významné osoby z matrik

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

významné osoby z matrik

Příspěvekod matju » stř říj 24, 2018 19:44

Procházím právě podrobně nejstarší matriku města Jaroměře (Královéhradecko) z let 1628-1705 a často tu nacházím jako kmotry zajímavé osoby z Jaroměře a okolí (například Lukáš Kroupa primátor města Jaroměře v roce 1652 a pod.), kteří možná nejsou v žádných jiných pramenech zaznamenáni... Velmi se mi líbí subfórum "cizí v matrice", a napadlo mne, jestli by nestálo za to, založit něco podobného i pro lidi, kteří nebyli v místě cizí, ale byli něčím významní - např. kantor, primator, hejtman, kněz, krčmář, radní a podobné... ? Vím, že volné povídání obsahuje známé osobnosti z matrik, ale tam to zase dávat nechci, tam to jsou vyloženě VÝZNAMNÉ osobnosti.. A přijde mi škoda to tu zase nikde nezmínit...
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: významné osoby z matrik

Příspěvekod ozana » pát říj 26, 2018 8:01

Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: významné osoby z matrik

Příspěvekod Zora » pát říj 26, 2018 8:17

ozana píše:Co tohle?
viewtopic.php?f=14&t=4902


Matju o tomhle ví, ale měla na mysli nějakou další samostatnou sekci.

Myslím si ale, že by to šlo - alespoň zatím - vkládat i do "Náhodně nalezeni" Těch příspěvků tam nepřibývá příliš a do textu by se dalo uvést jak jméno, příjmení, tak i hodnost, postavení.
Ono je otázkou, jak sekce členit, je jich dost a navíc se prolínají... Práce pro moderátorský tým na dlouhé večery, aby to bylo trošku přehlednější a hlavně jednoduše použitelné...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: významné osoby z matrik

Příspěvekod ZEL » pát říj 26, 2018 9:53

Co takhle založit ve Významných osobách vlákno např. Významné osoby Jaroměře a do něho to postupně skládat.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: významné osoby z matrik

Příspěvekod matju » pát říj 26, 2018 19:59

Ano, jak pise Zora, myslela jsem jako samostatnou sekci.
Ale nemusi nutne byt, chapu ze je to prace vytvaret dalsi sekce a forum se pak stava neprehlednejsi, spis mne jen zajimalo, jestli se neozve vice lidi, co ma takove nalezy a co by se jim to hodilo....
Do cizi v matrice to asi michat nebudu, spis jak podotkl Zel, pridam to mezi vyznamne osobnosti do jednoho vlakna a budu ho editovat....
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/


Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků