Vyřešeno; Y-dna test - dotaz, nemanželské dítě

Slouží pro všeobecné informace a tipy ke genetické genealogii. Jak praví wikipedia: Genetická genealogie je vědní disciplína spočívající v kombinaci testování DNA s tradiční genealogií a tradičními genealogickými a historickými záznamy, z nichž se snaží odvozovat vztahy mezi jednotlivci.

Vyřešeno; Y-dna test - dotaz, nemanželské dítě

Příspěvekod David_M » čtv dub 28, 2022 21:41

Dobrý den,

má cenu dělat sobě Y-dna test, když jsem nemanželské dítě? (Příjmení mám po matce). V genetické genealogii jsem úplný začátečník, budu rád, kdyby mi někdo doporučil nějakou literaturu, články o tomto.

Děkuji.
Naposledy upravil David_M dne stř kvě 04, 2022 19:36, celkově upraveno 1
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Y-dna test - dotaz, nemanželské dítě

Příspěvekod zatec » čtv dub 28, 2022 22:24

Nejlepší rada pro začátečníky je: sledujte skupinu genetická genealogie na facebooku. V úvodním dokumentu je tam pěkně shrnutí, takové minimum pro začátečníky. Základní rady např.: Testy u českých firem se nevyplatí. Testy nakupujte když mají slevy. Apod.
zatec
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Y-dna test - dotaz, nemanželské dítě

Příspěvekod David_M » čtv dub 28, 2022 22:42

Děkuji, již jsem se do skupiny přidal. Jen nevidím to pěkné shrnutí v úvodním dokumentu ve skupině, asi se tam ještě tolik nevyznám.
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Y-dna test - dotaz, nemanželské dítě

Příspěvekod zatec » čtv dub 28, 2022 22:47

zatec
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Y-dna test - dotaz, nemanželské dítě

Příspěvekod David_M » čtv dub 28, 2022 22:49

Vy jste hodný, děkuji za zaslání odkazu. A jestli se mohu zeptat, odkud jaké společnosti jste osobně objednával test? Vidím, že máte své Y-dna, tak se rovnou ptám.
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Y-dna test - dotaz, nemanželské dítě

Příspěvekod zatec » čtv dub 28, 2022 22:56

Všechny testy mám od https://www.familytreedna.com/ . Dělají všechny tři druhy testů ze stejného odebraného vzorku.
zatec
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Y-dna test - dotaz, nemanželské dítě

Příspěvekod David_M » pát dub 29, 2022 14:03

Děkuji. Kouknu se na to.

Co ostatní, prosím? Lze provést test tedy?

S pozdravem
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Y-dna test - dotaz, nemanželské dítě

Příspěvekod zatec » pát dub 29, 2022 19:31

Nevím, jestli správně rozumím vašemu uvodnímu dotazu. Y-dna test určí základní, nebo podrobnou (podle náročnosti a ceny testu) haploskupinu, tzn. umístění ve světovém stromu mužů. Ve vašem případě, kdy neznáte svého otce, bych začal autozomálním testem mapovat všechny svoje předky. Je tam větší šance na nějakou shodu, která vás nasměruje správným směrem. Pomocí Y-dna byste pak mohl získané varianty potvrdit, nebo vyvrátit. Tohle téma se ve skupině už diskutovalo, zkuste pomocí tlačítka Lupa vyhledat slovo "nemanželský".
zatec
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Y-dna test - dotaz, nemanželské dítě

Příspěvekod David_M » pát dub 29, 2022 21:20

Mého tatínka samozřejmě znám, jen žijí na psí knížku. To znamená, že se rodiče domluvili, že budu mít příjmení po matce.
Takže to mé příjmení by ničemu nevadilo? Předky z jeho strany znám (on je z SK).
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Y-dna test - dotaz, nemanželské dítě

Příspěvekod vld » sob dub 30, 2022 8:31

Příjmení nevadí, ale musíte dobře specifikovat cíl. Není mi úplně jasné čeho chcete dosáhnout.
Test y-dna vám může potvrdit váš rodokmen v otcovské linii a to dokonce daleko do minulosti za určitých okolností. Další motivace je zjistit migraci předků a informace o možné příbuznosti dalších testovaných osob. Zapojení do projektů a někdo je prostě nadšenec do genetiky atd.
Cenově to není nijak levná záležitost.
Osobně mám Y-DNA /BIG-Y700/, protože se nemohu pohnout v otcovské linii před rok 1810. Výsledek mi řekl haploskupinu a orientačně nejbližšího mužské předka před 2000 lety s další osobou :D . Nicméně hledám žijící mužské předky stejného příjmení ze stejné oblasti a na základě testu se potvrdí příbuznost před rokem 1810 a mohu dohledat rodokmen z jiné strany.
Prakticky jsem dost skeptický a popravdě nikdo z nalezených zatím moc nereaguje. Určitě jsem si tím zajistil "práci" na několik let.
vld
 
Příspěvky: 100
Registrován: pát črc 30, 2021 17:43
Oblast pátrání: Staré Hamry 2, 65, 107, Ostravice 153
Rodokmen online: MyHeritage - Mohelnik

Re: Y-dna test - dotaz, nemanželské dítě

Příspěvekod David_M » sob dub 30, 2022 11:32

Z mé strany bych chtěl dohledat předky, kteří mají shodu s Y-DNA testem, ale také mě zajímá ta migrace.
-
DM
David_M
 
Příspěvky: 116
Registrován: čtv dub 21, 2022 16:41
Oblast pátrání: Staré Město u Uherského Hradiště, Žítková, Boršice u Buchlovic, Lipník nad Bečvou, Dluhonice

Re: Y-dna test - dotaz, nemanželské dítě

Příspěvekod zatec » ned kvě 01, 2022 8:17

Tak už vám zbývá jen rozhodnutí jaký Y-dna test. Zaleží na vaší peněžence, jestli rovnou objednat Big Y-700, nebo začít s Y-37 a později ze stejného odběrového vzorku upgradovat.
zatec
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43


Zpět na Všeobecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků