Vy a projekt?

Vědecký projekt, jehož cílem je zkoumat vzdálenou příbuznost nositelů stejných (nebo velmi podobných) mužských příjmení české populace pomocí genetických metod.

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod ZEL » pát lis 10, 2017 9:14

Odkaz je ve vedlejším vlákně. Přihlásit se mohou Vaši mužští příbuzní (zkoumá se chromozom Y).
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Kulda » sob lis 18, 2017 16:49

Takze zeny se vubec zkoumat nemohou?
Kulda
 
Příspěvky: 250
Registrován: čtv bře 06, 2014 14:57
Oblast pátrání: Severni a jizni Morava, Teplicko, Nemecko, Polsko

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Slim » sob lis 18, 2017 17:28

V tomto projektu bohužel ne, je založen na zkoumání chromozomu Y, který ženy nemají a je přenášen z otce na syna. Obdobně jako příjmení, proto bylo logické, zkoumat závislost těchto dvou veličin.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Chromozom_Y
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod ZEL » sob lis 18, 2017 20:44

Ve své linii můžete zapojit svého otce, strýce, bratra atd., v linii manžela pak přímo manžela, jeho otce, bratra, případně syna atd.. Výsledek pak napoví o původu přímé otcovské linie účastníka.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod blanketka1 » ned lis 19, 2017 16:23

Zapojila jsem letos na jaře svého otce a teď čekáme na výsledky. Po dotazu by měly být do Vánoc. Pokud tomu nebudeme rozumět, asi se obrátím na zdejší komunitu :D .
blanketka1
 
Příspěvky: 44
Registrován: pon bře 30, 2015 17:35
Oblast pátrání: Horkel, Schroll, Urbanovský, Prchalov, Radvanice u Trutnova, Stárkov, Veřovice

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod porist » ned led 07, 2018 2:47

Také jsem se zapojil. Samotnému se mi nepodařilo jmenovce k testu přesvědčit, ale měl jsem štěstí, že si mé příjmení vybrala paní Ewerlingová pro svou diplomovou práci týkající se projektu Genetika a příjmení. Jí se nakonec podařilo přesvědčit 7 zájemců. Testy ukázaly, že 4 z nich mají všech 17 markerů shodných a u dalších tří se liší jen v jednom markeru, tudíž se potvrdila příbuznost: http://www.genebaze.cz/cgi-bin/gap/vysl ... ?j=porizek. U 8. probanta (není v grafice) se shodovalo jen 12 ze 17 markerů.
porist
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv úno 07, 2008 20:18

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod blanketka1 » stř úno 21, 2018 18:38

blanketka1 píše:Zapojila jsem letos na jaře svého otce a teď čekáme na výsledky. Po dotazu by měly být do Vánoc. Pokud tomu nebudeme rozumět, asi se obrátím na zdejší komunitu :D .

Tak Vánoce jsou už dávno za námi a stále nic. Nevíte někdo, jak to pokračuje?
blanketka1
 
Příspěvky: 44
Registrován: pon bře 30, 2015 17:35
Oblast pátrání: Horkel, Schroll, Urbanovský, Prchalov, Radvanice u Trutnova, Stárkov, Veřovice

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod AlesC » pon bře 26, 2018 19:46

porist píše:Také jsem se zapojil. Samotnému se mi nepodařilo jmenovce k testu přesvědčit, ale měl jsem štěstí, že si mé příjmení vybrala paní Ewerlingová pro svou diplomovou práci týkající se projektu Genetika a příjmení. Jí se nakonec podařilo přesvědčit 7 zájemců. Testy ukázaly, že 4 z nich mají všech 17 markerů shodných a u dalších tří se liší jen v jednom markeru, tudíž se potvrdila příbuznost: http://www.genebaze.cz/cgi-bin/gap/vysl ... ?j=porizek. U 8. probanta (není v grafice) se shodovalo jen 12 ze 17 markerů.


Manželka má předky s příjmením Pořízka. Mám doloženo, že ve větvi, která přešla v první polovině 19. století z Drahan do Moravských Prus se toto příjmení změnilo na Pořízek. Možná by bylo zajímavé porovnat genofond osob obou příjmení, nejen jednoho z nich.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod TomasHabenicht » čtv kvě 17, 2018 19:43

ja se zapojil a uz nekolik mesicu cekam na zaslani testu
TomasHabenicht
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát črc 15, 2016 20:37
Oblast pátrání: Novoborsko, Vyškovsko, Tišnovsko, Blanensko, Poďebradsko, Kolínsko, Náchodsko
Rodokmen online: MyHeritage - thab@centrum.cz

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod ZEL » pát kvě 18, 2018 8:21

Napište na kontaktní mail, občas se to stane.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Gringo » pon srp 13, 2018 13:27

ja jsem z vysledku vydedukoval, ze jsem nejspíše potomkem jednim z prvních osadniku Frenstatu ;)
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 555
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Jiffy » čtv srp 16, 2018 21:50

Gringo píše:ja jsem z vysledku vydedukoval, ze jsem nejspíše potomkem jednim z prvních osadniku Frenstatu ;)


Obávám se, že z výsledku GaPu nic takového vydedukovat nelze. Ale kdybyste si nechal udělat Big-Y u FTDNA a našel zajímavé shody, pak by taková hypotéza byla snadno zodpověditelná. 8)
Jiffy
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte srp 01, 2006 10:09
Bydliště: Brno, Rýmařov
Oblast pátrání: Morava

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod kratec » pon lis 12, 2018 5:43

Zapojil jsem se do Kotačkova projektu. Loni v srpnu jsem absolvoval stěr slin a na konci října jsem obdržel výsledky - přístup k výsledkům do databáze a dost detailní shrnutí o genetické skupině, do které spadám (např. že Germán-Kelt). K testu bylo třeba jen doložit rodokmen 5 generací mužské linie.
kratec
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob led 20, 2007 18:32
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Mokrovousy, Nová Ves u Chotěboře, Praha

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod kratec » pon lis 12, 2018 5:45

blanketka1 píše:
blanketka1 píše:Zapojila jsem letos na jaře svého otce a teď čekáme na výsledky. Po dotazu by měly být do Vánoc. Pokud tomu nebudeme rozumět, asi se obrátím na zdejší komunitu :D .

Tak Vánoce jsou už dávno za námi a stále nic. Nevíte někdo, jak to pokračuje?



Pokud jste se zúčastnila Kotačkova projektu, tak já na výsledky čekal 14 měsíců. Buďte trpělivá, výsledná zpráva stojí za to a je opravdu detailní.
kratec
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob led 20, 2007 18:32
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Mokrovousy, Nová Ves u Chotěboře, Praha

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Gringo » ned lis 18, 2018 12:53

Jiffy píše:
Gringo píše:ja jsem z vysledku vydedukoval, ze jsem nejspíše potomkem jednim z prvních osadniku Frenstatu ;)


Obávám se, že z výsledku GaPu nic takového vydedukovat nelze. Ale kdybyste si nechal udělat Big-Y u FTDNA a našel zajímavé shody, pak by taková hypotéza byla snadno zodpověditelná. 8)


Prisel jsem na to tak, ze mam shodu s nalezem z LIchtenstejnske jeskyne https://en.wikipedia.org/wiki/Lichtenstein_Cave

Dale beru v uvahu, ze prvni osadnici pro kolonizaci byli povolani biskupem Brunem. Jeho hrad je od jeskyne ani ne 100 kilometru. Pokud ty kolonisty verboval lokalne, mohl nabrat potomky onoho kostlivce a ti pak prinesli svuj geneticky material na Moravu.

Mam v tom diru?
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 555
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

PředchozíDalší

Zpět na Projekt Genetika a příjmení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník