Spoiler tag

Zde budu informovat o novinkách na fóru. A vy prosím, případně, že budete mít nějaký tip, jak fórum zlepšit, napište! Děkuji

Spoiler tag

Příspěvekod greghouse » čtv kvě 07, 2020 19:56

Vážení kolegové,

rád bych slyšel Vás názor na to, zda by bylo dobrý nápad přidat na fórum tag [spoiler]. Tento tag má podle mého výbornou funkci v tom, že případně rozsáhlé příspěvky, by mohl zpřehlednit.

Pro ty, kteří tento tag neznají, se pokusím jeho použití vysvětlit. Tag [spoiler] umožňuje zvolené celky příspěvku seskupit do bloku, které lze zabalit do jednoho řádku, který zobrazí tlačítko Ukázat/Skrýt + volitelně i textový popisek.

Uvedu příklad: U mého posledního vlákna jsem první příspěvek měl poměrně dlouhý leč dosti strukturovaný. Jeden "blok" příspěvku vypadal:

[VYŘEŠENO] Vpravo | Nahoře | 1. odstavec pod přehledem dobytka:
Desatku nedawa Žadneho, mimo Letnik 3 ms=
Panu fararžy Zahoržskymu, z gedne Každy
....
Slepiczy: 1 za.............................................6 ,,



A takovýchto bloků tam bylo několik. Pokud bych ale použil tag spoiler tak by to vypadalo takto:
Kód: Vybrat vše
[spoiler title=(VYŘEŠENO) Vpravo | Nahoře | 1. odstavec pod přehledem dobytka]
[url=http://vademecum.soalitomerice.cz/vademecum/permalink?xid=F147A9A76BD511E4A0F87446A0B326F9&scan=153#scan153]Odkaz na snímek[/url]:
[quote][i]Desatku nedawa Žadneho, mimo Letnik  [color=#FF0000]3 ms=[/color]
Panu fararžy Zahoržskymu, z gedne Každy
Krawy: 1/d. Zegd: Pržewarženeho masl[color=#FF0000]w[/color].
Auroku Platj Myl(ostive): Wrchnosti pržy S(va)tém
Hawle Tokyko Husy: 3. po 15 xr..................45 xr:
Slepiczy: 1 za.............................................6 ,,[/i]
[/quote]
[/spoiler]


A výstup by byl následovný (na horní části obrázku je zabalená varianta a dole je to zobrazené po kliknutí na tlačítko Ukázat):
Obrázek

Po technické stránce, nevím na jaké přesně verzi phpbb frčí tohle fórum, ale našel jsem pro tento účel rozšíření do phpBB s názvem Simple Spoiler BBCode, který vypadá jednoduše a poměrně rozumně a jsou tam varianty pro verze phpBB 3.2.7 a 3.3.0. Jediný drobná vada na kráse je, že to je ke stažení s popisky v angličtině a španělštině, ale to není žádný problém vyřešit. Stačí ve složce tohoto rozšíření Languages vytvořit vedle složek en a es složku cs - tedy čeština a do ní duplikovat soubory z angličtiny. Je to pár souborů s několika málo řetězci na přeložení, které bych případně klidně přeložil, ať s tím není tolik práce.

Pointa je, že by to třeba můj příspěvek podstatně opticky zkrátilo a zpřehlednilo a myslím, že by to mělo i širší potenciál i pro Vás.

Co vy na to?
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Spoiler tag

Příspěvekod zburget » čtv kvě 07, 2020 20:29

Fórum běží bohužel na verzi 3.0.X, takže moc se s ním už dělat nedá. Taby by ho i rád upgradoval, ale chce to čas. Mít ho, tak na to kouknu. Ale momentálně nestíhám ani to, co potřebuju já pracovně :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Spoiler tag

Příspěvekod greghouse » čtv kvě 07, 2020 20:32

Tak to je jasné, upgrade může být i potenciálně choulostivá věc. Musel bych vyzkoušet, jak to funguje na dané verzi, pokud se dá ještě stáhnout. Já to rozšíření teď zkoušel akorát na phpBB verzi 3.2.9

Šlo by specifikovat, která přesně verze to je, abych ji mohl stáhnout?
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Spoiler tag

Příspěvekod Zora » čtv kvě 07, 2020 20:37

určitě je to přínosné tam, kde se to bude používat. netuším, kolik znáš je natolik zdatných... Mám spíš pocit, že dost často je problémem přidat správně odkaz na matriku....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Spoiler tag

Příspěvekod greghouse » čtv kvě 07, 2020 20:42

Tak každý má schopnosti na různé úrovni. Já jen navrhuju to, co by těm, kteří to dovedou použít, pomohlo zpřehlednit jejich příspěvky formou, která může být jinde standardní. De facto to nic nenahrazuje ani neodebírá, jen dává navíc.

Řeknu to lidově: Ovladač od televize by taky mohl mít mnohem méně tlačítek, ale výrobce chce dát možnost ovládání na více úrovních všem kategoriím lidí ;-)
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Spoiler tag

Příspěvekod Zora » čtv kvě 07, 2020 20:48

Nemám nic proti, (aby to tak nevyznělo), jen předpokládám, že to využije málokdo... (Snad se podle toho nebudeme dělit do "více úrovní". To abych primárně našla ovladač na televizi a začala ho studovat :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Spoiler tag

Příspěvekod zburget » čtv kvě 07, 2020 20:50

greghouse: SZ
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Spoiler tag

Příspěvekod zburget » čtv kvě 07, 2020 20:57

ad spoiler tag - nevadí, když bude tady bude víc funkcí. Mně třeba občas chybí tabulky. Nebo lepší konfigurovatelnost seznamů. To, že to využije jen pár lidí vůbec nevadí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Spoiler tag

Příspěvekod greghouse » čtv kvě 07, 2020 20:58

Já pro lásku boží nechci nikoho dělit nebo hodnotit a pokud by k přidání toho tagu měly být překonávány z technického hlediska značné překážky, které by se jinak nepřekonávaly, tak čert to vem. Konec konců je to jen návrh.

Ale musíte přece uznat, že v rámci úhlednosti jásáme všichni více, když uvidíme:
Odkaz na snímek

namísto:

http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 53#scan153
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Spoiler tag

Příspěvekod zburget » čtv kvě 07, 2020 21:03

greghouse píše:Ale musíte přece uznat, že v rámci úhlednosti jásáme všichni více, když uvidíme:
Odkaz na snímek

namísto:

http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 53#scan153
Zcela upřímně - mně osobně víc vyhovuje, když vidím celou cestu - na první pohled vidím, co je to za archív :-)

Nicméně spoiler tag je už trochu o něčem jiném. Je však taky fakt, že takových příspěvků, kde by byl opravdu plně využitý, je relativně málo. Nicméně tam, kde by to smysl mělo by to opravdu hodně zpřehlednilo.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Spoiler tag

Příspěvekod Zora » čtv kvě 07, 2020 21:08

Uznávám všechno, nejsem proti.... jen jsem se to odvážila zhodnotit coby přínos pro většinu....

U zadání odkazů jsou možné obě varianty, přiznávám ale, že někdy mám problém si uvědomit, že odkaz je schovaný pod slovy - prostě v textu si nevšimnu ihned modré barvy..a hledám onen ocásek, podle kterého poznám, co je to za archiv... . To ale je můj problém...
Nenechejte se odradit, nápad třeba někomu pomůže.

Jdu hledat ten ovladač od TV, pro jistotu. :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Spoiler tag

Příspěvekod greghouse » čtv kvě 07, 2020 21:12

Dobrá, to nebyl nejlepší příklad :-D Ale prostě mi přijde zřejmé, že pokud člověk tagy používá na ztučnění textu, zabarvení textu, používá seznamy a využívá těch možností, tak to může produkovat značně přehlednější příspěvek, než kdyby to byl strohý text.

Ač by se to třeba nepřidalo nyní. Bylo by fajn na to v případě updatu na novější verzi fóra myslet a případně to potom zvážit.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Spoiler tag

Příspěvekod Zora » čtv kvě 07, 2020 21:13

Za sebe bych Moničin příspěvek upravila -
počítejte s tím, že vás to bude používat velmi málo...
(Někdy jsem vůbec ráda, že nezapomenu vložit odkaz) :oops: Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Spoiler tag

Příspěvekod greghouse » čtv kvě 07, 2020 21:21

Tak to já jsem asi pravý opak, když před odesláním příspěvku často 20x klikám na Náhled, aby to bylo všecko správně a tak jak jsem zamýšlel a i tak se přistihnu po odesláním příspěvek 5x editovat, protože jsem něco přehlédl. :-D
Holt s těmi odkazy je to tak, že to funguje tím líp, čím lépe člověk strukturou naznačí nebo i přímo sdělí, co je odkaz. Když napíšu, že jsem četl zajímavý článek na Novinky.cz, tak (mimo to, že to je faktická lež) věřím, že jsem to z kontextu snad naznačil dostatečně. Ale pravda je, že ani pro mě ta barva odkazu není úplná výhra. Asi si to na svém konci přebarvím na něco pěknějšího, co bude více tahat za oči :-)
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Spoiler tag

Příspěvekod Zora » čtv kvě 07, 2020 21:42

Ono je to všechno o tom, na co je člověk v životě zvyklý (u mě spíše- byl zvyklý ) ... aneb ... starého psa novým kouskům nenaučíš... (neschopného psa také ne...)
Není to z lenosti nebo nechápavosti, ale spíš - je těch novinek mnoho a občas je fajn, nesnažit se ( nebude následovat vztek a stres, že jsem nezvládám) a taky - ne vždy je koho se zeptat, kde se poučit...
Na fórum chodím proto, že mě baví genealogie... Asi ne proto, abych vstřebávala všechny ajťácké vymoženosti, i když bych možná také měla... No, nedělám to... Mnohdy mám problém jako moderátor vyřešit třeba základní funkce fóra, teď třeba - nejdou odesílat maily -
Nejde to jenom mně nebo je to nějak "seklé"?
Takže musím zjistit, zda to nefunguje jenom mně, nebo ještě dalším...

Je zablokovaná jedna sekce, přístup jen pro registrované... Těžko se to odhalí jinak, než v okamžiku nějaké manipulace...
Na Vašem návrhu jsem naprosto přesně pochopila, co obsahuje, ale naprosto přesně také vím, že asi já tohle používat nebudu... a nic ve zlém... berte to tak, že si nevážím vylepšení, co jest mně nabízeno :-)

Na závěr perličku - aneb dávají mně zabrat už i (pro mě) nová slova, natož postupy ...
Přecházela jsem od T-mobilu k jinému operátorovi.
Původní operátor se vícekrát zajímal, proč tak chci učinit.
Otázky, moje trpělivé odpovědi, nabídky výhodnějších tarifů, moje odmítání... pak se paní zeptala, kam chci přejít. Popravdě (nezařizuji to já) jsem odpověděla, že vím pouze, že se jedná o virtuálního moderátora.
No, sice jsem se vzápětí opravila, ale paní oprávněně nabyla dojmu, že nemá šanci se se mnou domluvit :-) a propustila moje telefonní číslo ze svých spárů...
Takže i neschopnost, je k něčemu dobrá. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Novinky a tipy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků