Myheritage kopírování shod

Rady a tipy k programu ke genealogickému systému MyHeritage a programu Family Tree Builder.
Žádosti o zprostředkování kontaktu MyHeritage.

Re: Myheritage kopírování shod

Příspěvekod zedir » čtv črc 06, 2017 20:18

Osobně nechápu, proč vlastně někdo potřebuje mít statisíce lidí na svém webu. Já přednostně chci mít co nejvíce přímých předků ve všech liniích a u těch bližších nebo nějakým způsobem tajemných, hodně zajímavých apod. zjišťuji už teď jejich děti (ty bych pak časem stejně chtěl mít ke všem předkům). Chci zpracovat svých osm rodokmenů, protože mě zajímají vazby mnohých lidí, které znám ať už osobně, nebo z vyprávění k mých předkům, protože tuším nebo vím, že nějaká je, jen dosud neznám přesné detaily. Také mě zajímá, jestli se naplní moje očekávání u těch příjmení, kde si myslím, že se dá v místě dohledat jeden společný prapředek rodu a vůbec bych rád viděl, jak se rod v okolí vyvíjel, stěhoval, jak se zmáhal nebo upadal, kolik dětí který pár měl apod. Pro první rod mám zatím zmapovaných několik set lidí s necelou tisícovkou záznamů v rozsahu asi 280 let matrik (plus odhady pro předmatriční období), a to jen z jedné farnosti, přičemž chci prohledat i okolní, kde vím, že se daný rod poměrně hojně vyskytuje také.

Když to tedy shrnu, zpracovat jen jeden rod s několika sty lidmi zabere nesmírně moc času a práce, ale moc rád si to vytyčím jako dlouhodobé cíle, ke kterým se budu kousek po kousku přibližovat a neustále k nim něco přidávat. Když budu mít nějaké výsledky, budou čistě mé a budu mít i ten dobrý pocit, že jsem se o vše zasadil sám. Kolikrát člověk nadává na určité matriky, indexy, styl záznamů apod., ale po čase si stejně člověk řekne, že má lepší pocit, když si to, co hledá, musí sám těžce vydobýt než kdyby k tomu jen lehce bez sebemenší námahy přišel, vždyť jen to samo pátrání a očekávání, co nového se člověk dozví, je zdroj napětí, zábavy a zájmu.

Někdo, kdo kopíruje tisíce lidí, přece nemůže mít z toho žádnou opravdovou radost. Ti lidé k němu mají vazby tak daleko, že jsou pro něj vlastně cizí, sám je nenašel, nemá k nim žádný vztah (ne genealogický, ale to vědomí spřízněnosti, že přesně tito dva lidé na hromadné svatební fotografii jsou mí předci a žádní jiní). To je důvod, proč jsem si z daných fotografií ze shod na MH stáhl jen praprarodiče a jejich děti - nepotřeboval jsem stahovat fotografie rodičů či prarodičů správce, když pokrevně jsem spřízněný s jeho ženou. Tím neříkám, že mě to nezajímá, rád si prohlížím staré fotky, i ty, ke kterým nemám vztah, ale když si u některé můžu říct "to je můj praděda", je to přece něco naprosto jiného než říct "tady je nějaký dědoušek, kdo je bůhvíkdo".

Dnes je genealogie často opravdu jen módní záležitostí, věnuje se jí spousta lidí z upřímného zájmu, ale další spousty lidí vidí jen to, že se jí někdo věnuje - a bez zájmu se jí věnují také, aby nebyli pozadu, ale potěšení z ní nemají. To potom postrádá jakýkoliv smysl, také si nebudu kupovat knihu, která mě nezajímá, ale je to momentálně bestseller. Genealogie často (nebo možná vždy) vyžaduje hodně času a trpělivosti, jsou úseky, které trvají roky nebo celý život, ale má rozhodně cenu jim ten čas věnovat. Když jsem začínal, také bych nejraději měl všechno hned, hned našel každého předka a znal novou generaci, místo, příjmení, ale dnes už opravdu vím, že když to nejde hned a chce to svůj čas, že je nejlepší ten čas věnovat. I když bych si nyní také okamžitě přál leccos najít a vědět, vím, že nemá cenu do toho jít chvatně a udělat milion chyb, které mi v součtu jen ještě více času seberou, až je budu opravovat. Naopak ten čas dané věci věnuju a pak vím, že šance, že jsem se dopustil chyb, je minimální. U mnoha správců na MH je vidět, že si ani zběžně nepročtou to, co kopírují, jinak by tam pak nemohli nechat perličky typu, že můj prapraprapraděda měl syna ve svých sedmi letech (stejně jsem měl pocit, že takové nesmysly MH generuje a upozorňuje na ně, tak to, že je možné tam něco takového nechat, svědčí jen o vztahu ke genealogii a o tom, jak se tito "věhlasní genealogové s tisíci a tisíci jmény" opravdu starají o "své" dílo).
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Myheritage kopírování shod

Příspěvekod Zora » čtv črc 06, 2017 20:32

Trochu mně to připomíná sběratelské vášně. třeba céčka - už si přesně nepamatuju .- ale měnilo se 10 žlutých za jedno červené...
Snad se nedočkáme výměn typu - vyměním prapředka Josefa Nováka - narozen xy za předka Františka se stejným narozením . Značka -. přidám i jeho nepotřebnou manželku.


Nakonec v době romantismu si vymýšleli nejen rodokmeny, ale dokonce falšovali matriky s cílem "ulovit šlechtického prapředka" a pak požádat o znovu udělení aspoň nějakého šlechtického titulu.

A mezi námi, právě teď jsem opravovala chybu v rodokmenu, pracně jsem dohledávala první svatbu, (měla jsem pouze druhou), a když jsem měla vše správně nalezené ........... omylem jsem zapsala do rodokmenu tu druhou - nesprávnou. ach jo, popel na hlavu si nasypat - je málo. :oops: Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Myheritage kopírování shod

Příspěvekod Gringo » sob črc 08, 2017 18:46

nejhorsi je, ze teto modni vlne podlehaji i profesionalove

v nasi vsi jeden takovy profik vydal v knize fotku, kde prababicku pocastoval jmenem jeji tchyne, v dalsim dile pak tu samou osobu pojmenoval Veronikou, ac je to Marie a pritom je (alespon lokalne) uznavanou kapacitou, neni jedinneho vytisku obecniho platku, kde by nebyl zminen a rici neco proti nemu by se rovnalo uvrzeni do klatby.

Podobne jiny jeho kolega se tez chtel pochlubit svymi nalezy, no kde to slo to zmotal, kde nevedel neco domyslel a tak nakonec velmi nadejny clanek, ktery mohl rici spoustu zajimavych faktu byl jen splacaninou. Pri pokusu jej kontaktovat mailem jsem neuspel, osobni konfrontaci se vyhyba, ale nebrani mu to dale publikovat.

Je mi to lito kvuli tem, kteri by chteli zacit v dnesni dobe, muze to vypadat tak snadne, spousta odborniku na kazdem rohu, ale jeden horsi jak druhy - jak to ma zacatecnik poznat a nezanest si spoustu chyb do svych dat?

V dnesni moderni dobe "cloudu" se setkavam i s tim, ze badatele nemaji zadne vlastni zaznamy v pocitaci, vsechno co vyzkoumali maji na FamilySearch nebo na MyHeritage a vubec jim neprijde, ze o tyto sve data mohou snadno prijit, nebo jeste hur, mohou byt potichu pozmenena ci doplnena o blbosti (aka ty vnucky starsi babicky atd).

Osobne chci, at maji vsichni prirazene spravne partnery, at sedi deti atd a kdyz to neni jiste, tak to radsi nespojuju, protoze verim, ze ti lide by byli nastvani, ze jsem je dal dohromady s nekym, koho treba nemohli ani citit. Genealogie by mela byt pocta predkum - o jakou poctu by se vsak jednalo, kdyby to ani nebyli ti spravni predci?
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 555
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Myheritage kopírování shod

Příspěvekod zedir » sob črc 08, 2017 23:39

O takových "profesionálech" jsem také slyšel vyprávět například i na poli archeologie, o různých zasloužilých docentech, kteří mohou vykládat sebevětší nesmysly i o našich předních nalezištích, ale nikdo se neodváží pozvednout varovný prst a říct, že to je hloupost, jinak jsou "exkomunikováni" z akademické obce. A naopak mám tu ohromnou čest osobně znát netitulované odborníky, jejichž praktická erudovanost vysoce převyšuje mnohé teoretické docenty a profesory zavřené ve svých pracovnách a odstřižené od okolního světa.

Co se týče upravování si historie, to už vůbec nechápu a odsuzuji to. Dejme tomu, že ještě můžeme debatovat nad tím, že nějaký akademik si zavile hájí svou "pravdu", protože u výkladů historie se někdy ta jediná objektivní pravda zjišťuje opravdu těžko a celé generace historiků jsou schopné se přít nad jednou větou, jedním slovem, například Mocran et Mocran ze Zlaté buly sicilské, a je těžké, ne-li nemožné, zjistit, jak to bylo - bez důkazu je to věc názoru. Trvalo také velmi dlouho, než se podařilo důkladně odhalit Bočkova falza. Pokud však někdo hájí neobhajitelné, protože si je vědom důkazů vyvracejících jeho tvrzení (a odmítá se jimi zabývat), co na takového ignoranta říct. Historie přece není od toho, aby si ji člověk upravoval podle toho, co si přeje nebo jak se to komu zrovna hodí, i když je historie celou historii právě takto zneužívána. Upravování historie se samozřejmě vždy hodilo mocným, náboženstvím, státům, ideologiím, ať už to je kreacionistické popírání věku Země nebo turecké odmítání arménské genocidy. Co však vede soukromou osobu k tomu, aby falšovala záznamy o svých nebo cizích předcích, zvlášť v dnešní době, kdy nebude tolik obtížné dokázat, že to je podvod, mi není moc jasné. Jak může mít radost z vylhaných předků nebo jejich neuskutečněných činů.

Člověk přirozeně cítí hrdost nad předky, kteří zazářili jako příklady ctností a cítí se zahanben předky, kteří se zachovali podle a nízce. To však přece není ospravedlnění k mystifikaci a kdybych si takovou vymyslel, opravdu bych z ní měl radost, když bych se bál chvíle, až vše splaskne jako bublina? Historie je přece vše, co bylo, bez ohledu na to, jaké to bylo. To, co budí vášně, je subjektivní posuzování jejích jednotlivých zákoutí a protože jen málokdo je chladný robot bez emocí, každý zaujímá stanovisko k nějaké části historie. Pokud se však někdo rozhodne přivlastňovat si úspěchy předků, měl by mít i dostatečnou soudnost k tomu, aby přijal jako součást rodinné historie neúspěchy a pochybení předků, samozřejmě se jimi nemusí "chlubit", ale nemůže přece na jedné straně téměř vydávat za své činy obdivovaného předka, ale o jiném říct, že s ním nemá nic společného, protože se mu to do "portfolia" nehodí a danou kapitolu tabuizovat. Jenže - bohužel - je právě tohle princip, na kterém funguje nejspíše většina genealogů.

Já jsem samozřejmě také rád za vše dobré, co o předcích vím, ale v žádném případě se nesnažím o zahlazování toho špatného, jsem rád za vědomost čehokoliv, dobrého i špatného, protože vím, že to tak bylo a já se dostávám k podstatě a jádru historie. A teprve tehdy, až přijmu svou rodinnou historii se vším všudy, co o ní vím, mohu objektivně i subjektivně vyzdvihnout to, co oceňuji, co bylo šlechetné a postavit to do protikladu s tím ostatním, a tak silněji než kdy jindy vzdát hold předkům, kteří si to opravdu zaslouží. Každý z předků měl svou šanci se zapsat do rodinné kroniky, ať už tradované, tak písemné, vlastním písmem. Uchování těchto objektivních "zápisů" je to, co považuji za náplň činnosti historika či genealoga, každý ať si pak udělá o objektivní události subjektivní názor. Pokud to genealog udělá jinak, tak podle mě selhal.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Myheritage kopírování shod

Příspěvekod Gringo » ned črc 16, 2017 10:27

Zajimave - zajimalo by me, co z historie a archeologie je pokrouceno - treba jsem cely zivot zil v omylu :-D
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 555
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Myheritage kopírování shod

Příspěvekod Kašpar » ned črc 16, 2017 14:29

Obecně platí - "historii píší vítězové"
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Myheritage kopírování shod

Příspěvekod Lasztovicza » čtv srp 17, 2017 9:49

MyHeritage využívám od roku 2008, kdy jsem si tam zřídil účet. V posledních dvou letech se ale z té stránky stala doslova "továrna" na rodokmeny. Většina uživatelů, kteří měli prémium účet a se kterými jsem měl pouze jednu shodu, mi rodokmen doslova vykradli. Shodu jsem měl např. u osoby manželky mého praprastrýce z matčiny strany, a za pár dní jsem zjistil, že je celý můj rodokmen již zkopírován na stránkách onoho uživatele, který ani není mým pokrevným příbuzným.
Proto jsem začal v poslední době více využívat Ancestry a jsem v klidu.
Uživatelský avatar
Lasztovicza
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned led 12, 2014 20:57
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Valašsko (Valašská Bystřice, Hutisko-Solanec,Vigantice,Rožnov, Dolní Bečva, Trojanovice, Velké Karlovice, Tylovice)

Re: Myheritage kopírování shod

Příspěvekod Zora » čtv srp 17, 2017 9:58

Lasztovicza píše:MyHeritage využívám od roku 2008, kdy jsem si tam zřídil účet. V posledních dvou letech se ale z té stránky stala doslova "továrna" na rodokmeny. Většina uživatelů, kteří měli prémium účet a se kterými jsem měl pouze jednu shodu, mi rodokmen doslova vykradli. Shodu jsem měl např. u osoby manželky mého praprastrýce z matčiny strany, a za pár dní jsem zjistil, že je celý můj rodokmen již zkopírován na stránkách onoho uživatele, který ani není mým pokrevným příbuzným.
Proto jsem začal v poslední době více využívat Ancestry a jsem v klidu.



Bych to upřesnila
továrna na umělé zvyšování počtu osob v rodokmenu

Jinak naprostý souhlas. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Myheritage kopírování shod

Příspěvekod kolsi » čtv srp 17, 2017 10:27

Také souhlasím. To, že si někdo ode mě okopíruje nějaká data, mi nevadí. Někdo se třeba zastaví v určitém bodě a nalezená shoda mu pomůže jít dál. Od toho i ten rodokmen mám veřejný - aby to třeba pomohlo ostatním. Nedávno mi třeba volala do práce (ani nevim, kde vzala číslo, asi volala na první, co vygooglovala :-)) nějaká paní, že si ode mě vykopírovala pár údajů, jestli mi to nevadí. S tím problém vůbec nemám.

Ale co absolutně nechápu je, když někdo od vás okopíruje kompletně celou větev, která se jeho předků ani blízkých příbuzných vůbec netýká. A pak ještě drze odklikne "hele, máme shodu v rodokmenu". A nejhorší pak je, že nejsou schopni ani ověřit správnost informace a vůbec jim nevadí, že matka zemřela 50 let před narozením dítěte, otci bylo v době narození dítěte 8 let apod.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Myheritage kopírování shod

Příspěvekod Zora » čtv srp 17, 2017 10:37

nejhorší pak je, že nejsou schopni ani ověřit správnost informace a vůbec jim nevadí, že matka zemřela 50 let před narozením dítěte, otci bylo v době narození dítěte 8 let apod.

Jde jim jen o počet osob, o údaje vůbec nejde, proto nic neověřují, jen když souhlasí příjmení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Myheritage kopírování shod

Příspěvekod pivoda » čtv srp 17, 2017 16:51

Trochu má na tom podíl i MH. Taky se mi stalo, že jsem dostal email "máte shodu", na něco jsem neuváženě ťuknul a přilepila se mi celá větev "předků", o které jsem nestál.
Pivoda
pivoda
 
Příspěvky: 56
Registrován: pon říj 20, 2014 12:01
Bydliště: Ostrava
Oblast pátrání: Plzeňsko, Havlíčkobrodsko, Křemešnicko

Re: Myheritage kopírování shod

Příspěvekod Rozina » čtv srp 17, 2017 17:01

No právě, já jsem se chtěla na ten objev podívat, aniž bych ho chtěla kopírovat. Jak jsem ho chtěla zavřít, tak se mě to překopírovalo.
Jinak co se týká těch opisovačů tak stále nedávají pokoj. Již sem na to před nedávnem upozorňovala. Teď jsem jednoho na to znovu upozornila a se zlou jsem se potázala. Byl strašně arogantní. Pokud budete mít zájem, sdělím vám jejich jména ve zprávě.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: Myheritage kopírování shod

Příspěvekod kolsi » pát srp 18, 2017 10:18

Tak ono je to celé jenom o penězích, u MyHeritage nejde vůbec o nic jiného než co nejvíce vydělat a klidně i za použití nekalých praktik... a čim víc osob budou mít lidi ve svých rodokmenech (a jedno jak validní údaje budou), tim je větší šance, že rychleji vyčerpají svůj limit a tím je větší šance, že si zaplatí limit vyšší.

Narazil jsem i na spoustu rodokmenů, které obsahují spoustu stejných osob vícekrát.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Myheritage kopírování shod

Příspěvekod royt » pon srp 21, 2017 6:12

Při prohlížení shod se určitě do vašich rodokmenů nedostane nic, co si sami nepřidáte (chce to více pozornosti). Ty osoby, které se objevují vícekrát, jsou hlavně přidáním celé skupiny shod, bez kontroly jestli již v rodokmenu jsou. Dalo hodně práce je odstranit v rodokmenu mé příbuzné
royt
 
Příspěvky: 787
Registrován: sob kvě 12, 2012 13:08
Bydliště: Neratovice
Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,

Re: Myheritage kopírování shod

Příspěvekod Šušara » pát zář 08, 2017 9:59

Taky jsem se přesvědčila o "sběračích". Mám shodu v rodokmenu s paní, která má "nalezeno" přes 5000 lidí. Ale vůbec jí nevadí, že má u jedné osoby syna staršího o 20 let než otce a syn má sourozence, kteří by mohli být jeho vnoučaty. Dnes jsem dostala odpověď na netrpělivě očekávaný e-mail ohledně mého dědečka - ale pán vůbec neví, kdo to je, asi se mu tam natáhl a neví kam ho zařadit. S odpuštěním, ale tohle umí každý b.bec. :(
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

PředchozíDalší

Zpět na MyHeritage Program a kontakty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník