Malý blog na téma genetické genealogie

Slouží pro všeobecné informace a tipy ke genetické genealogii. Jak praví wikipedia: Genetická genealogie je vědní disciplína spočívající v kombinaci testování DNA s tradiční genealogií a tradičními genealogickými a historickými záznamy, z nichž se snaží odvozovat vztahy mezi jednotlivci.

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod ZEL » pon led 01, 2018 16:23

gkg píše:
ZEL píše:
gkg píše:Videl sem 2/37 i 11/37 ze stejneho otcovskeho predka z pocatku naseho letopoctu.

Tak to jsem Vás zřejmě špatně pochopila. Pravděpodobně máte na mysli společného otcovského předka z počátku našeho letopočtu přes SNP markery při shodě 2/37 STR markerů. Pak je ovšem společný předek jen odhadnutý, nikoliv doložený. Pokud se mýlím, tak prosím o vysvětlení. Děkuji.

Ano, to mam na mysli, ze pro znamou SNP mutaci, ktera zrejme existovala v casove posloupnosti genetickych mutaci na Y strome v rozumne definovanem case (samozrejme s netrivialni smerodatnou odchylkou, takze kdyz rikam na zacatku letopoctu, muze to ve skutecnosti byt ~400BC nebo ~600AD), muze pro ruzne potomky teto mutace dojit k odlisne rychlosti divergence. Takze muzou existovat 4 potomci po otcovske linii kde 2 maji shodu 35/37 a dva maji shodu 26/37. To zda ta mutace nastala 400BC nebo 600AD neni zcela podstatne. To co jsem chtel sdelit je ze STR markery maji ze sve biologicke podstaty (mutace nahodnym "smerem") omezenou schopnost precizne definovat pribuzenskou vzdalenost, takze pro seriozni genealogy je vhodne propojit tuto informaci s SNP testy.
Co myslite tim, ze je predek "odhadnuty" nikoliv "dolozeny"?

Děkuji za vysvětlení. Nevyjádřila jsem se přesně. U společného předka určeného na základě SNP mutace jde jen o odhad, kdy vlastně žil. Mohl to být ten úplně první s danou mutací nebo kterýkoliv z jeho potomků. (Původně jste napsal 2/37, nikoliv 26/37, což mě překvapilo.)
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod ZEL » pon led 01, 2018 16:32

Peters píše:Před několika dny mi přišly Genealogické a heraldické listy číslo 4/2017 - a je v nich pěkný několikastránkový článek "Y-DNA a její využití při genealogickém pátrání" od Jiřího Klusáčka.

Právě jsem sem chtěla dát odkaz na stránky pana Klusáčka, tam je pěkně vidět, jak tu genetiku použil pro genealogii. Poslední úprava je z roku 2014, v tom článku to bude asi aktuálnější. Tak jen pro úplnost, jeho stránky jsou zde http://www.klusacek.cz/ a přímý odkaz na genetický výzkum zde http://www.klusacek.cz/vysledky_na_web7.pdf.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod gkg » pon led 01, 2018 17:44

ZEL píše:Děkuji za vysvětlení. Nevyjádřila jsem se přesně. U společného předka určeného na základě SNP mutace jde jen o odhad, kdy vlastně žil. Mohl to být ten úplně první s danou mutací nebo kterýkoliv z jeho potomků. (Původně jste napsal 2/37, nikoliv 26/37, což mě překvapilo.)


2/37 odchylka, tj. tech spravneji napsanych 35/37 vyse :)
Diky za diskusi.

A souhlas, blizke STRs nahravaji nizsimu nez prumernemu stari spolecneho predka - idealni je pouzivat oboji v kombinaci.
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Zora » pon led 01, 2018 23:17

Připojuji se k Monice.

Co požádat znalé, aby zde napsali - postupně - to, co by měl znát naprostý laik.

Odbočka - chodím sem dlouho, snažím se pomáhat těm, kteří s genealogií začínají. Prsty mně neupadnou, když minimálně desetkrát za rok např. vysvětluji, co, kdo je legitimizované dítě. Pro toho, kdo začíná, je to naprosto neznámý pojem, stejně jako třeba rozdíly mezi manž. dětmi, příjmení ženy a jejího dítě ve všech možných variantách.

Nikdo z nás laiků nemá předem důvod genetiku a její využití pro genealogii zpochybňovat.
Současně chápu, že je pro Vás velmi obtížné najít slova, kterými by bylo možné vysvětlit základy. Ale jste, na rozdíl od nás, laiků, znalí.

Zkuste sem napsat základy, Zatím se zde do diskuse zapojilo pár znalců, mám pocit, že i mezi Vámi jsou mírné rozpory (to už tak bývá), ale pro mě je skoro nemožné, něco pochopit, říct si, tohle by mně mohlo pomoci, tohle asi nevyužiji, tenhle možný výstup se mně líbí, ale onen je nějaká spíš jen všeobecný...

Číst si o tom, že rozbor DNA mně pomůže, a současně nevědět naprosto jak, v čem, kdy, ve kterém období, za jakých podmínek, to už jsem měla nutkání několikrát vzdát.

Dejte, prosím, hlůavy dohromady a vyrobte nějakou "kuchařku", prosím, pro naprosté laiky, pomohlo by nám to, a navíc, pokud se má genetika rozvíjet tímto směrem, je asi osvěty třeba. Třeba bychom se odvážili položit i nějaký dotaz, pokud by nehrozilo utržení hlavy.

Děkuji, nekamenujte mě, neironizujte, za nevhodně volená slova se omlouvám, ale hovoří ze mě naprostý laik, lépe řečeno naprostý neznalec.. Prostě není to o legitimizaci dětí :-)))

Děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod gkg » pon led 01, 2018 23:24

Monika píše:
gkg píše:Jen je zajimave, ze nas zatim o nepouzitelnosti geneticke genealogie presvedcuji lide, kteri s ni zatim nic moc neudelali...

Nepřesvědčuji, jen vyjadřuji názor. A ani by mě nenapadlo sem psát, pokud byste v úvodních příspěvcích tohoto tématu nenapsal:
gkg píše:Blog vedu prave proto, abych (casem) trochu vzdelal ty nase ceske genealogy i v geneticke genealogii :)

Tím jsem nabyla dojmu, že tedy vy chcete přesvědčit nás v genetice neznalé. Neberte to, prosím, to, co tu píšu, ve zlém. Čekala jsem, že váš blog i tohle téma tedy bude o tom, že se nám to vše pokusíte vysvětlit srozumitelně tak, abychom alespoň něco pochopili. Asi tak, jako když se člověk dívá na dokumenty o dinosaurech nebo vesmíru a alespoň den poté stále ještě danou věc chápe, protože je vyložena lidskou a nikoli vědeckou řečí. Možná ale tohle v genetice tak snadno nejde, nevím. Nebo možná, nevím, jste to nemyslel postavit pro až takové úplné laiky.


Jo, to je porad cil. A furt jsem k nemu tezko dostavam :)
Ale uz jsem napsal prvni uvod - o GaP - https://bgengen.blogspot.cz/2017/11/gen ... cniky.html

Byl tenhle citelnejsi?
Dekuju moc za feedback, nesmirne si ho cenim!!!!
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod gkg » pon led 01, 2018 23:26

Monika píše:
ZEL píše:
Monika píše:Víc by mě zajímalo, kam se poděli někteří potomkové, a to i dcery, abych se mohla při jejich hledání zaměřit na nějakou obec. V tom mi genetika pomoci nedokáže.

Pokud půjdete od žijících nositelů stejného příjmení směrem do minulosti, můžete právě narazit na nějakou pro Vás dosud neznámou oblast, kam mohlo odejít víc nositelů stejného příjmení. A kterými žijícími nositeli se máte zabývat a kterými ne, to Vám řekne právě genetika.

Asi vám moc nerozumím. Bavíme se tedy pořád o rozrodu jedinečného příjmení a nikoli běžnějšího příjmení. Kde se nyní nacházejí nositelé příjmení mi na pár kliků ukáže třeba stránka http://www.kdejsme.cz/ proto k tomu nepotřebuji testy. Mě ale zajímá, kam se mi poděly osoby, k nimž nemůžu najít víc než jen narození třeba v 18. století. Pokud se dotyčný nositel příjmení někam přesunul, pak jeho větev mohla vymřít zcela nebo jen po meči nebo se mohla úplně nebo částečně přesunout zase jinam. A na tohle mi genetika sotva odpoví.

Na to, abych našla potomky dcer třeba právě z toho 18. století, je, myslím, genetika krátká.
1. Jak najít potomky žen jinak, než testováním kompletně celé populace, když vlastně ani nevím, jaká mají potomci příjmení a kam odešli?
2. Má-li dítě od rodiče 50 % DNA, pak od prarodiče 25 % a od předka z 18. století už to může být opravdu jen malý zlomek. Bude to pak dostatečně přesné, když DNA mutuje?

Nevím, proč si myslím, že závěry z testů DNA jsou především o statistice (asi jsem o tom něco četla nebo to viděla v nějakém dokumentu) a statistika nabízí přesnější výsledky se zvyšujícím se množstvím dat. Proč jinak by služby, které nabízejí hledání shod podle DNA občas konkrétnímu člověku změnily místa, odkud mají údajně pocházet jeho předkové (myslím tím právě to, co je na nedávném obrázku s R1a).

Nepochybuji, že genetika opravdu dokáže pomoci při ověřování sourozenců prarodičů, když znáte jejich možné potomky a přemluvíte je k testům.
Jen zkrátka nevěřím, že by mi jakkoli dokázala najít třeba Marii, která se narodila v polovině 17. století a která se možná vdala sto kilometrů daleko v místě bydliště ženicha.


Na to prave genetika kratka neni, jen to nemuze zarucit.

Ale tohle presne se deje. Dostanete tisice a desetitisice lidi, u kterych vam DNA zarucuje, ze mate spolecneho predka.
Jen nevite, kdo to je.
A dost mozna je to i potomek te zajimave zeny, jen se samozrejme to prijmeni 5x zmenilo.
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod gkg » pon led 01, 2018 23:28

Zora píše:Připojuji se k Monice.

Co požádat znalé, aby zde napsali - postupně - to, co by měl znát naprostý laik.

Odbočka - chodím sem dlouho, snažím se pomáhat těm, kteří s genealogií začínají. Prsty mně neupadnou, když minimálně desetkrát za rok např. vysvětluji, co, kdo je legitimizované dítě. Pro toho, kdo začíná, je to naprosto neznámý pojem, stejně jako třeba rozdíly mezi manž. dětmi, příjmení ženy a jejího dítě ve všech možných variantách.

Nikdo z nás laiků nemá předem důvod genetiku a její využití pro genealogii zpochybňovat.
Současně chápu, že je pro Vás velmi obtížné najít slova, kterými by bylo možné vysvětlit základy. Ale jste, na rozdíl od nás, laiků, znalí.

Zkuste sem napsat základy, Zatím se zde do diskuse zapojilo pár znalců, mám pocit, že i mezi Vámi jsou mírné rozpory (to už tak bývá), ale pro mě je skoro nemožné, něco pochopit, říct si, tohle by mně mohlo pomoci, tohle asi nevyužiji, tenhle možný výstup se mně líbí, ale onen je nějaká spíš jen všeobecný...

Číst si o tom, že rozbor DNA mně pomůže, a současně nevědět naprosto jak, v čem, kdy, ve kterém období, za jakých podmínek, to už jsem měla nutkání několikrát vzdát.

Dejte, prosím, hlůavy dohromady a vyrobte nějakou "kuchařku", prosím, pro naprosté laiky, pomohlo by nám to, a navíc, pokud se má genetika rozvíjet tímto směrem, je asi osvěty třeba. Třeba bychom se odvážili položit i nějaký dotaz, pokud by nehrozilo utržení hlavy.

Děkuji, nekamenujte mě, neironizujte, za nevhodně volená slova se omlouvám, ale hovoří ze mě naprostý laik, lépe řečeno naprostý neznalec.. Prostě není to o legitimizaci dětí :-)))

Děkuji. Z


Hezky receno, budu se snazit v 2018 neco vyplodit :)
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Zora » pon led 01, 2018 23:40

gkg píše:Hezky receno, budu se snazit v 2018 neco vyplodit :)


Děkuji, hlava mně tedy zůstala, uf, uf a já slibuji, že se tím nějak prokoušu.
Začala jsem s odkazem, kde je rozebrána otcovská linie, tak snad mně postupně při opakovaném čtení něco v hlavě zůstane...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod gkg » pon led 01, 2018 23:48

Zora píše:
gkg píše:Hezky receno, budu se snazit v 2018 neco vyplodit :)


Děkuji, hlava mně tedy zůstala, uf, uf a já slibuji, že se tím nějak prokoušu.
Začala jsem s odkazem, kde je rozebrána otcovská linie, tak snad mně postupně při opakovaném čtení něco v hlavě zůstane...

Z


Jo, to [https://bgengen.blogspot.cz/2017/11/geneticka-genealogie-pro-zacatecniky.html] je zatim jediny, kde se snazim aby nebyla potreba predchozi znalost.
Jakakoliv zpetna vazba je velmi vitana.
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Zora » pon led 01, 2018 23:58

gkg píše:
Zora píše:
gkg píše:Hezky receno, budu se snazit v 2018 neco vyplodit :)


Děkuji, hlava mně tedy zůstala, uf, uf a já slibuji, že se tím nějak prokoušu.
Začala jsem s odkazem, kde je rozebrána otcovská linie, tak snad mně postupně při opakovaném čtení něco v hlavě zůstane...

Z


Jo, to [https://bgengen.blogspot.cz/2017/11/geneticka-genealogie-pro-zacatecniky.html] je zatim jediny, kde se snazim aby nebyla potreba predchozi znalost.
Jakakoliv zpetna vazba je velmi vitana.


Chvíli mně to potrvá :-), než se dostanu k dotazům... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Peters » úte led 02, 2018 1:10

Anglicky umíte? Že byste třeba řekla, jestli tenhle úvod do genetické genealogie je srozumitelný: https://sites.google.com/site/wheatonsu ... -genealogy

V češtině moc nevím, tahle knížka: http://www.genetickagenealogie.cz/news/ ... enealogii/ hodně oblastí úplně vynechává, tohle bude asi upravené vydání: http://www.4n6shop.cz/product/geneticka ... alogii/106 - v reálu jsem ji neviděl, takže nevím, co tam přibylo.

Genetice se věnuje pěkná kniha Řeč života od Francise Collinse: http://www.academia.cz/rec-zivota--coll ... emia--2012 - ale hlavně z pohledu personalizované medicíny, genealogie se tam neřeší.

Třeba ještě někoho něco napadne.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod gkg » úte led 02, 2018 8:18

Monika píše:
gkg píše:Ale uz jsem napsal prvni uvod - o GaP - https://bgengen.blogspot.cz/2017/11/gen ... cniky.html

Byl tenhle citelnejsi?
Dekuju moc za feedback, nesmirne si ho cenim!!!!

Tak jsem na článek natěšeně otevřela, protože jsem genetice v genealogii vlastně otevřená, i když to tu možná vypadá jinak. Jenže jsem se nedostala přes pátý odstavec, konkrétně tuhle větu: "Zjistili, že chromozom Y je protkán úseky, ve kterých se krátké kousky DNA (např. TCTA, ATT ap.) několikrát opakují - v angličtině "short tandem repeats", STRs." a dál už na mě článek mluvil čínsky. Ono je to asi tím, že pro mě DNA znamená zkroucený žebřík s barevnými bambulkami v místě napojení šprušlí. Až pro takového laika to zřejmě není. A wikipedie nepomůže, článek o DNA jsem se snažila číst už víckrát, ale nepochopila jsem jej také (tam ale končím vždy už ve druhíém odstavci).

Je mi to líto, ale asi to budu muset vzdát a zůstat u archivních materiálů (a vesmíru, kde jsem některé věci schopna pochopit). Ale moc vám děkuji za snahu!


Diky za identifikaci slabeho mista. Bohuzel se prilis nesnazim vysvetlit biologicky fundament, jen ho lehce nastinuji...
Porozumet biologicke strance neni pro ten clanek fundamentalni.

STRs:
Kazdy STR marker je opakovanim konkretnich nekolika "pismen" na konkretnim miste chromozomu Y (DNA je cela napsana jazykem 4 nukleotidu - ACTG) - napr. TCTATCTATCTATCTATCTA...TCTA - a pocet opakovani urci hodnotu toho ktereho markeru.
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Jiffy » úte led 02, 2018 9:30

Právě proto, že pro řadu laiků je DNA "žebřík s bambulkami", je potřeba věci vysvětlovat naproto zjednodušeně. Vždy při svých přednáškách o genetické genealogii zmiňuji pouze tři základní pojmy, a to "marker", "haploskupina" a "haplotyp". Plus navíc pojmy mutace a genetická vzdálenost. Nic víc genealog začínající s genetikou nepotřebuje vědět. Co se týká STR markerů, na které se ptá Monika, naprosto stačí říct, že je to prostě určitá část DNA, která je využitelná v genealogii při hledání příbuznosti s jinými lidmi. Tato čast resp. části mají určité hodnoty. Tedy že součástí výsledku testu na Y-DNA je tabulka čísel. Čím více se nám blíží hodnoty ve výsledných tabulkách u dvou testovaných osob, tím blíže mají spolu tyto osoby společného předka v přímé otcovské linii. A tady následdně začnu s různými příklady z praktické genealogie, kdy ukazuju možnosti využití tohoto testování – co už konkrétních lidí přinesly, odhalily nebo jaké zajíamvé otázky nastolily. Genetik by mě s takovým zjednodušením hnal, ale když vysvětlujeme jadernou reakci, také jádra atomů kreslíme prostě jako kuličky. Zažil jsem v minulosti přednášku o gen. genealogii s jistým genetikem. A i když jsem už jakési povědomí oč se jedná měl, přesto jsem se zakrátko v tom všem totální guláš. Jen možná o pár minut později než zbytek publika. Takže stručnost a zjednodušení nade vše.
Jiffy
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte srp 01, 2006 10:09
Bydliště: Brno, Rýmařov
Oblast pátrání: Morava

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Zora » úte led 02, 2018 9:53

Takže - postupuju správně?
Čerpám z Wiki


Haploty
Haplotyp (z řeckého haploos = jednoduchý) je kombinace alel odkazujících na různá místa sekvence DNA. Celá kombinace je přitom přenášena společně. Haplotyp může představovat sadu dvou a více míst (až po kompletní chromozóm) v závislosti na počtu rekombinací, které se vyskytly v rámci dané sady. Výraz haplotyp vznikl zkrácením tvaru haploidní genotyp.

alela
Alela (allela, alelomorfa) je konkrétní forma genu.


Haploskupina
Haploskupina je skupina haplotypů, což jsou kombinace alel odkazujících na různá místa daného chromozómu.

Marker
Genetický marker je známá sekvence DNA, která může být jednoduše identifikována.
Lze jej popsat jako jistý druh variace, způsobený mutací či pozměněním původní sekvence, který se sleduje na předem daném místě.
Genetickým markerem může být krátká sekvence DNA, například úsek DNA se změnou jednoho páru bází (SNP marker), případně delší repetitivní úsek, zvaný mikrosatelit.

Dají se ony definice vyjádřit nějak lidštěji, přístupněji? :roll:

Zatím je mně bližší ta jaderná reakce i bez použití kuliček. :oops:

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Jiffy » úte led 02, 2018 10:39

Zora píše:Takže - postupuju správně?
Dají se ony definice vyjádřit nějak lidštěji, přístupněji? :roll:

Z


Určitě daji. Wikipedie je encyklopedie, takže odborné věci popisuje odborně, což někdy v opulárně naučném prostředí může být trochu na škodu. Takže k jednotlivým pojmům:

Marker: Ten už jsem popsal v předešlém příspěvku. Chápejte to velmi zjednodušeně jako určitou část DNA. Nachází se na chromozomu Y což je věc, která je přítomná jen u mužů a dědí se v přímé otcovské linii, podobně jako příjmení. Proto se toto testování provádí jen u mužských jedinců. Dalo by se opět zjednodušeně říci, že každá rodina má "svůj chromozom", který si dědí z otce na syna. Markerů v chromozomu je více, není jen jeden. Každý marker má také určitou hodnotu. Jak už jsem řekl, výsledkem je v podstatě tabulka s čísly. Je v ní uvedený vždycky konkrétní marker a jeho hodnota. To by samo o sobě nestačilo, kdyby nedocházelo postupem generací k mutaci těchto markerů. Tj., že jednou za X generací nějaký z markerů náhodně změní svou hodnotu. To je pro srovnávání v genetické genealogii důležité. Kdyby markery nemutovaly, tak my všichni muži máme tu tabulku s čísly úpl ě stejnou a nezjistíme z toho vůbec nic. Ale od našeho společného mužského předka docházelo v minulosti k mnoha různým mutacím a z jedné společné "tabulky" dnes máme každý tabulku s různými hodnotami markerů právě vlivem mutací v průběhu staletí a tisíciletí. A čím bližší máme hodnoty společných markerů mezi dvěma jedinci, tím blíže mají společného mužského předka. Dva Novákové, kteří mají společného pradědečka Nováka budou mít hodnoty stejné. Ale když budou mít společného až 4x pradědečka Nováka, pak už se nějaký marker vlivem mutace může změnit, třeba o jedničku, tedy při srovnání hodnot bude se bude jedna z nich lišit o jedničku, hovoříme tedy o genetické vzdálenosti 1. Když budou mít společného předka až 9xpradedečka Nováka, tak se páové mezi sebou budou lišit třeba už o dvě mutace, tedy o genetickou vzdálenost 2 atd. Tedy čím dále máme společného předka v minulosti, tak tím více se nám začínají hdonoty našich markerů lišit. A toto srovnávání a určování společného otcovského předka v minulosti lze využít v genealogii. Např. u zmíněných dvou Nováků jde podle té genetické vzdálenosti určit, zda mají společného prapředka Nováka (pokud jsou k sobě hodnotami svých markerů blízko) a nebo oni dva zrovna příbuzní nejsou a jejich příjmení vzniklo nezávisle na sobě.

Haplotyp: co je marker jsme si už vysvětlili. A vlastně při tom i vysvětlili, co je to ten haplotyp. To je právě ona tabulka markerů, která je vlastní konkrétnímu jedinci. Já mám soubor hodnot svých vlastních markerů. V případě genealgického testu je mým haplotypem jeho výsledek. Kolegové Peters nebo gkg mají také tabulky s hodnotami svých markerů, a to jsou tedy zase jejich vlastní haplotypy. Tyto své haplotypy srovnáváme v databázích a právě hledáme podobné haplotypy, což principiálně znamená, že lidé, ke kterým jsou naše soubory markerů (jejich hodnoty) blízké, jsou s velkou pravděpodobností naši příbuzní, resp. lidé, se kterými máme společného předka v otcovské linii.

Haploskupina: obrazně by se dalo říci, že je to taková genetická krevní skupina. V průběhu deseti tisíců let vývoje člověka počínaje našim společným předkem v Africe se lidská populace geneticky vyvíjela v určitých skupinách. Každá z těchto skupin měla svou vlastní historii. Tyto skupiny někde v minulosti vznikly, v určitých dobách různě migrovaly, někde se rozšířily, jinde zanikly, mnohé z nich lze ztotožnit s nějakou archeologickou kulturou nebo civilizačním okruhem. Během doby se dosáhly určitého rozšíření a mají nějaké své typické znaky. Ať už je to geografické rozšíření v současnosti nebo právě jejich vlastní minulost. Naše haploskupina nám řekne tedy něco málo o prehistorii našeho rodu. Tedy ono příslovečné kdo jsme, resp. odkud pocházíme. Kdo byli v dávné minulosti naši předkové.

Snad je to takto dostatečné a hlavně alespoň trochu srozumitelné.
Jiffy
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte srp 01, 2006 10:09
Bydliště: Brno, Rýmařov
Oblast pátrání: Morava

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků