11:36

Opět se dá jen odpovědět: podstrčit se dá cokoliv kamkoliv. Ale riziko je tak mizivé, kdo a proč by to dělal? Váš fyzický vzorek se po zpracování likviduje, nebo uchovává, v každém případě laboratoř už neopustí. Odchází k vám jen výsledek, což je jen hromada čísel v tabulce. Z těch čísel už nikdo fyzický vzorek nevyrobí. Navíc k obvinění ze zločinu nestačí jen přítomnost vaší DNA na místě činu. Test DNA je jen další kriminalistická pomůcka.
zatec
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Zora » ned bře 20, 2022 11:37

Přítomnost DNA na místě činu je velmi důležitá "pomůcka"...
Spíš než pomůcka tak přímo důkaz.

Ale samozřejmě díky za odpověď. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod TonyV1 » sob bře 18, 2023 20:26

Dobrý den,

Jsem v projektu GaP, momentálně čekám na výsledky DNA, snažím se přemluvit mé syny, synovce a bratra.
V úterý je přednáška v Praze na téma genetické genealogie. Tak uvidíme co dostanu za větev a přiřazení ve stromu.
TonyV1
 
Příspěvky: 39
Registrován: úte dub 20, 2021 15:12
Oblast pátrání: Ostrava, Znojmo, Čiměř, Mašovice, Tvořihráz, Vranovice, Přibice, Benešov nad Černou
Rodokmen online: Václavík Web Site

Předchozí

Zpět na Projekt Genetika a příjmení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník