poraďte, kde a jaké testy by mohly pomoci

Slouží pro všeobecné informace a tipy ke genetické genealogii. Jak praví wikipedia: Genetická genealogie je vědní disciplína spočívající v kombinaci testování DNA s tradiční genealogií a tradičními genealogickými a historickými záznamy, z nichž se snaží odvozovat vztahy mezi jednotlivci.

poraďte, kde a jaké testy by mohly pomoci

Příspěvekod Zora » sob zář 25, 2021 8:07

Dobrý den, pro svou známou hledám radu:

Dvě sestry, narozené cca kolem r. 1940
První se narodila jako nemanželská, byla legitimizována, druhá jako manželská.

Pomohou testy DNA ujasnit, zda mají či nemají stejného otce?

Z rodiny žije dcera první sestry a syn druhé sestry... samozřejmě i jejich potomci.

Prosím o informaci, jak postupovat při výběru nejvhodnějšího testu.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: poraďte, kde a jaké testy by mohly pomoci

Příspěvekod vld » sob zář 25, 2021 16:52

Ano cesta tady je. Podle mých malých znalostí nelze použít Y-DNA test, který řeší otcovskou linii, ale autozomální test DNA

Dotaz jsem položil na facebook skupině "Genetická genealogie" - je tam hodně informací a sestavují genetický haplostrom + projekt "genetika a příjmení". Jsem tam asi 2 měsíce.

CItuji reakce:
Cesta vede každopádně přes autozomální test, jak už píše Radek Zapletal. Jde o to rozlišit zda jde o vztah bratranec/sestřenice, nebo poloviční bratranec/pol. sestřenice. Je slušná pravděpodobnost, že množství jejich sdílené DNA otázku hned jednoznačně rozhodne. Pokud by bylo na hranici a připouštělo by stále obě varianty, pak by se muselo jít po shodách s příbuznými ze strany potenciálního otce těch sester. Bylo by tedy dobré mít aspoň teorii o tom, kdo by to mohl být.


Pokud uděláte autozomální testy dětem sester (jestli ony už nežijí), pak bratranec a sestřenice by měli sdílet v průměru 866cM (a vždy to bude v intervalu cca 400-1400cM). Pokud jsou jen poloviční, pak je průměr 449cM a interval cca 160-900cM. Tj. když jim to vyjde cca 400 a míň, máte takřka jistotu, že jsou jen poloviční. Pokud více jak 900, pak zas jistotu, že mají prarodiče stejné oba.
Ideál by byl mít otestovaného potomka třeba sourozence toho nejistého dědy. Tam když bude výrazná shoda u potomků obou sester, bude prakticky jasno.

Každopádně základ je mít otestované ty sestry či všechny jejich děti (když jich bude více, je větší šance, že nějaké vypadne z toho jednoho intervalu a rozhodne, která možnost je ta správná). Další záleží koho máte dál k dispozici a jak vyjde.


Tzn. otestovat děti sester a podle velikosti shody lze říct zda jen tam společný základ, případně více osob. Samozřejmě to může být někde na hranice a jistota nebude.

Osobně jsem si dělal test na MyHertitage, ale to jsem ještě neznal tuto skupinu. Možností testů je více, ale poměr cena výkon asi doporučují FTDNA, kde lze případně doplatit další analýzu např. o Y-DNA bez dalšího zasílání vzorků.
Výsledky testů lze nahrát na jiné weby a tím získat možnost najít více shod. Můj test jsem nahrál na FTDNA a GedMatch a samozřejmě ho mám na MyHeritage. Rozdíl je také, kde má člověk placenou verzi - což je podstatné pro rozhodnutí.
vld
 
Příspěvky: 100
Registrován: pát črc 30, 2021 17:43
Oblast pátrání: Staré Hamry 2, 65, 107, Ostravice 153
Rodokmen online: MyHeritage - Mohelnik

Re: poraďte, kde a jaké testy by mohly pomoci

Příspěvekod Zora » sob zář 25, 2021 16:56

Předám informace a děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: poraďte, kde a jaké testy by mohly pomoci

Příspěvekod vld » sob zář 25, 2021 17:15

ještě doplním: https://www.facebook.com/hashtag/doporu%C4%8Den%C3%A9/?__gid__=208749216550020

Mimochodem z 6000 shod jsem vyřešil zatím 3. Spousta je jich velmi malá a nebudu je nikdy zkoumat. Nicméně jsem našel např. příbuzného spřízněn sňatkem 15 kroků :D . Druhá velmi dobrá shoda je člověk, se kterým podle předběžné haploskupiny máme společného otce nejpozději do 4700 let :D . Zajímavé je, že v rodokmenu má dokonce příjmení Mohelník, na které se zatím nedokáži napojit.

Chci tím říct, že kromě vyřešení otázky společného předka otce se mohou najít i jiné informace. Ve spojení s rodokmeny, lokacemi, příjmení je to celkem dobrý nástroj.
vld
 
Příspěvky: 100
Registrován: pát črc 30, 2021 17:43
Oblast pátrání: Staré Hamry 2, 65, 107, Ostravice 153
Rodokmen online: MyHeritage - Mohelnik

Re: poraďte, kde a jaké testy by mohly pomoci

Příspěvekod Zora » sob zář 25, 2021 18:15

Nesdílím tento názor, ale to nic nemění na tom, že je to jedna z metod, jak ověřit předky. V rozborech DNA se ani neorientuji, proto také neumím poradit. Vše předám své kolegyni, další kroky nechám na ní. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Všeobecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník