Spoiler tag

Zde budu informovat o novinkách na fóru. A vy prosím, případně, že budete mít nějaký tip, jak fórum zlepšit, napište! Děkuji

Re: Spoiler tag

Příspěvekod zburget » čtv kvě 07, 2020 21:49

Už to tu zaznělo, ale trochu skrytě - je potřeba vždycky uvažovat nad tím, jací uživatelé fórum používají. Když to bude fórum pro ajťáky nebeo techniky, tak to může být ověšené všema dostupnýma funkcema. Když to ale bude spíš pro humanisticky založené uživatele, tak bych byl z nějakýma hodně sofistikovanýma funkcema opravdu opatrný. Tím nechci nijak snižovat schopnosti, inteligenci nebo znalosti netechnokratů, ale prostě každý rozumé tomu svému.
No a tady jsme na genealogickém fóru, což je velice úzce humanitní obor. A taky musíme počítat s tím, že zdejší uživatelé jsou ze všech můžných oborů. Od profíků pro narosté začínající amatéry, od lidí s vysokoškolsým titulem po lidi se základním vzděláním, kteří se snaží zjistit něco o svých předcích. Od středoškoláků po důchodce.
Takže je potřeba brát ohled na schopnosti všech.

Možná by se takové věci daly vyřešit potom nějakým nastavením, kdy by si uživatel mohl přepínat mezi něčím jako "basic BBcode" <-> "advanced BBcode". Ale to už hodně moc předbíhám.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Spoiler tag

Příspěvekod zburget » čtv kvě 07, 2020 21:50

Zora píše:…že se jedná o virtuálního moderátora.
Tak toho chci taky 8)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Spoiler tag

Příspěvekod greghouse » čtv kvě 07, 2020 21:58

Zora píše:Takže i neschopnost, je k něčemu dobrá. Z


V tomto případě bych asi byl rád za to, jak to paní vzala. Přijde mi, že v tomto byznisu jsou lidé, kteří na takovýto signál právě čekají a naopak je to pro ně palivo.

A že ten tag nebude používat hodně lidí, ono to vlastně je jedno. Protože to z technických důvodů stejně neprojde. Takže možná někdy v budoucnu to bude mít smysl otevřít ;-)
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Spoiler tag

Příspěvekod greghouse » čtv kvě 07, 2020 22:06

zburget píše:Už to tu zaznělo, ale trochu skrytě - je potřeba vždycky uvažovat nad tím, jací uživatelé fórum používají.


Já rozumím tomu, co říkáte, ale jednoduše odmítám logiku, že by, v případě, že někteří uživatelé jsou zdatnější než jiní, neměli mít (pokud to je v únosné míře obtížnosti možné zajistit) tzv. "pokročilejší funkce", která jsou prostě na fórech obecně běžné. Opět je třeba zdůraznit, že v praktické rovině nikoho nikdo nenutí používat nic, co sám nechce. Vezměme si příklad toho tagu na přeškrtnutí, který se přidal. Kolega zburget jsem si všiml, že jej začal využívat, protože v tom spatřil možnost zlepšit své vyjádření v příspěvcích. Obešel by se bez toho? Ale jistě, že ano. Celou dobu se bez toho obešel. Názor na užitečnost a zda by se i přesto, že má tu možnost, raději vrátil k původnímu postupu nechám na něm.

Pointa je ta, že tu ta možnost je a nikdo nikoho nekritizuje, že to nepoužívá, ale všichni mají tu možnost toho využít, byť se jedná o drobnost.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Spoiler tag

Příspěvekod Zora » čtv kvě 07, 2020 22:10

ale popovídali jsme si pěkně :-)

Odvážím se zeptat - proč je lepší vkládat třeba odkaz na stránku v matrice formou probarvených písmen, než klasicky okopírovat odkaz.
Chápu snad, že je to v konečném vzhledu kratší, ale na na druhou stranu, je to pro vkládajícího práce navíc... a pro toho, kdo příspěvek čte možná chvíle pozornosti navíc...
Coby moderátor jsem psala asi stokrát kolegům - okopírujte adresní řádek a vložte do textu Vaší zprávy... ne vždy se to podařilo....
Pokud bych jim vysvětlovala druhou možnost, asi bych fakt potřebovala toho virtuálního moderátora...
:-)

PS - Pokud je to možné, neberte mě zas tak strašně vážně... Z

edit - přeškrtnutá písmena... Netuším, kde bych je využila ... a většina z nás taky žádnou možnost nemá... Texty totiž přepisuje většinou jen zmíněný kolega... Ale jsem ráda, že tuto možnost máme. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Spoiler tag

Příspěvekod zburget » čtv kvě 07, 2020 22:15

přeškrtnuté písmo může vložit kodkoli - je to tag
Kód: Vybrat vše
[s]přeškrtnutý text[/s]
přeškrtnutý text
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Spoiler tag

Příspěvekod greghouse » čtv kvě 07, 2020 22:19

zburget píše:přeškrtnuté písmo může vložit kodkoli - je to tag


Ano, je to tag, který tu donedávna nebyl. A to je přesně to, co říkám, že to může použít každý.

Zora píše:přeškrtnutá písmena... Netuším, kde bych je využila ... a většina z nás taky žádnou možnost nemá


Já můžu za příklad použít hned nedávné vlákno kolegy Kirvina, který ve svém původním příspěvku uvádí mimo jiné :

Kirvin píše:Moc děkuji, peru se hlavně s místopisem původu matky ženicha, byť jsem prohlédl mapu a přilehlé farnosti, ale nějak to prostě nemůžu rozluštit..

a o pár řádek níže uvádí:
Kirvin píše:Edit II.: Původ matky odhalen, jsou to Bojanovice.. Se jmény rodičů nevěsty si ovšem jistý nejsem..


Tu bych třeba já osobně původní žádost škrtnul formou:
Kirvin píše:Moc děkuji, peru se hlavně s místopisem původu matky ženicha, byť jsem prohlédl mapu a přilehlé farnosti, ale nějak to prostě nemůžu rozluštit..
Se jmény rodičů nevěsty si ovšem jistý nejsem..


Aby to tam zůstalo a nemazalo se to, ale zároveň bylo zřejmé, že to už není podstatné.
Naposledy upravil greghouse dne čtv kvě 07, 2020 22:26, celkově upraveno 1
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Spoiler tag

Příspěvekod zburget » čtv kvě 07, 2020 22:25

greghouse píše:Ano, je to tag, který tu donedávna nebyl.
…a hádejte, kdo Tabyho uhnal, aby ho přidal ;-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Spoiler tag

Příspěvekod Zora » čtv kvě 07, 2020 22:26

:-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Spoiler tag

Příspěvekod greghouse » čtv kvě 07, 2020 22:29

zburget píše:
greghouse píše:Ano, je to tag, který tu donedávna nebyl.
…a hádejte, kdo Tabyho uhnal, aby ho přidal ;-)


Tak předpokládám, že Vy. Konec konců já tu nejsem tak dlouho a už vůbec namám konexe, abych kohokoliv uháněl (a věřte, že bych to klidně rád udělal tehdy za Vás) a tak jsem to udělal jen formou návrhu. Neměl jsem tehdy ponětí o tom, jaká na to bude odezva, či jak často jsem Taby vůbec chodí. Byl to z mé strany spíše pokus.

Zora píše::-)
Z


Tak v tom případě má hluboká poklona :-)
Naposledy upravil greghouse dne čtv kvě 07, 2020 22:30, celkově upraveno 1
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Spoiler tag

Příspěvekod Zora » čtv kvě 07, 2020 22:29

greghouse píše:
zburget píše:přeškrtnuté písmo může vložit kodkoli - je to tag


Ano, je to tag, který tu donedávna nebyl. A to je přesně to, co říkám, že to může použít každý.

Zora píše:přeškrtnutá písmena... Netuším, kde bych je využila ... a většina z nás taky žádnou možnost nemá


Já můžu za příklad použít hned nedávné vlákno kolegy Kirvina, který ve svém původním příspěvku uvádí mimo jiné :

Kirvin píše:Moc děkuji, peru se hlavně s místopisem původu matky ženicha, byť jsem prohlédl mapu a přilehlé farnosti, ale nějak to prostě nemůžu rozluštit..

a o pár řádek níže uvádí:
Kirvin píše:Edit II.: Původ matky odhalen, jsou to Bojanovice.. Se jmény rodičů nevěsty si ovšem jistý nejsem..


Tu bych třeba já osobně původní žádost škrtnul formou:
Kirvin píše:Moc děkuji, peru se hlavně s místopisem původu matky ženicha, byť jsem prohlédl mapu a přilehlé farnosti, ale nějak to prostě nemůžu rozluštit..
Se jmény rodičů nevěsty si ovšem jistý nejsem..


Aby to tam zůstalo a nemazalo se to, ale zároveň bylo zřejmé, že to už není podstatné.

tohle řeším tím, že příslušnou část převedu na kurzivu... nebo ho zmenším, odbarvím...
Použít přeškrtnuté písmo se mně jeví jako nevhodné, sice to tam je, ale nedá se to pohodlně přečíst.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Spoiler tag

Příspěvekod Zora » čtv kvě 07, 2020 22:31

greghouse píše:
zburget píše:
greghouse píše:Ano, je to tag, který tu donedávna nebyl.
…a hádejte, kdo Tabyho uhnal, aby ho přidal ;-)


Tak předpokládám, že Vy. Konec konců já tu nejsem tak dlouho a už vůbec namám konexe, abych kohokoliv uháněl (a věřte, že bych to klidně rád udělal tehdy za Vás) a tak jsem to udělal jen formou návrhu. Neměl jsem tehdy ponětí o tom, jaká na to bude odezva, či jak často jsem Taby vůbec chodí. Byl to z mé strany spíše pokus.

Zora píše::-)
Z


Tak v tom případě má hluboká poklona :-)


Kdepak, impuls vyšel od Vás, přidal se kolega Burget a já jen jsem přeposlala a několikrát to "přeškrtnuté písmo" urgovala.
Napřed jsem tedy ale potřebovala vědět, co to vlastně chcete :-), pokud mě paměť neklame. :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Spoiler tag

Příspěvekod zburget » pát kvě 08, 2020 9:08

Jo, problému s kopírováním přeškrtnutého textu jsem si vědom. Ale to mě zatím nenapadlo, jak to efektivně vyřešit, Když z opraveného textu přebývající písmeno jen tak vypustím, tak ta úprava není vůbec vidět. Varianta by byla jednotlivé písmeno zvětšit a škrtnout, ale to by zase tazatel mohl vzít, jako zvýrazněné upozornění na jeho "blbost" a to bych velice nerat, aby to tak vyznělo. Takže s tím zatím nevím, jak ideálně naložit :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Spoiler tag

Příspěvekod Zora » pát kvě 08, 2020 10:20

co nechat původní slovo zmenšeným písmem a správný přepis vložit vedle...
Vždycky se lépe čte celé slovo bez škrtanců... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Spoiler tag

Příspěvekod zburget » pát kvě 08, 2020 13:50

Zora píše:co nechat původní slovo zmenšeným písmem a správný přepis vložit vedle...
Vždycky se lépe čte celé slovo bez škrtanců... Z

To můžu to špatné slovo škrtnout celé a vedle něj dát správný tvar (což občas dělám). Jestli ho tam dám škrtnuté nebo znemšené je ohledně kopírování stejný problém.
Samozřejmě, cokoliv. Nechat škrtance ve slově, které opravíš, je na čtení nepříjemné. Napsat slovo správně. Z
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

PředchozíDalší

Zpět na Novinky a tipy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků