Vpravdě epochální výsledky!

Rady a tipy k programu ke genealogickému systému MyHeritage a programu Family Tree Builder.
Žádosti o zprostředkování kontaktu MyHeritage.

Re: Vpravdě epochální výsledky!

Příspěvekod Ladislav Bátora » ned led 28, 2018 15:37

dominikmatus píše:Dobře chápu.
Shoda náhod není vyloučena, ale jelikož má babička má dost podobný výsledek a ten nemůže být založen na mém rodokmenu, tak to je náhoda. Podle jmen usuzuji, že paní Jelínková není Nigerijec. Nicméně pokud je to Vás vzdálený předek a někdo z jejich rodičů se mísil s Nigerijci, tak důvod k takovému výsledku je. Totéž s Bartolomějem Flachsem, pokud se tam jen a pouze nenarodil, ale měl severské předky, tak je to logický výsledek. Severské národy má v Odhadu etnicity skoro každý středoevropan jehož výsledky jsem mohl vidět. Z historie víme, že se tu pohybovalo dost Švédů a dalších. U FTDNA a MH se mi to liší jen tím, že jedna společnost mi uvedla pouze Británii, druhá to rozdělila na GB a Skandinávii. Prostě nějaký seveřan.


Mt jsem teď doplnil k minulému příspěvku, tak se k tomu prosím ještě vraťte, a tady se pro zajímavost podívejte, co mi ohledně Y-DNA uvedl Genomac (a prakticky totéž p. Kotačka z Brna). Ale jak jsem napsal už stran výsledků Mt: já vím prd, zda to byl test jednoduchý, nebo složitý, jen vidím těch 39 markerů (pokud se i v tom terminologicky nepletu):
Přílohy
AAAYDNA.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Vpravdě epochální výsledky!

Příspěvekod dominikmatus » ned led 28, 2018 16:00

No jak jsem čekal, tohle je test původu mužské a mateřské linie. Oboje se dá pomocí tzv. markerů a dalších mutací spojit do svou stromů a dojít k tzv. genetickému Adamovi a Evě. Tohle vskutku nemá nic společného s testy MH. Z tohoto se nedozvíte tzv. etnicitu, i přes to, že se dají jednotlivé haploskupiny spojit orientačně s určitými etniky. Dokonce je znám případ blonďatého angličana, který měl typicky africkou haploskupinu. Jde o to, že Y-DNA se nemění, ale dědí jen s malými mutacemi. Kdežto tzv. autosomální DNA, kterou MH používá k testu, se dědí od rodičů cca. z poloviny. Takže onen angličan má africkou mužskou linii, ale zbytek jeho DNA je nakombinován z jeho "evropských" předků. Teoreticky by mu však odhad etnicity mohl Afriku ukázat, pokud se ona část během generací zcela nevytratila (ono dělení půl a půl od rodičů).
Já mám třeba haploskupinu J2 (viz můj podpis zde), která je z blízkého východu, moje větev J2b2a1 konkrétně z balkánu. Avšak mluvíme o tisících letech zpátky. Vy jste si nechal testoval pouze pár markerů, které Vás nezařadí dále do menších větviček stromu, k tomu je potřeba podrobnější test. I přes to je to zajímavé, mohu říct, že v mužské linii pravděpodobně nejsem Slovanského původu. Já si momentálně objednal ten nejpodrobnější, nicméně už teď mám předpovězeno, že patřím do relativně nové větve stromu, která se dá snad spojit s pravlastí Ilýrů. Jde však o spekulaci, pohyby kultur a lidí jsou složité avšak naše vědění se zlepšuje spolu s množstvím dat a porovnáváním. Pro představu jak je to komplikované, např. Keltové nemají konkrétní typickou haploskupinu, šlo prostě o směsku různých linií, lidíise různě rozdělovali během své migrace a zase mísili. Ten test co jsem si objednal Vaši rodinu mužských příbuzných muže prakticky zařadit do samostatné větvičky stromu pomocí tzv. osobních markerů, stejně tak u každého muže na světě. Pochopitelně totéž funguje u mateřské linie mtDNA.
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Vpravdě epochální výsledky!

Příspěvekod dominikmatus » ned led 28, 2018 16:57

Češi nejsou tzv. zakladatelská populace pokud budeme mluvit v žargonu MH. Navíc ty oblasti etnik jsou docela velké. A stejně jsme směska. Pánovi se mohl ve výsledku objevit Východoevropan, třeba jako mě, ale má tam Balkán, což mohou být klidně i jihoslovani nebo ti Maďaři. Tak či tak Slované jsou z oblasti Ukrajiny, Germáni ze severu atp. Ono zas tak velké rozdíly mezi tím nejsou. Třeba Maďaři nejsou svým složením nějak extra odlišní od ostatních evropanů. Možná čase se to zpřesní. A právě podle průzkumu pana Vašuta jsem jen z třetiny Slované.
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Vpravdě epochální výsledky!

Příspěvekod Ladislav Bátora » ned led 28, 2018 17:09

dominikmatus píše:

a) ... Vy jste si nechal testoval pouze pár markerů, které Vás nezařadí dále do menších větviček stromu...

b) ... Jde však o spekulaci, pohyby kultur a lidí jsou složité, avšak naše vědění se zlepšuje spolu s množstvím dat a porovnáváním...


a) A kolik se teda považuje za „dost“ markerů? A na kolik by to tak bajvočko přišlo?

b) Ano, to bylo moje zatím největší zklamání: že zatím nelze sestavit jiný pohled než tak daleký. Až zpětně jsem si loni samosebou uvědomil, že na diachronii zřejmě zatím není k disposici dost genetického materiálu, zejména v tom Mandžusku a ve střední Asii, odkud podle mého laického odhadu po desítky tisíc let trvajícím vandrování moji předkové pod tlakem rodícího se čínského impéria postupně dorazili až k tomu Kaspiku. A kde pak – to už v době historické – založili Kypčacko-kumánský chanát...
A odkud je pak kolem roku 1240 hnal bičem p. chán Temüdžin (přesněji řečeno až jeho synové) až do té Panonie, kde nám laskavý tamní p. král Béla IV. předal do dědičného užívání obrovskej pás země od Budy až po Kiskunfélegyházu. Proto se tomu našemu kraji dodnes říká Kiskunság, tj. česky Malá Kumánie.

Ale po 300 letech je odtamtud zas pro změnu vyhnali Turci, především do Felvidéku. A pak se po bezmála 200 letech onoho vyhnanství začali na výslovnou prosbu královny Therezie ofafrně vracet.
A pak už je vše jasné naprosto, díky dochovanému zápisu o té svatbě mé kumánské prababičky Gizelly, dcery zemana Galambose z Majosházy, s Josefem Pecháčkem z Poděbrad v březnu 1906 v chorvatské Brekinczce. :D

Ovšem vinou té zatímní (doufám!) objektivně dané nemožnosti zhotovit rozbor aspoň trošičku diachronický mám mezi rokem 45 000 př. n. l. v Sýrii a tím počátkem XX. století n. l., kdy si na libeňské Palmovce praděda a prababička otevřeli trafiku, ohledně ženských předků jen mlhu.
No, abych nepřeháněl: Ještě je mi známo, že si v roce 1732 praprapraprapraprapradědeček Bollók János z malokumánské Kiskunlaczházy (toho času asi čerstvě navrátilý z vyhnanství) vzal za ženu – též již tamní – sl. Erzsébet, dcerku Kaposztára Jánose...
Přílohy
AAABollok.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Vpravdě epochální výsledky!

Příspěvekod dominikmatus » ned led 28, 2018 17:26

A. Jde o test Big-Y u FTDNA, pak už je extrém FullGenome u jiné společnosti. Big-Y je dostupný asi až po provedení Y-111, ten je také použitelný (111 markerů). Když vychytáte akci a použijete slevový kupón, tak se to dá Big-Y pořídit za ca. 8500 Kč, stejně jde sehnat levněji i Y-111. Nicméně otázka je co s tím chcete dělat, já to beru i jako přínos vědeckému poznání.
B. Spojení genetiky a historie je dosti složité. Musí se zkombinovat všemožné obory a zohlednit mnoho faktorů. Pohyb lidí, jakých a odkud kam; jazyky, tradice, zvyky, válečné konflikty, řízená migrace,.... prostě všechno. Ona samotná historická část je dost nejasná. Původy jednotlivých národů mají mnohdy několik teorií.
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Vpravdě epochální výsledky!

Příspěvekod Ladislav Bátora » ned led 28, 2018 17:52

dominikmatus píše: ... A právě podle [url=https://www.novinky.cz/veda-skoly/453236-jen-tretina-cechu-ma-slovanske-koreny-ukazal-vyzkum.html]průzkumu pana Vašuta[/url] jsem jen z třetiny Slované.


To já asi ani tu třetinu né, když jsem si ten svůj matriční (!) ethnický mix nedávno na prosbu jednoho zaníceného českého národovce spočítal přes palec. Samozřejmě s tím, že tam, kam už nevidím, k mezietnickým sňatkům už nedocházelo, jinak to udělat nejde. Což ovšem i tam jistě bohatě docházelo, naši přece žili v novověké Evropě...

A nejde jen o ty maminčiny Kumány a tátovy Uhry: Děda Bátora, tou dobou pořád ještě domovským právem v našich Alsó-Nasticz, si totiž vzal za ženu německou Češku: Annu Ruß, původem z Liebenthalu.

A to nechávám stranou plánického řezníka praprapraprapraprapraprapradědu Wolfganga Braunspergera, to je už strašně dávno. Ten do Plánice dorazil – zřejmě až po vypuknutí 30leté války – z Regensburgu, resp. z jednoho městečka nedeko Regensburgu. Ale prapůvodem byli i moji Braunspergerovi zřejmě z oblasti Porta Hungarica, ta je samozřejmě v dnešním Rakousku (a je tam kopec Braunsberg).

A navíc se praprapraprapraprapraprababička Dorothea Braunsperger aus Planitz časem provdala za p. Kovaříka se sousedních Neuraz. A to zas byl evidentně Čech jako dvě polena... :D :D :D
lb.
Přílohy
AAABraunsperger.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Vpravdě epochální výsledky!

Příspěvekod Ladislav Bátora » ned led 28, 2018 18:01

dominikmatus píše: ... Spojení genetiky a historie je dosti složité. Musí se zkombinovat všemožné obory a zohlednit mnoho faktorů. Pohyb lidí, jakých a odkud kam; jazyky, tradice, zvyky, válečné konflikty, řízená migrace,.... prostě všechno. Ona samotná historická část je dost nejasná. Původy jednotlivých národů mají mnohdy několik teorií.


Což o to, dějiny jsem vlastně měl na FF UK jako druhej obor... Jenže Kulturní dějiny Dálného východu a je to pomalu 50 let. :D
Ten vlevo, před pomalu 50 lety...
lb.
Přílohy
FotoNeff1971.jpg
Naposledy upravil Ladislav Bátora dne ned led 28, 2018 18:18, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Vpravdě epochální výsledky!

Příspěvekod Dagmar8 » ned led 28, 2018 18:10

dominikmatus píše:Dobře chápu.
Severské národy má v Odhadu etnicity skoro každý středoevropan jehož výsledky jsem mohl vidět. Z historie víme, že se tu pohybovalo dost Švédů a dalších. U FTDNA a MH se mi to liší jen tím, že jedna společnost mi uvedla pouze Británii, druhá to rozdělila na GB a Skandinávii. Prostě nějaký seveřan.


Dominiku - Tahle oblast mne zajímá, Skandinávie mě docela překvapila, navíc tak velké procento..ale dočetla jsem se, že to je vlastně ve spojitosti i s germánskými kmeny a jejich cestami na sever a zároveň i s migrací do Evropy..tím mi to bylo jasnější.
moje DNA
Obrázek

Já jsem s výsledky svých testů DNA na MyHeritage rovněž spokojena, s některými shodami DNA jsem propojena zároveň i matričně. Nedávno si dal tyhle testy udělat i můj syn, takže jsem zvědavá na výsledek. Poinformuji jen co mu přijdou.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Vpravdě epochální výsledky!

Příspěvekod Ladislav Bátora » ned led 28, 2018 18:38

dominikmatus píše:A. Jde o test Big-Y u FTDNA, pak už je extrém FullGenome u jiné společnosti. Big-Y je dostupný asi až po provedení Y-111, ten je také použitelný (111 markerů). Když vychytáte akci a použijete slevový kupón, tak se to dá Big-Y pořídit za ca. 8500 Kč, stejně jde sehnat levněji i Y-111. Nicméně otázka je co s tím chcete dělat, já to beru i jako přínos vědeckému poznání.
B. Spojení genetiky a historie je dosti složité. Musí se zkombinovat všemožné obory a zohlednit mnoho faktorů. Pohyb lidí, jakých a odkud kam; jazyky, tradice, zvyky, válečné konflikty, řízená migrace,.... prostě všechno. Ona samotná historická část je dost nejasná. Původy jednotlivých národů mají mnohdy několik teorií.


A omlouvám se, že jsem hned nepoděkoval za informace v části A. Ty částky mi na chvilku vyrazily dech...
Navíc je na místě ta otázka, k čemu by mi to bylo, protože je možné, že o prehistorickém putování svých prapra...prababiček z podklanu J* bych se nedozvěděl zase nic.
lb.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Vpravdě epochální výsledky!

Příspěvekod kolsi » úte led 30, 2018 10:57

dominikmatus píše:Tak to, že je to orientační jsem asi někde četl, už nevím kde, ale to snad vychází z logiky věci jak je to zpracováno. Nemůže to být 100% přesné. Existuje zatím nepřeložená nápověda. Odhad etnicity je vysvětlen pro laika dostatečně, a vysvětlení jak to analyzují taky (tzv. zakladatelské populace).


Pochopil jsem z toho dobře, že ty odhady tedy nevycházejí z žádného zkoumání historické (např. někde objevené) DNA, ale jen a pouze z jakéhosi "průměrování" oblastí matričně doložených předků, které má uvedena určitá skupina lidí s podobnou DNA na MyHeritage?

Něco na způsob, že 100 členů s otestovanou DNA (a určitou shodou) má na MH vytvořen rodokmen pomocí klasické genealogie (tj. pouze +- v matriční době) a mají tak zjištěno, že jejich předkové se (v matriční době) vyskytovali na stále stejném území, např. ve Švédsku. Pak si nechá DNA otestovat Čech (který má v matriční době předky jen a pouze na území dnešní ČR) a zjistí se, že má s těmi 100 členy (nebo alespoň s většinou) určitou shodu DNA (i když společný předek mohl být třeba o 1000 let dříve). Tím pádem je jeho etnicita odhadnuta na Švédsko/Skandinávie???
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Vpravdě epochální výsledky!

Příspěvekod dominikmatus » úte led 30, 2018 15:45

Tak na to odpověď neznám, to byste se museli tázat přímo MH. Pouze dedukuji. Nějakým způsobem si vyčlenili typické sekvence pro určitá etnika a ty používají jako vzor. Vzhledem k tomu jak velké jsou ty oblasti etnik tak to bude asi založeno hlavně na domorodých obyvatelích. On je občas také problém vytáhnout z archeologických nálezů požadované části DNA. Mohou v něm chybět důležité části.
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Vpravdě epochální výsledky!

Příspěvekod Peters » ned úno 04, 2018 0:57

Doporučuji data od MyHeritage nahrát na https://dna.land/ a na http://gedmatch.com/ - tam mají desítky algoritmů na určení odhadu etnicity. Uvidíte, jak se to shoduje s výsledky MyHeritage. Pořád je to ale živý proces, pořád se zpřesňují srovnávací data.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Předchozí

Zpět na MyHeritage Program a kontakty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků