- svatby - Pokojov - 1801 - němčina

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

- svatby - Pokojov - 1801 - němčina

Příspěvekod Vojtaci » sob úno 03, 2024 9:55

VYŘEŠENO

Dobrý den, prosím o pomoc s přečtením jednoho záznamu:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00470.jp2
jedná se o jedinou svatbu v roce 1801 - tedy pravá strana přibližně v polovině
vidím tam: 25. květen 1801, č.p. 17, jméno ženicha - Mathias Schvoma ???, dál netuším, věk 28, u nevěsty kromě věku nepřečtu vůbec nic.
Děkuji
Naposledy upravil Vojtaci dne čtv úno 08, 2024 9:23, celkově upraveno 2
Vojtaci
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 05, 2015 12:13

Re: matrika svatby - Pokojov - 1801

Příspěvekod Zora » sob úno 03, 2024 10:02

Nemáte správně předmět, opravte

a zkuste porovnávat písmena z tabulky pro kurent, urččitě zvládnete mnohem víc. Z

https://genealogie.nka.cz/?page_id=177
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika Bohdalov - svatby - Pokojov - 1801 - němčina

Příspěvekod Vojtaci » sob úno 03, 2024 10:08

Dodal jsem, že se jedná o matriku z Bohdalova. Je to již v pořádku? A jinak přečtu z každého slova několik písmen, ale celkově z toho nic neposkládám.
Vojtaci
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 05, 2015 12:13

Re: - svatby - Pokojov - 1801 - němčina

Příspěvekod Zora » sob úno 03, 2024 10:31

Předmět jsem Vám opravila, původně jste tam neměl jazyk.

Přepisování textu swe nebojte, přesně, jak máme napsáno v pravidlech -

vždy napište do těla zprávy to co sami přečtete (v originálním jazyce dokumentu), i kdyby to mělo být chybně nebo torzovitě. Váš přepis je pro nás povzbuzením k pomoci a ocenění snahy, žádná snaha o přečtení textu z vaší strany bude znamenat, že vám pravděpodobně nikdo nepomůže. Chybně přečtený text znamená jenom tolik, že vám jej opravíme, hlavu vám trhat nebo smát se vám nebudeme.

U
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: - svatby - Pokojov - 1801 - němčina

Příspěvekod Zora » sob úno 03, 2024 10:35

edit, myslím, že tam není příjmení Schvoma.
Porovnejte si počáteční písmena u slov Sohn a u příjmení.

Edit

co přesně hledáte třeba můžeme pomoci.
Případně sem vložte předcházející zápis, -§ asi narození společného dítěte, určitě ho máte přepsaný, tak to půjde dohledat lehce. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: - svatby - Pokojov - 1801 - němčina

Příspěvekod Vojtaci » sob úno 03, 2024 11:42

Dobře, celý příběh: jsem lékař, svůj rodokmen zkoumám zcela amatérsky jako formu psychohygieny. Něco už jsem se za ty roky naučil, ale pořád jsem laik.

Ta rodina žila na adrese Pokojov 20 a žije tam dodnes, nyní jako Švomovi. Část jsem objevil sám, část přes shody na myheritage

Tady je dle mého názoru narození dcery – 4.6.1802 Anna – pravá strana cca v polovině - https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00370.jp2

Úmrtí otce (ženicha) – 23.5.1844 – levá strana úplně dole - https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00360.jp2

Úmrtí matky (nevěsty) – čímž si nejsem jistý – dle shody na myheritage, ale nedokážu to úplně přečíst, ale příjmení si myslím, že sedí – 19.12.1851 – levá strana – třetí záznam odspodu - https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00380.jp2

Všechny navíc spojuje ten Pokojov 20. Na myheritage jsem našel jejich svatbu v roce 1801 v Pokojově, je tam jediný záznam toho roku - ten, který jsem se snažil přečíst. Ten ženich s trochou fantazie sedí, na straně nevěsty jsem nepřečetl ani kulové… Vím, že na myheritage bývají často nesmysly, proto vše dohledávám – tady jsem v koncích. Jde mi tedy o nalezení jejich svatby. Resp. potvrzení nebo vyvrácení, jestli je to ono.
Vojtaci
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 05, 2015 12:13

Re: - svatby - Pokojov - 1801 - němčina

Příspěvekod Zora » sob úno 03, 2024 12:03

OK
V mezičase jsme si dohledala, že na č. 20 žil Švoma.

Tady je první záznam v matrice pro fa Pokojov s tímto příjmením
pravá strana, první záznam.

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00320.jp2

U ženicha je uvedeno, že byl Bauer, tedy sedlák. To ale nejsou rodiře Anny.
Pak se v matrice narozených objevuje více dětí s příjmením Švoma, ale u otců je uvedeno Inemann, tedy ten, co neměl vlastní dům stavení. Vše je na č. 20.

Jste si naprosto jist tou Annou, která by měla být Vaší předkyní?

Já se Vám po tom ráda podívám, ale nerada bych hledala "cizí" rodokmen. Nebo mě kontaktujte přes email a můžete mně poslat, co jste našel.

Švomovi jsou nějací ve fa. Radotín, ale opravdu velmi málo a pak ve farnosti Nové Veselí.

Bohužel jste právě v době, kdy jsou v matrikách tzv josefinské zápisy, tedy velmi stručné a mnohdy chybí to podstatné, třeba u svateb nejsou uvedeni rodiče a stejně tak na základě rozhodnutí Josefa II se měnily (zmenšovaly) farnosti, mnohé obce se ocitly v nově vytvořené farnosti nebo byly přesunuty do další... takový trošku zmatek.

A fakt je třeba se prodírat kurentem, bez něj to vůbec nejde... Se čtením Vám pomůžeme, ale alespoň tu tabulku musíte používat :-)

používáte indexy na konci matričních knih?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: - svatby - Pokojov - 1801 - němčina

Příspěvekod Radix » sob úno 03, 2024 12:12

Já tam čtu Mathaus Sohn des Adalbert Břeska? Bauer von Pokojow
Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: - svatby - Pokojov - 1801 - němčina

Příspěvekod zburget » sob úno 03, 2024 13:08

Ufff…
Nějak moc informací a požadavků najednou. Vezmeme to po pořadě. Nejdřív tenhle záznam, pokud budete chtít vyluštit nějaké další, dejte je prosím jako samostatné dotazy.
Důležitá věc - píšete, že některé věci jste převzal ze shod v MyHeritage. Na tohle obrovský pozor!!! V MyHeritage je obrovské množství nehorázných nesmyslů. Cokoli najdete na MH, je potřeba velice dobře ověřit, nic nelze převzít bez detailní kontroly.

A pak ještě jedna technická - přepisujte záznamy vždy přesně tak, jak jsou zapsány. Tedy v originálním jazyce, v případě češtiny s použitím spřežek, dvojitých w, prostě přesně tak, jak je záznam zapsán v rukopisu.

text ženicha vám vyluštil kolega, já jen vidím, že ženich je psán, jako Matheus - tedy Matouš, nikoli Matěj, ale tahle jména se pletou a pletla se i v minulosti. Takže ve skutečnosti to klidně opravdu mohl být Matěj.

Vezměte si teď tu tabulku s kurentem, co vám poslala Zora, vezměte si přepis a projděte si ho písmenko po písmenku. Jestli nějaké písmeno nenajdete, napište, já vám ho ve skenu vyznačím.
A s touhle nápovědou pak zkuste vyluštit nevěstu - pokud je to tedy pro vás ještě s ohledem na příjmení ženicha zajímavé.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12593
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: - svatby - Pokojov - 1801 - němčina

Příspěvekod Zora » sob úno 03, 2024 13:19

Pro zburgeta

Kolega Vojtaci reagoval na můj příspěvek, nechce zatím nic přepsat, jde jen o to, že se snažil doložit, co - koho vlastně hledá.

Já mu s tím nějak pomohu, pokud se dopátráme nějakého počátečního člena - začátku rodu.
On zatím zjevně nepoužívá indexy, jinak by musel vidět, že pod S jím vložený záznam není.

Musí se nejprve prokousat začátkem, všechno zkontrolovat, a pak určitě postupně začne číst...Navedu ho na kurent a jak vkládat přepsané záznamy,. zjevně už nemá problém s komunikací, takže vyčkejme.

Švomů je mnoho, s různým pravopisem, uvidíme, kam se dostaneme.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: - svatby - Pokojov - 1801 - němčina

Příspěvekod Zora » sob úno 03, 2024 22:47

abyste nám věřil, že chceme pomoci, tak tady je svatba rodičů oné Anny.

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00730.jp2


tady je narození Mathias.
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00620.jp2
Ozvěte se, poradím. Z

Přesunula jsem do sekce - Hledám pomoc, nic tady vlastně nečteme. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: - svatby - Pokojov - 1801 - němčina

Příspěvekod Vojtaci » čtv úno 08, 2024 9:23

Moc vám děkuji za pomoc. Asi mi to takto stačí. Jen reakce k třem podnětům - index používám, ale jak jste psala - Švomů je tam víc a měl jsem problém se v tom zorientovat. Ad MH - jak už jsem psal, používám to pro "inspiraci" - pak to dohledávám a ano, často zjišťuji, že jsou to naprosté kraviny. Tou Annou jsem si naprosto jistý, je potom provdaná Svobodová a do mého rodokmenu patří na sto procent. Každopádně moc si vážím vaší pomoci a času. Za mě vyřešeno.
Vojtaci
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 05, 2015 12:13

Re: - svatby - Pokojov - 1801 - němčina

Příspěvekod Zora » čtv úno 08, 2024 9:31

Používáte index. Jenže ona svatba, kterou jste chtěl původně přečíst, není v indexu pod písmenem S .

Ať se Vám daří.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků