Projekt Genetika a příjmení

Vědecký projekt, jehož cílem je zkoumat vzdálenou příbuznost nositelů stejných (nebo velmi podobných) mužských příjmení české populace pomocí genetických metod.

Re: Projekt Genetika a příjmení

Příspěvekod Ladislav Bátora » pon lis 06, 2017 23:44

To je to, co dělá v Brně p. Kotačka?
Tak mně už to přišlo asi před půl rokem, ale nic moc jsem se z toho nedozvěděl, vlastně jen to, že jsem po otci R1a. Viz přiložený výňatek, což jsem se ovšem mezitím už dozvěděl jinde.
A s tím hledáním příbuzných jsem se zatím nenaučil zacházet, přičemž zřejmě to by měl být ten hlavní přínos. Škoda. Moje... Už jsem na to asi starej.
Jo, a darovaným koňům zásadně na zuby nekoukám. :D
lb.
Přílohy
DNAOtecBrnoExtrakt.png
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Projekt Genetika a příjmení

Příspěvekod gkg » stř lis 29, 2017 22:16

gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Projekt Genetika a příjmení

Příspěvekod zkudlacek » úte led 14, 2020 11:40

Také jsem se zapojil do projektu Genetika a příjmení. A jsem z toho velmi rozčarovaný. Kromě sebe jsem do toho zapojil ještě strýce z matčiny strany, abych to měl po obou liniích a ještě jednoho pána z Německa, jestli nejsme vzdálení příbuzní. Za chvíli to bude dva roky, co jsem vzorky poslal. V létě jsem se o to zajímal. Ten, kdo projekt zastřešuje, p. Mgr. Kotačka, mi tehdy napsal, že moje výsledky právě zpracovává a že je co nevidět pošle. Ale další dva vzorky prý byly špatné a tak se testy budou dělat znovu ze záložních. Nic se od té doby nedělo. Před vánocemi jsem mu psal znovu a vůbec se neozval......... Takže tento projekt bych nikomu nedoporučil.....
zkudlacek
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř čer 15, 2016 22:52
Oblast pátrání: Břeclavsko, okolí Mor. Krumlova, Nový Jičín, Hlučínsko, Konice, vých. Čechy

Re: Projekt Genetika a příjmení

Příspěvekod Geldius » čtv čer 11, 2020 22:28

I kdyby Vám ty výsledky přišly, stejně byste se dozvěděl jen velmi hrubý odhad haploskupiny, příbuznost podle toho testu určovat nelze.
Pokud to myslíte s genetickou genealogií vážně, nezbývá než investovat do komerčních testů. Ovšem určitě je nedoporučuji nakupovat u jakékoliv laboratoře v ČR, to jsou doslova vyhozené peníze.
Kdyžtak koukněte na https://www.okoun.cz/boards/geneticka_genealogie nebo mi pošlete PM.
Geldius
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 13, 2016 15:50
Oblast pátrání: Kladensko, Slánsko , Rakovnicko, Berounsko

Re: Projekt Genetika a příjmení

Příspěvekod kimes » pát čer 12, 2020 8:26

Geldius píše:I kdyby Vám ty výsledky přišly, stejně byste se dozvěděl jen velmi hrubý odhad haploskupiny, příbuznost podle toho testu určovat nelze.
Pokud to myslíte s genetickou genealogií vážně, nezbývá než investovat do komerčních testů. Ovšem určitě je nedoporučuji nakupovat u jakékoliv laboratoře v ČR, to jsou doslova vyhozené peníze.
Kdyžtak koukněte na https://www.okoun.cz/boards/geneticka_genealogie nebo mi pošlete PM.

Hm ..., kdo vám nakukal, že české testy jsou horší než komerční americké, řada odborníků je opačného názoru. Ale je pravda, že mají mohutnější PR, včetně sítě agentů, nahánějích na sítích nové ovečky, že ano...
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Projekt Genetika a příjmení

Příspěvekod zatec » pát čer 12, 2020 8:36

Njn, dělají to chlapi zadarmo a ve svým volnu, chápejte. Já jsem čekal 9 měs. na odběrovou sadu a dalších 9 měs. na výsledky, ale rozhodně nelituju. Čekání jsem si ukrátil i pořízením základního komerčního testu, výsledky byly do měsíce. Pokud chcete informace do začátku, mrkněte na skupinu zde:

https://www.facebook.com/groups/geneticka.genealogie/

Zrovna teď jsou slevy.
zatec
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Projekt Genetika a příjmení

Příspěvekod zatec » pát čer 12, 2020 8:43

kimes píše:Hm ..., kdo vám nakukal, že české testy jsou horší než komerční americké, řada odborníků je opačného názoru. Ale je pravda, že mají mohutnější PR, včetně sítě agentů, nahánějích na sítích nové ovečky, že ano...

Vy jste si pořídil český test, nebo máte jen takový pocit?
zatec
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Projekt Genetika a příjmení

Příspěvekod Geldius » pát čer 12, 2020 21:43

Hm ..., kdo vám nakukal, že české testy jsou horší než komerční americké, řada odborníků je opačného názoru. Ale je pravda, že mají mohutnější PR, včetně sítě agentů, nahánějích na sítích nové ovečky, že ano...[/quote]

Vím o dvou českých laboratořích, které nabízejí genealogické testy. Netvrdil jsem, že jsou horší než americké, ale jsou předražené a nemůžete využít žádnou srovnávací databázi,
maximálně je vložit do databáze Genetika a příjmení. Z českých komerčních testů se dozvíte téměř to samé jako z projektu Genetika a příjmení.
Za ty samé peníze lze koupit zahraniční testy s mnohem obsažnějšími výsledky.

Od projektu Genetika a příjmení nikoho nezrazuji, je ale potřeba počítat s tím, že se velmi dlouho čeká na výsledky a může se i stát, že se jich někdo nedočká vůbec.
Ten projekt je jistě přínosný českou databází Y haploskupin, k potvrzení příbuznosti ale použít nelze.
Geldius
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 13, 2016 15:50
Oblast pátrání: Kladensko, Slánsko , Rakovnicko, Berounsko

Re: Projekt Genetika a příjmení

Příspěvekod Jakub8 » sob lis 18, 2023 11:59

Dodal bych, že kdo si už udělal nějaký komerční Y-DNA test (např. v FTDNA či kdekoliv jinde) může své výsledky zdarma nahrát (= manuálně zadat) i do veřejně přístupné české databáze https://genebaze.cz/ která obsahuje výsledky právě většinou z projektu Genetika a Příjmení. Aktuálně je tam necelých 5000 vzorků a pomalu stále přibývají. Ruční zadávání markerů je sice dost otravné (vybírá se předvyplněných čísel a kde to nesedí nechá se 0), ale zase lze najít shodu s Čechy kteří se jinde testovat nedali, následně lze pak dané shody oslovit a požádat například o podrobnější test.

Postup zadávání výsledků z FTDNA je uveden např. na https://gengen.cz/bigy "Otevřete si ze svého účtu stránku "Y-STR Results" (kterékoliv ze dvou takto nazvaných tlačítek) a tam zobrazené hodnoty markerů vložte do veřejně přístupné české databáze Genebáze (dole odkaz Uživatelé – Nový uživatel). Lze vložit jen prvních 111 a bohužel se to musí dělat ručně (nemáte-li sílu, vložte alespoň prvních 37). Velká většina vzorků v Genebázi sice používá jen 23 markerů, ale je zde větší šance na získání shody s některým českým rodem."
Jakub8
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 20:06
Oblast pátrání: Dolní Bečva, Vigantice, Rožnov pod Radhoštěm, Hutisko, Solanec, Vlčovice, Kopřivnice

Předchozí

Zpět na Projekt Genetika a příjmení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník