MyHeritage -fotky a dok.

Rady a tipy k programu ke genealogickému systému MyHeritage a programu Family Tree Builder.
Žádosti o zprostředkování kontaktu MyHeritage.

MyHeritage -fotky a dok.

Příspěvekod Jiří Kráčalík » sob zář 08, 2018 10:31

Dobrý den.
Stahuji si do rodokmenu dok.z Acta publica s koncovkou npg. Dokument s popisem přiřadím k osobě v rodokmenu.Samozřejmě na stránce matriky je více údajů. A tady je můj problém.
Když přiřadím stejný dok. k jiné osobě a s jiným popisem, tak druhý popis po uložení přepíše první a opačně. Zkoušel jsem převádět dok. do jpg.,ale potom při zvětšení nedosáhnu ostrosti písma.
dík za každou radu (na oficiálních stránkách jsem s dotazem neuspěl)
Jiří Kráčalík
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob črc 21, 2018 15:48
Oblast pátrání: Zlín,Újezd,Kašava

Re: MyHeritage -fotky a dok.

Příspěvekod Burča » sob zář 08, 2018 13:25

Nejsem si jistá, jestli dobře rozumím. Ten popis je součástí obrázku, nebo ho doplňujete až při ukládání na MH? Používáte FTB nebo fotky administrujete online?
Burča
 
Příspěvky: 96
Registrován: sob črc 02, 2016 18:19
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: lounsko a litoměřicko

Re: MyHeritage -fotky a dok.

Příspěvekod zburget » sob zář 08, 2018 16:58

Zdravím,
jen drobná korekce - chvilku jsem přemýšlel, co je to formán .npg a až pak mi došlo, že to má být .png

Není důvod to přeukládat do .jpg, .png je naprosto standardní formát obrázku - jedná se o neztrátovou kompresi, takže i kdybyste obrázek editoval a znovu uložil, nepřijdete o obrazová data. Platíte za to tím, že .png bude trochu větší, než .jpg. I tento formát by šlo uložit do .jpg bez ztráty rozlišení, ale jak jsem psal, nedělal bych to - trochu si obrázek tou jpegovou kompresí pokazíte a může vám to znečitelnit nějaké drobné detaily.

Nicméně - za přepisování popisek určitě nemůže formát obrázku. To bude něčím jiným. Popište nám sem prosím, jak (kam) přesně vkládáte obrázek k osobě a jak (kam) přesně zapisujete jeho popis.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MyHeritage -fotky a dok.

Příspěvekod Zora » sob zář 08, 2018 17:04

Jde o actapubica.
na jedné stránce matriční knihy jdou dvě osoby.
myslím si, že problém je v následujícím:

Odkaz (sken stránky) pro první osobu jde uložit, odkaz (sken ) stránky pro druhou osbou (je stejný, jako u první) uložit už nejde. (přepíše se ten první)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MyHeritage -fotky a dok.

Příspěvekod Burča » sob zář 08, 2018 20:12

Zora píše:Jde o actapubica.
na jedné stránce matriční knihy jdou dvě osoby.
myslím si, že problém je v následujícím:

Odkaz (sken stránky) pro první osobu jde uložit, odkaz (sken ) stránky pro druhou osbou (je stejný, jako u první) uložit už nejde. (přepíše se ten první)

Z


Předpokládám, že si tazatel uloží stránku jako obrázek s nějakým názvem do svého PC. Potom si snímek stáhne znovu a uloží si ho s jiným názvem? Poté je přiloží do MH k různým osobám, ale názvy se automaticky změní?
Využívala jsem fotografie v MH hodně, .jpg i .png, ale stáhla jsem si vždy jeden snímek a ten pak přiřadila k různým událostem a lidem. Přes FTB. Bohužel se ale hodně obrázků na webových stránkách "odznačilo", takže jsem se přestala namáhat.
Burča
 
Příspěvky: 96
Registrován: sob črc 02, 2016 18:19
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: lounsko a litoměřicko

Re: MyHeritage -fotky a dok.

Příspěvekod Zora » sob zář 08, 2018 20:23

Burčo, postup tazatele už netuším....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MyHeritage -fotky a dok.

Příspěvekod Jiří Kráčalík » úte zář 11, 2018 18:47

zburget píše:Zdravím,
jen drobná korekce - chvilku jsem přemýšlel, co je to formán .npg a až pak mi došlo, že to má být .png

Není důvod to přeukládat do .jpg, .png je naprosto standardní formát obrázku - jedná se o neztrátovou kompresi, takže i kdybyste obrázek editoval a znovu uložil, nepřijdete o obrazová data. Platíte za to tím, že .png bude trochu větší, než .jpg. I tento formát by šlo uložit do .jpg bez ztráty rozlišení, ale jak jsem psal, nedělal bych to - trochu si obrázek tou jpegovou kompresí pokazíte a může vám to znečitelnit nějaké drobné detaily.

Nicméně - za přepisování popisek určitě nemůže formát obrázku. To bude něčím jiným. Popište nám sem prosím, jak (kam) přesně vkládáte obrázek k osobě a jak (kam) přesně zapisujete jeho popis.


Omlouvám se je to png a koncovku jsem uvedl,aby jste věděli,že nejde o nějaký zvláštní formát. Takže obrázek stáhnu z Akt.publ. a uložím do PC,v My Her. na kartě osoby otevřu fotky,nové,
vyhledat a vložím do My Her. Otevřu upravit, popišu obrázek(nar.dat.atd.),a potvr. OK. U jiné karty ve stejné větvi ten samý obrázek otevřu a upravím jiným popisem (už při najítí o otevření obrázku se objeví původní popis z první karty (nar.dat.atd.) ) Pokud popis obrázku v druhé kartě přepíšu a uložím,automaticky se mi změní popis i v prví kartě.
Snad jsem to vysvětlil.(učitel bych být nemohl)
Jiří Kráčalík
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob črc 21, 2018 15:48
Oblast pátrání: Zlín,Újezd,Kašava

Re: MyHeritage -fotky a dok.

Příspěvekod zburget » úte zář 11, 2018 20:28

Aha, jasně...

Když fotku vkládáte k dalšímu záznamu, FTB (program MyHeritage Family Tree Builder) zjistí, že už tuhle fotku v databázi má. Proto ji tam nevloží znovu, ale u dalšího záznamu použije tu již jednou vloženou. Když se podíváte do seznamu fotek (ikonka Fotky na liště s ikonkama), tak u každé fotky vidíte, se kterými záznamy je ta daná fotka asociovaná. Když ji vložíte k několika lidem, ve sloupečku "Asociace" uvidíte všechny osobu, ke kterým jste tu fotku vložil.
Pokud chcete mít vložený sken z matriky k nějaké události v životě osoby, slouží k tomu na kartě osoby záložka "Údaje". Tam uvidíte zapsané datum narození a úmrtí (případně další údaje,které tam zapíšete) a ke každé události můžete vložit fotky, poznámky a citace - ale musí být vloženy k té události a ne, jako popis fotky - protože ten popis si fotka nese s sebou.
Nemusíte pak fotku vkládat pokaždé znovu (ona se stejně znovu nevloží), ale pokud už ji jednou v databázi vloženou máte, pak ji stačí vybrat se seznamu: kliknout na tlačítko "Fotky k údaji", nad pravým (pravděpodobně prázdným) seznamem vybrat "Vše" a příslušnou fotku asociovat fotku s danou událostí.

...taky bych nemohl být učitel :-)
Pokud jsem to popsal nepochopitelně, tak písněte, zkusil bych to s nějakými screenshoty.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MyHeritage -fotky a dok.

Příspěvekod Burča » stř zář 12, 2018 6:14

Ještě mě napadá, že řešením je také uložení obrázku už do PC pod různými názvy, takže budou zkrátka 2. To pokud by p. Kráčalík nechtěl měnit zaběhnutý systém popisků. Ale zabírá to zbytečně paměť v MH. I když v případě malého počtu případů je to asi zanedbatelné.
Burča
 
Příspěvky: 96
Registrován: sob črc 02, 2016 18:19
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: lounsko a litoměřicko

Re: MyHeritage -fotky a dok.

Příspěvekod zburget » stř zář 12, 2018 12:22

Já třeba matriční záznamy do FTB nevkládám vůbec - mám je hezky v samostatné složce, kde se dají najít (není to úplně pohodlné, ale mám malo databázi). Zatím jsem nezkoumal, kam přesně si FTB fotky ukládá - jestli je cpe přímo do databáze nebo je ukládá někde bokem. Pokud by to bylo bokem, tak si je tam naimportuju taky.
Ale jsetli někdo už do databáze dává i jiné fotky, tak je to asi jedno.

Já osobně bych volil variantu dávat ten obrázek k dané události. Musí se k tomu pak sice proklikat trochu složitější cestou, ale je to zařazené hezky tam, kam to logicky patří.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MyHeritage -fotky a dok.

Příspěvekod Jiří Kráčalík » stř zář 12, 2018 15:19

Burča píše:Ještě mě napadá, že řešením je také uložení obrázku už do PC pod různými názvy, takže budou zkrátka 2. To pokud by p. Kráčalík nechtěl měnit zaběhnutý systém popisků. Ale zabírá to zbytečně paměť v MH. I když v případě malého počtu případů je to asi zanedbatelné.


I toto jsem zkoušel, ale FTB asi hledá a ukládá obrázky podle vlastnosti souboru a ne podle popisu.
Jiří Kráčalík
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob črc 21, 2018 15:48
Oblast pátrání: Zlín,Újezd,Kašava

Re: MyHeritage -fotky a dok.

Příspěvekod Jiří Kráčalík » stř zář 12, 2018 15:25

zburget píše:Já třeba matriční záznamy do FTB nevkládám vůbec - mám je hezky v samostatné složce, kde se dají najít (není to úplně pohodlné, ale mám malo databázi). Zatím jsem nezkoumal, kam přesně si FTB fotky ukládá - jestli je cpe přímo do databáze nebo je ukládá někde bokem. Pokud by to bylo bokem, tak si je tam naimportuju taky.
Ale jsetli někdo už do databáze dává i jiné fotky, tak je to asi jedno.

Já osobně bych volil variantu dávat ten obrázek k dané události. Musí se k tomu pak sice proklikat trochu složitější cestou, ale je to zařazené hezky tam, kam to logicky patří.


FTB ukládá fotky do jedné složky a pokud máte v projektu více větví v souběhu (Já mám 8 větví ,to je 8 rodin s jiným č.p.) tak potom se nedohledám.
Jiří Kráčalík
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob črc 21, 2018 15:48
Oblast pátrání: Zlín,Újezd,Kašava

Re: MyHeritage -fotky a dok.

Příspěvekod Jiří Kráčalík » stř zář 12, 2018 15:39

zburget píše:Aha, jasně...

Když fotku vkládáte k dalšímu záznamu, FTB (program MyHeritage Family Tree Builder) zjistí, že už tuhle fotku v databázi má. Proto ji tam nevloží znovu, ale u dalšího záznamu použije tu již jednou vloženou. Když se podíváte do seznamu fotek (ikonka Fotky na liště s ikonkama), tak u každé fotky vidíte, se kterými záznamy je ta daná fotka asociovaná. Když ji vložíte k několika lidem, ve sloupečku "Asociace" uvidíte všechny osobu, ke kterým jste tu fotku vložil.
Pokud chcete mít vložený sken z matriky k nějaké události v životě osoby, slouží k tomu na kartě osoby záložka "Údaje". Tam uvidíte zapsané datum narození a úmrtí (případně další údaje,které tam zapíšete) a ke každé události můžete vložit fotky, poznámky a citace - ale musí být vloženy k té události a ne, jako popis fotky - protože ten popis si fotka nese s sebou.
Nemusíte pak fotku vkládat pokaždé znovu (ona se stejně znovu nevloží), ale pokud už ji jednou v databázi vloženou máte, pak ji stačí vybrat se seznamu: kliknout na tlačítko "Fotky k údaji", nad pravým (pravděpodobně prázdným) seznamem vybrat "Vše" a příslušnou fotku asociovat fotku s danou událostí.

...taky bych nemohl být učitel :-)
Pokud jsem to popsal nepochopitelně, tak písněte, zkusil bych to s nějakými screenshoty.


Díky za radu a pochopil jsem,že budu muset zvolit jiný systém práce s obrázky. Prozatím jsem používal jen ty základní funkce a o detailech jako citace,údaje atd.jsem jen věděl,že tam jsou.
Tak všechno odzkouším a pokud v tom budu plavat poprosím znovu ....
Jiří Kráčalík
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob črc 21, 2018 15:48
Oblast pátrání: Zlín,Újezd,Kašava


Zpět na MyHeritage Program a kontakty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků