Test DNA

Rady a tipy k programu ke genealogickému systému MyHeritage a programu Family Tree Builder.
Žádosti o zprostředkování kontaktu MyHeritage.

Test DNA

Příspěvekod váhavá » pon říj 17, 2016 10:00

Nechal jste si někdo dělat test DNA,který nabízí MyHeritage? Má to smysl nebo jsou to vyhozené peníze?
váhavá
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:22

Re: Test DNA

Příspěvekod Peters » ned pro 11, 2016 16:21

Nemyslím si, že by člověk záskal více informací než z testu Family Finder od FTDNA, který aktuálně před Vánoci stojí $59 a data se dají na MyHeritage přenést. Laboratoř je stejná.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Test DNA

Příspěvekod stejsina » úte bře 21, 2017 14:58

.
Naposledy upravil stejsina dne pát led 04, 2019 12:57, celkově upraveno 1
stejsina
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv lis 03, 2016 12:55

Re: Test DNA

Příspěvekod TomasHabenicht » stř bře 22, 2017 21:24

mne se ted zpracovava test, necekam, ze mi to najde nejake nove vazby, to by spis byla nahoda, protoze u nas si to urcite moc lidi nenechalo delat
spis do budoucna, az se to rozsiri
TomasHabenicht
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát črc 15, 2016 20:37
Oblast pátrání: Novoborsko, Vyškovsko, Tišnovsko, Blanensko, Poďebradsko, Kolínsko, Náchodsko
Rodokmen online: MyHeritage - thab@centrum.cz

Re: Test DNA

Příspěvekod stejsina » stř bře 22, 2017 21:40

.
Naposledy upravil stejsina dne pát led 04, 2019 12:56, celkově upraveno 1
stejsina
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv lis 03, 2016 12:55

Re: Test DNA

Příspěvekod Terra » pon srp 28, 2017 9:26

Také jsem si nechala udělat testy DNA od MH. Zajímalo by mě z jakého období tento odhad etnicity asi pochází? Mezi verzí Beta 0,9 a verzí Beta 0,95 je (aspoň v mém případě) dost podstatný rozdíl. Z čeho asi pochází? Je to snad způsobeno rozdílným časovým obdobím?
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Test DNA

Příspěvekod dominikmatus » ned led 07, 2018 12:57

Test u MH a FTDNA je stejný, měří pouze tzv. autozomální DNA. Ty data si můžete stáhnout a dále s nimi pracovat, já jsem z toho dokonce vytáhl hodnoty k alelám, které se používají na určení genetické predispozice k intoleranci na laktózu. Tento lékařský test stojí paradoxně více než test u MH a to měří jen 3 alely. Data můžete nahrát třeba na Promethease, kde Vám tak nějak vyplivnou různé odhady k predispozicím na různé nemoci atp. Ale není to 100%.
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Test DNA

Příspěvekod Peters » ned led 07, 2018 13:34

Ty odhady etnicity jsou pořád ještě trochu duchařina, hodně záleží na referenčních populacích a zdá se mi, že ze středu Evropy toho moc nemají. A taky se to tu hodně míchalo.

Různé odhady etnicity různými metodami můžete zjistit na http://gedmatch.com/ kam si nahrajete svoje data.

A jestli trošku zvládáte angličtinu, tak tady se snaží o odhad pomocí 256 referenčních populací:
https://anthrogenica.com/showthread.php ... Unofficial)-oracle-for-Eurogenes-K36-256-reference-populations
Je okolo toho rozsáhlá diskuse, má 2997 příspěvků.

Pěkně to mají zpracované u 23andMe:

Obrázek

Je ale také otázka, jak je to přesné.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Test DNA

Příspěvekod Zbynek » ned led 07, 2018 21:18

Před deseti lety jsem si nechal u testovat Y-DNA u Genomacu. 12 markerů. Výsledkem byla haploskupina a ne tak jasný původ.
Před rokem a půl jsem si to zopakoval. Y-DNA u FamilyTreeDNA, 67 markerů.
Prvních 12 je stejných tam i tam, necucají si to z prstu :wink:
Haplotyp G - L497
Mám tam dvě významné shody, které jsou pro mě důležité. V jednom případě (společný praotec cca 1500-1550) stejné příjmení a dle fotografií dechberoucí podoba.
Nepochybuji o svém původu (otec otce otce) zhruba do onoho 16.století.

Pak jsem pokračoval tím, že jsem si zaplatil FamilyFinder u FamilyTreeDNA a zároveň jsem (za poplatek) nalil ta data do MyHeritage - na Shody DNA.
Na Family mám 17 shod, na MyHeritage 6 shod.
Žádná shoda není tak, že mohu toho onoho dosadit do své databáze na MyHeritage, ale jsou to známá příjmení z měst mých předků.
Protože mě to zaujalo, moje paní dala DNA na MyHeritage.
Nemá v ruce žádné výsledky, jen se to promítlo na Shody DNA.
A to jsem tedy koukal.
V tomto okamžiku má 107 shod. Více než polovina je s Američany, holt její předci putovali za oceán.
Jedna shoda je zde v ČR, mohu protistranu přesně zadat do rodokmenu, vidím společné prapředky.
Jiná shoda s Američankou byla podobně blízká, viděl jsem tam společné příjmení předků.
Nakonec se z toho stala doslova dojemná telenovela. Američančina matka byla adoptována. Zemřela roku 1993 aniž by věděla, kdo jsou její biologičtí rodiče. Když se začala rozšiřovat věda kolem DNA, Američanka dala tu svou... a... našla shody!
Ukázalo se, že rodiče její maminky jsou Američané českého původu. Měli pět dětí, čtyři si nechali a její maminku dali k adopci. Potomci oněch čtyř dětí se s Američankou nechtěli moc bavit, těžko říci zda kvůli špatnému svědomí za rodiče nebo z nedůvěry.
Dali jí ale základní data co měli, ale ... jak to bývá ... končilo to dokladem z roku 1904 (Departure Bremen, Arrival New York)....
Zkrátím to: nalezlo se vše a happy end zněl takto: "I am going tomorrow to a little town called West, Texas. It has deep Czech roots there. I am going to try some Czech food for lunch and get some good kolaches from a Czech family bakery there. I will let you know how it goes....".
Pro mě odměna k nezaplacení.

Dále jsem si nechal na FamilyTreeDNA otestovat mateřskou mtDNA. 4 blízké shody, ale nic z nich nevyčtu.

Dále jsem si nechal na FamilyTreeDNA otestovat SNP, přesný haplotyp mám G-FGC477.
To je důležité proto, že na MyHeritage jsou nadšenci, kteří pracují na projektu G-L497 Y-DNA, kdy z dat stávajících 1788 členů (je to zdarma, každý týden přibývají noví členové) se snaží jakýmsi reversní inženýrstvím vyzkoumat, jak se naše cesty v čase a místě sbíhají k onomu společnému prapraotci.
Ten graf je dnes již velký, je proto rozdělen do několika grafů.

Ten základní přikládám:

Obrázek

Dále jsem na FamilyTreeDNA v projektu (zase - zdarma) sdružujícím muže mého příjmení (v německy mluvících zemích velmi rozšířeného). Je nás tam nyní 219.
Tam je pro mě zajímavé, že i když jsme stejného příjmení, naše Y-DNA je naprosto rozličná. Když se "rozdávala" příjmení, tak to bylo "kobercově".

Konečně odhad původu?
Mám odhad jak od FamilyTreeDNA, tak z MyHeritage.
Nejsou moc od sebe vzdáleny ... každý ať posoudí sám:

FamilyTreeDNA:
Obrázek

MyHeritage:
Obrázek

Na FamilyTreeDNA našli nekvantifikovatelnou mikroshodu s Asiaty.
Vysvětlení je dvojí - buď je to fakt a pak je to "následek" tatarských nájezdů na jihovýchodní Evropu, nebo (jak přiznává samo FamilyTreeDNA) je to "informační šum".
Zbynek
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob lis 01, 2014 2:05
Oblast pátrání: Libošovice a okolí. Hostinné nad Labem a okolí. Horní Rokytnice. Strážnice. Fara Starý Jičín. Bystřice nad Olší a Nýdek.


Zpět na MyHeritage Program a kontakty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků