Jak poznat opisovače od skutečné shody

Rady a tipy k programu ke genealogickému systému MyHeritage a programu Family Tree Builder.
Žádosti o zprostředkování kontaktu MyHeritage.

Jak poznat opisovače od skutečné shody

Příspěvekod bilekj » pát led 29, 2021 18:43

Když mi z MyHeritage přijdou nějaké shody nebo objevy, tak občas vidím, že dotyčný má v rodokmenu několik tisíc osob, přičemž tam má okopírovanou část mojí větve. V tom případě bych rád zjistil, jestli je to jen opisovač cizích rodokmenů nebo jestli s ním mám skutečně společné předky. Najdu si tedy podle jeho profilu jeho zobrazení ve stromu, ale většinou se mi nepodaří se nějak jednoduše proklikat od něho k mým předkům (nebo v opačném směru). Existuje na MH nějaká jednoduchá metoda, jak zjistit, jestli je nějaké propojení mezi autorem a mými předky bez nutnosti zdlouhavého klikání v jeho rodokmenu?
bilekj
 
Příspěvky: 96
Registrován: ned kvě 15, 2011 9:26
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jičínsko, Turnovsko, Rokytnice n/J., Černokostelecko, Kralupsko, Volyňští Češi

Re: Jak poznat opisovače od skutečné shody

Příspěvekod Stransky » sob led 30, 2021 9:28

Taky jsem nad tím přemýšlel, protože shod je příliš mnoho, a většina planých.
Napadlo mě jediné: zavést do vlastního rodokmenu včas řízenou chybu u důležitých (uzlových) osob - posun data narození o pár dnů, nebo něco podobného.
Pak poznáte, kdo má data od vás.
Sestavuji rodokmen rodů Stránský a Váně z obcí Řetová a Dolní Dobrouč. Uvítám jakékoliv rodopisné informace o těchto obcích.
Stransky
 
Příspěvky: 67
Registrován: pát bře 09, 2007 9:44
Bydliště: Lety
Oblast pátrání: Řetová, Dolní Dobrouč, Čermná, Přívrat, Česká Třebová, Lhotka, Parník

Re: Jak poznat opisovače od skutečné shody

Příspěvekod bilekj » sob led 30, 2021 10:03

To už jsem tam také měl, bylo tam pár zavedených chyb včetně neúmyslných. Že ode mě někdo opíše údaje o společné větvi předků, to mi nevadí. Ale rád bych měl jistotu, že s ním mám skutečné společné předky a ne že ten dotyčný opisuje všechno, co najde. Proto hledám nějakou metodu, jak toto zjistit.
bilekj
 
Příspěvky: 96
Registrován: ned kvě 15, 2011 9:26
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jičínsko, Turnovsko, Rokytnice n/J., Černokostelecko, Kralupsko, Volyňští Češi

Re: Jak poznat opisovače od skutečné shody

Příspěvekod Kiara » sob led 30, 2021 22:46

bilekj píše:To už jsem tam také měl, bylo tam pár zavedených chyb včetně neúmyslných. Že ode mě někdo opíše údaje o společné větvi předků, to mi nevadí. Ale rád bych měl jistotu, že s ním mám skutečné společné předky a ne že ten dotyčný opisuje všechno, co najde. Proto hledám nějakou metodu, jak toto zjistit.

Jediná spolehlivá, avšak pracná metoda: překontrolovat si všechny klíčové údaje v matrikách :D Pokud někdo k datu narození, datu sňatku nebo datu úmrtí přikládá i odkazy na zdroj, odkud tyto informace čerpal (označení matriční knihy/číslo stránky, nebo odkaz na sken) považuji tyto informace za důvěryhodný zdroj.
Já jen podotýkám, že občas můžete narazit i na takového uživatele, se kterým máte sice společné shody SmartMatches, ale v jeho rodokmenu se neproklikáte nikam, protože ho má soukromý (uzamčený) a může se stát, že Vám do něj - ani přes Váš prosebný mail - správce tohoto rodokmenu nepovolí přístup. Ano, i s takovými jedinci jsem se bohužel měla tu čest setkat :D
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)


Zpět na MyHeritage Program a kontakty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků