Vy a projekt?

Vědecký projekt, jehož cílem je zkoumat vzdálenou příbuznost nositelů stejných (nebo velmi podobných) mužských příjmení české populace pomocí genetických metod.

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Slim » ned lis 18, 2018 15:46

Gringo píše:
Jiffy píše:
Gringo píše:ja jsem z vysledku vydedukoval, ze jsem nejspíše potomkem jednim z prvních osadniku Frenstatu ;)


Obávám se, že z výsledku GaPu nic takového vydedukovat nelze. Ale kdybyste si nechal udělat Big-Y u FTDNA a našel zajímavé shody, pak by taková hypotéza byla snadno zodpověditelná. 8)


Prisel jsem na to tak, ze mam shodu s nalezem z LIchtenstejnske jeskyne https://en.wikipedia.org/wiki/Lichtenstein_Cave

Dale beru v uvahu, ze prvni osadnici pro kolonizaci byli povolani biskupem Brunem. Jeho hrad je od jeskyne ani ne 100 kilometru. Pokud ty kolonisty verboval lokalne, mohl nabrat potomky onoho kostlivce a ti pak prinesli svuj geneticky material na Moravu.

Mam v tom diru?


Nemáte, je známo, že si Bruno přivezl ze Schauenburku početnou družinu a její členy pak využil i jako lokátory nových vsí.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Zett » čtv bře 28, 2019 9:23

Kdyby měl někdo zájem o testy u FTDNA tak přikládám v originálním znění aktuální informaci:

FLASH DNA TEST SALES expire 31 March 2019. All ordersmust be placed and paid no later than 31 March & must include theappropriate Discount Code (BigY500 to BigY700 see below). SPREAD THE WORD!

Upgrades Reg Sale Price :
Y12 - Big Y 700 $629 $449 UseCode: GCC19122BY
Y25 - Big Y 700 $599 $449 UseCode: GCC19252BY
Y37 - Big Y 700 $569 $449 UseCode: GCC19372BY
Y67 - Big Y 700 $499 $399 UseCode: GCC19BYUP
Y111- Big Y 700 $449 $349 UseCode: GCC19BYUP

BigY500 to BigY700 $249 SALE: $179 No code (sign on to youraccount, click on "Add Big Y-700" and the discount to $179 will beapplied at checkout.
IMPORTANT NOTE:: BigY700 requires an unused vile of DNA. NewKit may be required. If you are unsure if a deceased tester has sufficientsample to process, please contact FTDNA via email ASAP.

NEW TESTS
$30 off Family Finder UseCode: GGC19FF
$50 off Y-37 Use Code: GGC19Y37
$70 off Y-67 UseCode: GGC19Y67
$70 off Y-111 UseCode: GGC19Y111
$200 off a new Big Y-700 Use Code: GGC19BIGY
$50 off MtFull Sequence UseCode: GGC19MTFULL

(These specials were announced at FTDNA's 14th AnnualInternational Genealogy Conference this past weekend in Houston.)
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod zkudlacek » úte led 14, 2020 11:54

Jak už jsem psal v sousedním fóru. Také jsem se zapojil do projektu Genetika a příjmení. A jsem z toho velmi rozčarovaný. Kromě sebe jsem do toho zapojil ještě strýce z matčiny strany, abych to měl po obou liniích a ještě jednoho pána z Německa, jestli nejsme vzdálení příbuzní. Za chvíli to bude dva roky, co jsem vzorky poslal. V létě jsem se o to zajímal. Ten, kdo projekt zastřešuje, p. Mgr. Kotačka, mi tehdy napsal, že moje výsledky právě zpracovává a že je co nevidět pošle. Ale další dva vzorky prý byly špatné a tak se testy budou dělat znovu ze záložních. Nic se od té doby nedělo. Před vánocemi jsem mu psal znovu a vůbec se neozval......... Takže tento projekt bych nikomu nedoporučil.....
zkudlacek
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř čer 15, 2016 22:52
Oblast pátrání: Břeclavsko, okolí Mor. Krumlova, Nový Jičín, Hlučínsko, Konice, vých. Čechy

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod pavel.m » pon bře 07, 2022 7:50

Naše rodina se do projektu zapojila pár let zpět a vyšla nám haploskupina E1b1b, která je nejrozšířenější mimo Evropu, hlavně severní Afrika a Blízký východ, to nás docela překvapilo.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1513
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod zatec » čtv bře 10, 2022 16:14

Taky jsem se zúčastnil, naše haploskupina je R1b. Chytlo mě to tak, že jsem si objednal i komerční test. Ten netrvá tak dlouho a hlavně je tam víc využitelných informací. Tady je třeba Český Y-DNA strom.
zatec
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod alenas » pon bře 14, 2022 9:20

zkudlacek píše:Jak už jsem psal v sousedním fóru. Také jsem se zapojil do projektu Genetika a příjmení. A jsem z toho velmi rozčarovaný. Kromě sebe jsem do toho zapojil ještě strýce z matčiny strany, abych to měl po obou liniích a ještě jednoho pána z Německa, jestli nejsme vzdálení příbuzní. Za chvíli to bude dva roky, co jsem vzorky poslal. V létě jsem se o to zajímal. Ten, kdo projekt zastřešuje, p. Mgr. Kotačka, mi tehdy napsal, že moje výsledky právě zpracovává a že je co nevidět pošle. Ale další dva vzorky prý byly špatné a tak se testy budou dělat znovu ze záložních. Nic se od té doby nedělo. Před vánocemi jsem mu psal znovu a vůbec se neozval......... Takže tento projekt bych nikomu nedoporučil.....


Zdravím,
taktéž jsem velmi rozčarovaná a potvrzuji výše uvedené . V létě roku 2017 jsme se s bratrem zapojili do projektu "Genetika a příjmení". Koncem srpna 2017 jsem odeslala vše požadované, včetně vzorku mého bratra Karla Škrabala. Příjem byl potvrzen 28. 8. 2017.
V březnu 2019 jsem Mgr. Kotačkovi psala opět :
"Ráda bych se dozvěděla jestli program pokračuje nebo byl ukončen, a jak to vypadá se vzorky mého bratra Karla Škrabala.
V létě roku 2017 jsme se s bratrem zapojili do projektu "Genetika a příjmení". Koncem srpna 2017 jsem odeslala vše požadované, včetně vzorku mého bratra Karla Škrabala. Příjem jste potvrdil 28. 8. 2017.
Od té doby nemáme s bratrem žádnou informaci".
Děkuji za odpověď
Odpovědi jsem se dodnes nedočkala a po této zkušenosti, která asi nebude ojedinělá, projekt nedoporučuji
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Zora » pon bře 14, 2022 10:34

Kdysi byl na netu dostupné slovníky od p. Kotačky německy, latinsky, příčiny úmrtí a povolání.
Obávám se, že ani ten nefunguje.
http://kotacka.webnode.cz/
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod alenas » pon bře 14, 2022 18:46

Zora píše:Kdysi byl na netu dostupné slovníky od p. Kotačky německy, latinsky, příčiny úmrtí a povolání.
Obávám se, že ani ten nefunguje.
http://kotacka.webnode.cz/
Z


Zdravím -
máte pravdu, stránky jsou "mimo provoz" Na této stránce se dají slovníky stáhnout ve formátu .xls - zrovna jsem si je stáhla.
https://kronikamychpredku.webnode.cz/slovniky
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Zora » pon bře 14, 2022 18:59

jasně, to vím, jen mě mate, proč se p. Kotačka "ztrácí" z prostoru :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod ZEL » úte bře 15, 2022 20:15

Pan Kotačka se teď na internetu angažuje převážně zde https://www.facebook.com/groups/geneticka.genealogie/ a rozhodně nezahálí. Projekt "Genetika a příjmení" stále běží, ale přes pana Kotačku jsou do něj zapojeny desítky zájemců. Zkuste mu napsat znovu a připomenout se. Jde o grantový projekt, nikoliv komerční, takže odezvy jsou delší.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod matju » úte bře 15, 2022 20:19

A pokud ho na facebooku nebo jinak kontaktujete, vše ochotně vysvětlí a pomůže.
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod alenas » pát bře 18, 2022 16:18

ZEL píše:Pan Kotačka se teď na internetu angažuje převážně zde https://www.facebook.com/groups/geneticka.genealogie/ a rozhodně nezahálí. Projekt "Genetika a příjmení" stále běží, ale přes pana Kotačku jsou do něj zapojeny desítky zájemců. Zkuste mu napsat znovu a připomenout se. Jde o grantový projekt, nikoliv komerční, takže odezvy jsou delší.

Zdravím -
ráda bych se zapojila, lépe řečeno opět připomenula, mám ovšem obavy, že mne bude opět ignorovat. Vzorky zaslány v létě 2017, dotaz v roce 2019 a vše bez odezvy. A taky by mě zajímalo, co se se vzorky mého bratra stalo.
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod pavel.m » pát bře 18, 2022 17:45

alenas píše:
ZEL píše:Pan Kotačka se teď na internetu angažuje převážně zde https://www.facebook.com/groups/geneticka.genealogie/ a rozhodně nezahálí. Projekt "Genetika a příjmení" stále běží, ale přes pana Kotačku jsou do něj zapojeny desítky zájemců. Zkuste mu napsat znovu a připomenout se. Jde o grantový projekt, nikoliv komerční, takže odezvy jsou delší.

Zdravím -
ráda bych se zapojila, lépe řečeno opět připomenula, mám ovšem obavy, že mne bude opět ignorovat. Vzorky zaslány v létě 2017, dotaz v roce 2019 a vše bez odezvy. A taky by mě zajímalo, co se se vzorky mého bratra stalo.


Tak mu napište na tom facebooku. :)
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1513
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod kolsi » sob bře 19, 2022 9:01

Také se nabízí otázka, proč tak dlouho čekat (tj. co člověk vlastně chce zjistit). Projekt "Genetika a příjmení" je sice zdarma, ale přínos pro genealogii je prakticky nulový a může posloužit pouze k potvrzení, že dva nositelé stejného příjmení nejsou příbuzní, prostřednictvím velmi malého množství STR markerů, ze kterých je odhadnuta základní (tj. několik tisíc let stará) haploskupina. Komerční test u FTDNA sice stojí nějaké peníze, ale pro genealogii je mnohonásobně hodnotnější a výsledek v podstatě (s určitou hrubostí) kopíruje otcovskou linii testovaného člověka.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Zora » sob bře 19, 2022 9:17

Hloupý dotaz
dá se zaslaný vzorek nějak zneužít?
předem podotýkám, že nejsem příznivcem testování a nerozumím tomu. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Projekt Genetika a příjmení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků