Vztah mezi genetikou a genealogií

Slouží pro všeobecné informace a tipy ke genetické genealogii. Jak praví wikipedia: Genetická genealogie je vědní disciplína spočívající v kombinaci testování DNA s tradiční genealogií a tradičními genealogickými a historickými záznamy, z nichž se snaží odvozovat vztahy mezi jednotlivci.

Vztah mezi genetikou a genealogií

Příspěvekod Pavel. » pon bře 07, 2016 17:29

Shodou okolností jsem od tvorby "jednoduchého rodokmenu" spadl do plošného sledování nositelů stejného rodného jména - tedy nikoli zcela určitě, ale možná příbuzných. Do dnešní doby mám asi 760 výpisů z církevní a také necírkevní literatury a konce to nebere. Samozřejmě pracuji na ploše (krajinné!), na které by se mohli vyskytovat spíše příbuzní než jmenovci. A protože jsem zachytil období od počátku XVII. stol. až do dneška, napadlo mne sledovat všechny vypsané osoby také podle jejich životních osudů a projevů, tak jak se daly vysledovat ze zápisů. Všiml jsem si, že přinejmenším velká většina z těch mnoha osob jakoby měla ve svém chování či osudech cosi společného. Začal jsem se tedy trochu zabývat oblastmi genetiky a narazil jsem na pojem epigenetika - doporučuji si o ní něco vygooglit. A na základě svých zkoumání a "doplňkového studia" jsem dospěl k názoru, který jsem zpracoval do jakési eseje - viz http://uloz.to/xctTTBNM/uvaha-o-lidskych-osudech-pdf - tady je to ke stažení. Naštěstí nelze internetem prostrčit ruku, nemám se tedy čeho bát. Nicméně znám několik skutečných odborníků v genealogii, kteří/které se k tomu staví docela příznivě.

Ale názory zdejších diskutujících by mne opravdu zajímaly. Kdyby se na tom opravdu něco našlo, třeba by to i ovlivnilo genealogická bádání...... :wink:
Pavel.
Pavel.
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř pro 22, 2010 12:43
Bydliště: Praha

Re: Vztah mezi genetikou a genealogií

Příspěvekod Terra » pon bře 07, 2016 23:36

Je to zajímavé. Také jsem o tom už něco četla. Třeba že když se někdo málem utopil, strach z vody se u něj může geneticky zakódovat a pak přenášet na následující generace. Zajímalo by mě, k jakým konkrétním výsledkům jste dospěl porovnáváním těch lidských osudů. Tedy jaký vzor chování se u nich opakuje.
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Vztah mezi genetikou a genealogií

Příspěvekod reta » pon bře 07, 2016 23:45

Tvůj článek jsem si přečetl, na můj vkus psaný moc ze široka, obecně. Jasně, evoluce možná revoluce ano. Prosím Tě u kolika tvých předků se ti podařilo opatřit DNA. V mém rodokmenu mám několik neznámých otců. Jasně, že mne napadlo jít na ně přes DNA. Výsledek nula. Dostávalo se mi jen obecných odpovědí jako, že národy se stěhovaly. Navíc jsem dospěl k názoru, že se pra...děda zapsaný v matrice geneticky dokázat nedá, teoreticky ano. Navíc co jsem sehnal nějaké "příbuzné" pomocí DNA tak genetická vzdálenost 2 a více, teda zase nic.
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Vztah mezi genetikou a genealogií

Příspěvekod Pavel. » úte bře 08, 2016 9:18

To Terra, Reta, Zora
Ano, psal jsem to poněkud zeširoka, ono se o takovém tom "šimrání kdesi v zátylku" nějak podrobně ani psát nedá. Také bych si netroufal na takovém základě stavět hledání pomocí DNA. Skoro si poněkud troufale myslím, že současná genetická věda ani tak daleko ještě není. Nicméně, a to bych docela doporučoval, bylo by velmi dobré vygooglit si něco o pojmu epigenetika. Je to docela zajímavé počtení.
Možná je to trochu úsměvné, ale v této oblasti jde o to, že kupříkladu když byly zkušební myši krmeny různými druhy sýra a při jednom konkrétním druhu dostaly el. šok, přestaly jej ze strachu pojídat. A jejich potomstvo ten strach zdědilo a nejedlo ten jeden druh sýra také.
A po přenesení takovýchto, vědecky zpracovaných úvah na lidi vznikla teorie, že se reakce, či názory, vzniklé dlouhodobým a výrazným působením něčeho na lidi postupně mohou zakotvit v jejich genech. A to jsem na základě svých pozorování právě vtělil do své eseje a teď jsem ji sem dal jako "slovo do pranice".
Když ono se mi, sakra, nějak nedaří popsat několika slovy následky mého několikaletého úsilí a ještě přitom nezaplnit polovinu tohoto webu.
Pavel.
Pavel.
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř pro 22, 2010 12:43
Bydliště: Praha

Re: Vztah mezi genetikou a genealogií

Příspěvekod ZEL » úte bře 08, 2016 9:44

Přečetla jsem si se zájmem. V obecné rovině se dá souhlasit. Článek ovšem nastoluje otázky, na které ale z genealogické stránky věci nenabízí odpovědi. Čekala bych, že uvedené teorie budou podpořeny konkrétními příklady. Také bych si dovolila polemizovat s úvahami o výběru partnera. Domnívám se, že manželství "na základě majetkových spekulací" byla většinovou skutečností a po jejich vyloučení už mnoho párů nezbyde. Navíc mi není jasný aparát, kterým byste chtěl tyto dvojice odlišovat.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Vztah mezi genetikou a genealogií

Příspěvekod reta » úte bře 08, 2016 11:42

Moc nechápu proč studovat epigenetiku když se většinou shodujeme na tom, že současná genetika (zatím) moc přínosem pro genealogii jednotlivce není. Hlavně si to prosím nevysvětlovat, že jako nestudovat! Vždyť ani nemůžeme dát ruku do ohně za to co jsme vybádali, teda až na vzácné výjimky. Genealogie a genetika se ještě dlouho nebudou mít rádi, genealogie věda o historii a všichni víme jak to s tou historií je (nebo alespoň ti starší vědí jak se dá ohýbat), naproti tomu genetika, věda přísně exaktní.
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Vztah mezi genetikou a genealogií

Příspěvekod Kašpar » úte bře 08, 2016 14:53

Obávám se, že autor není první, koho to napadlo.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Vztah mezi genetikou a genealogií

Příspěvekod Pavel. » úte bře 08, 2016 17:48

Nějak jsem nepochopil obavy z toho, že to už někoho napadlo. No nic, nesnažím se nastolit nový vědecký směr. Jenom jsem nadhodil myšlenku, která mne po několika letech zkoumání svým způsobem uzavřené skupiny mnoha desítek lidí v intervalu nějakých 400 let napadla. Je možno s ní nesouhlasit, je možno ji vylepšit vlastním názorem, jak je komu libo. Prostě jsem si něčeho všiml a hledal jsem nějaké vysvětlení. Nic víc. A to jsem ještě také zkusil vytvořit vzorec pro odhad počtu příbuzných a nepříbuzných linií nositelů jednoho stejného příjmení v polovině XVII. stol. pro případ, že v současné době jich není extrémní počet ( 2 nebo 30 000) na území tohoto státu. Pozn. Smolíků je tč, cca 1850. Ale o tom zas jindy. :)
A nepodezřívejte mne ze škodolibosti. Každý máme nějaký názor, jenom nevíme, který je vlastně správný. A tady jistě nikdo genealogii neohýbá jako zastara, že ne?
Pavel.
Pavel.
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř pro 22, 2010 12:43
Bydliště: Praha

Re: Vztah mezi genetikou a genealogií

Příspěvekod reta » úte bře 08, 2016 20:07

Pavel. píše: A tady jistě nikdo genealogii neohýbá jako zastara, že ne?

Tady na fóru asi né ale jinde? Na vlastní oči jsem ještě celkem nedávno viděl inzerát prodávající obraz: prodám obraz, portrét předka pro vylepšení Vašeho rodokmenu. Mám tedy na mysli produkty genealogie ne jí samotnou.
Znova jsem přečetl Tvůj článek. Prozkoumal jsi stovky zápisů z období cca 3-4 staletí (klobouk dolů) a je z toho nějaký hmatatelný závěr, který můžeš publikovat, je celkem jedno z které z věd bude závěr vycházet či genealogie, epigenetiky nebo jakékoliv jiné. Nebo je to tak, že máš pouze mrazení v zádech. Tak si myslím, že mrazení měl nebo má tady, každý z nás. Já ho měl poprvé v archivu po tom, co mi archivářka přinesla 400 let starou knihu. :)
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Vztah mezi genetikou a genealogií

Příspěvekod ZEL » stř bře 09, 2016 9:17

Ten vzorec mě zajímá. Zabývám se rody Zelinků v rámci projektu "Genetika a příjmení", viz http://www.genebaze.cz/~lz/zelinka.html. Zelinků žije v ČR 1679, 89 z nich má genetický test, což pokrývá asi 15 procent Zelinků (bratři, bratranci, otcové, dědové, strýcové, synové a vnukové účastníků). Geneticky se to rozpadá do 38 nezávislých rodů. Jaký je Váš odhad?
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Vztah mezi genetikou a genealogií

Příspěvekod reta » stř bře 09, 2016 10:32

Zelinka v projektu "Genetika a příjmení" hoooodně dobrý. Zelinkové jsou holt osvícenější. Já jsem v projektu se jménem Šotola zůstal sám. :)
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Vztah mezi genetikou a genealogií

Příspěvekod Pavel. » stř bře 09, 2016 10:39

Ten vzorec jsem si odvodil pro Smolíky, kterých je dnes cca 1850 a splňují tedy určité předpoklady pro, dejme tomu, matematickou úvahu. Určitě se nehodí, alespoň myslím, pro ty, kteří jsou dnes v ČR 2, nebo kterých je 35 000. Až seberu tu odvahu, tak prosím, aby to bylo posuzováno shovívavě. Jinak genealogie je věda, i když jenom pomocná a skutečný genealog, i když jen amatér určitě nic neohýbá ani neodklání :wink:
Pavel.
Pavel.
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř pro 22, 2010 12:43
Bydliště: Praha

Re: Vztah mezi genetikou a genealogií

Příspěvekod ZEL » čtv bře 10, 2016 9:12

Zelinkové nejsou osvícenější, jen mají garanta. Mám dojem, že u všech rodů, které se dostaly nad deset účastníků, je za tím práce garanta rodu.
Právě proto, že Zelinků je přibližně stejně jako Smolíků, zajímal by mě Váš výsledek. Nabízí se tu srovnání dvou výsledků u dvou příjmení, přičemž u každého příjmení se k němu došlo jinou cestou. Podobné hodnoty by byly potvrzením správnosti obou cest.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Vztah mezi genetikou a genealogií

Příspěvekod petra28 » pát bře 18, 2016 7:40

Je to velice zajímavá úvaha, taky už mě to před časem napadlo. Já si myslím, že je víceméně jasné, že potomek zdědí předkovu povahu + je to dáno i výchovou. To znamená, že potomek má pak zažitý vzorec chování a tedy i podobný osud jako jeho rodič a prarodič. Já mám například ráda Valašsko - ty hory, vesničky, líbí se mi hlavně ten styl, který je k vidění ve skanzenu v Rožnově - moje babička se narodila v Kunčicích, její matka prožila v Beskydech celé mládí. Další rod byli sedláci anebo pracovali na statcích - od mala mě to nutí hrabat se v hlíně hned co roztaje sníh. V dalším rodu měly ženy smůlu na muže - nikdy nezůstaly u jednoho a neustále měly nějaké třenice, problémy, byly nesnášenlivé, měly děti s více muži, často nemanželské - a to se přeneslo až k mojí matce a já taky nežiju v harmonickém stylu "seznámení, svatba, dítě, šťastná rodina". Každý jsme mixem povah našich předků.
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Vztah mezi genetikou a genealogií

Příspěvekod otojur » čtv led 03, 2019 21:24

Pavel. píše:Shodou okolností jsem od tvorby "jednoduchého rodokmenu" spadl do plošného sledování nositelů stejného rodného jména - tedy nikoli zcela určitě, ale možná příbuzných. Do dnešní doby mám asi 760 výpisů z církevní a také necírkevní literatury a konce to nebere. Samozřejmě pracuji na ploše (krajinné!), na které by se mohli vyskytovat spíše příbuzní než jmenovci. A protože jsem zachytil období od počátku XVII. stol. až do dneška, napadlo mne sledovat všechny vypsané osoby také podle jejich životních osudů a projevů, tak jak se daly vysledovat ze zápisů. Všiml jsem si, že přinejmenším velká většina z těch mnoha osob jakoby měla ve svém chování či osudech cosi společného. Začal jsem se tedy trochu zabývat oblastmi genetiky a narazil jsem na pojem epigenetika - doporučuji si o ní něco vygooglit. A na základě svých zkoumání a "doplňkového studia" jsem dospěl k názoru, který jsem zpracoval do jakési eseje - viz http://uloz.to/xctTTBNM/uvaha-o-lidskych-osudech-pdf - tady je to ke stažení. Naštěstí nelze internetem prostrčit ruku, nemám se tedy čeho bát. Nicméně znám několik skutečných odborníků v genealogii, kteří/které se k tomu staví docela příznivě.

Ale názory zdejších diskutujících by mne opravdu zajímaly. Kdyby se na tom opravdu něco našlo, třeba by to i ovlivnilo genealogická bádání...... :wink:


Dobrý den,

bylo by možné text na ulož.to obnovit? Rád bych si přečetl.

Děkuji

---------
otojur
 
Příspěvky: 197
Registrován: pát srp 24, 2018 23:17
Oblast pátrání: Drásov u Brna, kraj jihomoravský - otcova linie
Velké Poříčí, kraj východočeský - matčina linie


Zpět na Všeobecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník