nově zpoplatněné nahlížení do matrik

Slouží pro všeobecné informace a tipy ke genetické genealogii. Jak praví wikipedia: Genetická genealogie je vědní disciplína spočívající v kombinaci testování DNA s tradiční genealogií a tradičními genealogickými a historickými záznamy, z nichž se snaží odvozovat vztahy mezi jednotlivci.

nově zpoplatněné nahlížení do matrik

Příspěvekod chasanar » úte bře 03, 2020 17:13

Dobrý den, nedávno jsem potřebovala nahlédnout do matriky na obecním úřadě. Paní matrikářka sice byla ochotná, ale opravdu hodně pomalá. Tak nějak jsem byla v klidu, protože jsem předpokládala, že za jeden vyhledaný záznam se stále účtuje 20,- Kč.
Jaké ale bylo moje překvapení, když mi před zaplacením oznámila, že od začátku r. 2020 nastala změna a teď se hradí každá nově započatá hodina ve výši 200,-Kč. Odcházela jsem s 5 záznamy a o 400,- Kč lehčí :cry:
Možná, že tuto informaci už většina z vás má, ale jiným se může hodit :?
chasanar

Oblast pátrání: Klatovsko,Plzeňsko

Re: nově zpoplatněné nahlížení do matrik

Příspěvekod zburget » úte bře 03, 2020 17:29

Jste tady v úplně špatné sekci - tady jste v genetice.

Správní poplatky za nahlížení do matrik apod. se řídí zákonem č. 634/2004 Sb. - Zákon o správních poplatcích

Byl opravdu novelizován k 1.2.2020

Ceny jsou pevně dané a najdete je v sazebníku, že je příloha k zákonu, v části I. Položka 2, bod a)
kde se říká - za nahlédnutí na konkrétní zápis 50,- Kč

a ty 200,- jsou tam schovány taky, ale za něco jiného - bod f) - vyhledání v matričních knihách.

No - teď je teda otázka, jestli je to že si v tom někdo hledá sám a nebo jestli hledá matrikářka. To v tom zákoně samozřejmě napsané není.

Zkusím ještě zjistit.
Naposledy upravil zburget dne úte bře 03, 2020 17:44, celkově upraveno 1
Zbyněk Burget
zburget

Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Příspěvekod Monika » úte bře 03, 2020 21:50

Ministerstvo vnitra k tomu vydalo dokument "INFORMACE č. 12/2019" Č. j. MV- 84704-1/VS-2019 ze dne 8. listopadu 2019, který je zde https://www.mvcr.cz/soubor/informace-c-12-2019.aspx (pozor, po kliknutí by se měl PDF soubor stahovat a nikoli otevírat). V něm píše toto (to obarvené červeně jsem ztučnila a podtrhla já):
ČÁST PRVNÍ - změna zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
...
Dále se upřesňuje stávající postup při nahlížení do matričních knih, sbírek listin a druhopisů matričních knih vedených do 31. prosince 1958 a vyhledávání údajů v nich. Nově se umožňuje žadateli vyhledávání v matričních knihách, sbírkách listin a druhopisech matričních knih a činění výpisů z nich, a to u těch matričních zápisů, od kterých již uplynula zákonem stanovená lhůta. Zákonná povinnost přítomnosti matrikáře u nahlížení zůstává zachována. Žadatelovo vyhledávání bude v tomto případě též zpoplatněno správním poplatkem, který se však bude odvíjet od každé i započaté hodiny vyhledávání, nikoliv od počtu nalezených matričních událostí (zápisů).

ČÁST DRUHÁ – změna zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů
Reaguje se na novelu matričního zákona změnou sazebníku v souvislosti s upřesněním postupu při nahlížení do matričních knih, sbírek listin a druhopisů matričních knih vedených do 31. prosince 1958.
Rozlišuje se správní poplatek za nahlédnutí na konkrétní zápis v matriční knize a do podkladů uložených ve sbírce listin ke konkrétnímu matričnímu zápisu (navrhovaná změna položky 2 písm. a)) a vyhledávání (pátrání) v matričních knihách nebo sbírkách listin, prováděné žadatelem (navrhovaná změna položky 2 – nové písmeno f)).
Správní poplatek za nahlédnutí na konkrétní zápis v matriční knize a nahlédnutí do podkladů uložených ve sbírce listin ke konkrétnímu matričnímu zápisu se zvyšuje na 50,- Kč (za jednu matriční událost).
Pro vyhledávání v matričních knihách nebo sbírkách listin se stanoví správní poplatek ve výši 200,- Kč za každou i započatou hodinu, po kterou žadatel v matričních knihách vyhledává (pátrá). Správní poplatek bude v tomto případě splatný až po provedení úkonu, tj. po ukončeném nahlížení (srov. § 5 odst. 2 zákona o správních poplatcích).

Úplně jinou otázkou ovšem je, zda se tato informace MV ČR dostala ke všem matrikářkám a pokud ano, jak tu informaci pochopily.
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Příspěvekod zburget » úte bře 03, 2020 22:30

Takže jo, ta paní matrikářka, o které se psalo v prvním příspěvku to tedy udělala dobře. Badatel seděl na matrice necelé dvě hodiny, zaplatil tedy 400,- Kč
Hezká pálka…
Zbyněk Burget
zburget

Boskovicko

Příspěvekod greghouse » úte bře 03, 2020 23:24

Já si myslím ,že, jako obvykle, záleží na jakou paní matrikářku narazíte. Já jsem v jednom případě vyhledával v matriční knize přes 2.5 hodiny a paní matrikářka mi dala na výběr, že nalezené záznamy můžeme zaúčtovat jednotlivě po 50 Kč za jeden a nebo to vzít časovou taxou za 200 Kč. Záznamů bylo víc, takže jsem zvolil i pro zjednodušení druhou možnost a tak mi vyšla vstříc a naúčtovala mi jenom hodinu. Nemusí to být nutně pravda ve všech nebo většině případů, ale myslím si, že čím menší úřad, tím vstřícnější by mohli být.
greghouse

Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Příspěvekod Monika » úte bře 03, 2020 23:36

zburget píše:Takže jo, ta paní matrikářka, o které se psalo v prvním příspěvku to tedy udělala dobře. Badatel seděl na matrice necelé dvě hodiny, zaplatil tedy 400,- Kč
Hezká pálka…

No... mě tedy z textu vychází, že 200 Kč za hodinu se platí, když si to žadatel hledá sám.
Monika

Příspěvekod zburget » úte bře 03, 2020 23:37

greghouse píše:…čím menší úřad, tím vstřícnější by mohli být.
Většinou to takhle je.
Zbyněk Burget
zburget

Boskovicko

Příspěvekod zburget » úte bře 03, 2020 23:40

Monika píše:No... mě tedy z textu vychází, že 200 Kč za hodinu se platí, když si to žadatel hledá sám.
Však ano - přijdu na úřad, dostanu před sebe matriku a přesýpačky. A jedem. A kolikrát matrikářka během mého hledání otočí, tolikrát násobí 200,-
Pokud to navíc hledá matrikářka, tak to možná bude nalezené i rychlej.
Jako nahlédnutí na jeden konkrétní záznam bych považoval to, že přijdu a řeknu: "Chci vidět narození Pepy Vocáska ze Ztracené Lhoty ze dne 24.6.1914."
Matrikářka nalistuje a ukáže. A to je za 50,- Pochybuju, že matrikářka bude hledat nějakého člověka, o kterém nevím, kde přesně je (a jestli tam vůbec je) za těch 50,- Kč.
Zbyněk Burget
zburget

Boskovicko

Příspěvekod Monika » stř bře 04, 2020 21:12

Co se ke mně dostaly informace, tak oni právě přidali tu hodinovou sazbu 200 Kč proto, aby MÁM (tedy badatelům) umožnili samostatně hledat v matrice (pokud v té části už uplynula ochranná lhůta) a zaplatit jim za to. Chtěli tak uspořit čas a práci matrikářkám. Samozřejmě, jako mnohé, to nebylo v legislativě napsáno jasně, takže si to každý vykládá po svém.

Mám korespondenci jednoho kolegy, který se Ministerstva vnitra ptal právě na podrobnosti téhle nové úpravy a tam to tak nějak vyčíst jde. Nemůžu sem ten dopis kopírovat celý (přeci jen není můj), ale tu obecnou část snad zkopírovat můžu:

V souvislosti s aplikací ustanovení § 25b zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon o matrikách“), tak v matriční praxi vyvstaly aplikační nejasnosti, a to zejména pokud jde o vybírání správního poplatku, neboť tento je v souladu s ustanovením § 5 odst. 2 zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon o správních poplatcích“), splatný před provedením úkonu (tj. před povolením samotného nahlížení), nestanoví-li sazebník jinak, a odvíjí se od počtu matričních událostí, na které žadatel požaduje nahlédnout. V nezanedbatelné části případů, kdy je požadováno nahlížet podle ustanovení § 25b zákona o matrikách, je ze shora uvedených důvodů objektivně nemožné před samotným nahlížením ze strany žadatele sdělit, na kolik matričních zápisů požaduje nahlížet.

Nová právní úprava v ustanovení § 25b odst. 1 a 2 zákona o matrikách zamezuje možnému zneužití institutu nahlížení do matričních knih podle stávajícího ustanovení § 25b, kdy byl matrikář nucen požadované zápisy sám vyhledat, neboť by bez údaje o počtu nalezených zápisů nemohl stanovit výši správního poplatku, který má žadatel před nahlížením uhradit. Zde je nutno podotknout, že tato činnost (vyhledávání zápisů před samotným nahlížením žadatele) nevyplývá pro matrikáře z žádného právního předpisu, v krajním případě však může být ze shora uvedeného důvodu prováděna i na úkor zákonem stanovených činností matrikáře.

Nově se proto umožňuje žadateli vyhledávání v matričních knihách, sbírkách listin a druhopisech matričních knih a činění výpisů z nich, a to u těch matričních zápisů, od kterých již uplynula zákonem stanovená lhůta. Zákonná povinnost přítomnosti matrikáře u nahlížení zůstává zachována. Žadatelovo vyhledávání bude v tomto případě též zpoplatněno správním poplatkem, který se však bude odvíjet od každé i započaté hodiny vyhledávání, nikoliv od počtu nalezených matričních událostí (zápisů).

Proto bylo nezbytné v zákoně o správních poplatcích rozlišit správní poplatek za nahlédnutí na konkrétní zápis v matriční knize a podkladů uložených ve sbírce listin ke konkrétnímu matričnímu zápisu /změna položky 2 písm. a)/ a vyhledávání (pátrání) v matričních knihách nebo sbírkách listin, prováděné žadatelem /změna položky 2 – nové písmeno f)/. Výše správního poplatku za nahlédnutí na konkrétní zápis v matriční knize a nahlédnutí do podkladů uložených ve sbírce listin ke konkrétnímu matričnímu zápisu byla zvýšena na 50,- Kč (za jednu matriční událost). Pro vyhledávání v matričních knihách nebo sbírkách listin byl stanoven správní poplatek ve výši 200,- Kč za každou i započatou hodinu, po kterou žadatel v matričních knihách vyhledává (pátrá).4 Výše správního poplatku byla stanovena zejména s ohledem na skutečnost, že přítomnost matrikáře po celou dobu nahlížení (vyhledávání) je povinná a neumožňuje matrikáři vykonávat žádnou jinou činnost (matrikář musí mj. též dohlížet, zda žadatel správně manipuluje s matriční knihou, v některých případech matrikář sám listy matriční knihy otáčí, aby se předešlo případnému poničení ze strany žadatele).

Správní poplatek bude v tomto případě splatný až po provedení úkonu, tj. po ukončeném nahlížení (srov. § 5 odst. 2 zákona o správních poplatcích).

Jde o dopis odeslaná z:
Ministerstvo vnitra České republiky
odbor všeobecné správy
oddělení matriční a organizační
náměstí Hrdinů 1634/3
140 21 Praha 4

Tady jsem našla kontakty na ten odbor: https://www.mvcr.cz/clanek/odbory-odbor ... 09NQ%3d%3d

Jak to tedy chápu:
a) nahlédnutí znamená, že matrikářka sama najde zápis a pak na něj nechá žadatele nahlédnout = cena 50 Kč za záznam;
b) vyhledání znamená, že žadatel sám vyhledává v matrice pod dozorem matrikářky = cena 200 Kč za hodinu.

Dost se o tom debatovalo v genealogické skupině na facebooku a i některé matrikářky tam toto potvrzovaly. Nevím, zda si to pamatuji správně, ale snad na některé matriky přišly z jejich krajů nějaké metodiky v tomto smyslu.
Monika

Příspěvekod zburget » stř bře 04, 2020 23:00

Jj, jak jsem psal, já to chápu stejně. Ale i v tom dopisu bylo popsáno, že hledání záznamů vlastně matrikáře zdržuje od jeho práce. Takže když přijdu a řeknu - chci vidět záznam z 5. března 1918, kdy se narodil Franta Dvořák, matrikářka snadno najde a ukáže. 50,- Kč.
Když ale budu chtít, aby hledala někoho, nevím pořádně koho a kolik, ani přesně kdy, tak přede mě položí matriku a hledej si sám. 200,-/hod.
Zbyněk Burget
zburget

Boskovicko

Příspěvekod Monika » stř bře 04, 2020 23:22

Z toho úvodního příspěvku jsem pochopila, že velmi pomalu hledala matrikářka. Tam by ale pořád mělo platit, že 1 záznam = 50 Kč (i kdyby to matrikářka hledala celý den). Tak alespoň chápu celou tu korespondenci kolem toho. A tak jsem i pochopila tu debatu na facebooku (která je tedy neveřejná, takže neodkážu na ni).

Pokusím se to maximálně zjednodušit:
1. hledá matrikářka = 50 Kč za záznam (nezáleží na době hledání)
2. hledám já = 200 Kč za hodinu (nezáleží na počtu záznamů)

Samozřejmě jde o to, v jakých matrikách kdo smí hledat. Nemůžu hledat narození kolem roku 1950, to musí matrikářka i když neznám přesné datum (50 Kč za záznam). Můžu hledat svatbu 1895 a to právě může matrikářce ulevit (a 200 Kč za hodinu).
Monika

Příspěvekod karels » čtv bře 05, 2020 0:22

Chápu to správně, že si lze vyhledávat a činit výpisy (fotoaparátem) hodinu za 200 Kč - tedy se někdy vyplatí ofotit knihu, ve které předpokládám více než 4 záznamy (za hodinu jsem ofotil 380 dvojstran a jsou čitelné) a hledat pak doma v klidu?
karels

Oblast pátrání: H.Brod, Klatovy, Kroměříž, Náchod, Ostr. Nová Ves, Prostějov, Přerov, Telč, Třebíč, Úpice, Miroslav, Ořechov

Příspěvekod zburget » čtv bře 05, 2020 1:43

karels píše:Chápu to správně, že si lze vyhledávat a činit výpisy (fotoaparátem) hodinu za 200 Kč - tedy se někdy vyplatí ofotit knihu, ve které předpokládám více než 4 záznamy (za hodinu jsem ofotil 380 dvojstran a jsou čitelné) a hledat pak doma v klidu?
To by mělo být možné - tedy samozřejmě jen záznamy, které jsou mimo ochrannou dobu.
Zbyněk Burget
zburget

Boskovicko

Příspěvekod greghouse » čtv bře 05, 2020 2:55

Že prej 200 Kč / hodinu je jako náhrada za to, že musí být matrikářka přítomná a dávat pozor a nemůže dělat svou práci. Schválně kolika z Vás se to přesně takto stalo pokaždé?
greghouse

Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Příspěvekod m.k.85 » pát kvě 01, 2020 15:43

No, mně pokaždé ne. Většinou jsem hledal sám.
m.k.85

Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Zpět na Všeobecně